رویداد به پایان رسیده است!
استراتژی سرمایه گذاری در بازار سرمایه ایران در تاریخ جمعه ۱۶ خرداد به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
جمعه ۱۶ خرداد ساعت ۱۸:۰۰

استراتژی سرمایه گذاری در بازار سرمایه ایران

  • ۳۰۰,۰۰۰ تومان
  • آنلاین
  • مالی
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


بعد از برگزاری "وبینار اول استراتژی سرمایه گذاری در بازار سرمایه ایران" و استقبال بسیار زیاد همرهان از این برنامه اینبار پیمان مولوی در روز 16 خرداد 99 "دومین وبینار استراتژی سرمایه گذاری در بازار سرمایه ایران" صحبت خواهد کرد.

توجه: داده های استفاده شده در این وبینار بر اساس اخرین تغییرات در بازار سرمایه تا 16 خرداد ماه و تغییرات سایر بازارها خواهد بود

بر اساس تجربه و بازخوردهایی که در مدت برگزاری وبینار ها از اواخر اسفند ماه ۱۳۹۸ تا امروز شاهد بودیم ، عطش سیری ناپذیر شرکت کنندگان به مباحث جدید و لزوم با لابردن سطح تحلیلی سعی کنیم استراتژی سرمایه گذاری را در بازار سرمایه برای اولین بار در سال ۹۹ برگزار نماییم.
در این #وبینار سعی می کنیم به استراتژی های سرمایه گذاری در بازار صعودی این روزهای ایران که حتی میمون ها هم می توانند سبد های صعودی بچینند با رویکردی متفاوت تر ورود کنیم و روشهای انتخاب سهام در این دوره را برای شرکت کنندگان تشریح نماییم.
همچنین سعی در توضیح استراتژی موثر در بازارهای نزولی و متزلزل را با هم بررسی خواهیم کرد.
چه استراتژی برای چه تیپ شخصیتی مناسب است؟ حتما شما این سوال را بارها و بارها از خود پرسیده اید، با رویکردی مدرن سعی خواهد شد افراد بهترین مدل و استراتژی سرمایه گذاری را برای خود بعد از این وبینار بیابند.
چنیدین شرکت خوب را با هم بررسی می کنیم و سعی خواهیم کرد روند ورود نقدینگی را که این روزها مهمترین عامل تحرک بازار است به درستی رصد نماییم.
بازار سهام این روزها از کنترل سرمایه گذاران سنتی و قدیمی تحلیل گران بورسی بدر آمده و بر موج نقدینگی سوار شده است!
نقدینگی که عدم دقت بدان در تعیین استراتژی می تواند بنیان افکن باشد.
مسیر بورس را اکنون توقف سود دهی بازارهای موازی و جریان نقدینگی تعیین می کند، شاید بهتر باشد آنها را تحلیل کنیم!
پس با ما در این وبینار که برای اولین بار توسط پیمان مولوی طراحی و اجرا خواهد شد شرکت نمایید.

سرمایه گذاری شاخص محور

افرادی و صندوق های سرمایه گذاری از این روش استفاده می کنند که به دنبال استفاده از حداکثر بازده ها در بازارهای موازی هستند، انها در صدد استفاده از پتانسیل های بازارها هستند. شاخص های اوراق ، کمودیتیز ، بازارهای سهام و فارکس.
در ایران نیز این نوع استراتژی برای بازارهای ارز، طلا، مسکن و بورس استفاده می شود.

تورم و استراتژی ارزش محور
در کشور ایران با تورم دورقمی در ۴ دهه که رکوردار تورم دورقمی در جهان است شرکتها با این تورم خو گرفته اند!
در تورم های بالا دارایی ها از انواع ان همانند طلا ، ارزهای خارجی ، مسکن ، زمین ، خودرو و البته سهام شرکتها به عنوان حفظ کننده ارزش برای سرمایه گذاران هم کارکرد دارند.
در این شرایط سرمایه گذاران ارزش محور سهامهایی را انتخاب می کنند که هم دارایی های خوبی برای رشد با تورم دارند، هم محصولات و خدمات قابل رشد با تنش های اقتصادی!
در روز جمعه در مورد چند شرکت با این مشخصات صحبت خواهیم کرد!

 

 

استراتژی ارزش نحور چیست؟ و چرا شما باید بدان آگاه باشید؟
در استراتژی ارزش محور Value Investing Strategy سرمایه گذاران به دنبال یافتن سهم هایی هستند که ارزش بازارشان کمتر از ارزش ذاتی آنهاست، و به عبارتی پتانسیل رشد تضمینی دارند اما بازار انها را رصد نکرده و یا انقدر سهام هایی مورد توجه هستند که این سهام ها از رصد سرمایه گذاران جا مانده است.
این روزها با ورود نقدینگی به بازار سرمایه ایران و به طبع کم بودن تعداد شرکتهای حاضر در بورس بسیاری از شرکتها ارزش بازارشان از ارزش دارایی ها بالاتر شده است اما دقت کنیم که خیلی از انها با تورم اتی نیز خود را مچ کرده اند.
و در همین فضا شرکتهایی هم هستند که دارایی های ارزشمند و محصولات تولیدی خوبی دارند که با تورم و افزایش قیمت دلار می توانند بازده خوب ایجاد نمایند.

تا چیزی را نپذیریم نمی توانیم آن را تغییر دهیم. کارل یونگ

استراتژی سرمایه گذاری رشد محور مبتنی بر ارزش ذاتی است که سرمایه گذاران انتظار رشد ان را دارند! ملاک های زیادی برای این دسته از سرمایه گذاران هست همانند ROE و EPS هستند.
آیا شما درک عمیقی از بازده حقوق صاحبان سهام ، بازده دارایی ها ، حاشیه سود ، گردش دارایی ها و اهرم های مالی دارید؟
در روز جمعه در خصوص استراتژی رشد محور بسیار صحبت خواهیم کرد

اصلی‌ترین مشکل سرمایه‌گذار حتی بدترین دشمن او احتمالا خود اوست.
«بنجامین گراهام»
“The investor’s chief problem — even his worst enemy — is likely to be himself.”
«Benjamin Graham»

امروز در جایی دیدم فردی به دیگری پیشنهاد خرید سهام می کرد، می گفت بالاخره ۱۰ تا سهم میخری دوتا از انها سود بدهد کافیه!
یا خیلی میشنوم می گویند امسال فقط بورس جواب می دهد! در دفاتر پیشخوان دولت انبوهی از بازنشستگان و زنان خانه دار و … هستند که در حال حرکت سرمایه های خود به سمت بازار سرمایه هستند.
این امر ذاتا بد نیست اما بدون فکر ، آگاهی و از ان مهمتر استراتژی ورود به بازار سرمایه می تواند مهلک باشد!

در وبینار جمعه به دنبال بررسی نحوه شروع سرمایه گذاری در بازار سرمایه هستیم
چه استراتژی داشته باشیم؟
از کدام شرکتها بپرهیزیم
کدام شرکتها به صورت بنیادی قوی تر هستند؟
چگونه باید بازده هدف را انتخاب کنیم؟
چگونه تاثیر روندهای کلان را بر بازار سرمایه و شرکتهایمان مشخص کنیم؟

در عمل برنده شوید، هرگز دست به مباحثه نزنید. رابرت گرین

در دنیای سرمایه گذاری بازارهای سرمایه روشهای متفاوت با رویکردهای مختلفی برای سرمایه گذاری در بورس وجود دارد اما تمام این روشها در زیرمجموعه ۳ روش اصلی جای می گیرند:

سرمایه گذاری بر اساس ارزش Value Investing
سرمایه گذاری بر اساس رشد Growth Investing
سرمایه گذاری بر اساس شاخص Index Investing

تعریف سرمایه گذاری ارزش محور: سهام شرکتی را بیابیم که در بازار به قیمت واقعی خود نرسیده و با خرید ان و به قیمت فروختن سود خوبی کسب کنیم
تعریف سرمایه گذاری رشد محور: سهامی را بخریم که در آینده رشد تضمین شده ای داشته باشد(بلند مدت)
تعریف سرمایه گذاری شاخص محور: سرمایه گذاری که سبد شما به یک شاخص صنعت و یا گروه کالایی خاصی مچ شود و با ان به پیش بروید که در بازارهای سهام بزرگ همانند وصل کردن به شاخص اس اند پی ۵۰۰ در امریکا!
یا ۳۰ شرکت بزرگ بورس ایران

در روز جمعه به تمام روشهای فوق خواهیم پرداخت و شما باید بین شخصیت خود و روش سرمایه گذاری مناسبتان رابطه ایجاد کنید.
این امر به شما در سرمایه گذاری کمک شایانی می کند.

در کتاب معروف پیتر لینچ تحت عنوان «One Up on Wall Street» علاوه بر توصیف استراتژی های خود، تست مهمی به نام تست آینه به سرمایه گذاران توصیه شده است. پیتر لینچ مدیر موفق وال استریت، توصیه هایی را در این کتاب ذکر کرده که سرمایه گذاران را ملزم به دانستن و پیروی از آنها می کند. هر سرمایه گذار قبل از اقدام به سرمایه گذاری در بازار سهام باید در مقابل آینه ایستاده و به سوالات مهمی پاسخ دهد:
آیا مالک خانه هستم؟ قبل از ورود به سرمایه گذاری در بورس ، باید خانه ای را مالک شده باشید.  قبل از ورود به بورس، بهتر است قبل از هر سرمایه گذاری دیگر، در خانه ای که زندگی می کند سرمایه گذاری کند. 
آیا نیاز فوری به پولی دارم که تصمیم به سرمایه گذاری آن را دارم؟ فرمول های زیادی وجود دارد که به کمک آن می توانید مشخص کنید چه میزان پول را وارد بازار سهام کنید. اما مهمترین قاعده این است که فقط بخشی از پولتان را وارد سرمایه گذاری کنید که مشکل جدی در زندگی شما وارد نشود و تحمل از دست دادن آن پول را دارید.
آیا خصوصیات موردنیاز برای کسب موفقیت در من وجود دارد؟ این شاید مهمترین سوالی باشد که باید از خود بپرسید. خصوصیات لازم برای سرمایه گذار موفق شامل: صبر، قدرت تحمل درد، اعتماد به نفص، شهود قوی، ذهن باز، پشتکار، حوصله، پذیرش اشتباهات و قدرت نادیده گرفتن ترس عمومی حاکم در بازار سهام است. 

آیا رابطه ای بین تیپ شخصیتی و نوع استراتژی سرمایه گذاری افراد وجود دارد؟
تیپ شخصیتی اول “فکری برون گرا“:
درتمام جنبه های زندگی واقع گرا هستند. دانشمندان را می توان در این دسته جای داد. افرادی با این شخصیت زمانی که وارد بازار سرمایه می شوند به سود کم قانع و ترجیح می دهند با ریسک دست به انتخاب و یا خرید و فروش سهام نزنند.
تیپ شخصیتی دوم “احساسی برون گرا“:
این دسته از افراد به شدت هیجانی هستند و تحت تأثیر هیجانات دست به معامله می زنند، گاهی حالات این افراد از بیرون نیز کاملا قابل مشاهده است.
تیپ شخصیتی سوم “ادراکی برون گرا”:
معمولا این افراد به دنبال تجربه و حس های جدید هستند و البته به شدت واقعیت مدار، افرادی با تیپ شخصیتی ادارکی برون گرا براساس واقعیت بیرون کار می کنند و همیشه سعی می کنند با افراد مختلف ارتباط برقرار کنند و خود را با سایرین تطبیق دهند؛ ادراکی های برون گرا بدلیل اینکه همیشه به دنبال تجربه حس های جدید هستند معمول نیز سرمایه گذاری های کوتاه مدتی انجام می دهند. برای مثال امکان دارد دست از یک معامله برداشته و به سراغ سهام دیگری بروند.
تیپ شخصیتی چهارم “الهامی برون گرا”:
این افراد به دلیل توان زیاد، در بهره برداری از فرصت ها بیشترین توانایی را دارند و معمولا در سیاست و تجارت موفق خواهند بود. این نوع شخصیت می تواند سرمایه گذار بهتری باشد. بدلیل اینکه به موقع اقدام به خرید و فروش سهام خواهد کرد.
تیپ شخصیتی پنجم “فکری درون گرا”:
سازگاری خوبی با افراد در میان این تیپ شخصیتی وجود ندارد و بیشتر متمایل به درون هستند، این افراد حتی در بیان افکار خود مشکل دارند و به اندیشه ها و گفته های دیگری بی توجه و عموما بر اندیشه های خود متمرکز و قائل به مشورت نیستند، براساس تجربه های شخصی دست به تصمیم گیری می زنند و معمولا در معاملات زیان می کنند مگر اینکه کلان اندیش باشند که در این صورت احتمال سوددهی وجود دارد.
تیپ شخصیتی ششم “احساسی درون گرا”:
معمولا افرادی هستند آرام، متواضع و مؤدب، البته دچار خشم هم می شوند اما به دلیل اینکه خشم را بروز نمی دهند متوجه این حالت آنها نخواهیم شد. این افراد معمولا در تشویش، نگرانی و تردید به سر می برند. حتی گاهی حتی به دلیل همین مردد بودن و وسواس فکری و تحریکات باعث شده در معامله متضرر شوند البته در برخی مواقع این وضعیت به کمک آنها می آید اما این تیپ شخصیتی بیشترین استرس را متحمل می شوند.
تیپ شخصیتی هفتم “ادراکی درون گرا”:
این افراد بسیار غیرمنطقی هستند یا به قولی از دنیا بریده اند، این دسته از افراد اگر هم وارد بازار سرمایه شوند بیشتر به چشم سرگرمی به آن نگاه می کنند.
هشتمین و آخرین تیپ شخصیتی “الهامی درون گرا”:
خیال پردازان حرفه ای که ارتباط کمی با واقعیت دارند، این افراد با تهدید جدی زیان دهی در معاملات به دلیل رویایی بودن روبرو هستند. آنها با فکر میلیارد شدن در مدت زمانی بسیار کوتاه وارد این بازار می شوند. بیش از 90 درصد این افراد به امید پولدار شدن قدم به بازار سهام می گذارند.

سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
سرمایه گذاری ارزشی ، یک استراتژی سرمایه گذاری است که سرمایه گذار به دنبال خرید سهامی است که در کمتر از ارزش ذاتی خود معامله می‌شود. سرمایه گذاران ارزشی به شکل فعالی به دنبال سهام شرکت‌هایی هستند که عقیده دارند بازار آن‌ها را کمتر از آنچه هستند ارزش گذاری کرده است. آن‌ها باور دارند که بازار به اخبار خوب و بد بیش‌ازحد واکنش نشان می‌دهد و درنتیجه منجر به نوسان قیمت سهام می‌شود که با اصول بنیادی بلندمدت شرکت همخوانی ندارد. حاصل، فرصتی است برای سرمایه گذاران ارزشی تا با خرید به‌موقع هنگام کاهش قیمت سهم در بازار، سود ببرند.
معمولاً در استراتژی سرمایه گذاری ارزشی توجه بیشتر سرمایه گذاران به سهامی است که نسبت قیمت به ارزش دفتری یا قیمت به درآمد کمتر از میانگین و یا بازده سود سهام نقدی بالایی دارند.
مشکل بزرگ در استفاده از استراتژی سرمایه گذاری ارزشی تعیین ارزش ذاتی است. به خاطر بسپارید که هیچ ارزش ذاتی «درستی» وجود ندارد. دو سرمایه گذار می‌توانند با اطلاعات کاملاً مشابهی که در اختیارشان قرار می‌گیرد، ارزش متفاوتی روی یک شرکت بگذارند. به همین دلیل، یک مفهوم محوری دیگر برای سرمایه گذاری ارزشی «حاشیه امنیت» است.
همچنین به خاطر بسپارید که تعریف دقیق سرمایه گذاری ارزشی بسیار ذهنی است. بعضی از سرمایه گذاران ارزشی فقط به دارایی ها و درآمدهای شرکت‌ها نگاه می‌کنند و هیچ ارزشی برای رشد آینده قائل نمی‌شوند. سایر سرمایه گذاران ارزشی استراتژی های خود را کاملاً حول تخمین رشد آینده و جریان‌های نقدی بنا می‌کنند. برخلاف روش‌های مختلف، همه‌چیز به تلاش برای خرید چیزی کمتر از ارزش واقعی‌اش بازمی‌گردد.

همتی رئیس کل بانک مرکزی ایران:
نرخ سود بین بانکی به ۱۲ کاهش یافته است
سهم بازار سرمایه در تامین مالی باید به حدود ۵۰ درصد برسد
همه به این نتیجه رسیده‌اند که بازار سرمایه جای خوبی برای سرمایه‌گذاری است

تحلیل:
این یک سیگنال قوی به بازار است و تقریبا با زبان کاملا شفاف در حال گفتن اینکه بانک مرکزی هم از ورود نقدینگی به بازار سرمایه حمایت می کند!
این یعنی در اقتصادی که نرخ بهره ان پایین و تورم ان بالا است تقاضای زیادی برای بدهی ایجاد کردن و سوار شدن بر ترن تورم وجود خواهد داشت.
شما چه استراتژی دارید؟

طلا همواره به عنوان یک لنگر مهم در مدریت ریسک سرمایه گذاری های خرد و کلان کارکرد داشته است. در شرایط بحران کرونا و عدم قطعیت استفاده از طلا برای سرمایه گذاری و ذخایر بانکهای مرکزی رشد داشت ، طلا خیلی زودتر از انتظار به ۱۷۰۰ دلار در انس رسید و حال همه منتظر رویدادهای آتی جهانی هستند.
همواره به خاطر داشته باشیم که سرمایه گذاری در طلا به عنوان کنترل ریسک همواره در طول تاریخ پیداش این فلز گرانبها وجود داشته است.
چین
399.7 تن
استرالیا
312.2 تن
روسیه
281.5 تن
آمریکا
253.2 تن
کانادا
193 تن

 

امروز بازار شدیدا قرمز شد، بیش از ۲۵ هزار واحد افت کرد و اگر شما خیلی نگران فردا و یا شنبه هستید ، بازار سرمایه جای بازی شما نیست، بازار همانند دو ماه گذشته روزهای رویایی هم دارد و روزهایی مثل امروز ، باید استراتژی مشخصی داشته باشید.
آنچه که بسیاری را در اینده چه در روزهای سبز و چه در روزهای قرمز اذیت خواهد کرد، نداشتن استراتژی ورود و خروج است.
امروز حقوقی ها فعالانه در حال جمعه کردن سهام حقیقی ها بودند.

وقتی از استراتژی صحبت می شود چه می گوییم؟
استراتژی ارزش محور از دید وارن بافت، چنیدین بار خواندن این متن توصیه می شود

شاید فکر کنیم که وارن بافت به عنوان مالک بخشی از اپل و هواپیمایی‌های دلتا و ساوت‌وست بیشتر از دیگران نگران بیماری کرونا باشد.
او در مصاحبه با سی‌ان‌بی‌سی گفت «کسی که یک خانه می‌خرد، به ده، بیست سال آینده نگاه می‌کند.
آیا تصویر اقتصاد آمریکا در بیست سال آینده، طی چند هفته گذشته تغییر کرده است؟
من چهل سال است که بخشی از کوکاکولا را دارم. و هیچ‌کس یک کسب‌وکار را بر اساس تیتر روزنامه‌های امروز نمی‌فروشد.
اگر می‌خواهید چیزی را که دوست دارید بخرید، و امروز می‌توانید آن را ارزان‌تر بخرید، اسم این خوش‌شانسی است!»

مصاحبه‌کننده می‌پرسد، شاید ده روز بعد، همین شرکت‌ها ارزان‌تر باشند؟ «هیچ‌کس نمی‌داند بازار می‌خواهد در ده روز آینده چه کار کند. اگر می‌دانستیم، نیازی نبود به ترازنامه نگاه کنیم. نمی‌توانید بازار را با نگاه کردن به روزنامه‌ها پیش‌بینی کنید.» «از زمانی که یازده ساله بودم، هر روز خریدار سهام بوده‌ام. در این دوران پانزده رئیس‌جمهور دیده‌ام. و هر روز سهام خریده‌ام. الان نمی‌دانم شش ماه یا دوازده ماه بعد اوضاع کشور چطور است. اما شک ندارم سی سال بعد، اوضاع اقتصاد جهان به مراتب بهتر از امروز خواهد بود.»

«قطعا شرکت اپل در این چند ماه دشواری‌هایی خواهد داشت. اما بحث ما در مورد ده سال آینده این شرکت است. یک شرکت شکلات‌سازی هفت ماه از سال ضرر می‌کند. اما بالاخره کریسمس می‌آید و تمام روزهای سخت جبران می‌شود.»

«من هم از دنبال کردن اخبار لذت می‌برم. دوست دارم بدانم در دنیا چه می‌گذرد. اما این روشی نیست که با آن پول در می‌آورم. بارش برف، پروازها را کنسل می‌کند. اما براساس پیش‌بینی هواشناسی، یک شرکت هواپیمایی را نمی‌خرم و نمی‌فروشم. موضوع سود شرکت هواپیمایی در ده سال آینده است نه پروازهای هفته آینده.»

به روند تغییرات سهامدارن عمده بیشترین افزایش درصد مالکیت سهامدارن عمده (بورسی و فرابورسی) نسبت به روز معاملاتی قبل دقت کنید!
آیا شما این نوع داده را بررسی می کنید؟
به تغییرات روز اخیر ، یک هفته گذشته و البته یکماهه دقت کنید!
در روز جمعه در خصوص استراتژی حقوقی ها در این روزهای بازار صحبت خواهیم کرد
که سهامداران خرد که در حال خواندن این مطلب هستند بسیار بسیار بسیار کم بدان توجه می کنند و سهام ارزشمند خود را از دست می دهند.

سخنرانان

دکتر پیمان مولوی
دکتر پیمان مولوی
بنیانگذار سرمایه گذاری مولوی مدیر یورواگزیم کپیتال اسپانیا دبیر کل انجمن اقتصاددانان ایران

دکتر پیمان مولوی

برگزارکنندگان

آکادمی تامین مالی و سرمایه گذاری مولوی
آکادمی تامین مالی و سرمایه گذاری مولوی

آکادمی تامین مالی و سرمایه گذاری مولوی

زمان‌بندی

روز اول
عنوانشروعپایان
آغاز و خوش‌آمدگویی۱۶ خرداد ساعت ۱۸۱۶ خرداد ساعت ۲۰

برگزار‌کننده

آواتار

آکادمی تامین مالی و سرمایه گذاری مولوی

آکادمی تامین مالی و سرمایه گذاری مولوی International Finance@Investment " دانش قدرت است "    «افراد موفق امروزی کسانی هستند که از رقیبان خود بیشتر می دانند.»  

رویداد های برگزارشده۶
رویداد های فعال۰
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۷۰ نفر