دوره مقدماتی مهندسی تحلیل و طراحی روند

شروع رویداد
چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۷ ۱۰:۰۰
پایان رویداد
چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۷ ۱۵:۰۰
مکان رویدادتهران
موضوع رویدادمدیریت / آینده پژوهی
اضافه به تقویم
دوره مقدماتی مهندسی تحلیل و طراحی روند
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات بیشتر

خدمت تمامی سروران گرامی تاکید می گردد تاریخ برگزاری دوره 4 شنبه 19 اردیبهشت می باشد.

 

 • انگیزه شرکت در دوره

حوزه مطالعات روند برای نخستین بار در ایران، توسط "دفتر مطالعات روند" مستقر در "مرکز رشد واحدهای فناور پیشرفته مخابرات جهاد دانشگاهی خواجه نصیر الدین طوسی" در کشور معرفی شده و در حال توسعه است. به عنوان یک رخداد نوین در عرصه مدیریت، آشنایی با مطالعات روند می‌­تواند آورده‌های اعتباری متنوعی در بر داشته و امتیاز ارزشمندی برای توسعه مهارت­‌های حرفه­ ای افراد در هر سطح و هر موضوعی به همراه داشته باشد. دفتر مطالعات روند در حال حاضر متولی و تنها برگزار کننده دوره تربیت کارشناس و مدیر مطالعات روند در ایران است. شرکت در دوره مقدماتی، هم به جهت آشنایی اولیه با این موضوع و هم به عنوان پیش نیاز برای حضور در دوره عمومی و تخصصی مهندسی تحلیل و طراحی روند حایز اهمیت است. شرکت کنندگان در دوره مقدماتی با فرصت­های حرفه­ ای این حوزه کاری آشنا شده و با زمینه­ های تازه­ برای یافتن مشاغل مناسب و بهینه سازی عملیات حرفه­ ای جاری خود به خوبی آشنا می­شوند. مطالعات روند زمینه ­ای نوظهور و با آینده ­ای درخشان است.

 

 • درباره مطالعات روند

تجربه نظام های مدیریتی موفق در جهان نشان می دهد زنجیره ای از عوامل در موفقیت یک فرایند مدیریتی موثر هستند. این زنجیره همواره با اصلی ترین و کلیدی ترین فرایند مدیریت یعنی تصمیم گیری و بهینه کردن تصمیم آغاز می شود. مبنادهی صحیح و موجه به تصمیم های مدیریتی در هر سطح و با هر ماهیتی اولین و اساسی ترین گام برای کسب بهترین نتیجه از یک فرایند مدیریتی است. در این بین، مد نظر قرار دادن آینده و تطبیق مبانی تصمیم با جریان ها و روال های معطوف به آینده به ایجاد پایه های مبنایی هر چه بهتر برای تصمیم های منتهی به موفقیت بیشینه، کمک شایانی می کند. کشور ما نزدیک به دو دهه است که این مقوله را از منظر آینده پژوهی مورد توجه قرار داده است. به تازگی، راهکار نوینی با عنوان مطالعات روند نیز وارد این وادی شده است. موج­‌ها و روندهای پر سرعت تغییر یکی پس از دیگری فرا می ­رسند و گستره­ ای از پدیده­ های اجتماعی بدیع را به همراه می ­آورند و از آنجا که حامل عنصر تازگی هستند از یک سو ما را به فهمیدن وادار می­ کنند و از سوی دیگر شالوده عادت­های ما را در هم می­ کوبند. "روندها"، الگوهای تغییر در امور و مسایل پر اهمیت از دید مشاهده ­گر هستند که در طول زمان شکل می­ گیرند. بر این اساس، "مطالعات روند" عبارت است از پیش بینی آینده از روی قرائن و شواهد تاریخی که تغییرات یک حوزه موضوعی پس از تحلیل داده ­هایش در گذشته نشان می ­دهد. مطالعات روند به روزترین و موثرترین ابزار برای بهینه سازی مدیریت بواسطه (1) تصمیم گیری برای تخصیص بهینه منابع و (2) برنامه ­ریزی برای بهره ­وری است. ادامه حیات و بقای فردی و اجتماعی در جهان پر تلاطم کنونی که گستره و سرعت تغییرات و تحولات در آن بسیار بالاست، مستلزم اخذ تصمیم ­هایی است که گذشته از بهره مندی از زیرساخت­ های علمی مناسب، باید از مبانی اصولی آینده نگرانه­‌ای هم برخوردار باشند. مطالعه آینده یکی از مهم ترین اقداماتی است که می­‌تواند زمینه ­ساز اخذ تصمیم ­های خرد و کلان موثر در چنین جهانی باشد. اما، آینده­ ای که جوامعی همچون کشور ما به آن نیازمندند چیزی بیشتر از سناریو سازی و تصویرگری آرزومندانه است. جهان کنونی ما معلول واکنش­هایی است که به محرک­‌های برآمده از فناوری و اقتصاد نشان داده می­‌شود. این دو، اصلی ­ترین حوزه‌­های تحول آفرینی و تغییر در عصر ما هستند. مطالعه روندها در واقع ابزاری جایگزین برای پژوهش محض آینده است؛ مطالعه­‌ای که مبتنی بر شناسایی جریان­‌ها و روندهای عمده در فناوری و اقتصاد است.

 

 • مهندسی تحلیل و طراحی روند

تجربه دهه­‌های اخیر مدیریت در کشور ما و همچنین کشورهای مترقی و پیشرفته حاکی از ضعف شدید تصمیم گیری در فرایندهای مختلف مدیریتی ماست. آشنایی با مطالعات روند می­تواند تصمیم گیران (و نیز تصمیم سازان) کشور در رده­‌های مختلف را به ابزاری برای ایجاد مبانی و زمینه‌­های مناسب­‌تر جهت اخذ تصمیم­‌های شان مجهز سازد. ادامه روند اشتباهات فاحش مدیریتی در کشور که ناشی از عدم شناخت صحیح شرایط و بی مبنایی، مصلحتی و مقطعی بودن دلایل تصمیم­‌ها بوده است، آسیب­‌ها و هزینه­‌های زیاد و جبران ناپذیری به کشور وارد می­‌آورد و ما را در معرض بحران­‌هایی قرار می­دهد که قابل جبران نبوده و بازگشت پذیر نیستند. دوره آشنایی با مبانی مطالعات روند ضمن آنکه قشر تصمیم گیرنده و فعال در هر یک از حوزه­‌ها و سطوح مدیریتی کشور را در هر رده و با هر پیشینه دانشی را با اصول یافتن روندها و جریان­های خرد و کلان داخلی و جهانی آشنا می­‌سازد به آنها کمک می کند با یافتن روندهای اختصاصی مربوط به حوزه حرفه­‌ای خود و تحلیل صحیح آنها، با برنامه­‌های کلان پیشرفت و توسعه پایدار جهانی به شکلی به روز آشنا شده و در جریان اخذ تصمیم­‌های خود اصولی­‌تر و موثرتر عمل نمایند.

این دوره در سه سطح شامل

 • دوره مقدماتی ( به 4 ساعت)،
 • دوره عمومی (به مدت 40 ساعت) و
 • دوره تخصصی (بسته به موضوع و سازمان زمان­‌های متفاوتی خواهد داشت)

برگزار می­شود.

برای هر دوره (بجز دوره مقدماتی) مدرک جداگانه­‌ای از سوی سازمان جهاد دانشگاهی اعطا می­گردد.

به علاوه، به افرادی که هر 3 دوره را با موفقیت طی نمایند گواهی کارشناسی یا توانایی مدیریت دفتر مطالعات روند و در سطح ممتاز، اجازه تاسیس یک دفتر مطالعات روند زیر نظر دفتر مرکزی در جهاد دانشگاهی خواجه نصیر اعطا می­گردد.

 

به طور کلی، اهداف برگزاری این دوره بدین شرح هستند:

 • تبیین ضرورت پژوهش آینده به عنوان ابزاری برای مدیریت و برنامه ریزی بهینه
 • معرفی مطالعات روند به عنوان ابزار مناسب برای برنامه ریزی آینده نگر
 • تبیین دلایل عدم موفقیت مدیریت استراتژیک در عصر حاضر و ناکارآمدی آینده پژوهی در ایران
 • معرفی ابرروندهای کنونی در فناوری و اقتصاد
 • تبیین ماهیت و اهمیت تصمیم به عنوان جوهره مدیریت و کلید موفقیت تصمیم
 • جلب توجه نسبت به راهکارهای حفظ دوام و بقای سازمانی در قرن بیست و یکم
 • معرفی گزارش‌­های روند و منابع موثق کسب آنها
 • آشنایی با روش­‌های تجزیه و تحلیل داده‌­ها (big data، data analytics و ...)
 • تبیین محرک­‌ها و عوامل محرک ایجاد روندهای کلان
 • معرفی فناوری‌­های دگرگون ساز و ظرفیت­‌ها و فرصت­‌های اقتصادی نهفته در آنها
 • تحلیل ایران فردا از دو منظر اقتصادی و فناوری
 • تبیین اختلاف­های میان آینده پژوهی و روند پژوهی
 • آشنایی با مبانی تغییر در عصر سنت گریزی
 • شناخت فرصت­‌ها و تهدیدهای نهفته در روندهای کلان
 • تصمیم گیری و برنامه ریزی بر اساس مطالعات روند
 • آشنایی با 14 فردا در حوزه مطالعات روند

این دوره تاکنون به هیچ شکل در داخل کشور برگزار نشده است. امتیاز انحصاری عنوان و محتوای دوره در اختیار دفتر مطالعات روند مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور پیشرفته مخابرات جهاد دانشگاهی واحد خواجه نصیر است. همچنین، دوره­‌ای با این عنوان و محتوا در هیچ سازمان، مرکز علمی یا دانشگاهی در خارج از کشور نیز تدریس نمی­شود. حوزه مطالعات روند در سطح بین المللی اساسا یک برنامه درسی نیست، بلکه مطالب آن توسط نهادهای معتبر و در قالب گزارش­های روند منتشر می­شود. در برخی از برنامه­‌های آموزشی، ذیل موضوع آینده پژوهی، مبحثی تحت عنوان تحلیل روند به عنوان یکی از ابزارهای آینده پژوهی معرفی می­شود. آن مبحث ارتباط چندانی با برنامه درسی این دوره ندارد.

 

 • دفتر مطالعات روند

مرکز رشد واحدهای فناور پیشرفته مخابرات جهاد دانشگاهی خواجه نصیرالدین طوسی با همکاری موسسه آریامبنا اقدام به ایجاد یک دفتر مشترک تحت عنوان "دفتر مطالعات روند" کرده است. هدف اصلی از راه اندازی این دفتر ایجاد زمینه ای مناسب برای تبیین و توسعه حوزه موضوعی مطالعات روند به شکلی موجه و معتبر در سطح کشور و ارایه خدمات متنوع مدیریتی بر اساس تحلیل روندهای عمومی و اختصاصی جهانی، منطقه‌­ای و ملی است. این ساختار که برای نخستین بار در ایران ایجاد شده می­‌کوشد با شناسایی، مطالعه و تحلیل ابر روندها و روندهای عمده داخلی و جهانی، ابزارهای نوینی را برای ایجاد مبانی بهینه در فرایندهای تصمیم سازی و تصمیم گیری و در نهایت بهبود جریان مدیریتی واحدهای گوناگون فراهم سازد. دفتر مطالعات روند تمرکز خود را بر استخراج و بهره گیری از روندهای دو حوزه بسیار پر قدرت و تاثیرگذار فناوری و اقتصاد قرار داده است. خدمت اصلی و عمده این دفتر ارایه راهکارهایی به افراد و سازمان­‌ها در خصوص اخذ تصمیم­‌های بهتر و بهینه سازی عملیات مدیریتی با بهره گیری از داده های روندی مورد مطالعه و قابل توجه برای ایران است. علاوه بر این، دفتر مطالعات روند در نظر دارد متخصصینی را در حوزه مطالعات روند تربیت کرده و زمینه را برای توسعه این ساختار در سایر دستگاه ها و نهادهای خصوصی و دولتی کشور فراهم آورد. همچنین، دفتر مطالعات روند به هر سازمان یا نهادی، از یک هسته رشد ابتدایی یا استارت آپ گرفته تا بزرگترین بنگاه های اجرایی، خدماتی تخصصی در رابطه با بهینه کردن فرایند برنامه ریزی و به خصوص تخصیص منابع در راستای توسعه و بهبود ارایه می نماید.

 

 • مخاطبین دوره

دوره مهندسی تحلیل و طراحی روند اساسا برای تربیت کارشناسان و مدیران دفاتر مطالعات روند در کشور برگزار می­شود. با در نظر گرفتن دو مبنای اصلی مطالعات روند یعنی فناوری و اقتصاد، این دوره برای تمام حوزه‌­ها و سطوح مدیریتی چه پژوهشی و سیاستگذاری و چه اجرایی مفید فایده است. مخاطبین دوره شامل کلیه مدیران و حائزین پست­های مختلف کارشناسی در همه زمینه‌­های مدیریت و برنامه‌­ریزی از جمله موارد زیر می­‌باشند:

 • مدیریت شهری
 • مدیریت فناوری
 • پژوهش و آموزش
 • امور بانکی و مالی
 • امور تبلیغات و بازاریابی
 • روابط عمومی و بین الملل
 • تولیدی و صنعتی
 • کارآفرینی و کسب و کار
 • اقتصادی و بازرگانی
 • پزشکی و بهداشتی

علاوه بر گروه مدیران و کارشناسان، دانشجویان رشته­‌های علوم، مهندسی، پزشکی، علوم انسانی و دانش آموزان دوره­‌های تیزهوشان و مدارس نمونه نیز می­توانند در این دوره شرکت نمایند. دوره مهندسی مطالعات روند به طور کلی برای همه افرادی که به هر نوع و در هر سطحی با مساله مدیریت و تصمیم گیری سر و کار دارند مثمرثمر خواهد بود.

 

 • توانایی­های مورد انتظار فراگیران

هدف از برگزاری دوره مهندسی تحلیل و طراحی روند تربیت کارشناسان و مدیران مطالعات روند در کشور می­باشد. دوره مقدماتی، با هدف آشناسازی علاقمندان با مبانی مطالعات روند در حدی که بتواند در شکل گیری تصمیم برای طی دوره‌­های تکمیلی به ایشان کمک کند برگزار می­شود. افراد در دوره مقدماتی به خوبی با مفهوم مطالعات روند و کارکردهای آن آشنا شده و آماده شرکت در دوره‌­های عمومی و تخصصی می­شوند.

 

 • مزایای شرکت در دوره
 • شرکت در دوره مقدماتی پیش نیاز حضور در دوره عمومی و متعاقب آن دوره تخصصی مهندسی تحلیل و طراحی روند خواهد بود.
 • شرکت کنندگان در دوره مقدماتی از تخفیف ثبت نام در دوره عمومی نیز برخوردار می­شوند.

 

 • مشخصات مدرس دوره

میثم زینلی طهرانی

دانش آموخته دوره دکتری فیزیک با گرایش نظریه اطلاعات و رایانش کوانتومی، موسسه فناوری ماساچوست (MIT) آمریکا

دانش آموخته دوره دکتری فلسفه علم، گرایش جهان بینی علمی، دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) کانادا

دانش آموخته برنامه دکتری کارآفرینی دانش بنیان، مدرسه Sloan موسسه فناوری ماساچوست (MIT) آمریکا

رئیس دفتر مطالعات روند، مرکز رشد واحدهای پیشرفته مخابرات جهاد دانشگاهی خواجه نصیرالدین طوسی

مدیرعامل موسسه تحلیل مدیریت و مطالعات روند آریامبنا


سخنرانان

دکتر محمد صادق بیجندی

دکتر محمد صادق بیجندی

رئیس سازمان ستفا

معاون رییس جهاددانشگاهی و رییس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان (ستفا)

مهندس فرزاد حسینی شیرازی

مهندس فرزاد حسینی شیرازی

معاون فناوری مرکز رشد مخابرات پیشرفته

دکتر میثم زینلی طهرانی

دکتر میثم زینلی طهرانی

رئیس دفتر مطالعات روند

برگزارکنندگان

مرکز رشد مخابرات پیشرفته

مرکز رشد مخابرات پیشرفته

http://catui.ir/

مرکز رشد جهاددانشگاهی

مرکز رشد جهاددانشگاهی

دفتر مطالعات روند مرکز رشد واحدهای فناور پیشرفته مخابرات جهاددانشگاهی خواجه نصیر

جهاددانشگاهی واحد خواجه نصیرالدین طوسی

جهاددانشگاهی واحد خواجه نصیرالدین طوسی

http://jdnasir.ac.ir/

زمان‌بندی

روز اول
عنوانشروعپایان
خوش‌آمدگویی۰۹:۴۵۱۰:۰۰
سخنرانی رئیس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی (ستفا)۱۰:۰۰۱۰:۱۰
سخنرانی معاون فناوری مرکز رشد مخابرات پیشرفته جهاددانشگاهی خواجه نصیر۱۰:۱۰۱۰:۲۰
بخش اول سخنرانی: اختلال نامتعارف۱۰:۲۰۱۱:۱۵
تنفس۱۱:۱۵۱۱:۴۵
بخش دوم سخنرانی: تکنیک GQ۱۱:۴۵۱۲:۴۵
نهار و استراحت۱۲:۴۵۱۳:۳۰
بخش سوم سخنرانی: عصر حکمرانی ابرروندها۱۳:۳۰۱۴:۱۰
مهندسی تحلیل و طراحی روند۱۴:۱۰۱۵

آدرس:تهران تهران-بلوار اشرفی اصفهانی-نرسیده به پل اتوبان همت-خیابان شهید قموشی-خیابان بهار-دانشگاه علم و فرهنگ-سالن اجتماعات