رویداد به پایان رسیده است!
دوره تخصصی - کاربردی مدیریت ادعا و آنالیز تاخیرات در تاریخجمعه ۳ اسفندبه پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

دوره تخصصی - کاربردی مدیریت ادعا و آنالیز تاخیرات

شروع:
پنج‌شنبه ۲ اسفند ۹۷ ۰۸:۰۰
پایان:
جمعه ۳ اسفند ۹۷ ۲۰:۳۰
دوره تخصصی - کاربردی مدیریت ادعا و آنالیز تاخیرات
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات

دوره تخصص،کاربردی "مدیریت ادعا و آنالیز تاخیرات"
 
از آنجایی که پروژه به هماهنگی بین کارفرمایان، مشاوران، پیمانکاران، تامین کنندگان و سایر ذینفعان وابسته بوده و نظرات و منافع متفاوتی بین آنها وجود دارد، پروژه همواره در معرض خطر تاخیرات (Delays) و دعاوی (Claims) قرار دارد. ازین جهت، "آنالیز صحیح تاخیرات" "مدیریت اصولی دعاوی" دو رکن مهم برای جلوگیری از شکست پروژه­ می‌باشند. اگرچه در بحث آنالیز تاخیرات تلاش­های بسیاری در کشورمان شده است، جلوگیری از شکست پروژه اما همچنان بسیاری از کارشناسان و مدیران با "تکنیک­ها و ابزارهای" آنالیز تاخیرات آشنایی کافی ندارند.. بدون استفاده ازین تکنیک­ها، نه قادر به تاخیرات را آنالیز خواهیم بود ، و نه قادر به مدیریت دعاوی و حل اختلافات.


 

ادعا چیست؟
ادعا یا Claim در استانداردهای PMI به این صورت تعریف شده است: تقاضائی از سوی یک طرف قرارداد در ازای وجود دلایلی اصولا صحیح و یا به گمان متقاضی صحیح که معمولا به خاطر اقدامات، دستورات و یا تغییرات اعمالی نامنطبق با مفاد قرارداد پروژه از سوی طرف دیگر قرارداد به وجود آمده و از لحاظ اقتصادی بین طرفین قابل حل و فصل نمی باشد. ادعا را به دو دسته می توان تقسیم نمود: ادعا علیه کارفرما و ادعا علیه پیمانکار.
  سیستم مدیریت ادعا در پروژه های ایران با دو رویکرد، به موضوع مدیریت ادعا در پروژه ها می پردازند. یکی با رویکرد حقوقی و دیگری با رویکرد مدیریت پروژه. در رویکرد حقوقی، به مدیریت ادعا، تنها از دیدگاه قوانین و مقررات حقوقی و قانونی نگاه می شود و تلاش می شود که مدیریت ادعا، با شرایط عمومی پیمان و قوانین و مقررات حقوقی مطابقت داده شده و از طریق آن لایحه ادعا، تهیه شود.

 اما در رویکرد مدیریت پروژه ای که دیدگاهی جامع تر به موضوع مدیریت ادعا دارد، به این موضوع، از دیدگاه یک سیستم نگاه می کند؛ بطوریکه این سیستم، اجزای ذیل را دارا می باشد.

مساله‌ای که توجه بسیاری از مدیران پروژه‌ها را به خود معطوف کرده است محدودیت منابع پروژه، نحوه تخصیص آن و هزینه‌هایی است که در پروژه‌ها پرداخت می‌شوند. لذا مدیران پروژه‌ها تلاش می‌کنند با اعمال راهکارهای مناسب، اطمینان حاصل کنند که منابع پروژه به‌صورت اثربخش و کارا در پروژه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.


طولانی شدن زمان اجرای پروژه‌ها، ضعف مشهود کیفی پروژه‌های اجراشده، هزینه تمام‌شده بسیار بالای پروژه‌ها نسبت به برآوردهای اولیه و … را می‌توان به‌ عنوان بخشی از زنجیره مشکلات مهم پروژه‌های اجرایی برشمرد. از بارزترین مشکلات در اجرای پروژه ها، تأخیرات پروژه می‌باشد، به طور کلی تأخیر هرگونه عدول از توافقات زمان بندی شده متأثر از عوامل درونی و بیرونی سیستم می‌باشد که همواره باعث ایجاد مشکلاتی برای صاحب قرارداد (کارفرما) و مجری (پیمانکار) می‌گردد.

با توجه به تعدد پروژه‌های فعال در شرکت‌ها ، شناسایی عوامل تأخیر و کنترل و پیشگیری آنان جهت جلوگیری یا کاهش تأخیرات و هدایت منابع و امکانات موجود به سمت استفاده بهینه و افزایش کارایی، مفید و حائز اهمیت خواهد بود. همچنین با توجه به پیچیدگی، ویژگی، و حساسیت خاص پروژه های EPC در ابعاد مهندسی، اجرایی و قراردادی، تأخیرات ایجاد شده در این پروژه ها حائز اهمیت بوده و نیاز به بررسی و تجزیه و تحلیل دقیق دارد.
این موارد شامل عواملی چون عدم قطعیت‌های حاکم بر مسایل مهندسی و اجرایی، تغییر در مفروضات اولیه پروژه، تغییر در محدوده و دامنه کاری پروژه، ضعف در مطالعات اولیه، عوامل محیطی و تأثیرات آن، بی تجربگی مجریان پروژه‌ها، نبود امکانات لازم و کافی و غیره می‌باشد.
 

 

 
  تقسيم‌بندي تاخيرات 
 

سخنرانان

دکتر مجید پرچمی جلال

دکتر مجید پرچمی جلال

استاديار دانشگاه تهران- گروه مديريت پروژه تدريس بيش از 300 دوره آموزشي مديريت قراردادهاي طرح و ساخت و EPC

برگزارکنندگان

سازمان مدیریت صنعتی

سازمان مدیریت صنعتی

آموزش،مشاوره،تحقیق

آدرس:اصفهان خیابان میر،خیابان مصلی،بعد از چهارراه دهش،شماره 74، سازمان مدیریت صنعتی استان اصفهان