کاور
"سازمان بدون کارمند (اولین وبینار تجربه‌محور)" در تاریخ پنج‌شنبه ۳۰ مرداد ساعت ۱۲:۳۰ به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد

کرونا و تغییر

کرونا ویروس منحوسی که از ۶ ماه قبل ابتدا در ووهان چین پدیدار شد و اکنون به صورت اپیدمی کل کشورهای دنیا را درگیر خود کرده است، وارد موج دوم شده است. اینکه چه شد تا ویروس کرونا به وجود آمد اگرچه مهم است (برخی می‌گویند منشاء آن حیوانی است و برخی دیگر می‌گویند آزمایشگاهی)، اما اثرات و تبعات ناشی از گسترش و شیوع بسیار بالای آن مهم‌تر از خود ویروس است (ناقل ویروس می‌تواند تا ۱۰۰ نفر را مبتلا کند!).

 

 

کرونا، ویروسی با اندازه نانومیکرونی و هوشمند و با وزن کل کمتر از ۵ گرم در سراسر دنیا همه چیز را تحت تأثیر خویش قرار داده است. نظام سلامت و بهداشت جهانی با بحران مواجه شده، اقتصاد و کسب وکارها را زمین‌گیر کرده، سیاست کشورها را به هم ریخته، آدم‌ها را خانه‌نشین نموده، و می‌رود تا فرهنگ و اجتماع سراسر دنیا را از بنیان دچار ذگرگونی کند. در این وبینار می‌خواهیم عامل تغییردهنده‌ای به نام کرونا را با تغییر و دگرگونی بررسی کنیم.

تغییر

تغییر فرایندی است که از موقعیت موجود آغاز می‌شود و همواره در مسیر موقعیت مطلوب با رشد مداوم و ملایم به پیش می‌رود و حرکت می‌کند. در این تعریف، سه عنصر حائز اهمیت است. اینکه کجا هستید (موقعیت موجود)، کجا می‌خواهید باشید (موقعیت مطلوب) و اینکه چگونه می‌خواهید این راه را طی کنید (فرایند گذار). در این مسیر دو ویژگی اصلی نیز باید همواره مدنظر ما باشد: مداومت و ملایمت. در کتاب هفت شهر تغییر ما از ۷ ایستگاه مختلف برای طی کردن مسیر دگرگونی گفتیم و اینکه تغییر یک شبه اتفاق نمی‌افتد. این مسیر شامل سیز کردن و رسیدن به موقعیت مطلوب است (منحنی مسیر) و صیر کردن و شدن از پایین‌ترین مرنبه نفسانی به بالاترین رتبه ادمی است (مثلث تکامل). بنابراین سفر تعییر ما دو بعد دارد: بعد ساختاری و بعد محتوایی.

 

در این مسیر، مهم‌ترین و پیچیده‌ترین عاملی که باید تغییر کند  خود آدمی است، زیرا بقیه عوامل اگرجه در تغییر سخت و پیچیده هستند به اندازه تغییر آدمی سخت و پیچیده نیست. به همین خاطر ما از تغییر معنای رشد (که مبنای وجودی و حرکت جوهری است) را مدنظر داریم. نه اینکه شما صرفاً تغییراتی ظاهری را مدنظر داشته باشید. تغییرات ظاهری مانند لاغر یا چاق شدن، بهبود وضعیت مالی و ثزوتمندتر شدن، و چیزهایی از این قبیل در بییرون از شما اتفاق می‌افتد و البته اثرات آن در وجود شما منعکس می‌شود. تغییرات ظاهری در طول و عرض زندگی شکل می‌گیرد و محدود است اما تغییرات باطنی که رشد ما را رقم می‌زند، همواره در درون وجود ما در جریان است، به زندگی ما عمق می‌دهد و نامحدود است. در طول مسیر تغییر هم بایستی از نظر ساختاری و ظاهری دچار دگرگونی شویم و هم از نظر محتوایی و باطنی. تغییر به صورت تک بعدی مسلماً به ما آسیب خواهد زد و تعادل ما را به هم می‌زند.

 

 

اکنون یک عامل تغییر بیرونی به نام ویروس کرونا برای همه ما در سراسر جهان اتفاق افتاد که غیرقابل‌پیش‌بینی بوده است. همین عامل اگر به درستی شناسایی و استفاده شود می‌تواند مبدأ رشد آدمی از سطحی به سطح دیگر باشد. اگر در سطح ریاست هستید این ویروس به ما یاد می‌دهد هر چقدر هم که مقتدر و دیکتاتور باشید و به دیگران بخواهید دستور بدهید یک روز اسیر همین دستورات و اقندار خود خواهید شد. اگر در سطح مدیریت هستید این ویروس به ما یاد می‌دهد که هر سیستم و نظام منظم و باانضباطی هم داشته باشید یک روز می‌تواند ناکارآمد باشد و به بهره‌وری پایین سقوط کند. اگر در سطح رهبری هستید و اهداف و چشم‌اندازهای بلندی دارید و به آنها فکر می‌کنید این عامل می‌تواند ما را از این اهداف و چشم‌اندازها نگه دارد. و اگر در سطح مربی هستید و به پرورش دیگران کمک می‌کنید کرونا به ما می‌آموزد که قبل از پرورش دیگران به خودمان برسیم و برای پرورش و تهذیب و تربیت عملی خود قدم‌های اساسی را برداریم. برای اینکه از کرونا استفاده لازم را داشته باشیم بایستی فرایند تغییر و تحول را در خودمان نهادینه کنیم. چه می خواهد این تغییر شکننده و سنگین باشد یا سبک و ملایم. اکنون این فرایند را با طعم کرونا با هم مرور کنیم.

تغییر چیست؟

سازمان بدون کارمند

سازمان و کاروکاسبی در دوره کرونا تأثیر زیادی را داشته‌اند و تغییر برای آن‌ها جدی است. این تغییر ابعاد مختلفی برای آن‌ها خواهد داشت که بایستی بررسی و تحلیل شود. محدودیت‌هایی که وجود دارد می‌تواند ما به سطح دیگری از نوآوری و کارآفرینی ارتقاء دهد که تا دیروز فکرش را هم نمی‌کردیم و اکنون در مواجه با آن هستیم. از این رو فرایندهای مختلفی که در فعالیت‌های کاروکسب یا سازمان ما هستند تحت تأثیر آن تغییر خواهد کرد. فرایندهایی مانند رهبری سازمان، نوآوری محصول، تولید، بازاریابی، فروش، خدمات پس از فروش، مدیریت منابع انسانی، فنآوری اطلاعات و ...! پرسش اساسی که در این وبینار به آن پاسخ می‌دهیم این است که

 

 

آیا سازمان بدون کارمند امکان‌پذیر است و چگونه می‌تواند تحقق پیدا کند؟

مرجع و منبع

این وبینار براساس مقاله‌ی علمی آماده شده است که در چهاردهمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت در تهران (۱ و ۲ دی ماه ۱۳۹۵) ارائه شد.

سوال دارم! از کی بپرسم؟

سخنرانان

مسعود چیتگرها
مسعود چیتگرها
مدرس و مربی تغییر

برگزارکنندگان

مکتب تغییر
مکتب تغییر
یادگیری و مربی‌گری

حامیان

زمان‌بندی

عنوانشروعپایان
آغاز و خوش‌آمدگویی۱۹:۰۰۱۹:۰۵
سازمان بدون کارمند۱۹:۰۵۲۰:۰۵
پرسش و پاسخ۲۰:۰۵۲۰:۳۰

سوالات متداول

خیز فقط یک ذهن خلاق و پویا می‌خواهد
یک دفترجه و خودکار برای یادداشت برداری مطالب مهم
خیر برای اینکه جنگل‌ها نابود می‌شوند.

برگزار‌کننده

آواتار

مکتب تغییر چیتگرها

ما چه کسی هستیم مکتب تغییر چیتگرها با دو دهه سابقه در زمینه یادگیری و مربی‌گری، یک مؤسسه فرهنگی و آموزشی است که کمک می‌کند تا برنامه تغییر فردی و سازمانی شما اجرا شود. اجرای تغییر پیچیده نیست، در صورتی‌که سازوکارها و ابزارهای ویژه‌ی آن به درستی بکار

رویداد های برگزارشده۳۵
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۱۰ نفر

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

پنج‌شنبه ۳ تیر

معرفی مدرسه تابستانی «بازگشت به آینده

 • آنلاین
 • رایگان
 • کریدور خدمات فناوری (اپوایزر)
شنبه ۲۶ تیر

وبینار شبکه‌سازی از قدم اول

 • آنلاین
 • رایگان
 • شتابدهنده استعداد بانا
چهارشنبه ۲۳ تیر

دانستنیهای ضروری در تولید محتوای ویدئویی و حرفه ای

 • آنلاین
 • ۶۷,۵۰۰ تومان
 • رشدمان
شنبه ۵ تیر

دوره تجاری سازی محصول اولیه

 • آنلاین
 • رایگان
 • بسیج دانشجویی