رویداد به پایان رسیده است!
استارتاپ ارتقای سلامت روانی اجتماعی دانشجویان در تاریخ شنبه ۱۵ آذر به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
پنج‌شنبه ۱۵ آبان ساعت ۰۸:۰۰

استارتاپ ارتقای سلامت روانی اجتماعی دانشجویان

  • رایگان
  • آنلاین
  • کارآفرینی
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


 

مقدمه

استارتاپ ویکند (Startup Weekend ) یک رویداد کارآفرینی آموزشی-تجربی در سراسر دنیاست که در 3 روز متوالی آخر هفته برگزار می گردد. این رویداد می تواند به صورت اختصاصی در یک حوزه مثل سلامت روانشناختی و اجتماعی در محیط های کاری برگزار گردد. در این برنامه شرکت کنندگان پرانگیزه ای شامل برنامه نویسان، مدیران تجاری، عاشقان استارتاپ، بازاریاب ها، طراحان گرافیک و افرادی که صاحب ایده و اندیشه های نو هستند گرد هم می آیند تا طی 54 ساعت ایده هایشان را مطرح کنند، گروه تشکیل دهند و هر گروه ایده ای را اجرا کند. در استارتاپ ویکند ایده های زیادی مطرح می شوند اما آنچه در این برنامه اهمیت فراوان دارد فقط سه چیز است. اجرا، اجرا و فقط اجرا. در این برنامه شرکت کنندگان همگی در یک فضای مشترکی قرار می گیرند و با کمک مربیان خبره(Mentor) که از میان کارآفرینان موفق انتخاب می گردند ایده ها را به کسب و کار تبدیل می نمایند. در پایان برنامه تیم ها پروژه های خود را به هیئتی از داوران که از میان جامعه سرمایه گذار و اساتید دانشگاهی و کارآفرینان هستند، ارائه می نمایند. این رویداد در سطح جهانی توسط برندهای معتبری همچون گوگل، مایکروسافت، آمازون و حمایت تجاری می گردد. مزایای شرکت در استارتاپ ویکند برای شرکت کنندگان در این رویدادها به شرح زیر است:

مزایای شرکت در استارتاپ ویکند برای شرکت کنندگان در این رویدادها به شرح زیر است:

 آموزش: آموختن مطالب نوین

شبکه سازی: یکی دیگر از مزایای شرکت در استارت آپ ویکند پیدا کردن دوستان جدید در حوزه های گوناگون است، که به راه اندازی کسب و کارجدید کمک می نماید.

پیدا کردن هم بنیان گذار: پیدا کردن هم بنیان گذار جهت راه اندازی کسب و کارجدید.

پیدا کردن سرمایه گذار: جهت راه اندازی کسب و کارجدید

مرکز مشاوره دانشگاه گیلان نیز به منظور حمایت از دانشجویان و علاقمندان مستعد که در حوزه های سلامت روان فعالیت دارند؛ اولین استارتاپ مجازی دانشگاه های منطقه دو کشور با موضوع "ارتقای سطح سواد سلامت روانی اجتماعی" با محورهای تاب آوری، افزایش امید و خود مراقبتی را با کمک مراکز مشاوره و کانون های همیاران سلامت روان دانشگاه های منطقه دو کشور(استان های گیلان، مازندران و گلستان) برگزار می نماید.

این استارتاپ با توجه به وضعیت کنونی کشور و برای رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت مجازی برگزارمی گردد. در ادامه توضیحات تکمیلی درباره این استارتاپ آورده شده است.

 

شرایط شرکت کنندگان:

- تمامی دانشجویان دانشگاه های منطقه دو کشور (استان های گیلان، مازندران و گلستان)  که علاقمند و صاحب ایده هستند فارغ از هرنوع رشته و مقطع تحصیلی(دانشجویان دانشگاه های سراسری، پیام نور، علمی کاربردی، غیر انتفاعی و...)

- دانشجویانی که ایده ای مرتبط با محورهای رویداد ندارند ولی می توانند با استفاده از مهارت ها و توانایی شخصی برای کمک به صاحبان ایده مفید واقع شوند(برنامه نویسان، حسابداران، بازاریابان، افراد داری مهارت ارتباطی خوب و....)

-  دانشجویانی که علاقمند به تشکیل تیم، راه اندازی استارتاپ و کسب تجربه هستند.

- شرکت کنندگان می توانند به صورت تیمی و یا انفرادی در این رویداد شرکت کنند. هر تیم حداقل 3 و حداکثر 5 عضو می تواند داشته باشد.

- شرکت کنندگان انفرادی در نهایت باید از بین سایر شرکت کنندگان تشکیل تیم داده و در رویداد به صورت تیمی حضور یابند.

 

محورهای رویداد

- تاب آوری:

 - مدیریت هیجان و تاب آوری 

 - مشکلات تحصیلی و تاب آوری 

 - تاب آوری در بحران کرونا 

 

- افزایش امید:

 - افزایش امید و ارتباط اجتماعی 

 - معنا جویی و افزایش امید

 - مثبت اندیشی و افزایش امید 

 

- خودمراقبتی:

 - خودمراقبتی روانی در فضای مجازی 

 - خود مراقبتی در پیشگیری از خودکشی 

  - خود مراقبتی در پیشگیری از مصرف مواد 

  - خودمراقبتی روانی از کرونا 

  - خود مراقبتی در مشکلات خواب 

 

مزایای شرکت در این رویداد:

- دریافت جوایز نقدی

- استفاده از آموزش های حرفه ای به صورت مجازی

- تیم سازی و تقویت روحیه کار گروهی

- صدور گواهی برای شرکت کنندگان در این رویداد

 

جوایز:

 تیم اول 30 میلیون ریال جایزه نقدی، لوح تقدیر

تیم دوم 20 میلیون ریال جایزه نقدی، لوح تقدیر

 تیم سوم 10 میلیون ریال جایزه نقدی، لوح تقدیر 

 

مراحل رویداد

1- ثبت نام در رویداد

2- ارسال یک ویدئویی 2 دقیقه‌ای از ایده مورد نظر از طریق راه های ارتباطی به دبیرخانه رویداد (در این ویدئو ضمن معرفی شخص یا تیم ایده دهنده، باید به ایده و ارتباط آن به محورهای رویداد و نتایج اجرایی شدن ایده پرداخته شود).

3- بررسی ویدئوهای ارسالی توسط تیم داوری رویداد و انتخاب ایده های برتر

4- برگزاری پیش رویداد و کارگاه‌های آنلاین به منظور افزایش مهارت های لازم تیم سازی،کارآفرینی، ارائه موثر و ...

5- تیم سازی

6- همراهی منتورها برای بهبود ایده و ثبت طرح کسب و کار 

7- ارسال ویدئو 3  الی 5 دقیقه ای از طرح کسب و کار از  طریق راه های ارتباطی به دبیرخانه رویداد

8- نمایش ویدئو های تیم ها، دفاع از طرح کسب و کار و پاسخگویی به سؤالات داوران به مدت 3 دقیقه در روز اختتامیه

9- انتخاب تیم های برتر از نگاه داوران در روز اختتامیه و تقدیر از آنان

 

حامیان رویداد:

1-وزارت کشور و استانداری استان گیلان

2- دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان

3-دانشگاه گیلان

4-پارک علم و فناوری استان گیلان

5-دانشگاه مازندران

6-دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

7-دانشگاه علم و فناوری مازندران

8-دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری

9-دانشگاه گلستان

10-دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

11-دانشگاه گنبد کاووس

12-دانشگاه فناوری های نوین آمل

 

توضیحات تکمیلی درباره محورهای رویداد:

خودمراقبتی شامل اقدامات و رفتارهایی آگاهانه، اکتسابی و هدف دار است که افراد برای خود و نزدیکانشان انجام می دهند تا علاوه بر سالم تر بودن از سلامت جسمی، روانی و اجتماعی خود محافظت کنند و نیازهای خود را برآورده سازند.

طبق گزارش سال 2013 سازمان جهانی بهداشت شواهدی وجود دارد که خودمراقبتی باعث صرفه جویی مالی می شود. خود مراقبتی می تواند منجر به ارتقاء سلامت و بهبود کیفیت زندگی، افزایش رضایتمندی و همچنین کاهش هزینه های سلامت شود.اصل مهم در خودمراقبتی مشارکت و قبول مسئولیت از طرف خود فرد است.

خودمراقبتی در فضای مجازی

دانشجویان برای یادگیری مهارت های تحصیلی و اجتماعی و انجام تکالیف و پروژه های درسی و نگارش مقاله های علمی و... از کامپیوتر و اینترنت استفاده می کنند، اما به دلیل اینکه ممکن است ناخواسته در معرض اطلاعات ناامن قرارگیرند، احتمال پیامدهای منفی استفاده از فضای مجازی بیشتر می شود. خودمراقبتی در استفاده از فضای مجازی به معنای تلاش در جهت هدفمند کردن استفاده از اینترنت و مدیریت صحیح و مناسب آن می باشد. ایده های شما در این خصوص چیست؟

خودمراقبتی در پیشگیری از خودکشی 

 معمولاً خودکشی با زمینه فکری قبلی صورت می گیرد. بسیاری از افرادی که خو دکشی می کنند قبلاً نشانه های کلامی و رفتاری که نشان دهنده افکار خودکشی است از خود نشان داده اند. بیشتر افکار خودکشی موقتی و گذرا هستند و عموما" بهتر می شوند یا درمان می شوند .

منظور از خودمراقبتی در خودکشی این است که فرد نشانه ها و علائم خودکشی و زمینه ها آن را در خودش شناسایی کند و علائم خودکشی را در اطرافیان خود را بشناسد همچنین یاد بگیرد برای پیشگیری از افکار و اقدام به خودکشی در خود و اطرافیان چه فعالیت هایی پیشگیرانه را انجام دهد، به عبارتی برای پیشگیری از خودکشی چه کند. راهکار های شما برای پیشگیری از خودکشی چیست؟

خودمراقبتی و پیشگیری از مصرف مواد مخدر

بدیهی است تعدادی از دانشجویان به دلیل عدم آگاهی از پیامدهای منفی مواد مخدر اقدام به مصرف آن می کنند. برخی از دانشجویان تصور می کنند که مصرف مواد می تواند منجر به افزایش عملکرد یادگیری، رشد تحصیلی، بهبود ارتباط اجتماعی و یا بهبود عملکرد در سایر زمینه های زندگی می شود؛ اما نمی دانند که مصرف مواد مخدر آسیب های جدی کوتاه مدت و درازمدتی در سلامت جسم و روان آنها خواهد داشت. منظور از خودمراقبتی در مصرف مواد مخدر این است که دانشجو با عوامل زمینه ساز، نشانه ها و پیامد های مصرف مواد مخدر آشنایی داشته باشد و از خودش در برابر میل به مصرف آن ها مراقبت کند، از شما انتظار می رود طرح، ایده، برنامه را برای پیشگیری از مصرف مواد ارائه بدهید.

خودمراقبتی از کرونا

شیوع فراگیر ویروس کرونا مشکلات جدی برای افراد جامعه بوجود آورده است و منجر به مشکلاتی از قبیل نگرانی، اضطراب و افسردگی در افراد شده است. خودمراقبتی جسمی شامل استفاده از ماسک، شستن دست ها، رعایت فاصله اجتماعی می شود.خودمراقبتی روانی بکارگیری توانایی های مقابله با استرس، هیجان های منفی و حل مسئله و همدلی با دیگران برای گذر از این بحران است. از شما انتظار می رود ایده های خود را در این زمینه ارائه فرمائید.

خودمراقبتی در مشکلات خواب

 امروزه کمیت و کیفیت خواب نسبت به گذشته تفاوت کرده است و بسیاری از دانشجویان معمولاً شب ها دیرتر می خوابند و یا کیفیت خواب آنها مناسب نیست و بعضی ها مجبورند صبح زود از خواب بیدارشوند. به عبارتی خواب ناکافی دارند ودر نتیجه معمولاً در طی روز نمی توانند عملکرد مناسب داشته باشند و فعالیت های خود را به خوبی انجام دهند. بهبود و کیفیت خواب و پیشگیری از مشکلات و اختلالات خواب از جمله موضوعات مربوط به خودمراقبتی در خواب است، برای برخورداری از خواب مناسب چه ایده هایی دارید؟

افزایش امید و ارتباط اجتماعی

برقراری ارتباط گروهی، پیوند اجتماعی و جستجوی حمایت اجتماعی می توانند از جمله عوامل شادی و نشاط  و افزایش امید در یک جامعه محسوب شود در این فعالیت ها افراد ضمن گفتگو فعالیت­های نشاط آور، انواع بازیها ، بیان شوخ طبعی و خنده می توانند شادی و نشاط خود و امید را افزایش دهند. خودمراقبتی در ارتباط اجتماعی یعنی چه نوع ارتباط هایی می تواند باعث افزایش شادکامی، نشاط فردی و اجتماعی، افزایش امید و منجر به برخورداری از حمایت اجتماعی و کاهش افسردگی ، غمگینی و ناامیدی گردد. ایده های خود را در این خصوص مطرح کنید.

معناجویی و افزایش امید

داشتن هدف و معنا در زندگی و تلاش برای رسیدن به آن از جمله شاخص های سلامت روان و جسم است. از مشکلات بعضی از دانشجویان نداشتن هدفمندی و معنا در زندگی است که منجر به پوچی، احساس بیهودگی و ناامیدی می شود. آگاهی از اهداف و ارزش ها و معناجویی در زندگی می تواند باعث خودمراقبتی فرد در زمینه های مختلف زندگی شود. ایده های خود در این خصوص را مطرح کنید. 

مثبت اندیشی و امید

امید داشتن به فرد کمک می کند تا وقتی در مسیر سختی های زندگی قرار می گیرد، با داشتن یک چشم انداز و نگرش سالم از زندگی لذت ببرد هنگامی که احساس ضعف یا اضطراب دارید با هدایت افکار خود به بخش های مثبت خود می توانید زندگی خود را بهتر مدیریت نمائید این کار به شما کمک می کند کنترل افکار خود را به دست بگیرید. ایده­های خود را درباره اینکه چگونه مثبت اندیشی در افزایش امید نقش دارد بیان کنید.

تاب آوری 

تاب آوری یعنی افراد در برخورد با مشکلات و ناراحتی ها و در شرایط سخت و نامساعد چگونه می توانند آن شرایط را مدیریت و کنترل کنند به شکلی که کمترین آسیب و تنش را تجربه کنند.

مدیریت هیجان و تاب آوری 

هیجان ها علائمی در بدن  و جسم ما می باشند که به ما اطلاع می دهند چه اتفاقی در حال رخ دادن است. خشم، استرس، غمگینی، عشق، خوشحالی، ناامیدی و لذت از جمله هیجان هایی هستند که در زندگی روزمره با آنها سرکار داریم هنگامی که افراد با یک رویداد استرس­زا مواجه می شوند افزایش هیجان را تجربه می کنند که خود عاملی برای افزایش استرس است. مدیریت هیجان و تاب آوری به ما کمک می کند تا با شیوه های مؤثر بتوانیم با هیجان ها مقابله کنیم و کنار بیاییم.

تاب آوری در مدیریت هیجان یعنی توانایی مدیریت و کنترل هیجان های منفی و پذیرش آن در صورت ناتوانی در کنترل هیجانات. به عبارتی برای کنار آمدن با هیجان های منفی چه کار باید کرد. ایده های خود را درباره اهمیت تاب آوری در مدیریت هیجان های منفی بیان نمایید . 

مشکلات تحصیلی و تاب آوری 

برخی دانشجویان در ارتباط با فعالیت تحصیلی خودپیگیری لازم را انجام نمی دهند یا در مواردی با اندکی تلاش ناامید می شوند گاهی حتی در صورت مهیا بودن شرایط تلاش لازم را انجام نمی­دهند یا دست از تلاش برمی دارند در نتیجه می توانیم یکی از عوامل افت تحصیلی را اهمال کاری و عدم پشتکار دانشجویان بدانیم. چگونه می توان از تاب آوری برای افزایش پشتکار و پیشرفت تحصیلی دانشجویان استفاده کرد. ایده ها و نظرات و پیشنهادی خود را در این زمینه مطرح نمائید. 

تاب آوری در بحران کرونا

اپیدمی و بحران پیش آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا پیامدهای پیچیده و چند­لایه در زمینه های اقتصادی، زیست محیطی، اجتماعی و فرهنگی همراه داشته و خواهد داشت. مشکلات و مسایل روانی را باید به عنوان یکی از مهمترین تبعات آن بدانیم که ضروری است با استفاده از راهکارهای لازم نسبت به کاهش آن اقدام شود. از آنجا که تاب آوری به افراد کمک می کند تا در مواجهه با تغییرات تنش زا، دشواری ها و بحران ها را به فرصت تبدیل کنند؛ ایده ها و نظر خود را درباره نقش تاب آوری روانی در گذر از بحران کرونا بیان کنید.

 

 

 

برگزارکنندگان

مرکز بهداشت، درمان و مشاوره دانشگاه گیلان
مرکز بهداشت، درمان و مشاوره دانشگاه گیلان
دبیرخانه رویداد

راه های ارتباطی با دبیرخانه رویداد

moshaver70@guilan.ac.ir

01333690456

09900038223

زمان‌بندی

زمان بندی رویداد
عنوانشروعپایان
ثبت نام و ارسال ایده ۱۵ آبان ماه۲۱ آذر ماه
برگزاری پیش رویداد و اعلام ایده های برتر۲۲ آذر ماه۲۲ آذر ماه
برگزاری کارگاه ها۲۳آذر ماه۲۷ آذر ماه
تیم سازی۲۳آذرماه۲۷ آذرماه
همراهی تیم ها توسط منتورها و ارسال فایل نهایی۲۳ آذر ماه۲۹ آذر ماه
اختتامیه(ارائه آنلاین، داوری و اعلام تیم های برتر)۳۰آذر ماه۳۰ آذر ماه

برگزارکنندگان

مرکز بهداشت، درمان و مشاوره دانشگاه گیلان
مرکز بهداشت، درمان و مشاوره دانشگاه گیلان
دبیرخانه رویداد

moshaver70@guilan.ac.ir

01333690456

09900038223

سوالات متداول

چه کسانی می توانند در این رویداد شرکت کنند؟
تمامی دانشجویان دانشگاه های سراسری، غیر انتفاعی، فنی حرفه ای و... استان های گیلان، مازندران و گلستان می توانند در این رویداد فارغ از رشته و مقطع تحصیلی شرکت کنند
دانشجویان دانشگاه های آزاد می توانند در این رویداد شرکت کنند؟
خیر
آیا باید صاحب ایده بود تا بتوان در این رویداد شرکت کرد؟
خیر، تمامی علاقه مندان می توانند در این رویداد شرکت کنند. افرادی که ایده ندارند بعد از اعلام ایده های برتر می توانند با توجه به توانایی های خود، در قالب یک تیم با صاحبان ایده ها همکاری داشته باشند.
ویدئو ارسالی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
حجم ویدئو ارسالی باید کمتر از 50 مگ باشد. عمودی یا افقی بودن فیلمبرداری مهم نیست.در ابتدای ویدئو باید به معرفی صاحب ایده و یا سرگروه تیم پرداخته شود و در ادامه ایده و ربط آن به محورهای رویداد و نتایج خروجی آن توضیح داده شود.
ویدئو ها به کجا باید ارسال شود؟
ویدئو ها را میتوانید به صورت ایمیل، واتساپی و یا از طریق تلگرام به دبیرخانه ارسال کنید.

برگزار‌کننده

آواتار

علی فراهانی

رویداد های برگزارشده۲
رویداد های فعال۰