رویداد به پایان رسیده است!
اردوی علمی تفریحی شهرستان خوی، سد آغ چای(بزرگترین سد تک قوسی شمال غرب کشور) در تاریخ پنج‌شنبه ۱۱ مهر به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
پنج‌شنبه ۱۱ مهر ساعت ۰۷:۰۰

اردوی علمی تفریحی شهرستان خوی، سد آغ چای(بزرگترین سد تک قوسی شمال غرب کشور)

  • ۲۰,۰۰۰ تومان
  • ارومیه
  • گردشگری
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


این اردو شامل دو قسمت کلی میباشد:

1)بازدید از سد آغ چای

سد آغ چای در فاصله 14 کیلومتری غرب شهر قره ضیاءالدین مرکز شهرستان چایپاره و بر روی رودخانه آغ چای احداث شده است. منابع تامین آب رودخانه آغ چای از طریق رودخانه های فصلی و چشمه های آب حوضه قطور خوی و چالدران در مرز ترکیه صورت می گیرد. از اهداف پروژه ساخت سد می توان به مهار و تنظیم آب رودخانه آغ چای و انتقال آن به دشت های چایپاره و نازک به منظور بهبود 3000 هکتار و توسعه 9500 هکتار از اراضی گستره طرح با احداث شبکه آبیاری و زهکشی، کنترل سیلاب و تنظیم آب در زمان طغیان سالانه، تامین آب شرب مردم بومی منطقه و ایجاد اشتغال در منطقه و جلوگیری از مهاجرت بی رویه ساکنان محلی اشاره کرد.

2)بازدید از مقبره شمس تبریزی

آرامگاه شمس تبریزی از مکان‌های گردشگری و زیارتی خوی در استان آذربایجان غربی که به اعتقاد اکثریت محل مدفن شمس تبریزی می‌باشد. و همه ساله علاقه‌مندان شمس تبریزی از خوی و دیگر شهرهای ایران و حتی کشورهای همسایه در مراسمی بزرگداشت این صوفی و عارف را گرامی می‌دارند.

 

شمس تبریزی عاشق سفر بود و عمر را به سیر و سیاحت می‌گذرانید و در یک جا قرار نمی‌گرفت، آنچنان که به روایت افلاکی «جماعت مسافران صاحبدل او را پرنده گفتندی جهت طی زمینی که داشته‌است.» شمس تبریزی در ۲۶ جمادی‌الثانی ۶۴۲ (معادل ۶ دسامبر ۱۲۴۴ میلادی و ۱۶ آذر ۶۲۳ هجری خورشیدی) به قونیه رسید. با مولوی ملاقات کرد و با شخصیت نیرومند و نفس گرمی که داشت مولانا را دگرگون کرد. تا پیش از دیدار شمس تبریزی، مولوی از عالمان و فقیهان و اهل مدرسه بود. در آن زمان به تدریس علوم دینی مشغول بود، و در چهار مدرسهٔ معتبر تدریس می‌کرد و اکابر علما در رکابش پیاده می‌رفتند.

با دیدار شمس تبریزی، مولوی لباس عوض کرد، درس و وعظ را یکسو نهاد و اهل وجد و سماع و شاعری شد. برای مردم قونیه مخصوصاً پیروان مولانا تغییر احوال او و رابطهٔ میان او و شمس تبریزی تحمل ناکردنی بود. عوام و خواص به خشم آمدند، مریدان شوریدند، و همگان کمر به کین او بستند. شمس تبریزی بعد از شانزده ماه در ۲۱ شوال ۶۴۳ بی‌خبر قونیه را ترک کرد. اندوه و ملال مولوی در آن ایام بی‌کرانه بود.

همچنین این بازدید شامل پذیرایی صبحانه نهار و میان وعده با برگزای مسابقه و اهدای جوایز  میباشد.

زمان‌بندی

روز اول
عنوانشروعپایان
تجمع در ایستگاه اتوبوس خیابان رازی۷۷.۳۰
حرکت بسمت خوی۷.۳۰۱۱
بازدید از سد۱۱۱۴
حرکت بسمت خوی و صرف نهار۱۴۱۵.۳۰
حرکت بسمت مقبره شمس تبریزی۱۶۱۶.۳۰
بازدید از سایت مقبره شمس۱۶.۳۰۱۸
دورهمی و شعر خوانی و گفتگو۱۷۱۷.۳۰
حرکت بسمت ارومیه۱۸۲۰.۳۰

آدرس

ارومیه خوی، سد آغ چای

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

موسسه پیشتازان اندیشه نو

📚موسسه علمی  پژوهشی🔹پیشتازان اندیشه نو🔹   🔸مطمعن ترین برگزار کننده رویداد ها، کارگاه ها ، ورک شاپ های تخصصی و مهارت افزا در تمامی رشته ها   📈#گامی_برایپیشرفت مدیرعامل:مهندس محمد کوهانی

رویداد های برگزارشده۸
رویداد های فعال۰
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۱۰ نفر