کاور
"آموزش نوسانگیری در بورس" در تاریخ شنبه ۴ اردیبهشت ساعت ۱۶:۰۰ به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد
دوره رایگان نوسانگیری در بورس
-
رایگان

توضیحات

دوره نوسانگیری کوتاه مدت در مورد چیست؟

حتما شنیده‌اید که نوسان، ذات بازارسرمایه است و سرمایه‌گذاران نهادی و سهامدارانی که با نگاه بلندمدت به بازار آمده‌اند، نباید به نوسان‌های قیمتی توجه کنند. 

اما برای بسیاری از فعالان بازار سرمایه، نوسان قیمت یک فرصت استثنایی برای کسب سود است. مثلا تصور کنید سهمی که امروز 100 تومان قیمت دارد، در بازه‌ای کوتاه به قیمت 200 تومان برسد. در این صورت سرمایه ما دوبرابر شده است. همین سودهای بزرگ در زمانی کوتاه، عده زیادی را به فکر نوسانگیری در بازار سرمایه می‌اندازد. 

اما همیشه هم بخت با نوسانگیرها یار نیست. شاید سهمی که امروز 200 تومان است، در بازه‌ای کوتاه به 100 تومان برسد و سرمایه او نصف شود. 

برای همین دانش و تجربه، دو بال مهم برای پرواز یک نوسانگیر موفق به حساب می‌آید. 

در این دوره می‌خواهیم ساده‌ترین روش‌ها را برای نوسانگیری کوتاه مدت در بورس بیاموزیم. 

یک مثال از نوسانگیری

به نمودار قیمت این سهم نگاه کنید. 

کسی که در تاریخ 7 بهمن 98 این سهم را خریده بود، تا اول تیرماه سال بعد به 230 درصد سود دست‌یافت. (دقت کنید که او در کف قیمت به معامله وارد نشد و در بالاترین قیمت نیز سهام خود را نفروخت.)

اما کسی که سهم را نگه داشت، حالا 23 درصد در سود است.  

شاید این فرد بگوید من سهم را برای بلندمدت خریده‌ام و از نوسان آن ناراحت نیستم. اما توجه کنید که همین فرد می‌توانست در یک نقطه مناسب از سهم خارج شود و حالا تعداد بیشتری سهام بخرد. اگر برای این فرد گرفتن سود تقسیمی مهم باشد، با تعداد سهام بیشتر، سود بیشتری نصیبش خواهد شد. 

پس نوسانگیری فقط مختص گروهی خاص نیست و عموم سهامداران حقیقی (که پول و وقت محدودتری دارند) می‌توانند از این روش استفاده کنند. 

بهترین روش برای نوسانگیری در بازار سهام چیست؟

تا امروز روش‌های متفاوتی برای انتخاب سهم پیشنهاد شده است. روش‌هایی از قبیل تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، تحلیل کمی و نیز تابلوخوانی. 

برای سهامداران بلندمدت، تحلیل بنیادی اولین و بهترین گزینه است. آن‌ها می‌خواهند سهام شرکت‌های سودده و ارزنده را خریداری کنند. 

اما برای نوسانگیری، بهترین روش، توجه به روانشناسی بازار و تابلوی سهم است. به این ترتیب فرد می‌تواند موج‌ها را به سرعت تشخیص بدهد و بر این امواج سوار شود. 

پس با اطلاع کافی از اصول تابلوخوانی و روانشناسی بازار، می‌توانیم در نوسانگیری‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت عملکردی موفق داشته باشیم.  

توجه کنید که هدف نوسانگیر موفق، خرید سهام در کف قیمت و فروش آن در سقف قیمت نیست. بلکه او معمولا با رعایت حد سود و ضرر، از افزایش قیمت بهره‌ای محدود (مثلا 50 درصد) می‌برد. 

چرا نوسانگیرها به سود کم‌تر راضی می‌شوند؟ تصور کنید یکی از سهم‌های من 100 درصد رشد کرده و هنوز جای 20 درصد رشد دیگر دارد. من می‌توانم سهم را در این قیمت بفروشم و سهم دیگری بخرم که در همان افق زمانی پتانسیل 100 درصد رشد دیگر داشته باشد. در این حالت، با فروختن سهم اول در سقف قیمت، ضرر کرده‌ام! چرا که موقعیت یک سود 100 درصدی را از دست داده‌ام. پس می‌بینیم که ماکزیمم سود در این نیست که همیشه در کف قیمت وارد و در سقف قیمت از سهم خارج شویم. نکته‌ای ظریف که بسیاری از  سرمایه‌گذاران به آن توجه نمی‌کنند. 

آیا نوسانگیری در سهام، اخلاقی است؟

برای شما شاید عباراتی مثل سفته‌بازی و دلالی بار معنایی منفی داشته باشد. اما در بازار سرمایه نوسان‌گیرها نقشی مهم و کلیدی بازی می‌کنند:

عمق دادن به بازار: وقتی پول بیشتری به بازار بیاید، ارزش بازار افزایش پیدا می‌کند. در چنین بازاری، دستکاری سهام، تابلوسازی و تغییر بی‌دلیل قیمت‌ها دشوار می‌شود و بازار به سمت کارایی بیشتر پیش می‌رود. 

افزایش نقدشوندگی: اگر بیشتر مردم می‌خواستند سهام را برای مدتی طولانی نگه‌دارند، شاید هیچ کس فروشنده سهم نمی‌شد و در  زمان خرید با فقدان عرضه روبرو می‌شدیم. از طرف دیگر، زمانی که می‌خواستیم سهم را بفروشیم، خریداری در بازار نبود. بر خلاف باور عموم که فکر می‌کنند نوسانگیرها باعث ایجاد حباب هستند، در نبود نیروهای طبیعی عرضه و تقاضا احتمال ایجاد حباب افزایش پیدا می‌کند.

افزایش کارایی بازار: می‌دانیم که یک بازار کارا، بازاری است که در آن همه به اطلاعات مهم دسترسی و توجه دارند. تصور کنید یک خبر مهم برای یک سهم منتشر شود. با وجود آن که همه به این خبر دسترسی دارند، شاید عده قلیلی به این خبر توجه نشان دهند. اما سفته‌بازها و کسانی که با تابلوخوانی آشنا هستند، متوجه ورود پول هوشمند خواهند شد و به دنبال اولین گروه (که به اخبار توجه دارند) وارد سهم می‌شوند. این گروه دوم باعث می‌شوند قیمت سهم بالا برود. گروه سوم (عموم مردم) با توجه به این افزایش قیمت، به سهم و به اخبار پیرامون آن توجه می‌کنند. از این منظر، نوسانگیرهای خبره، منعکس‌کننده رفتار سرمایه‌گذران نهادی در بازار هستند. 

نوسانگیری را از کجا شروع کنیم؟

حتی اگر روحیه شما، سرمایه‌گذاری بلندمدت و فرکانس معاملاتی پایین است، به عنوان سرمایه‌گذار حقیقی، خوب است بخشی از پرتفوی خود را به نوسانگیری اختصاص دهید. به این ترتیب مدام در جریان سنتیمنت بازار قرار می‌گیرید و می‌توانید برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت خود نیز بهتر تصمیم بگیرید. 

اما اگر هیچ تجربه‌ای در زمینه بورس ندارید، باید دو کار بکنید. اول، مطالعه و افزایش دانش. دوم، تجربه. خوب است که با یک مبلغ کم (چند میلیون تومان) کار را شروع کنید. فقط با خواندن و کلاس‌رفتن نمی‌توانید مهارت لازم را کسب کنید. 

برای شروع نوسانگیری در سهام، دوره رایگان نوسانگیری مبین‌سرمایه، کتاب‌های مرتبط و نیز تجربه با پول کم، ایده‌آل است. 

این دوره به شما کمک می‌کند که بتوانید موقعیت‌های مناسب نوسانگیری را شناسایی کنید. 

سخنرانان

سوران حسینی
سوران حسینی
کارشناس تحلیل کارگزاری مبین سرمایه

برگزارکنندگان

کارگزاری مبین سرمایه
کارگزاری مبین سرمایه

زمان‌بندی

عنوانشروعپایان
تابلوخوانی و روانشناسی بازار۱۴:۰۰۱۶:۰۰

برگزار‌کننده

آواتار

کارگزاری مبین سرمایه

کارگزار بورس، فرابورس ، بورس کالا و انرژی

رویداد های برگزارشده۱۰۳
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۲۲۰ نفر

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

تا ۱ خرداد

تحلیل بنیادی ارز ها برای بهینه کردن معاملات

 • آنلاین
 • از ۴۷۰,۰۰۰ تومان
 • سید غفور هزاوه ای
دوشنبه ۲۷ اردیبهشت

موشکافی و معرفی صنعت پتانسیل صنعت برق

 • آنلاین
 • رایگان
 • گروه مالی کاریزما
تا ۳۱ خرداد

بررسی بازار جهانی (فارکس) بصورت هفتگی

 • آنلاین
 • رایگان
 • میثم خانجانی
سه‌شنبه ۲۵ خرداد

کپسول تکنیکال

 • آنلاین
 • ۹۹۰,۰۰۰ تومان
 • حسن امیری