رویداد به پایان رسیده است!
دوره علم داده (بلند مدت) در تاریخ پنج‌شنبه ۲۴ بهمن به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

کاور
پنج‌شنبه ۱۴ شهریور ساعت ۱۲:۰۰

دوره علم داده (بلند مدت)

 • رایگان
 • تهران
 • فنی، مهندسی و صنعت
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

جزئیات دوره


دوره علم داده   

حوزه علم داده یا علوم داده (Data Science) تلفیق دو زمینه علوم کامپیوتر و علوم آماری است. از این جهت در افرادی که آمار مهندسی را آموخته باشند (مانند رشته‌های مهندسی صنایع، مهندسی کامپیوتر، مدیریت، ریاضی و ...) توانایی ورود به این حوزه را دارند. در این دوره سعی می شود که با ارائه تکنیک های آماری متنوع، زمینه لازم جهت فراگیری دانش آماری مورد نیاز فراهم گردد. بکارگیری این روش ها در نرم افزارهای تخصصی R و Python، پایه لازم در زمینه علوم کامپیوتری را ایجاد نموده و در نهایت استفاده از داده های واقعی در کاربردهای مختلف از جمله صنعت، ورزش، خدمات درمانی و غیره، می تواند به عنوان مقدمه ای جهت کسب دانش تخصصی در مسائل عملی تلقی گردد. همچنین، بهره مندی از این دانش می تواند افراد را جهت فعالیت در زمینه های تحقیقاتی و آکادمیک در داخل یا خارج از کشور به میزان قابل توجهی یاری نماید.  

 

سرفصل‌ها:

 • آشنایی مقدماتی با برنامه نویسی در R و Python یا (Introductory programming in R and Python) 
 • مدل های خطی کاربردی با استفاده از نرم افزار R یا (Applied linear models with R) 
 • مدل های چند متغیره کاربردی با استفاده از نرم افزار Python یا (Applied multivariate models with Python) 
 • مباحث رگرسیون پیشرفته (Advanced regression) 
 • مقدمه ای بر تحلیل داده های طولی (Longitudinal data analysis)
 • وب کاوی در پایتون (Web mining with Python) 
 • سیستم های مدیریت پایگاه داده (Database management system)
 • پروژه عملی 

 

دوره دیتا ساینس  علم داده پایتون

 

تاریخ شروع دوره: 14 شهریور 98

طول دوره: 100 ساعت آموزشی به همراه پروژه عملی

روزهای برگزاری: پنج‍شنبه‌ها

ساعات کلاسی: 13 الی 14 (هر جلسه 3 ساعت می‌باشد)

مدرس دوره: دکتر یاسر زره ساز (فارغ التحصیل دانشگاه میشیگان، مشاور و مجری پروژه های علم داده در ایران و آمریکا)

 

وب سایت موسسه توسعه: www.tihe.ac.ir

آدرس کانال تلگرام جهت اطلاع رسانی‌ها: www.t.me/tiheac

 

سخنرانان

دکتر یاسر زره ساز
دکتر یاسر زره ساز
مشاور و مجری پروژه های علم داده در ایران و آمریکا

سوالات متداول

پیش‌نیاز های علمی شرکت در این رویداد چیست؟
اگر آمار مهندسی را در دوران دانشگاه گذرانده اید و کمی هم برنامه نویسی قبلا کار کرده باشید (به طوریکه منطق برنامه نویسی را درک کنید) می توانید وارد این دوره شوید.
وسایل همراه و مورد نیاز در این رویداد چیست؟
دانشجویان باید لپتاپ شخصی به همراه داشته باشند.
مدت زمان این دوره چقدر می باشد؟
دوره تقریبا 100 ساعت آموزشی به همراه پروژه پایانی می باشد که در بازه 6 الی 7 ماه طی خواهد شد. در هر هفته یک جلسه تشکیل خواهد شد که مدت زمان هر جلسه 3 یا 4 ساعت خواهد بود.
آیا در پایان دوره گواهینامه دریافت میکنیم؟
بله گواهینامه مورد تایید وزارت علوم و با قابلیت ترجمه دریافت خواهید کرد.
از علم داده کجا می توان استفاده کرد؟
در هر شرکت، سازمانی یا مجموعه ای که انبودهی از اطلاعات وجود داشته باشید این حوزه قابلیت استفاده دارد و فرقی ندارد که زمینه فعالیت مجموعه چیست. شما با یادگیری تکنیک های طراحی شده، می توانید تحلیل هایی که افراد دیگر قادر به استخراج آن نیستند را انجام دهید. به عنوان مثال به صورت سنتی و ساده، کارشناسان با نرم افرارهایی مانند اکسل سعی می کردند تحلیل انجام دهند. اما تحلیل های حرفه ای که بتوانند الگوهای مخفی و روند ها را در داده کشف کنند و منجر به بینش مدیریتی و تصمیم گیری شوند بدون علم به دانش آماری و برنامه نویسی امکان پذیر نیست. همچنین فرصت های کارآفرینی در حوزه های مختلف با علم داده نیز در ایران بسیار باز و موضوعی بکر است.
با یادگیری علم داده می توانم برای فرصت های شغلی خارج از ایران هم اقدام کنم؟
بله. در حال حاضر خلاء وجود متخصص داده هم در ایران و هم در خارج از ایران (به خصوص کانادا و آمریکا) وجود دارد و می توانید اپلای شغلی انجام دهید. البته در صورتیکه در ایران هم مدتی در این زمینه مشغول به کار شوید، برای اپلای شغلی بسیار می تواند کمک کننده باشد. همچنین طبق توافق موسسه توسعه با مجموعه فرادرس و کاپریلا، 3 نفر از برترین دانشجویان کلاس های علم داده جهت استخدام در این مجموعه ها معرفی می شوند. علاوه بر این موسسه توسعه با سازمان های دیگری نیز برای این موضوع در ارتباط می باشد و فارغ التحصیلان خود را می تواند به آن ها جهت استخدام معرفی کند.
از نظر آکادمیک می تواند در مقطع ارشد یا دکتری روی علم داده هم حساب کنم؟
بله. فرصت های تحقیقاتی خیلی خوبی در این زمینه در دانشگاه های ایران و خارج وجود دارد و اساتید به این حوزه علاقمند می باشند. برای اپلای تحصیلی نیز، در صورتیکه استاد پذیرش دهنده مرتبط به علوم داده، متوجه شود که دانش علم داده و مهارت ها را فرا گرفته اید، می تواند اثر مثبتی در پذیرش شما داشته باشد. البته باید بدانید که اپلای تحصیلی مهارت های دیگری مانند کسب نمره خوب در زبان و ... نیاز دارد.
در این دوره نرم افزار هم تدریس می شود؟
بله. نرم افزارهایی نظیر R، Python و SQL تدریس می شوند. در واقع در تمام مدت، الگوریتم ها و تکنیک های علم داده با استفاده از این نرم افزار ها تدریس و پیاده سازی می شوند. دانشجویان همزمان در کلاس کد نویسی انجام می دهند و تکنیک های مختلف را آزمایش می کنند.
آیا مثال های عملی در دوره نیز وجود دارد؟
بله. در این دوره 11 مطالعه موردی (Data Science) از صنایع مختلف نظیر صنعت خودرو - ورزش - جوشکاری - خدمات شهری و فروشگاهی - تولید قطعات - خدمات درمانی - مارکتینگ و ... وجود دارد که به صورت مرتب دانشجو با این داده ها تحلیل های مورد نظر را انجام می دهد. در نتیجه فارغ التحصیلان تجربه های واقعی از صنایع مختلف را کسب خواهند کرد.
آیا پروژه پایانی باید انجام داد؟
بله. دانشجویان یک پروژه پایانی را با نظارت مستقیم دکتر زره ساز انجام می دهند و نتایج را به ایشان تحویل می دهند. پروژه ها با دیتاهای واقعی می توانند به دانشجویان تخصیص داده شوند یا دانشجویان خودشان متناسب با علاقمندی خود یک پروژه را تعریف کنند.
آیا تمرین های کلاسی وجود دارند؟
بله. هر جلسه تمرین های کلاس به دانشجویان داده می شوند و شما باید تا تاریخ تعیین شده، جواب ها را برای دکتر زره ساز ارسال نمایید تا ایشان بررسی نمایند و ایرادات را رفع نمایید.
سوالی دارم که در لیست بالا نیست. چطور می تواند پاسخ را دریافت کنم؟
می توانید با شماره تماس 02186741 داخلی 120، 125 و 127 تماس حاصل فرمایید تا پاسخ سوالتان را دریافت کنید.
 • شروع: پنج‌شنبه ۱۴ شهریور ساعت ۱۲:۰۰
 • پایان: پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ساعت ۱۹:۰۰

آدرس: تهران تهران - خیابان گاندی جنوبی