رویداد به پایان رسیده است!
ازدواج؛ رنج مقدس در تاریخ پنج‌شنبه ۳۰ آبان به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

ازدواج؛ رنج مقدس

شروع:
پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۹۸ ۱۶:۰۰
پایان:
پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۹۸ ۲۰:۰۰
ازدواج؛ رنج مقدس
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


اگرچه هنوز بسیاری از افراد با اشتیاق ازدواج می‌کنند، اما در تمام کشورها تعداد زیادی از ازدواج‌ها به طلاق منتهی می‌شوند. و البته بسیاری از ازدواج‌ها نیاز بخاطر فرزندان، ملاحظات اقتصادی یا اجتماعی پابرجا مانده‌اند. بسیاری از زوج‌هایی که از دید ناظر بیرونی ازدواج خوبی دارند نیز، عملاً در درون یکدیگر را فلج کرده‌اند! به رغم تلاش تعداد زیادی از روان‌شناسان و مشاوران ازدواج در سرتاسر دنیا، آمار طلاق همچنان رو به افزایش است.

تصویر ایده‌آلی که از ازدواج در تبلیغات تلویزیونی یا شبکه‌های اجتماعی مختلف دیده می‌شود، زوج جوان شاد و خوشبختی هستند که در طبیعت زیبا قدم می‌زنند و کودک سرزنده‌شان نیز در کنارشان در حال بازی است. برای این خانواده شاد و خوشبخت، چیزی جز نور، تفاهم، شادی و لبخندهای سرشار از عشق و محبت متقابل وجود ندارد!

بسیاری از روان‌شناسان و مشاوران ازدواج نیز، تصویر مشخصی از ازدواج سعادتمند تعیین و به جامعه معرفی می‌کنند. آنها معتقدند باید مشکلات عصبی زوجین را پاک کرد و راه گفتگو را باز نمود. در هر صورت، ازدواج سعادتمند، هدف تمام تلاش‌های متخصصان روان‌شناسی است.

اما آیا هدف از ازدواج رسیدن به خوشبختی است؟

خوشبختی به معنی آرامش و اجتناب از تنش‌های ناخوشایند، آسایش و احساس راحتی فیزیکی، تامین آسان نیازهای اولیه مادی، امنیت، رابطه خوب با اعضای خانواده و دوستان و... است. واضح است که انواع محرومیت‌های مادی، تنش‌ها و اضطراب‌ها، نارضایتی‌ها، عواطف دردناک، نفرت، چالش‌های سخت درونی و بیرونی، سردرگمی در زمینه معنوی و احساساتی از این دست، به حالت خوشبختی تعلق ندارند.

روان‌شناسی تحلیلی (یونگی) دیدگاه کاملاً متفاوتی را در زمینه ازدواج مطرح می‌کند. از دیدگاه روان‌شناسی تحلیلی، وعده دستیابی به خوشبختی در ازدواج، یک خودفریبی بزرگی است! در روان‌شناسی مکتب یونگ، هدف از ازدواج "رشد فردیت" است. "رشد فردیت" یعنی تلاش فرد برای رسیدن به راه رستگاری!

در روان‌شناسی تحلیلی خط تمایز دقیقی بین خوشبختی و رستگاری وجود دارد. ارتقای سطح خوشبختی مستلزم اینست که فرد با محیط سازگار شده و در مسیر موفقیت‌آمیز این دنیا حرکت کند. اما حرکت در مسیر "رشد فردیت" الزاماً به معنی داشتن آرامش و آسایش و احساس خوشبختی و بهروزی نیست. "رشد فردیت" ما را به سمت ملاقات
با "شراره درونی الوهیت" که پروفسور یونگ آنرا "خویشتن" (Self) می‌نامید، می‌کشاند.

برخورد مجادله‌آمیز و مادام‌العمر بین زوجین و پیوند زن و مرد تا دم مرگ را می‌توان شیوه‌ی خاصی برای کشف روح یا شکل خاصی از روند "رشد فردیت" و حرکت در مسیر رستگاری دانست.

  • اما چطور می‌توانیم چنین رویکردی را به ازدواج وارد کنیم؟
  • آیا ازدواج مسیر همه انسان‌های برای رسیدن به رستگاری است؟ همه باید ازدواج کنند
  • آیا برخی ازدواج‌ها جلوی "رشد فردیت" را نمی‌گیرند؟
  • با چنین رویکردی نسبت به ازدواج، طلاق در کجا مجاز می‌شود؟ آیا باید تا آخر عمر در این مسیر سوخت و ساخت؟
  • نقش عشق در ازدواج کجاست؟ آیا همه عشق‌ها باید به ازدواج ختم شوند؟

این‌ سوالات و بسیاری سوالات دیگر در مورد پدیده پیچیده ازدواج در این سمینار پاسخ داده می‌شوند.

به علاوه در این سمینار با این مفهوم جدید "رشد فردیت در ازدواج" آشنا خواهیم شد که ازدواج را نه راهی برای رسیدن به خوشبختی، بلکه "رنج مقدسی" می‌داند که می‌تواند ما را به سمت رستگاری سوق دهد.

سخنرانان

نیلوفر نواری
نیلوفر نواری
مدرس و پژوهشگر روان‌شناسی تحلیلی

مدرس، پژوهشگر، مترجم و ویراستار تخصصی کتاب‌های روان‌شناسی تحلیلی
۸سال سابقه تدریس تخصصی مباحث روان‌شناسی تحلیلی و بیش از ۱۱سال سابقه پژوهش، تحقیق، ویراستاری و ترجمه منابع تخصصی روان‌شناسی تحلیلی (یونگی)

مترجم کتاب‌های "انواع زنان" (اسطوره زنان)، "تحلیل خواب و رویا"، "تخیل فعال" انتشارات بنیادفرهنگ‌زندگی

ویراستار تخصصی کتاب‌های "زندگی برازنده من"، "بیداری قهرمان درون"، "مرداب روح"، "تنها راه پایداری زندگی زناشویی"، "ازدواج رنج مقدس" "یافتن معنا در نیمه دوم عمر" "بهشت رابطه" و کتاب‌های تخصصی مبحث تیپ‌شناسی MBTI از انتشارات بنیادفرهنگ‌زندگی

برگزارکننده دوره‌های متعدد فردی و سازمانی با رویکرد روان‌شناسی تحلیلی

آدرس: تهران خیابان شریعتی- بین میرداماد و مترو شریعتی- جنب بانک پارسیان- ساختمان علاالدین- طبقه دوم