رویداد به پایان رسیده است!
دوره آموزشی استاندارد راهنمای بستن اتصالات فلنجی بر اساس استاندارد ASME PCC-1 و بازرسی حین تعمیر تجهیزات تحت فشار براساس استاندارد ASME PCC-2 در تاریخ جمعه ۲۶ امرداد به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
چهارشنبه ۲۴ مرداد ساعت ۰۹:۰۰

دوره آموزشی استاندارد راهنمای بستن اتصالات فلنجی بر اساس استاندارد ASME PCC-1 و بازرسی حین تعمیر تجهیزات تحت فشار براساس استاندارد ASME PCC-2

  • رایگان
  • تهران
  • فنی، مهندسی و صنعت
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

شرح دوره


 ASME PCC-1

یکی از مسائل عمده در مراحل پایانی ساخت تجهیزات، بستن و محکم کردن پیچ های اتصالات فلنجی (Bolted Flange Joint) است که این موضوع به ویژه در تجهیزات سنگین که اندازه پیچ و مهره ها در آن ها بزرگ تر از حد معمول است کار را برای پیمانکار ساخت پیچیده می نماید.

در اکثر مواقع بازرسان برای تست هیدروستاتیک مخازن تحت فشار یا مبدل های حرارتی منتظر اعلام آمادگی سازنده هستند لیکن سازنده مدت زیادی را صرف بستن فلنج های اصلی یا بدنه (Body Flange) و آب بندی نهایی تجهیز می کند که در نهایت به سختی موفق به تحویل تجهیز می شود.

در این جا استاندارد متداولی که به عنوان راهنما استفاده می شود معرفی میگردد. استاندارد راهنمای ASME PCC-1-2000 از سری استاندارد های ASME با عنوان راهنمای مونتاژ و نصب اتصال فلنجی پیچی ظروف تحت فشار ( Guidelines for Pressure Boundary Bolted Flange Joint Assembly ) ویرایش سال 2000 است که الزاماتی را راجع به صلاحیت مونتاژ کننده، سطوح کار، ترازبندی سطوح جفت شده، نصب گسکت ( واشر آب بندی)، روان کاری سطوح کاری، نصب پیچ ها و مشخصات آن، شماره گذاری پیچ ها و ترتیب سفت کردن پیچ ها، گشتاور نهایی وارده به پیچ ها، باز کردن اتصال را شامل می شود.

همانطور که در بخش کاربرد (Scope) این استاندارد آورده شده است این راهنما برای اتصالات فلنجی با گسکت های نوع رینگی یا Ring-type کاربرد دارد. در این استاندارد تهیه روش اجرایی مکتوب برای استفاده مونتاژ کننده اتصال مطابق مشخصات تجهیز و این راهنما توصیه شده است.

 

 

 

 ASME PCC-2

با توجه به کاربردهای وسیع ظروف و تجهیزات تحت فشار از قبیل مخازن تحت فشار، مبدلهای حرارتی، برجها و... و سیستم های Piping در مجتمع های صنعتی و حساسیت خاص تجهیزات فوق، نیاز به بازرسیهای منظم و عملیات تعمیری درست و اصولی، از اهمیت بالایی برخوردار است .عملیات تعمیر اصولی، سبب جلوگیری از دوباره کاری و تحمیل هزینه های مضاعف شده و افزایش عمر مفید تجهیز در سرویس را به همراه دارد. در حال حاضر در مجتمع های صنعتی کشور، عملیات تعمیر روی تجهیزات فوق توسط واحد تعمیرات و بر اساس اطلاعات تجربی انجام شده و نیاز به وجود یک استاندارد مدون مخصوص تعمیر ضروری می باشد . انجمن مهندسی مکانیک آمریکا (ASME) در سال 1995 اقدم به تأسیس " کمیته پس از ساخت Post Construction Committee  (PCC)) نمود. این کمیته در سال 2004  اولین ویرایش استاندارد 2 ASME PCC- را بر مبنای آخرین تجربیات بدست آمده در تعمیرات تجهیزات و Piping  تحت فشار به چاپ رساند.


سرفصل دوره


ASME PCC-1
Training and Qualification of Bolted Joint Assembly Personnel
Cleaning and Examination of Flange and Fastener Contact Surface
Alignment of Flanged Joints
Installation of Gasket
Lubrication of Working Surfaces
Installation of Bolts
Numbering of Bolts
Tightening of Bolts
Tightening Sequence
Target Torque Determination
Joint Pressure and Tightness Testing
Records
Joint Disassembly

ASME PCC-2
Technical Pre-requisite Standards
Welded Repairs: Insert Plates, Repair of Internal Thinning, Seal-Welding, Leak Box, Lip Seals, Reinforcing Sleeves, Fillet Welded Patches, Alternate Pre-Heat, Alternate PWHT, In-Service Welding, Weld Build-up, Field Heat Treating
Mechanical Repairs: Component Replacement, Plugs, Damaged Threads, Flaw Excavation, Flange Repair, Clamp Repair, Pipe Straightening, Damaged Anchores
Nonmetallic and Bonded Repairs: Composite Repair System
Examination and Testing: Pressure and Tightness Testing of Piping and Equipment

سخنرانان

علیرضا صالحی
علیرضا صالحی

بیش از 16 سال سابقه کار تخصصی در شرکتهای مهندسین مشاور سازه، پیمانکاری عمومی بین المللی ایران (IGC)، طراحی و ساختمان نفت (ODCC)، مهندسین مشاور ناموران، مهندسین مشاور صنعتی ایران و ...- تدریس دوره های مختلف در شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی قشم، مهندسی و توسعه نفت، شرکت مهندسین مشاور ناموران و ...


مخاطبین دوره


مهندسین و کارشناسان شاغل در واحدهای کنترل کیفی و بازرسی و تعمیرات در صنعت نفت و گاز
دانشجویان و مهندسین علاقمند به فعالیت در واحدهای کنترل کیفی و بازرسی و تعمیرات در صنعت نفت و گاز

آدرس

تهران تهران، بلوار کشاورز، روبروی پارک لاله، حدفاصل خیابان قدس و وصال، شماره 210، طبقه اول

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

شرکت مهندسی و آموزشی پیتک

آکادمی برگزاری دوره ها و سمینارهای تخصصی

رویداد های برگزارشده۱۴
رویداد های فعال۰