اینفوگرافیک و روش های نوین دیداری سازی داده ها و اطلاعات

شروع رویداد
دوشنبه ۲۴ آبان ۹۵ ۱۵:۰۰
پایان رویداد
دوشنبه ۲۴ آبان ۹۵ ۱۷:۰۰
مکان رویدادتهران
موضوع رویدادمدیریت / غیره
اضافه به تقویم
اینفوگرافیک و روش های نوین دیداری سازی داده ها  و اطلاعات
برگزارکننده‌ی رویداد
تماس با برگزارکننده
۰۲۱-۲۲۳۷۸۶۰۴
گزارش
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

مقدمه

احتمالاً این جمله را بارها شنیده‌اید که «ارزش یک تصویر بیش از هزار کلمه است». اساساً این جمله بیانگر ارزش و کارایی ارتباط تصویری (visual communication) است. حقیقت آن است که بیشترین دریافت ما از محیط پیرامونمان به‎وسیله قوه بینایی صورت می‌گیرد و مغز ما علاقه زیادی به تجزیه‌وتحلیل اطلاعات به‌صورت تصویری دارد؛ بر همین اساس اگر اطلاع‌رسانی و انتقال پیام به کمک تصویر صورت پذیرد، اثرگذاری و مدت ماندگاری آن در ذهن مخاطب بیشتر خواهد بود. اینجاست که اینفوگرافیک‌ها به کمک ما می‌آیند.

اینفوگرافیک‌ها نمایشگران تصویری اطلاعات و داده‌ها هستند که هدف آن‌ها ارائه سریع و ساده اطلاعات پیچیده است.

به بیان ساده‌تر، اینفوگرافیک‌ها به کمک عناصر بصری نظیر عکس، نمودار، نقشه، دیاگرام و … سعی می‌کنند تا مجموعه‌ای از داده‌ها و اطلاعات پیچیده را به‌گونه‌ای به تصویر درآوردند که پیام به شیوه‌ای سریع و قابل‌فهم به مخاطب منتقل شود.

استفاده از اینفوگرافیک‌ها باعث می‌شود تا مخاطبان حجم قابل توجهی از داده‌ها و اطلاعات را که شکل نوشتاری آن ممکن است مقاله بلند بالایی را تشکیل دهد، به سادگی در قالب یک تصویر دریافت کند و آن را تا مدت‌ها در خاطر بسپارد. از اینفوگرافیک ها می‌توان در حوزه‌های گوناگونی بهره برد.
استفاده از اینفوگرافیک‌ها به عنوان ابزارهای رهگیری، رزومه یا سوابق افراد، گزارش‌ها و کاربرگ‌ها، خبر و اطلاع‌رسانی، تبلیغات، معرفی و ارائه، یادگیری و آموزش تنها بخشی از کاربردهای آن‌ها است.

پیشنهاد می کنیم جهت آشنایی بیشتر و مشاهده نمونه های مختلف اینفوگرافیک های فارسی، به سایت www.infographics.ir سر بزنید.

اهداف برگزاری کارگاه

  • تسهيل در امر تصميم سازي براي مديران ارشد و بالادستی با استفاده از اينفوگرافيك ها
  • آشنايي مقدماتی با تكنيك هاي ارائه گزارشات عملکرد، مدیریتی، آماري و . . . با بهره گيري از اينفوگرافيك ها و شيوه هاي نوين بصري‌سازي داده ها و اطلاعات در بسترهای مختلف
  • ايجاد توانايي در مخاطبان به منظور شناسايي كاربردها و استفاده از اينفوگرافيك در راستای وظایف محوله

سرفصل های کارگاه

  • معرفی انواع اینفوگرافیک، کاربردها و تکنیک های طراحی آن
  • ارائه و بررسی تجارب موفق در سازمان ها و شرکت های ایرانی
  • روش های نوین در ارائه گزارشات سالیانه و عملکرد سازمان ها و مفاهیم آموزشی (ارائه نمونه های مختلف بومی در بسترهای چاپی، پاورپوینت، اپلیکیشن های موبایل و  . . .
  • معرفی کاربردهای جدید اینفوگرافیک (کاتالوگ و بروشورهای آموزشی، رزومه و سوابق حقیقی و حقوقی و . . .)

درباره ما

اساساً احساس نیاز بود که ما را به دنیای خوش‌رنگ و لعاب اینفوگرافیک‎ها وارد کرد. اواخر زمستان سال ۱۳۸۹ بود که تصمیم گرفتیم آنچه را که بر اثر نیازمان به نمایش تأثیرگذار آمار و اطلاعات یاد گرفته بودیم، با دیگران به اشتراک بگذاریم. تا پیش‌ازاین برخی از افراد و مطبوعات در این حوزه کارهایی کرده بودند اما به نظر می‌رسید علاقه‌ چندانی به گسترش آن نداشتند و یا زکات دانش خود را فراموش کرده بودند! این بود که فرهنگ‌سازی و پر کردن خلع اینفوگرافیک فارسی دغدغه ما شد و در اولین روزهای سال ۱۳۹۰ وب‎سایت نخستین مرجع تخصصی اینفوگرافیک به زبان فارسی راه‌اندازی شد. در مدت زمان کوتاهی استقبال از وب‌سایت به حدی بود که ما را به ادامه کارمان تشویق کرد و همواره سعی‎مان بر این بوده است که ضمن بالا بردن دانش علمی و فنی خود، آموزش و انتقال دانش این هنر کاربردی را در دستور کار قرار دهیم.
تیم دو نفره آن روزهای ما حالا تبدیل به تیمی پانزده نفره با ترکیبی از مهارت‌های گوناگون در زمینه‌های مختلف فنی، مهندسی و هنری شده است و به خود می‌بالیم که از زمان تأسیس این وب‎سایت توانسته‌ایم حرکتی چشمگیر در زمینۀ استفاده از اینفوگرافیک‎ها در کلیه فضاهای مجازی و غیرمجازی راه بیندازیم.

زمان و مکان برگزاری کارگاه

زمان : 24 آبان ماه - از ساعت 15 الی 17

مکان : خیابان کارگر شمالی، نبش خیابان شانزدهم (فرشی مقدم)، دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران، سالن آمفی تئاتر

آدرس:تهران خیابان کارگر شمالی، نبش خیابان شانزدهم (فرشی مقدم)، دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران، سالن آمفی تئاتر