رویداد به پایان رسیده است!
وبینار آموزشی پروپوزال و پایان نامه نویسی در تاریخ پنج‌شنبه ۱۰ آبان به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
پنج‌شنبه ۱۰ آبان ساعت ۱۵:۰۰

وبینار آموزشی پروپوزال و پایان نامه نویسی

 • رایگان
 • آنلاین
 • تحصیلی
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


 

 

نگارش اصولی و علمی یک پایان نامه یا رساله دانشگاهی، از دغدغه های همیشگی دانشجویان مقاطع عالی دانشگاه است؛ دغدغه ای که از ترم های دوم و سوم شروع می شود و گاه حتی تا ترم های هفت و هشت هم، بدون آنکه به راه حل مشخصی برسد، ادامه پیدا می کند. این دغدغه وقتی جدی تر و عمیق تر می شود که دانشجو  در جریان آماده سازی پروژه پایانی دانشگاه متوجه می شود حتی روی کمک های استاد راهنما هم نمی تواند حساب کند، چون اغلب اساتید آنقدر دغدغه و مشکل دارند که کمتر فرصت می کنند راهنمایی های لازم را در اختیار دانشجو قرار بدهند. در عین حال، متاسفانه، علی رغم اهمیت موضوع پایان نامه، هنوز هم نمی توان منابع علمی و محصولات آموزشی باکیفیت و کاربردی برای آن پیدا کرد.

ما این دوره کارگاهی را برای پاسخ به همین نیاز تعریف کردیم. 

 

هدف کارگاه

هدف از برگزاری این دوره آموزشی، افزایش مهارت های شما در زمینه پایان نامه نویسی و آشناسازی شما با اصول و روش های آماده سازی پروپوزال، تدوین و نگارش پایان نامه و دفاع نهایی از آن است.

نگارش پروپوزال و پایان نامه، پیش از هر چیز یک «مهارت» است و شما می توانید مثل هر مهارت دیگری آن را بیاموزید. هیچ مساله غیرقابل فهم و هیچ راز و رمزی در کار نیست، فقط کافی است یک بار، فرایند پایان نامه نویسی را از ابتدا تا انتها، به صورت عملی و کاربردی بیاموزید، آن وقت می بینید که انجام یک تحقیق نظام مند دانشگاهی نه تنها کار دشواری نیست، بلکه اگر به رشته تان علاقه مند باشید و اصول و مهارت های نگارش علمی را هم به خوبی بدانید، بسیار از فرایند انجام آن لذت خواهید برد.

هدف ما در این کارگاه این است که یک بار، فرایند پروپوزال و پایان نامه نویسی را از ابتدا تا انتها، به صورت عملی و کاربردی برای شما توضیح دهیم.

 

مهم ترین سرفصل های این دوره چیست؟

زمان طلاست؛ و ما قدر وقتی که شما برای این کارگاه می گذارید را می دانیم. نمی خواهیم کلی گویی کنیم و با موضوعات و بحث های نظری و پیچیده و بی فایده، فرصتی که شما برای برطرف کردن مشکل تان به دست آورده اید را هدر بدهیم. بسیاری از دانشجویان، به خوبی با موضوع و مساله علمی شان آشنا هستند و حتی پیش از آغاز کار پایان نامه، تحقیقات و مطالعات وسیعی را در زمینه موضوع تحقیق شان به انجام رسانده و داده ها و نتایج بسیار مطلوبی برای ارائه در اختیار دارند. اما همه اینها در حالی است که آنها برای تدوین و تحلیل و به نگارش درآوردن پروپوزال و پایان نامه شان، اعتماد به نفس کافی نداشته و نمی توانند داده ها و اطلاعات ارزشمند خود را آن طور که باید، در قالب یک اثر مدون و منظم علمی بازتولید کنند. بخش مهمی از این عدم اعتماد به نفس از آنجا ناشی می شود که کسی راه و رسم درست و مؤثر پایان نامه نویسی را برای آنها، به شکلی شفاف و عملیاتی، بیان نکرده است. ما می خواهیم تلاش کنیم برای یک بار هم که شده، دانشجویان را از نزدیک، به صورت گام به گام و اصولی، با نحوه نگارش پروپوزال و پایان نامه آشنا کنیم.

بنابراین دکتر باغبان، در این سری از کارگاه های آموزشی، با روشی منحصر به فرد، و ارائه ای جذاب و انگیزه بخش، خیلی سریع و بی مقدمه به سراغ مهم ترین موضوعات می رود و مسائل مرتبط با نگارش پروپوزال و پایان نامه را از ابتدا تا انتها مطرح کرده و در قالب دستورالعمل های مشخص و تعریف شده، نحوه انجام هر بخش را توضیح می دهد.

 

سرفصل های دوره:

-       معرفی انواع پروپوزال و پایان نامه و اهمیت و کارکرد هر کدام

-       آشنایی با نحوه آغاز تحقیق علمی در قالب پایان نامه (روش پیداکردن موضوع علمی مناسب، یافتن استاد راهنما، ثبت پروپوزال، جستجوی منابع و...)

-       بررسی اجمالی ساختار و بخش های اصلی یک پروپوزال و پایان نامه استاندارد و نحوه تدوین هر بخش (چکیده، مقدمه، ادبیات نظری، تحلیل داده ها و ...)

-       اصول تدوین پروپوزال و نگارش فصل اول

-       اصول گردآوری منابع، و تنظیم ادبیات و پیشینه تحقیق برای نگارش فصل دوم

-       آَشنایی با روش های جستجوی علمی در اینترنت و استفاده از پایگاه های آنلاین علمی

-       آشنایی با استانداردهای منبع گذاری، رفرنس نویسی، ارجاع دهی و ...

-       آشنایی با روش های تحقیق، انواع روش‌های تحقیق کمی و کیفی، روش های گردآوری داده ها و غیره برای نگارش فصل سوم

-       آشنایی با تجزیه و تحلیل داده ها، نتیجه گیری و پیشنهادات در فصول 4 و 5

-       آشنایی با چگونگی ارائه یک دفاع موفق (نحوه چیدمان درست پاورپوینت و ارائه اصولی مطالب پایان نامه در جلسه دفاعیه)

-       آشنایی با نحوه استخراج مقاله پژوهشی از پایان نامه

 

سؤالاتی که ممکن است بخواهید از ما بپرسید:

·      آیا این برنامه، فقط سخنرانی محور است؟

خیر؛ کارگاه «تکنیک های طلایی پروپوزال و پایان نامه نویسی»، یک برنامه عملیاتی است. در این کارگاه، شواهد و مثال های عینی بسیاری ذکر خواهد شد. بخشی از موضوعات مرتبط با بحث، توسط دکتر باغبان، در اختیار شرکت کنندگان قرار داده خواهد شد و به صورت عملی، اشتباهات معمول و مشهود آنها مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین مواردی مانند تهیه پروپوزال را نیز به صورت عملی تمرین خواهیم کرد. حتی الامکان همه تلاش ها در این کارگاه مبتنی بر این است که کلیه شرکت کنندگان به صورت عملی درگیر بحث پایان نامه نویسی شوند.

 

 • آیا مطالب دوره برای من کاربردی است؟

چیزی که درباره این دوره مهم است دقیقا «کاربردی» بودن آن است. به این معنا که ما نمی خواهیم با بحث های تئوریک و تعریفی و کلی، وقت کارگاه را بگیریم، برعکس، هدف ما این است که مهم ترین و متمایزترین تکنیک ها و مهارت هایی که شما برای نگارش پایان نامه تان و سپس دفاع از آن نیاز دارید در اختیارتان قرار دهیم. به همین دلیل، آموزش های دکتر باغبان، همگی دارای یک دستورالعمل کاربردی و اجرایی هستند که برای شما طراحی شده تا دقیقا بدانید از چه نقطه ای باید شروع کنید و چطور پیش بروید و در نهایت به کجا برسید.

 

 • من در زمینه نگارش پروپوزال و پایان نامه هیچ تجربه ای ندارم، آیا این دوره برای من مفید خواهد بود؟

اغلب کسانی که در دوره های ما شرکت می کنند، به دنبال آن هستند که مهارت های لازم را برای نگارش تحقیقات دانشگاهی شان فرا بگیرند تا در نهایت بتوانند بدون تکیه بر دیگران و به طور مستقل، کارشان را به ثمر برسانند. به همین دلیل، این دوره ها به شکلی طراحی شده که از صفر تا صد پایان نامه نویسی را در اختیار دانشجو قرار دهد. دکتر باغبان فرض را بر این می گذارد که مخاطبینش اطلاع چندانی از پروپوزال و پایان نامه نویسی ندارند، و بر همین اساس آموزش هایش را به صورت گام به گام پیش می برد. بنابراین نگران نباشید؛ اگر هیچ تجربه ای ندارید، مطمئن باشید این دوره، اولین تجربه ارزشمند شما در پایان نامه نویسی خواهد بود که مشکل تان در زمینه آماده سازی پایان نامه را حل خواهد کرد.

 

 • می دانم که بالاخره باید پایان نامه نویسی را یاد بگیرم تا بتوانم از پایان نامه ام دفاع کنم و مدرکم را بگیرم، اما شاید بهتر باشد بعدا این کار را انجام بدهم.

اگر به هر دلیلی نمی‌خواهید در این دوره شرکت کنید انتخاب با شماست، ولی واقعیت این است که اگر حالا دغدغه تان درباره پایان نامه را برطرف نکنید، فردا احتمالا دیر خواهد بود. بسیاری از دانشجویان را می شناسیم که بعد از گذشت 7 یا 8 ترم از دوره تحصیل شان در مقطع ارشد، هنوز حتی پروپوزال شان را هم ثبت نکرده اند، و به همین دلیل مجبور به پرداخت شهریه های سنگین و یا درگیر شدن با جلسات کمیسیون موارد خاص دانشگاه شده اند. شما می توانید با زمان و هزینه ناچیزی که برای این کارگاه می گذارید مشکلتان را برای همیشه حل کنید و با این کار راهی را برای موفقیت های بیشتر دانشگاهی و ورود به مقاطع بالاتر دانشگاهی و غنی تر کردن رزومه پژوهشی تان باز کنید، اما واقعیت این است که در غیر این صورت، دائما مجبور خواهید بود دغدغه نگارش پایان نامه را تا مدت ها در ذهن و فکر خودتان نگه دارید، بی آنکه راه حل عملی برای آن داشته باشید.

 

 • من در شهرستان زندگی می‌کنم، چطور می‌توانم در این دوره شرکت کنم؟

همان طور که در بخش های قبلی اشاره کردیم، این کارگاه هم به صورت حضوری برگزار می شود و هم به صورت آنلاین. بنابراین محدودیت جغرافیایی اصلا مهم نیست. شما هر جای کره زمین که باشید، فقط کافی است به اینترنت دسترسی داشته باشید تا بتوانید در این دوره شرکت کنید. اگر تصمیم گرفتید در کارگاه آنلاین شرکت کنید حتما از لینک ثبت نام «کارگاه آنلاین» استفاده کنید.

 

·      من کار بر روی پروپوزال و پایان نامه ام را شروع کرده ام؛ آیا می توانم از مدرس کارگاه برای راهنمایی پروژه ام کمک بگیرم؟

بله. در پایان کارگاه، یک فرصت پرسش و پاسخ به دانشجویان داده می شود تا سوالات خودشان را از استاد بپرسند. همچنین (و این کمک خوبی به شما خواهد بود) شما می توانید حتی پس از اتمام کارگاه و در روزهای بعد، از طریق ثبت نام رایگان در کانال مشاوره خصوصی کارگاه (با عنوان جلسات آنلاین مشاوره با استاد)، با استاد در ارتباط بوده و سوالاتتان درباره پروژه تان را از ایشان بپرسید.

 

·      آیا با ثبت نام در این دوره، به جز شرکت در کارگاه، خدمات دیگری هم دریافت خواهم کرد؟

بله. مجموعه ای از خدمات جانبی هم برای شرکت کنندگان در این دوره در نظر گرفته شده است، به این شرح:

 • عضویت رایگان شرکت کنندگان در جلسات آنلاین مشاوره با استاد (کانال مشاوره خصوصی با استاد)
 • ارائه بسته آموزشی مکمل به کسانی که علاقه مندند منابع علمی و آموزشی در بحث پایان نامه نویسی داشته باشند.
 • ارایه فرم خام پروپوزال، متناسب با رشته و دانشگاه دانشجو
 • ارایه گواهینامه برای شرکت کنندگان
 • پذیرایی میان وعده

 

سخنرانان

دکتر مهدی باغبان
دکتر مهدی باغبان
مدرس دانشگاه و متخصص دوره های آموزشی روش تحقیق

برگزارکنندگان

موسسه علمی آموزشی تحقیق یار (با همکاری دانشگاه تهران)
موسسه علمی آموزشی تحقیق یار (با همکاری دانشگاه تهران)

برگزار‌کننده

آواتار

تحقیق یار

موسسه علمی آموزشی تحقیق یار (زیر نظر موسسه انتشاراتی کتاب کسرا) 

رویداد های برگزارشده۹
رویداد های فعال۰
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۱۰ نفر