رویداد به پایان رسیده است!
دوره اول تئوری انتخاب، واقعیت درمانی و مدیریت راهبرانه در تاریخ جمعه ۱۱ بهمن به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
چهارشنبه ۹ بهمن ساعت ۰۸:۳۰

دوره اول تئوری انتخاب، واقعیت درمانی و مدیریت راهبرانه

 • ۹۵۰,۰۰۰ تومان
 • اهواز
 • علوم انسانی
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


دوره در یک نگاه

 • موضوع : دوره یک تئوری انتخاب، واقعیت درمانی و مدیریت راهبرانه 
 • تاریخ : 9 تا 11 بهمن 98 ساعت 8:30 الی 17 
 • محل : اهـواز
 • مدرس : استاد مهدی فدایی (روانشناس بالینی، مربی و عضو هیئت علمی موسسه ویلیام گلسر)
 • اطلاعات بیشتر و ثبت نام 09167858286 (علیرضا لیلی زاده )
 • شهریه : 950 هزار تومان
 • اعطای گواهینامه از موسسه بین المللی ویلیام گلسر 

 

 

داستان تبر ملانصر الدین

روزی ملا در اوان جوانی از مردم آبادی خسته و ملول می شود. آرزو و قصد می کند به گوشه ای پرت و ناشناس برود و برای خود یک مکان آسایش و خلوت گوشه دنج بسازد و با هیچ کسی درنیامیزد و تعامل و رفت و آمد نداشته باشد. از این رو برای عملی کردن ایده خود اولین تصمیمش این بود که به در خانه همایسه برود و برای ساختن یک کومه موقت که در آن جا بیارامد، تبری قرض بگیرد. همانطور که در این پارادوکس(تناقض) دیده می شود، این گونه به نظر می رسد که حتا «تنها زیستن» نیز نیازمند تعامل با دیگران است.

موضوع تئوری انتخاب، اهمیت روابط خوب در زندگی شاد و رضایت بخش است. در این تئوری تاکید می کنیم اگر بیمار نیستیم، اگر از فقر شدید رنج نمی بریم و تحت تاثیر عوارض ناشی از کهنسالی قرار نگرفته ایم، وجود مشکلات دیگر انسانی مانند خشون، بزهکاری، بدرفتاری با کودکان، بدرفتاری با همسر، اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی، شیوع روابط جنسی زودهنگام و خالی از عشق و مشکلات هیجانی، همگی ناشی از روابط ناخشنود است.

تئوری انتخاب و واقعیت درمانی توضیحی است درباره علت وقوع این ناخشنودی و راهنمایی در انجام اقداماتی که به ما کمک می کند بهتر باهم به تفاهم برسیم و با یکدیگر کنار بیاییم. دکتر ویلیام گلسر مخترع این تئوری می گوید: من برچهار رابطه مهم «که همگی آن ها نیازمند بهبودی اند» تاکید می کنم؛ این چهار رابطه عبارتند از : رابطه زن و شوهر، رابطه والدین و فرزند، رابطه معلم و شاگرد و رابطه کارفرما و کارمند. به اعتقاد من اگر این رو.ابط را بهبود نبخشیم، در کاهش هیچ یک از مشکلاتی که در بالا اشاره کردیم، توفیق چندانی نخواهیم یافت.

این که فردا این کنم یا آن کنم

این دلیلِ اختیار است ای صنم

مولانا

روانشناسی به عنوان علم رفتار به دنبال تبیین رفتار آدمی است. هدف تمام شاخه های علوم رفتاری و روانشناسی کاهش رنج بشر و کمک به کیفیت زندگی انسان است.

تئوری انتخاب نیز یکی از تئوی های نوین حوزه روانشناسی. تئوری انتخاب معتقد است که انسان از صبح تا شام رفتار خود را انتخاب می کند. دلیل زیربنایی انتخاب هر فرد موثر یا ناموثر، اخلاقی یا غیر اخلاقی، ارضای یک یا نیاز ژنیک فرد است . از آن جایی که همواره برای ارضای نیازها و خواسته های خود دست به رفتار می زنیم، پس مسئول پیامدهای رفتار خود نیز هستیم. ویلیام گلسر، مبدع تئوری انتخاب، در این تئوری به روشنی دلایل زیربنایی رفتارهای ما، از رفتارهای سالم و موثر گرفته تا رفتارهای بیمارگونه و ناموثر ، را توضیح می دهد.

سپس شیوه های مسئولانه و خردمندانه برآورده کردن نیازها و دستیابی به کنترل موثر را شرح می دهد.

 

 

درباره این دوره


در این دوره آموزشی افراد با کلیت تئوری انتخاب، واقعیت درمانی و مدیریت راهبرانه آشنا می شوند. تقسیم بندی مفاهیم آموزشی به گونه ای انجام شده است که 40 درصد زمان دوره به آموزش تئوری انتخاب، 40 درصد زمان به آموزش واقعیت درمانی و 20 درصد دیگر به آموزش مدیریت راهبرانه اختصاص پیدا کند. 
شرکت کنندگان با مفاهیم کنترل، نیازها، دنیای مطلوب، دنیای ادراکی، مکان مقایسه، سیستم رفتاری، ماشین رفتار آشنا شده و کارکرد هر کدام از این بخش ها در تبیین رفتار موجود آدمی را متوجه می شوند. چارت تئوری انتخاب یکی از مفاهیم کلیدی دوره آموزش پایه است که یادگیری آن اساس تمام آموزه های بعدی خواهد بود. شرکت کنندگان در دوره آموزش پایه، اقدام به چیدمان پازل چارت در گروه ها کرده تا با اجرای کار عملی میزان یادگیری خود را بالا ببرند. 
در بخش واقعیت درمانی به تدریس مفهوم رابطه و اهمیت آن در ارتباطات پرداخته می شود و سپس سئوالات مربوط به پرسشگری بر اساس دعوت به مسئولیت پذیری به افراد یاد داده خواهد شد. شرکت کنندگان در این دوره تمرین های عملی برای یادگیری بهتر پرسشگری را تمرین خواهند کرد و اجرای فرآیند پرسشگری را توسط مدرس مشاهده خواهند نمود. 
افراد در بخش مربوط به مدیریت راهبرانه، تفاوت بین مدیریت راهبرانه و رئیس مآبانه را یاد می گیرند. همچنین در این بخش مدرس به اهمیت عناصر مدیریتی و ویژگی های یک رئیس و یک راهبر می پردازد. 
 
لطفا جهت اطلاعات بیشتر در خصوص دوره با شماره 09167858286 (علیرضا لیلی زاده) در ساعات اداری تماس حاصل نمایید.

 

اگر شما

 •  احساس تهی بودن و بی هدفی می کنید.
 • احساس افسردگی می کنید.
 • در کنار آمدن با دوستان خود مشکل دارید.
 •  در مدرسه دچار مشکل شده اید.
 • به خودکشی فکر می کنید.
 • با همسر خود مدام جر و بحث می کنید.
 • با  فرزندانتان درگیری دارید.
 • احساس می کنید کسی که دوستش دارید، طردتان کرده است.
 • زیادی نگرانید.
 • وقتی اوضاع بر وفق مراد نیست، دچار سردرد می شوید.
 • درکشیدن سییگار زیاده روی می کنید.
 • دردهای زیادی دارید.
 • احساس تنهایی می کنید.
 • زیاد در خانه می مانید.
 • با والدین خود صحبت نمی کنید.
 • حالتان خوب نیست.
 • برای خود دلسوزی می کنید یا احساس خشم دارید.
 • احساس گناه شدید می کنید.
 • احساس بدی دارید، فکرهای بد می کنید یا بد عمل می کنید.
 • زیادی عصبانی می شوید.
 • بی نهایت عبوس و بدخلق هستید
 • برای خوابتان مشکل دارید.

یا

 • اگر کسی را می شناسید که بدی گونه هست.

یا

 • با چنین شخصی زندگی می کنید.

یا

 • با چنین شخصی کار می کنید.

یا

 • با چنین شخصی مشاوره می کنید.

پس..

این دوره برای شماست!

 

این دوره بر آن است به شما کمک کند در زمینه های زیر گام بردارید:

 1. احساس یهتری داشته باشید.
 2. خشنودتر بشاید.
 3. با دیگران بهتر کنار بیایید.
 4. نیازهایتان را بهتر برآورده کنید.
 5. اعتماد به نفستان را بالا ببرید.
 6. هدف و معنای والاتری برای زندگی بیایید.

 

داستان زندگی من

سلام

من علیرضا لیلی زاده هستم و دریک روز بهاری بدنیا اومدم.

هیچ وقت فکر نمیکردم تا این حد آزادی برام مهم و با ارزش باشه. دوست دارم آزادانه زندگی کنم، آزادانه انتخاب کنم و آزادانه تصمیم بگیرم. یه سفر پر از چالش را در زندگی ام انتخاب کردم. اسم این سفر «رهبری» است. قبلا میخواستم با مردم و اطرافیانم ارتباط خوبی داشته باشم، میخواستم مورد توجه جنس مخالفم قرار بگیرم و میخواستم آدم ها دوستم داشته باشن. اما واقعا اینجور نبود. 

اطرافیان بهم میگفتن تندخویی، یکی دیگه بهم میگفت صدات لنده، یکی دیگه بهم میگفت ظاهرت مناسب نیست. خلاصه هرکی یه چکش گرفته بود دستش و روی میخ شخصیت من میکوبید. 

نقطه عطف من مطالع کتاب «تئوری انتخاب» و البته شرکت در کارگاه دوره اول تئوری انتخاب با تدریس استاد عزیزم دکتر علی صاحبی بود. اونجا بود که فهمیدم یه چراغ روشن دارم که میتونم مسیر زندگی ام را باهاش پیدا کنم. 

الان نه تنها ارتباط خوبی با خودم دارم بلکه تقریبا با هر آدمی میتونم ارتباط برقرار کنم، تقربا تو هر سازمانی که میرم کارم را بیفته و از ارتباط خوب و موثر با آدم ها هر لحظه و همیشه لذت میبرم.

یه تصمیم هیجان انگیز با خودم گرفتم. اونم اینه که میخوام رازهایی که توی زندگیم بهشون رسیدم با شما درمیان هم درمیون بزارم. 

تا شما هم بتونید رسالت زندگی تون، توانمندی های درونی تون و هرچیز که برای رسیدن به خودشناسی نیز دارین بشناسین. جوری که هم خودتون و هم دیگران بتونید رهبری کنید.

پس در این سفر هیجان انگیز با ما همراه باشید...

 

در ادامه به کاربرد تئوری انتخاب در سه رابطه مهم میپردازیم:

روابط زن و شوهر، روابط کارفرما و کارمند و روابط بین معلم و شاگرد.

روابط بین زن و شوهر

اگر ازدواج را به رانندگی تشبیه کنیم می توانیم بگوئیم قوانین رانندگی در گذشته و امروز تغییر فاحشی داشته و اگر فردی در 80 سال پیش رانندگی می کرده است، امروز بخواهد با همان معیار رانندگی کند قطعا دچار مشکل خواهد شد. همچنین همانند رانندگی آنچه که ازدواج را تدام می بخشد چیزی نیست جز «مهارت» . چرا که اگر شما یک خودرو آخرین مدل را به فردی که مهارت کافی مداشته باشد بسپارید، حاصلی جز تصادف نخواهد داشت! درحال یکه اگر یک خودرو بسیار قدیمی را ه فردی که مهارت کافی دارد بسیپارید، شانس تصادف بسیار کمتر از مرود قبلی خواهد بود.

اگر از زوج ها بخواهید که هدف از ازدواجشان را به شما بگویند، تقریبا هیچ چیزی که بر پایه واقعیت باشد نصیبتان نخواهد شد بجز چند هدف کلیشه ای که چندان با واقعیت خوانش ندارد.

براساس نظریه انتخاب انسان ها داری پنج نیاز اساسی هستن؛

1-    بقاء 2- قدرت و ارزشمندی 3- عشق و احساس تعلق 4- آزادی 5- تفریح

 

این پنج نیاز که برخواسته از ژنتیک ما انسان هاست در همه ابناء بشر تقریبا مشترک است، تنها تفاوت انسان ها در شدت نیاز و اندازه این نیازهاست. مثلا میزان بقاء در فردی ممکن است «1» و در فردی دیگر «5» باشد.

انسان ها خود به تنهایی قادر به ارضاء چهار نیاز از این پنج نیاز اساسی هستند(بقاء، قدرت و ارزشمندی، آزادی و تفریح) ولی برای ارضاء نیاز به عشق و تعلق انسان ها نیاز به فردی دیگری دارند و خود به تنهایی نمی توانند آن را برآورده کنند. بنابراین میتوان گفت هدف از ازدواج ارضاء این نیاز است.

تصور کنید به اغذیه فروشی رفته اید که فست فود می فروشد و شما از آن چلوکباب بخواهید و بگوئید چلوکباب ندارد پس من از هیچ غذای اینجا استفاده نخواهم کرد. در واقع ما خودمان از خوردن یک پیتزای خوشمزه محروم می کنیم.

با توجه به مثال ذکر شده، بسیاری از ما به دلیل عدم آگاهی لازم، از فروشگاه ازدواج اجناسی را طلب میکنیم که در آن فروشگاه عرضه نمی شود. مثلا می خواهیم نیاز به قدرت خود را در ازدواج ارضاء کنیم. نه تنها نمی توانیم بلکه دیوار آن را بر سر نیاز به « عشق و تعلق» خراب کرده و از هدفمان دور خواهیم شد.

همینطور ممکن است شدت نیازهای ما با یکدیگر هماهنگ نباشد و در ما اختلاف ایجاد کند.

مثلا فردی که ظرف نیاز به بقاء کوچکی دارد و ظرف نیاز به تفریح اش بزرگ باشد شاید پول خود را صرف تفریح، لباس و مسافرت کند درحالی که فردی که ظرف نیاز به بقای بزرگتر و تفریح کوچکتر دارد بخواهد با پول خود اجناسی تهیه کند که ماندگار و ارزشمند باشند و بیشتر طرفدار پس انداز کردن باشد تا خرج کردن!.

 

روابط بین معلم و شاگرد

نوشته هایم را با این خواسته از شما شروع می کنم که به تجربه یادگیری خودتان بیندیشید. در مورد چیزی فکر کنید که به تازگی آموخته اید. به آموختن چیزی فکر کنید که به سادگی بدست نیامده است.

مثال یادگیری شما باید در مورد آموختن چیزی باشد، مانند به پایان رساندن یا ادامه دادن یک واحد درسی. این آموزش می تواند یادیگیریِ فعالیتی سرگرم کننده باشد، مانند گلف، خیاطی یا قایق سواری.

این یادگیری باید در سبک زندگی شما تغییر ایجاد کند. مانند این که برنامه ای ورزشی را در زندگی خود بگنجانید یا سیگار را ترک کنید. شاید موقعیت یادگیری شما در رابطه با ارتباط های تازه باشد؛ آموختن این که عروس یا داماد خانواده ای شوید، ازدواج کنید و یا مادر و پدر شوید.

شاید یادگیری شما با بهتر شدن مهارت های تان در معلمی ارتباط داشته باشد: آموختن این که تکنولوژی را وارد کلاس کنید یا هوش های چندگانه را به کار گیرید.

اکنون به احساسی که در طی این تجربه ی یادگیری داشته اید فکر کنید.شاید در زمان هایی معین در طی یادگیری، احساس ناتوانی، شکست، ناکشیبایی، شرمندگی، ترس، خشم، تردید به خود، نا امیدی یا هیجان های ناخوشایند دیگری را تجربه کرده باشید. شاید گاهی نیز احساس دلگرمی، رضایت، اعتماد به خود، کامیابی، بالندگی یا هیجانهای خوشایند دیگری را تجربه کرده باشید.

در هر سیر آموزشی، تا زمان رسیدن به اهدافی که برای یادگیری داریم این فراز و نشیب ها را تجربه می کنیم.

یادگیری هرگز متوقف نمی شود. آموزش دادن نیز یادگیری است. آموزش شامل : آموختن مدیریت کلاس، آموختنِ ایجاد محیطی پرانگیزه که افراد انگیزه های درونی برای به کارگیری حداکثر تلاش خود پیدا کنند.

برای مدرسین، فراز و نشیب های سیر آموزشی هرگز متوقف نمی شود و اگر آن چه فیلسوف فرانسوی، ژوزف ژوبرت گفته حقیقت داشته باشد، که «در آموزش دو برابر آنچه آموزش می دهیم، می آموزیم.» پس این نکته نیز معنا پیدا می کند که مدرسین دوبرابر حد متوسط یادگیرندگان کامیابی و ناتوانی را تجربه می کنند.

معلمی هم رضایت بخش ترین و هم چالش برانگیزترین حرفه است. هدف از این کارگاه یاری رساندن به مدرسین برای کسب تجربه لحظه های بیش تری از شادی و رضایتمندی و هم چنین لحظه های کمتری از ناتوانی، شکست و تنش است.

 

مدیریت راهبـرانه

تقریبا تمام مدیران بر اساس برداشت رایج و عرف معمول فکر می کنند علت رفتارهای افراد تحت مدیریت خود را می دانند، به گونه ای که حتی به ذهنشان هم خطور نمی کند ممکن است اشتباه کنند؛ به همین دلیل بسیاری از آنها گیج و سردرگم هستند. مدیران با دانسته های کنونی خود نمی توانند به سوی فروش بالاتر و جذب مشتری بیشتر حرکت کنند.

مردم چرا کالاهای ژاپنی می خرند؟ چون با کیفیت ترند. چرا کالاهای ژاپنی باکیفیت تر هستند ؟ به این دلیل که کارکنان خارجی تولید کننده آنها به مراتب موثرتر از کارکنان ما مدیریت می شوند.

ژاپنی ها به سوی سیتمی از مدیریت حرکت کرده اند که مدیریت راهبرانه نام دارد و پیوسته به کیفیت بهتر می انجامد، ولی هموطنان ما همچنان از نظام مدیریت رئیس مآبانه استفاده می کنند که سیستمی سنتی است و دیگر کارایی ندارد.

تا به حال به این سوالها را از خود پرسیده اید

چرا یک کارمند با کیفیت کار می کند و دیگری بی دقت؟  چرا کارمندی دلسوزانه و در ساعات بیشتری کار می کند و دیگری فقط به کارت زدن بسنده می کند؟ چرا یک سازمان سوددهی دارد و دیگری ندارد؟

تئوری انتخاب تبیین جدیدی است بر این که ما انسان ها چرا و چگونه رفتار می کنیم. کارکنانی که با استفاده از تئوری انتخاب اداره می شوند، همیشه کاری با کیفیت بهتر تولید می کنند . تئوری انتخاب معتقد است که انسان ها پنج نیاز اساسی دارند که باید برآورده شوند تا افراد رضایت خاطر و خشنود باشند و هر چه بیشتر به نیازهای کارکنان توجه شود با میل و اشتیاق بیش تری برای بالابردن کیفیت کارشان تلاش می کنند :

هدف این برنامه این است که مهارتی به مدیران آموزش دهد تا بتوانند با  کارکنان را ترغیب (بدون تهدید کردن و یا استفاده از زور و پاداش ) کنند تا تا دستور  آنها را  را پذیرفته، در انجام آن سخت بکوشند و کاری کیفی عرضه کنند . دوره تئوری انتخاب و مدیریت راهبرانه این دستاوردها را برای مدیران خواهد داشت :

 

 • کارکنان با کفیت تر کار میکنند در نتجیه مدیران تشویق می شوند و ارتقاء رتبه پیدا می کنند
 • کار با کیفت یعنی بهره وری بیشتر سازمان، بهروری بیشتر یعنی ارتقاء جایگاه و درآمد مدیران
 • ارتقا جایگاه و درآمد یعنی ارتباطات بیشتر، زندگی شخصی با رفاه و امنیت بالاتر

 

 

 

مدرس این دوره کیست؟

 

 

استاد مهدی فدایی

 • روانشناس بالینی
 • مربی و عضو هیئت علمی موسسه ویلیام گلسر
 • متخصص واقعیت درمانی (Reality Therapist)
 • مسئول فنی مرکز مشاوره انتخاب- تهران

 

 

 

سرفصل های دوره

 • آموزش مفهوم کنترل درونی و کنترل بیرونی
 • آشنایی با کار بست های تئوری انتخاب
 • آموزش تفاوت های تئوری انتخاب با دیگر تئوری های روانشناسی
 • آموزش اولیه چارت تئوری انتخاب
 • تمرین برای تسلط بر چارت تئوری انتخاب
 • پاسخ به سئوالات مربوط به چارت تئوری انتخابآ
 • شنایی با واقعیت درمانی به عنوان کاربست تئوری انتخاب در اتاق مشاوره
 • آشنایی با فرایند واقعیت درمانی
 • آموزش مفهوم رابطه به عنوان اساس واقعیت درمانی
 • تمرین برای آشنایی با سئوالات واقعیت درمانی
 • اجرای ایفای نقش واقعیت درمانی توسط مربی
 • تمرین ایفای نقش و واقعیت درمانی توسط شرکت کنندگان
 • آشنایی مقدماتی با مدیریت راهبرانه

 

 

 

چطور میتوانم ثبت نام کنم؟

از روش های زیر میتوانید :

 1. ثبت نام از طریق وب سایت ایوند و تهیه بلیط از همین صفحه 
 2. ثبت نام از طریق واریز وجه به شماره کارت 2938-4910-0610-5047 بنام علیرضا لیلی زاده واریز و ارسال تصویر واریزی واتس اپ/ تلگرام 09167858286
 3. ثبت نام از طریق واریز وجه به شماره کارت 3254-9004-0610-5047 بنام موسسه نوید زندگی خشنود و ارسال تصویر واریزی واتس اپ/ تلگرام 09167858286
  * هرگزینه ای که برایتان مناسب تر است را انتخاب بفرمائید.

* چنانچه در هر مرحله ای سوالی برایتان پیش آمد ما آماده ایم تا پاسخگوی شما باشیم:  09167858286

اطلاعات بیشتر در سایت رسمی موسسه گلسر اینجا کلیک کنید.

 

 

 

زمان‌بندی

روز اول
روز دوم
روز سوم
عنوانشروعپایان
مفاهیم اولیه و پایه تئوری انتخاب۸:۳۰۱۶:۳۰
عنوانشروعپایان
واقعیت درمانی و فرآیند آن همراه با رول پلی۸:۳۰۱۶:۳۰
عنوانشروعپایان
مدیریت راهبرانه ۸:۳۰۱۶:۳۰

سوالات متداول

پیش‌نیاز های علمی شرکت در این رویداد چیست؟
این دوره هیچ پیش نیازی ندارد.
وسایل همراه و مورد نیاز در این رویداد چیست؟
یک خودکار و دفتر یاداشت و البته یک روحیه شاد و خندان
بلیت پرینت شود یا خیر؟
خیر. نام تمام افراد در سایت رسمی موسسه گلسر ایران ثبت خواهد شد و با داشتن کارت شناسیی معتبر میتوانید در دوره حاضر شوید.
گواهینامه دارد؟
بلی. گواهینامه ها از طرف موسسه بین المللی ویلیام گلسر صادر خواهد شد. و در تمام دنیا اعتبار دارد.
برای دانشجویان مفید است؟
بله کاملا. بهترین زمان یادگیری و افزایش مهارت ها در دوران دانشگاه می باشد.

آدرس

اهواز دانشگاه چمران

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

موسسه فرهنگی آموزشی نوید زندگی خشنود

رویداد های برگزارشده۳
رویداد های فعال۰