رویداد به پایان رسیده است!
برنامه ریزی استراتژیک در سازمان های مردم نهاد در تاریخ چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

برنامه ریزی استراتژیک در سازمان های مردم نهاد

شروع:
چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸ ۰۸:۰۰
پایان:
چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸ ۱۲:۰۰
برنامه ریزی استراتژیک در سازمان های مردم نهاد
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

مدرس

سیمینه آقاجانیان
سیمینه آقاجانیان
مدرس مدیریت استراتژیک دانشگاه شریف

سیمینه آقاجانیان
مدرس مدیریت استراتژیک دانشگاه شریف
دانش آموخته دکتری مدیریت دانشگاه شریف


معرفی ورکشاپ


تعریف و بازتعریف «چشم‌انداز» و «ماموریت» در یک سازمان مردم‌نهاد، طبق چه ملاک‌هایی باید انجام شود؟ یک سازمان مردم‌نهاد، در مواجهه با پیشنهادهای متعددی که برای انجام انواع پروژه‌های خلاقانه دریافت می‌کند، براساس چه ملاکی باید به برخی «آری» و به برخی «نه» بگوید؟ منابع محدود هر سازمان مردم‌نهاد، باید بر کدام «اهداف» و بر کدام «مسیر» متمرکز شوند؟
فرایند تدوین استراتژی می‌کوشد تا با ترسیم مسیر بلندمدت حرکت یک سازمان، فعالیت‌های سازمان را جهت‌دهی کرده و میزان هدررفت منابع را به حداقل برساند. فرایند برنامه‌ریزی استراتژیک، شامل تعیین جهت‌گیری مناسب برای تحقق چشم‌انداز مشخص‌شده از طریق تحلیل محیط خارج و فضای داخل سازمان است.
با این حال، مفهوم برنامه‌ریزی استراتژیک بیشتر برای سازمان‌های انتفاعی (مانند شرکت‌های تجاری) آشناست و سازمان‌هایی که با محوریت سودآوری فعالیت نمی‌کنند، کمتر با فرایند تدوین استراتژی و نقش آن در موفقیت سازمان خود آشنایی دارند. امروزه مفاهیم مرتبط با تدوین استراتژی، برای سازمان‌های غیرانتفاعی (اعم از سازمان‌های مردم‌نهاد و نیز سازمان‌های دولتی) نیز طراحی شده‌اند و سازمان‌های بسیاری در راستای هدف‌گذاری و نیل به اهداف کلان خود از این مجموعه ابزارها استفاده می‌کنند.
در این ورکشاپ آموزشی، نحوه تدوین استراتژی برای یک سازمان مردم‌نهاد، در سطح کلان تشریح می‌شود تا به عنوان ابزاری سودمند، مورد استفاده این سازمان‌ها قرار گیرد.


پرسش‌های کلیدی ورکشاپ


1. برنامه‌ریزی استراتژیک، چه اجزایی دارد؟ تصمیم استراتژیک چه ویژگی‌هایی دارد؟ استراتژی، چه تفاوتی با برنامه‌ریزی بلندمدت دارد؟

2. چرا سازمان‌های مردم‌نهاد به تدوین استراتژی نیاز دارند؟ چگونه می‌توان حول یک استراتژی مشخص، هم‌افزایی میان طیف وسیع ذی‌نفعان یک سازمان مردم‌نهاد (پرسنل موظف، نیروهای داوطلب، اهداکنندگان منابع مالی و نیز جامعه هدف) را به حداکثر رساند؟

3. فرایند تدوین استراتژی برای یک سازمان مردم‌نهاد چه مراحلی دارد؟ تفاوت‌های کلیدی تدوین استراتژی برای سازمان‌های مردم‌نهاد با شرکت‌های انتفاعی در چیست؟

4. از چه ابزارهایی می‌توان در فرایند تدوین استراتژی برای یک سازمان مردم‌نهاد کمک گرفت؟ مدل‌های کاربردی مختلف برای تدوین استراتژی ساز‌مان‌های مردم‌نهاد، چیست؟ در انتخاب این ابزارها و مدل‌ها چه فاکتورهایی باید لحاظ شوند؟


مخاطبان ورکشاپ


1. مدیران ارشد سازمان‌های مردم‌نهاد و عام‌المنفعه

2. مدیران و کارشناسان شرکت‌های خصوصی علاقه‌مند به حوزه مسئولیت‌پذیری اجتماعی (CSR)

3. مدیران و کارشناسان سازمان‌های «دولتی» دغدغه‌مند در حوزه کاهش پایدار فقر و نابرابری

4. افراد حقیقی علاقه‌مند به وقف منابع مالی و یا وقف مهارت‌های حرفه‌ای در حوزه‌های عام‌المنفعه و مردم‌نهاد


گواهی پایان دوره


گواهی پایان دوره کلیه ورکشاپ‌های موسسه مطالعاتی «حامیان فردا»، در 3 سطح A و B و C صادر می‌شود. درج یکی از این 3 سطح در گواهی پایان دوره، بر مبنای ارزیابی پاسخ شرکت‌کنندگان به دو تمرین کاربردی هر ورکشاپ است. این دو تمرین کاربردی در انتهای هر ورکشاپ مطرح شده و شرکت‌کنندگان باید براساس آموخته‌های خود، این تمرینات را به‌طور مشروح پاسخ دهند.
هزینه صدور گواهی پایان دوره معادل 25 % هزینه ثبت‌نام است.

 


اطلاعات تکمیلی جهت ثبت نام


021-77944397-77941077

آدرس: تهران تهران، خیابان خالد اسلامبولی(خیابان وزرا)، کوچه بیستم(کوچه شهید رفیعی)، پلاک 6