رویداد به پایان رسیده است!
دوره آموزش مقدماتی جاوا در تاریخ پنج‌شنبه ۱۹ تیر به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
پنج‌شنبه ۱ اسفند ساعت ۱۴:۳۰

دوره آموزش مقدماتی جاوا

  • از ۱,۵۰۰,۰۰۰ تومان
  • تهران
  • فنی، مهندسی و صنعت
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


جاوا یک زبان برنامه‌نویسی چندمنظوره و شی‌گرا است که تا حدودی زیادی به C و ++C شباهت دارد؛ اما استفاده از آن آسان‌تر است و امکان ساخت برنامه‌هایی قدرتمند با آن وجود دارد.

استفاده از زبان جاوا برای همگان رایگان است و متن پیاده سازی این زبان نیز به صورت آزاد در اختیار عموم است  امروزه جاوا همه جا هست و می‌توان گفت به یک زبان فراگیر تبدیل شده است. برنامه هایی که به این زبان نوشته می شوند روی انواع سیستم های مختلف مستقل از سخت افزار و سیستم عامل آنها قابل اجرا هستند.

 

زبان برنامه نویسی جاوا (Java) در 23 مه 1995 (برابر با ۲ خرداد ۱۳۷۴) از سوی جیمز گاسلینگ (James Gosling) طراحی شده است. یعنی زمانی که شرکت سان مایکروسیستمز (Sun Microsystems) شروع به توسعه نسخه بهتری از ++C کرد که بتواند به آسانی پرتابل شود، برای افراد مبتدی مطلوب باشد و به مدیریت خودکار حافظه بپردازد. در سال 2010 شرکت سان توسط شرکت Oracle خریداری شد و در حال حاضر Oracle مالک جاواست و پشتیبانی و انتشار جاوا توسط Oracle انجام می گیرد.

 

چرا جاوا ؟

-       یادگیری جاوا بسیار آسان است. جاوا در ابتدا بر اساس زبان‌های C و ++C و با حذف برخی ویژگی‌هایی که قابلیت سردرگم کننده داشتند مدلسازی شد. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به اشاره‌گرها، پیاده‌سازی چندباره وراثت و بارگذاری بیش از حد عملگرها اشاره کرد که در جاوا حذف شدند.     

 

-       جاوا یک زبان شی گراست. تمرکز شی‌گرایی جاوا موجب شده است که توسعه ‌دهندگانی که از این زبان استفاده می‌کنند، از آن برای حل یک مسئله استفاده کنند و نه سروکله زدن با آن برای رفع محدودیت‌های مسئله. این وضعیت موجب تمایز بین جاوا و C شده است.

 

-       جاوا یک زبان پرتابل است. عدم وابستگی به معماری موجب پرتابل شدن جاوا شده است. با این حال پرتابل بودن جاوا چیزی فراتر از مستقل بودن دستورالعمل‌های بایت‌کدها از پلتفرم است.

 

-       جاوا یک زبان چند نخی است. جاوا برای بهبود عملکرد برنامه‌هایی که چندین وظیفه را به یک باره اجرا می‌کنند، از مفهوم اجرای چند نخی پشتیبانی می‌کند. برای نمونه برنامه‌ای که رابط گرافیکی کاربر (GUI) را مدیریت می‌کند و در همین حال منتظر ورودی از یک اتصال شبکه است، از نخ (Thread) دیگری به جای نخ GUI برای این انتظار استفاده می‌کند. بدین ترتیب رابط گرافیکی برنامه همچنان پاسخگو است.

 

-       شرکتی قدرتمندی همچونOracle  این زبان را پشتیبانی می کند.

 

-       جاوا دارای کتابخانه های متن باز بسیار غنی است، این کتابخانه ها که توسط شرکت هایی مانند Apache، google، SourceForge  فراهم شده اند و ما می توانیم از آنها استفاده نماییم.

 

-       جاوا انجمن (Community) بسیار قوی دارد  که برنامه نویسان و فعالان این حوزه در آن به تبادل داده می پردازند. این انجمن اعضای بسیارزیادی در سرتاسر دنیا و ب خصوص در ایران دارد و این یکی از نقاط قوت این زبان محسوب می شود.

 

-       این زبان در فراز و نشیب ها به خوبی دوام آورده، و زبان جدیدی نیست که تغییرات کسب و کار بتواند به راحتی آن را زمین بزند.

 

-       بر طبق آمار سایت technostacks.com تا سال 2018 جاوا محبوب ترین و پرطرفدار ترین زبان برنامه نویسی بوده است.

 

-       در حال حاضر موقعیت های شغلی بسیار زیادی با حقوق بسیار بالا چه در داخل ایران و چه در خارج از ایران برای برنامه نویسان جاوا وجود دارد.

 

-       حوزه ی فعالیت جاوا بسیار گسترده است. اپلیکیشن های Stand Alone تا نرم افزار های سازمانی، وب سایت، وب اپلیکیشن و همینطور نرم افزار های Android را می توان با جاوا توسعه داد.

 

زبان جاوا دارای نسخه های مختلفی است:

Java SE این نسخه از جاوا برای توسعه اپلیکیشن‌های سمت کلاینت که روی رایانه‌های رومیزی اجرا می‌شوند، و اپلت‌ها که روی مرورگرهای وب اجرا می‌شوند، طراحی شده است.

Java EE  این نسخه از جاوا بر مبنای Java SE طراحی شده و به طور انحصاری برای توسعه اپلیکیشن‌های سرور با گرایش سازمانی استفاده می‌شود نرم افزار های سازمانی مانند ERP و CRM. اپلیکیشن‌های سمت سرور شامل سرولت‌ها (Servlet) می‌شود که برنامه‌های جاوای مشابه اپلت هستند؛ اما به جای کلاینت روی سرور اجرا می‌شوند. سرولت‌ها از API Java EE Servlet استفاده می‌کنند.

Java ME  این نسخه از جاوا بر مبنای Java SE طراحی شده است. این پلتفرم  بیشتر برای توسعه ی برنامه‌های جاوایی بر روی دستگاه های با سخت افزار محدود کاربرد دارند.

 

مزیت‌های جاوا:

برنامه‌نویسی شی‌گرا: منظور از برنامه‌نویسی شی‌گرا سبکی از کد نویسی است که در آن نه تنها انواع داده و ساختمان داده تعریف می‌شوند؛ بلکه مجموعه توابع مورد استفاده این داده‌ها نیز تعریف می‌شوند. بدین ترتیب ساختمان داده تبدیل به یک شی می‌شود که می‌توان آن را برای ایجاد روابطی بین شی‌های مختلف دستکاری کرد.

عدم وابستگی به پلتفرم: شعار «یک بار بنویس، همه جا اجرا کن» یک عبارت مشهور برنامه‌نویسی است که شرکت سان مایکروسیستمز معرفی کرد تا قابلیت‌های چند پلتفرمی جاوا را توصیف کند. معنی این شعار آن است که می‌توان برنامه جاوا را برای مثال روی ویندوز نوشت، آن را به بایت‌کد تبدیل کرد و این اپلیکیشن را روی هر پلتفرم دیگری که از ماشین مجازی جاوا (JVM) پشتیبانی می‌کند، اجرا کرد. در این حالت JVM یک سطح تجرید بین کد و سخت‌افزار ایجاد می‌کند.

چندنخی (Multithreading): نخ‌ها ناحیه مشترکی از حافظه را اشغال می‌کنند، بنابراین سوئیچ کردن بین آن‌ها به زمان اندکی نیاز دارد. با این حال نخ‌ها مستقل از هم هستند و از این رو اگر نخی با خطا مواجه شود، روی نخ‌های دیگر تأثیری ندارد. این وضعیت به طور خاص در مورد بازی‌ها و برنامه‌هایی که انیمیشن‌های سنگین دارند، مفید است.

امنیت زبان جاوا: برنامه‌های جاوا در محیط‌های شبکه‌بندی شده توزیع یافته مورد استفاده قرار می‌گیرند. از آنجا که برنامه‌های جاوا می‌توانند روی پلتفرم‌های مختلف شبکه اجرا شوند، امنیت ساختن این پلتفرم‌ها در برابر کدهای مخرب که موجب گسترش ویروس‌ها، سرقت اطلاعات کارت‌های بانکی یا اجرای اعمال خرابکارانه می‌شوند، امری حائز اهمیت است. ویژگی‌هایی که موجب استحکام زبان جاوا می‌شوند شامل کنار گذاشتن اشاره‌گرها هستند که به همراه ویژگی‌های امنیتی مانند مدل امن sandbox جاوا و رمزنگاری کلید عمومی فعالیت می‌کنند. این دو نوع از ویژگی‌ها در کنار هم از تأثیر ویروس‌ها و دیگر کدهای خطرناک روی پلتفرم‌های مشکوک جلوگیری می‌کنند. جاوا از لحاظ تئوریک امن است؛ اما در عمل آسیب‌پذیری‌های امنیتی مختلفی شناسایی و مورد سوءاستفاده قرار گرفته است. در نتیجه در زمان‌های قبل، شرکت سان مایکروسیستمز و اینک شرکت اوراکل همواره اقدام به انتشار به‌روزرسانی‌های امنیتی برای جاوا می‌کنند.

مشتق های جاوا: برخی زبان‌ها مانند اسکالا (Scala) و گرووی (Groovy) وجود دارند که برای اجرا روی JVM طراحی شده‌اند و یا زبان‌هایی هستند که برای اجرا روی محیط جاوا توسعه یافته‌اند.

 

ماشین مجازی جاوا:

در اجرای برنامه های جاوا یک ماشین مجازی به نام Java Virtual Machine وجود دارد که در واقع برنامه های جاوا با کمک این ماشین اجرا می شوند، همان طور که می دانید مهم ترین لایه ی نرم افزاری که روی سخت افزار اجرا می شود سیستم عامل است، مانند ویندوز، لینوکس، مک یا هر سیستم عامل دیگری که روی سخت افزار اجرا می شوند و برنامه های ما را اجرا می کنند. در واقع برنامه های ما معمولا روی سیستم عامل اجرا می شوند، اما برنامه های جاوا دارای یک لایه ی واسط به نام JVM (مخفف ماشین مجازی جاوا)  هستند که این واسط روی سیستم عامل نصب شده و برنامه های جاوا توسط این ماشین مجازی اجرا می شوند.

 

موقعیت‌های شغلی برای برنامه‌نویسان جاوا:

یک اصل مهم در مورد یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی وجود دارد که هرگز نباید فراموش کرد، و آن این است که یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی خاص مانند جاوا، صرفاً یادگیری آن زبان نیست؛ بلکه بدین ترتیب شما با همه زبان‌های دیگر برنامه‌نویسی نیز آشنا می‌شوید. بنابراین جاوا به عنوان یک زبان با مشخصاتی که در بخش‌های پیشین اشاره کردیم یک زبان خوب برای شروع یادگیری برنامه‌نویسی محسوب می‌شود. کسانی که جاوا را به خوبی یاد می‌گیرند، می‌توانند هر زبان دیگری شامل C#، پایتون و حتی روبی را نیز به سادگی بیاموزند. بنابراین باید این نکته را به خاطر داشته باشید که یادگیری جاوا به عنوان زبان برنامه‌نویسی شماره یک دنیا در طی قریب به دو دهه اخیر ضرورتی فراتر از یافتن شغل مرتبط دارد.

 

وضعیت درآمد:

بر اساس آخرین پیمایش وب‌سایت معتبر StackOverflow از میان 64000 برنامه‌نویس در سال 2018 میانگین حقوق کاربرانی که به زبان جاوا برنامه‌نویسی می‌کنند در سرتاسر دنیا برابر با 52000 دلار/سالانه بوده است. همچنین بر اساس پیمایش سال 1396 وب‌سایت jadi.net از میان 1950 برنامه‌نویس ایرانی، 1365 نفر اعلام کرده‌اند که به زبان جاوا نیز برنامه‌نویسی می‌کنند.

 

درباره‌ی دوره :‌

این دوره با رویکرد استخدام در شرکت های داخلی و خارجی و با هدف ورود مستقیم به بازار کار می باشد. این دوره پروژه محور بوده و سعی شده تا جایی که امکان دارد از مسائل تئوری پرهیز شده و بیشتر به مسائل پرداخته شود زیرا یکی از بزرگترین دغدغه امروزه جامعه فاصله گرفتن دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی از محیط بازار کار است که سعی شده در این دوره این فاصله برداشته شود زیرا این مشکل سبب شده اولا شرکت هایی که به دنبال نیروی کار مناسب هستند نتوانند افرادی که متناسب نیازشان هست را بیابند ثانیا از طرف دیگر ما فارغ اتحصیلان ما نتوانند کار مرتبط با رشته ی تحصیلی خود پیدا کرده و استخدام شوند ما سعی کردیم این دغدغه را تا حدامکان برطرف کنیم و مطالبی را در دروه بیان کنیم که دغدغه اصلی شرکت ها است و برای اسخدام نیرو حتما این مسائل را مدنظر قرار می دهند. ما طی بررسی هایی که انجام دادیم این دغدغه را پیدا کرده و سعی کردیم آن ها را در این دوره پوشش دهیم.

در این دوره نسخه‌ یJava SE  تدریس خواهد شد که پایه و اساس سایر نسخه های جاوا می باشد. همچنین در این دوره علاوه بر جاوا به مسائلی مانند Object Oriented (به قدر نیاز) ، نحوه ی رزومه نویسی چه برای شرکت های داخلی و چه برای شرکت های خارجی ، نحوه ی مصاحبه و نحوه ی گرفتن Job Interview نیز پرداخته می شود.

سخنرانان

مهران مهرآفرین
مهران مهرآفرین
CTO

آدرس

تهران تهران – بزرگراه شیخ فضل ا… جنوب – خ. سازمان آب – خ. حاجی پور امیر – خ.کریمان – جنب مجتمع مسکونی نگین – موسسه آموزش عالی هادی

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

Sayan co

رویداد های برگزارشده۲
رویداد های فعال۰