کاور
دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ساعت ۰۸:۰۰

آشنایی با کهکشان ها و مشارکت در پروژه‌ی باغ کهکشان

  • ۱۰,۰۰۰ تومان
  • آنلاین
  • علوم پایه
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد

توضیحات


آنچه که امروز در مورد کهکشان ها میدانیم مرهون تلاش های منجمان و رصد گران بسیاری است که در جستجوی حقیقت, ساعت ها به آسمان نگریسته اند و آن را رصد کرده اند. امروزه می دانیم که کهکشان ها سیستم هایی هستند که  عموما از میلیارد ها ستاره به همراه غبار و گاز میان ستاره ای, بقایای ستاره ای و ماده تاریک تشکیل شده اند. می توان به این سیستم ها ویژگی هایی از قبیل جرم, سن, رنگ و شکل و ... نسبت داد. تقسیم بندی کهکشان ها بر اساس شکل ظاهریشان (ریخت شناسی) اطلاعات بسیاری در زمینه تحول کهکشانی در اختیار ما قرار می دهد.
با توجه به انبوه داده های رصدی حاصل شده در سال های اخیر توسط تلسکوپ های فضایی و زمینی و همچنین کمبود زمان منجمان برای پردازش دقیق آنها, پروژه ای تحت عنوان باغ کهکشان ها (Galaxy Zoo) تعریف گردیده است. هر فرد اعم از منجم یا غیر منجم می تواند با همکاری در این پروژه در پیش برد بخشی از علم در زمینه ی تحول کهکشان ها سهیم باشد. همچنین با شرکت در این پروژه شما میتوانید اولین فردی در جهان باشید که تصویر کهکشان مشخصی را می بینید!

سخنرانان

زهرا حسینی شاهی‌سوندی
زهرا حسینی شاهی‌سوندی
کارشناسی ارشد نجوم و اختر فیزیک

زمان‌بندی

روز اول
عنوانشروعپایان
رصد و عکاسی از گرفت‌های خورشید و ماهدوشنبه ۲۲ اردیبهشت ساعت ۲۰:۳۰دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ساعت ۲۲
عنوانشروعپایان
آشنایی با کهکشان ها و مشارکت در پروژه‌ی باغ کهکشان۵خرداد_ساعت۱۸۵خرداد_ساعت۲۰

برگزار‌کننده

آواتار

رصدخانه ابوریحان بیرونی

رصدخانه‌ی ابوریحان بیرونی دانشگاه شیراز در سال ۱۳۵۵ تاسیس شد تا مرکزی برای پژوهش و آموزش در زمینه‌ی نجوم و اخترفیزیک کشور باشد. مقالات علمی بسیاری از طرف پژوهشگران رصدخانه‌ی بیرونی در مجلات بین المللی منتشر شده است. دانشجویان تحصیلات تکمیلی از امکانا

رویداد های برگزارشده۲
  • شروع: دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ساعت ۰۸:۰۰
  • پایان: پنج‌شنبه ۲۹ خرداد ساعت ۱۹:۰۰
این رویداد از سرویس وبینار ایوند استفاده می‌کند.

اشتراک‌گذاری رویداد