رویداد به پایان رسیده است!
دوره آموزشی «منطق يك» در تاریخ پنج‌شنبه ۱۲ دی به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
پنج‌شنبه ۲ آبان ساعت ۰۹:۰۰

دوره آموزشی «منطق يك»

  • رایگان
  • تهران
  • علوم انسانی
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


باسمه تعالی    

    پيش ­تر اگر دانستن منطق يك فضيلت بشمار می آمد، امروز اما منطقی شدن ذهن يك ضرورت است؛ مخصوصاً براي دانشجوی دغدغه­ مند در حوزه علوم انسانی؛ علوم انساني سراپا پُر است از نظريات و مدل های نظری كه در نگاه اول منسجم و دقيق می نمايند؛ اما هر نظريه متشكل از مفاهيم، گزاره ها و استدلال هايی است كه از منظر منطقي خيلي اوقات درگير مغالطه های صوری و محتوايی يا مغالطه های تصوری و تصديقی می ­شوند؛ مغالطه هايی كه تكرار بينهايت آن در آكادمي، باور عمومی را تسليم خود كرده و ذهن همگان بدان خو داده است؛ بنابراين نه تنها خواندن منطق كه كاربست آن برای مردان كارزار علوم انسانی واجب و ضروری است؛ اينكه بتوانند سره را از ناسره و مو را از ماست تشخيص دهند. ضمن اينكه درس منطق، معمولاً در واحدهای مرتبط با متدولوژی هر رشته در دانگشاه ارائه نمی گردد و اين امر، ضعف موجود را تشديد كرده است.

    بايد توجه داشت كه منطق، علمی آلی است و خودش ذاتاً ارزشی ندارد؛ بنابراين بخش هايی از آن اهميت می يابد كه در بررسی علوم ديگر كاربرد داشته باشد؛ با اين نگاه كاركردي، مركز صراط، دوره ای دو ترمی براي تدريس منطق طراحی كرده است كه طي آن دانشجويان ضمن آشنايی اجمالی با تمامی مباحث منطق سنتی، مهمترين و كاربردي ترين مطالب آن را فرا می گيرند.

    طی اين دو ترم، كتاب منطق علامه محمد رضا مظفر كه از اعتبار عملی بالايی برخوردار می باشد و ساليانی است كه در حوزه های علميه تدريس می گردد، توسط استاد ميثم فتحی كه بار تجربه فراوانی از اين حوزه را بر دوش می كشند، بررسی و تدريس می شود.

غير از كتاب اصلی و فرايند كلاس، فعاليت های جانبی ديگری از سوی مركز صراط پيش بينی شده كه در صورت تمايل دانشجويان امكان تحقق دارد؛ از جمله:

-        تدوين پرسش های منطقی دانشجويان و ارائه پاسخ

-        خلاصه مباحث منطقی بصورت درخت توضيحی و درخت نموداری

-        تدوين اشكالات و انتقادات استاد ميثم فتحی به بعضی ابواب، تعاريف وتقسيمات علامه مظفر در كتاب منطق

-        مطالعه و خلاصه كتب منطقی؛ مرتبط با فلسفه منطق، منطق سنتی و منطق كاربردی

    بعد از اين دو ترم و اتمام كتاب المنطق علامه مظفر، يك ترم نيز به ارائه منطق كاربردی يا رياضی اختصاص داده می شود.

 «منطق»، در ترم جاري از تاريخ 1398.08.02 هر هفته روزهای پنج شنبه ساعت 10:30 تا 11:45 صبح بمدت ده جلسه برگزار خواهد شد؛ لازم به ذكر است در صورت افزايش متقاضيان ثبت نام، كلاس جديدی از ساعت 9 تا 10:15 صبح برای ايشان برگزار می شود.

   

چند نكته اجرائی در مورد برگزاری دوره:

-       اين دوره مانند ساير دوره های مركز صراط، مخصوص آقايان است؛ دانشجويان علوم انسانی و ساير رشته ها، طلاب، معلمان، مربيان و ... می توانند در اين دوره شركت كنند.

-       متقاضيان شركت در ساير دوره های مركز صراط، برای شركت در اين دوره، مشمول تخفيف می شوند؛ ميزان تخفيف مبتنی بر تعداد دوره هایی كه متقاضيی در آن شركت دارد، بدين صورت است: 

1. شركت در يك دوره: 160 هزار تومان
2. شركت در دو دوره: هر دوره 140 هزار تومان
3. شركت در سه دوره: هر دوره 125 هزار تومان
4. شركت در چهار دوره: هر دوره 100 هزار تومان
5. شركت در پنج دوره: هر دوره 90 هزار تومان

-       مدرك گذران دوره، تنها به متقاضيانی اعطا می شود كه در جلسات، حضور منظم داشته باشند و در آزمون نهايي، موفق به اخذ نمره قبولی شوند.  

-       هرگونه تغيير در ساعت كلاس، زودتر اعلام خواهد شد.

سخنرانان

حجت الاسلام ميثم فتحی
حجت الاسلام ميثم فتحی
استاد و مدرس حوزه و دانشگاه

آدرس

تهران خیابان شهید افشاری (ساقدوش) - جنب پل زیرگذر همت-مجتمع فرهنگی ائمه اطهار - طبقه دوم-مدرسه صراط

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

مرکز آموزش علوم انسانی صراط

«بسـم الله الرحمـن الرحيـم» مركز آموزش علوم انساني صـراط v        اهداف، ضرورت و چشم انداز براي دانشمنداني كه در سنت اسلامي زيست مي كنند و چشم اندازشان در اين آب و هوا باليده، پرواضح است كه بدون تكيه بر مباني فكري اسلامي و بي توجه به مبادي نظري و عمل

رویداد های برگزارشده۴
رویداد های فعال۰