رویداد به پایان رسیده است!
آموزش خط کوفی در تاریخیکشنبه ۲۳ تیربه پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

آموزش خط کوفی

شروع:
یک‌شنبه ۲ تیر ۹۸ ۱۵:۰۰
پایان:
یک‌شنبه ۲۳ تیر ۹۸ ۱۸:۰۰
آموزش خط کوفی
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد

توضیحات

خط کوفی ابتدایی بصورت نازیبا و اولیه ای منسوب به "پیراموز" وارد ایران شد و در کمتر دویست سال بیش از ۵۰  خط زیبا و متفاوت با امکانات وسیع کاربردی از آن پدید آمد. از سفال نوشته های بی بدیل نیشابور و سمرقند تا کتیبه های تکرارنشدنی مساجد و مدرسه ها و مقابر و منارها و میل ها و...

متاسفانه با فروپاشی حکومت سامانی و جایگزینی خطوط دیگر کتابت زیبای صفحات کوفی منسوخ شد وکتیبه نگاری و نقوش برجسته کوفی سلجوقی هم با دشمنی و عداوت حکومت صفوی به ورطه فراموشی و مهجوریت کشیده شد و امروزه شمار کسانی که با نوشتن یا حتی خوانش کوفی آشنا باشند بسیار اندکند؛ در حالیکه نگاه عمیق به دوره طلایی کوفی نوشته ها مهمترین هویت بصری تاریخی ماست و گنجینه های پرارزش هنر اسلامی در موزه های جهان گواه بر آنست.

آشنایی و شناخت با فرم و حرکت و تنوع اشکال و اجراهای بسیار متنوع کوفی و نقش آن در طراحی لوگو و گرافیک محیطی دکوراسیون داخلی و الگوهایی برای ترکیبها و فرمهای نو در نقاشیخط و بسیاری هنرهای بومی دیگر و دستیابی به گرافیک ایرانی راهگشا خواهد بود. باشد که تلاشهایی از این دست، راه را بر رنسانس و تجدید حیاتی دیگر بر این هنر بی بدیل بگشاید.

آموزش این کلاس بر اساس تعلیم کلاسیک نگارش قلمی کوفی قرن چهارم سامانی بر روی صفحات قرآنی و سفال نوشته هاو همچنین بررسی و تحلیل تصویری و اجرایی کوفی های ترسیمی کتیبه های برجسته سلجوقی است.

این دوره در سه ترم چهار جلسه ای برگزار می گردد

برگزارکنندگان

مجموعه فرهنگی هنری نجوای آبان

مجموعه فرهنگی هنری نجوای آبان

سخنرانان

استاد همایون مقدس

استاد همایون مقدس

مدرس دوره

سوالات متداول

وسایل همراه و مورد نیاز در این رویداد چیست؟
قلم، مرکب و کاغذ مخصوص
بلیت پرینت شود یا خیر؟
تصویر بلیط خریداری شده را همراه داشته باشید
آیا امکان پس دادن بلیت و عودت وجه وجود دارد؟
خیر

آدرس:تهران میدان انقلاب ابتدای کارگر شمالی کوچه برهانی ساختمان فرهنگ واحد 4