رویداد به پایان رسیده است!
دوره جامع طراحی زندگی (دوره دوم) در تاریخ پنج‌شنبه ۳۱ امرداد به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

کاور
پنج‌شنبه ۱۳ تیر ساعت ۰۹:۰۰

دوره جامع طراحی زندگی (دوره دوم)

  • رایگان
  • تهران
  • توسعه فردی و خانواده
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


دوره‌ طراحی زندگی برای اولین بار در کجا برگزار شده است؟

لابراتوار طراحی زندگی دانشگاه استنفورد، خاستگاه اصلی این دوره است. بیل بورنت (Bill Burnett) و دیوید ایوانس (David Evans) سالها مدرس دوره طراحی زندگی در دانشگاه استنفورد بوده‌اند. آنها در مدت ۱۵ سال این دوره را برای بیش از ۲۰۰۰ دانشجو برگزار کرده‌اند. از قضا این دوره یکی از دوره‌های بسیار پرطرفدار در دانشگاه استنفورد هم هست.

تجارب مهندسی بیل بورنت و دیوید ایوانس در شرکت‌های اپل (Apple) و الکترونیکس آرتس (EA) به کمک آنها در تدرس طراحی مهمترین چیز در زندگی آمده: یعنی طراحی خود زندگی.

تاکنون دوره طراحی زندگی در کجا برگزار شده است؟

علاوه بر دانشگاه استنفورد، این دوره توسط تیم اجرایی لابراتور طراحی زندگی استنفورد در دانشگاه‌های ییل، کورنل، میشیپان و … هم برگزار شده است.

تجربه اجرای این دوره در مراکز متعدد و فیدبکهای مثبت آن، نشان می‌دهد با دوره‌ای معتبر و کاربردی روبرو هستیم.

دوره طراحی زندگی در ایران
من عشق معلمی بودم و هستم. همین علاقه هم باعث شد بروم سمت دکترا خواندن، میخواستم معلم شوم. اما در میانۀ راه دکتری، به نتایج جدیدی رسیدم، این بود که روزی نوشتم چرا ترجیح میدهم مدرس کنکور و استاد دانشگاه نباشم؟

همیشه دوست داشتم چیزی را آموزش بدهم که تاثیر مثبتی بر زندگی دیگران بگذارد. معلمی قبل از منبع درآمد، عشقِ من بوده (و هست).

در مسیر رسیدن به تصمیمات جدید و سخت، زیاد سردرگمی کشیدم. انصراف از دکتری و بیرون آمدن از صنعت نفت و شروع مسیر جدید و متفاوت کار آسانی نبود.

سردرگمی کیفیت زندگی آدم را پایین می‌آورد. خیلی هم پایین می‌آورد.

موقع گرفتن تصمیمات سخت و متفاوت، باید بتوانی عزیزانت را هم قانع کنی و به حرف خیلی‌ها هم نباید توجه کنی.

فشار زیادی را تحمل کردم تا مسیر جدید را هموار کنم. اما تلاش کردم و شد. نه اینکه همه‌چیز یک‌شبه گلستان شده باشد، که نمی‌شود. اگر هم بشود، یک‌شبه نمی‌شود.

از همان ابتدای راه جدید که این سایت را راه انداختم و دوره‌هایم را برگزار کردم، همیشه رویای یک دورۀ آموزشی جامع را داشتم. دوره‌ای که در آن با آدمها درباره خودِ زندگی حرف بزنیم.

اینکه داریم کجا میرویم؟

علایق و اهداف‌مان را چطور بشناسیم؟

چگونه شغلی داشته باشیم که تلفیقی از علاقه و هدفمندی و درآمد مناسب باشد؟

همیشه فکر میکردم در چنین دوره‌‌‌ای، حتما باید مهارتهای کلیدی هم آموزش داده شود، اینکه چطور تصمیم بگیریم، یا چطور زمانمان را مدیریت کنیم یا چطور یاد بگیریم خیلی مهمند. به اندازۀ شناخت علاقه و هدف مهمند.

چند وقت پیش با لابراتوار طراحی زندگی استنفورد آشنا شدم. چارچوب خیلی خوبی داشت. خیلی خوشم آمد.

تصمیم گرفتم این روش معتبرِ جواب‌پس‌داده را با تجربیات خودم ترکیب کنم و دوره‌ای را که مدتها آرزویش را داشتم، برگزار کنم.

دوره جامع طراحی زندگی همین آرزوی محقق شده است.

در این دوره، روش ارائه شده مطابق با روش برگزاری دوره طراحی زندگی دانشگاه استنفورد خواهد بود. به علاوه در موارد مورد نیاز، مطالبی مطابق با فرهنگ و شرایط کشور خودمان هم ارائه خواهد شد. 

با توجه به تجربۀ تغییر مسیر شغلی و طراحی زندگی جدید توسط من، میتوانید مطمئن باشید که چیزهایی را خواهید شنید که خودم تجربه کرده‌ام. مطالبی کاربردی و تمرین‌هایی عملی خواهیم داشت. دورۀ خوبی خواهد بود.

منظور از طراحی زندگی چیست؟
مدتهاست، تفکر طراحی به عنوان یک روش برای طراحی وسایل مختلف استفاده میشود. دیوید ایوانس و بیل بورنت بعد از سالها استفاده از این روش طراحی در شرکتهای اپل (Apple) و الکترونیکس آرتس (EA)، تصمیم گرفتند در دوره‌ای کاربردی از این روش برای طراحی خود زندگی استفاده کنند.

دلیل انتخاب عنوان طراحی زندگی هم همین است.

بخشی از سرفصلهای دوره جامع طراحی زندگی
شمال حقیقی ما کجاست؟

رسالت فردی ما چیست؟ مقصد کجاست؟ به کمک واکاوی درونی، بیشتر به این موضوعات می‌پردازیم و بیانیه ماموریت شخصی خودمان را می‌نویسیم. این بیانیه، مسیر ادمه زندگی شما را مشخص خواهد کرد.

پیدا کردن علاقه شغلی

مشغول بودن در کاری که به آن علاقه‌مندیم، پیشرفت شغلی ما را تسریع میکند و رضایت شغلی برایمان به ارمغان می‌آورد. چگونه با کمک تفکر طراحی و کسب تجربه، علایق واقعی‌مان را پیدا کنیم؟

کسب دیدگاهی جدید در مورد دنیای شغلی امروز

مدل ذهنی مناسب برای دنیای شغلی جدید چیست؟ چرا شغل ما در عصر امروز، مهمتر از گذشته است؟ نقش تحصیلات دانشگاهی در مسیر شغلی ما چیست؟

برنامه‌های 5 ساله

چگونه 3 برنامه متفاوت برای 5 سال آینده داشته باشیم؟ چگونه از بین این برنامه‌ها، مسیرمان در دنیای واقعی را پیدا کنیم؟ چگونه ایده‌های جدیدی برای مسیر شغلی‌مان داشته باشیم؟

تعادل کار و زندگی

چگونه بین شغل و باقی جنبه‌های زندگی تعادل برقرار کنیم؟ داشبورد زندگی چیست و چرا لازم است برای داشتن شغل بهتر، به باقی جنبه‌های زندگی هم توجه کنیم؟

شبکه‌سازی

در دنیای پرهیاهوی امروز، اهمیت ارتباطات اجتماعی غیرقابل‌انکار است. بسیاری از موقعیت‌های شغلی هیچ‌وقت آگهی نمی‌شوند. داشتن ارتباطات عمیق و کیفی، شرط لازم برای داشتن یک زندگی شغلی لذت‌بخش است.

تصمیم‌گیری

چگونه تصمیم بگیریم تا بعدا پشیمان نشویم؟ خطاهای شناختی ما در تصمیم‌گیری چیست؟ تصمیم‌گیری استراتژیک و مدیریت بهینه منابع چطور میسر می‌شود؟

مدیریت توجه

این روزها علاوه بر رسانه‌های قدیمی، شبکه‌های اجتماعی و نوتیفیکیشن‌های اپلیکیشن‌های موبایل هم به دنبال جلب توجه ما هستند. در این عصر پریشان‌فکری چطور روی یک موضوع متمرکز بمانیم و توجه‌مان را به درستی مصرف کنیم؟

سازماندهی فردی

به کارها و برنامه‌های زندگی‌تان نظم بدهید و به کمک نرم‌‌افزارها و اپلیکیشن‌ها، به یک فرد دقیق و منضبط تبدیل شوید.

مدیریت عادتها

از شر عادت‌های بدتان خلاص شوید و عادت‌های خوب را جایگزین آنها کنید. عادت‌ها بخش زیادی از رفتار زندگی روزمره ما را تشکیل میدهند و مدیریت آنها، کمک زیادی به بهبود زندگی ما میکند.

جعبه ابزار شغلی

چگونه مصاحبه شغلی موفقی داشته باشیم؟ چگونه رزومه‌ای بنویسیم که جذاب و موثر باشد؟ برای حرفه‌ای بودن در محیط کار، چه نکاتی را رعایت کنیم؟

زمان برگزاری دوره
زمان کلاسهای حضوری:

پنجشنبه 13 تیر، جمعه 14 تیر، پنجشنبه 20 تیر، جمعه 21 تیر

(ساعت 9 تا 16: به همراه پذیرایی ناهار و میان‌وعده)

زمان جلسه پیگیری فعالیت‌ها:

هفته آخر مردادماه.

 

برای هرگونه سوال در مورد دوره با شماره ۴۰۸۸۳۴۶۱ تماس بگیرید.


نقشه راه دوره


برای دانلود فایل نقشه راه دوره از لینک زیر استفاده کنید.

دانلود نقشه راه


همایش طراحی زندگی


برای معرفی دوره دوم، یک همایش در تاریخ 6 تیر در دانشگاه امیرکبیر برگزار کردیم و در اون روز تعدادی از شرکت‌کنندگان در دوره هم ثبت نام کردند.

البته هنوز برای ثبت نام در دوره فرصت باقیه و اگر در همایش هم شرکت نکردید میتونید توی دوره اصلی شرکت کنید.

سوالات متداول

این دوره برای چه کسانی مناسب است؟
اگر احساس سردرگمی می‌کنید و نمی‌دانید با زندگی شغلی‌تان می‌خواهید چکار کنید، این دوره برای شماست. اگر یکی یا چند تا از جملات زیر توصیفی برای موقعیت شماست، این دوره می‌تواند به شما کمک کند: نمیدانم به چه چیزی علاقه دارم احساس سردرگمی میکنم و نمیدانم دارم با زندگی‌ام چه کار میکنم دوست دارم هدفی برای مسیر شغلی‌ام داشته باشم، اما ندارم نمیتوانم تصمیم بگیرم و بین اهدافم اولویت‌بندی کنم این روزها از وضعیت گذران عمرم راضی نیستم ولی اگر به دنبال تغییر یک‌شبه هستید و انتظار دارید با معجزه‌ای اوضاع ناگهان برای شما بهتر شود، این دوره مناسب شما نیست. شناخت علایق واقعی و طراحی زندگی، روالی زمان‌بر است، اما مسیری است که می‌تواند رضایت را برای شما به ارمغان بیاورد.
چرا امین آرامش شخص مناسبی برای تدریس این دوره است؟
چون او علاوه بر سابقه برگزاری کارگاه‌های مختلف در حوزۀ مهارت‌های نرم، تجربۀ زیسته‌ای هم در این راستا دارد. کمتر کسی کار در حوزۀ نفتی و دکتری بدون آزمون دانشگاهی ممتاز را رها می‌کند و دست به طراحی جدیدی برای زندگیش میزند. او آنچه در این دوره تدریس می‌کند را زندگی کرده است.
پس ازشرکت در این دوره و اجرای مطالب آن چه توقعی می‌توانم داشته باشم؟
بیانیه‌ای شخصی برای زندگی خودتان خواهید داشت که منحصر به فرد است. شیوه‌ای عملی برای شناخت علایق و اهداف زندگی‌تان را یاد گرفته‌اید. مهارت‌های لازم برای پیمودن این مسیر را خواهید داشت. از مدیریت روز به مدیریت روزگارتان خواهید رسید.
آیا مطالب دوره کاربردی است؟
بله، کاملا کاربردی است. با تمرین‌های متعدد طراحی شده و با همراهی مدرس دوره، یاد خواهید گرفت که چطور از مطالب ارائه شده برای زندگی واقعی خودتان استفاده کنید.
اگر در این دوره شرکت نکنم چه اتفاقی می‌افتد؟
هیچ اتفاقی نمی‌افتد. زندگی به همین منوالی که الان برای شما در جریان است، پیش خواهد رفت. اگر از روند زندگی کاملا راضی هستید، به هیچ‌وجه در این دوره شرکت نکنید.
آیا فرصت گفتگو و مشاوره مستقیم با مدرس دوره هم وجود دارد؟
با توجه به ظرفیت محدود ثبت‌نامی برای این دوره، امکان پرسیدن سوالات در ابتدا و انتهای کلاس‌ها وجود دارد. همچنین جلسه پیگیری فعالیتها در هفته آخر مرداد هم زمان مناسبی برای مشورت خواهد بود.
ما در تهران نیستیم، فکری به حال شهرستانی‌ها نمی‌کنید؟
زمانبندی دوره به نحوی است که امکان رفت و آمد به تهران و شرکت در آن وجود دارد. این دوره در دو روز آخر هفته (پنجشنبه و جمعه) برگزار میشود و کافی است دو آخر هفته به تهران بیایید و در این دوره شرکت کنید.

برگزار‌کننده

آواتار

کارنکن

رویداد های برگزارشده۲
  • شروع: پنج‌شنبه ۱۳ تیر ساعت ۰۹:۰۰
  • پایان: پنج‌شنبه ۳۱ مرداد ساعت ۱۹:۰۰

آدرس: تهران خیابان حافظ - تقاطع خیابان رشت - کتابخانه مرکزی دانشگاه - طبقه سوم (از درب تقاطع خیابان رشت و حافظ وارد دانشگاه شوید)