رویداد به پایان رسیده است!
روانشناسی تحلیلی یونگ دوره تئوری در تاریخ جمعه ۲۵ آبان به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
پنج‌شنبه ۲۴ آبان ساعت ۰۸:۰۰

روانشناسی تحلیلی یونگ دوره تئوری

 • رایگان
 • تهران
 • توسعه فردی و خانواده
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات بیشتر


 

برای شنیدن توضیحات دوره روانشناسی تحلیلی یونگ (تئوری و عملی)کلیک کنید

 

روانشناسی تحلیلی یونگ دوره تئوری

سرفصل های  دوره تئوری:

 • بستر فرهنگی_تاریخی نظریه پردازی یونگ
 • یونگ و فروید
 • یونگ و روانشناسی تجربی
 • یونگ و فلسفه شرق و غرب
 • یونگ و مذهب

 

دوره عملی روانشناسی تحلیلی یونگ

سرفصل های دوره عملی:

 • تست های فرافکن
 • Watchword test/Active imagination
 • تیپ شناسی شینودا بولن

 

زمان برگزاری: پنجشنبه و جمعه ۸ و ۹ آذر ۹۷

ساعت: ۸ الی ۱۳

درباره دكتر كارل گوستاو يونگ

دکتر سرگلزایی (روانپزشک)

"كارل گوستاو يونگ (1961-1875 ) در سال 1913 كه سي و هشت ساله بود ،مي پنداشت دچار بيماري رواني شده است.تا سه سال بعد ،زير بار سنگين عذاب،از بيم اينكه درست فهميده نشود نمي توانست حال خود را با هيچكس در ميان بگذارد.يونگ آن وقت روانپزشكي موفق و محترم با بيماران خصوصي بسيار،همسر و پنج فرزند و سمت استادياري در دانشگاه زوريخ بود.به ظاهر از زندگي شخصي و حرفه اي غني و سرشاري برخوردار بود اما احساس مي كرد زندگي اش فاقد معنا و شور و شوق است.فعاليت هاي فكري اش متوقف شده بود.كم مي نوشت و نمي توانست كتاب هاي علمي بخواند.كار دانشگاهي را رها كرد و از استادياري استعفا داد زيرا فكر مي كد زماني كه وضعيت فكري و عاطفي اش چنين آشفته و اضطراب انگيز است نمي تواند تدريس كند....."

 از كتاب "روانشناسي كمال":دكتر دوآن شولتز-نشر پيكان

 

ميليون ها نفر در جهان،دچار تجربه اي مشابه يونگ مي گردند.افرادي كه در زمينه هاي اجتماعي-از روابط خانوادگي گرفته تا مناسبات حرفه اي و شهروندي-افرادي موفق و برجسته اند اما ديگر از موفقيت،حسن شهرت يا ثروت خود لذت نمي برند و تصويري شبيه به "افسردگي"را تجربه مي كنند:از چيزهايي كه پيش از اين مشتاق آنها بودند ديگر لذت نمي برند و احساس پوچي،خلاء،بي معنايي و سردرگمي مي كنند.گاهي احساس مي كنند تمام زندگي را به اشتباه گذرانده اند و از آنجا كه چارچوب هاي هستي شناختي و ارزشي پيشين برايشان سست و كهنه به نظر مي رسند،در هر انتخاب كوچك و بزرگ زندگي دچار دودلي و ترديد مي گردند.

پيش از يونگ هم هزاران نفر از افراد موفق چنين تجربه اي را لمس كرده بودند اما يونگ از آنجا كه روانپزشكي دانشمند و انساني پ‍ژوهشگر،كنجكاو و خلاق بود همانطور كه "صليب خود را به دوش مي كشيد"از تحقيق و كنكاش راجع به چيستي و چرايي اين تجربه نيز دست نكشيد.

يونگ همزمان دو نقش را ايفا مي كرد:نقش دانشمندي كه پديده اي را مورد آزمايش قرار مي دهد و نقش پديده اي كه مورد آزمايش قرار مي گيرد!

نتيجه اين جستجوي كنجكاوانه و شجاعانه طراحي مدل جديدي از سير زندگي انسان بود،مدلي كه به نظر مي رسد نسبت به مدل فرويد"بسيط تر"بود.انگار فرويد تا نيمي از پلكان زندگي و رشد انساني را ترسيم كرده بود و در"پاگرد پله ها"توقف كرده بود،يونگ به توصيف"پس از پاگرد"پرداخته بود.

از نظر يونگ،اغلب آنچه در تعليم و تربيت ،از نو نهالي تا نوجواني مي آموزيم تنها ما را به مهارتهايي براي "اجتماع پذيري"مجهز مي كنند."اجتماع پذيري"مرحله اي است كه فرد مي تواند بطور موفق نقش يك "عضو اجتماع"بودن را بازي كند.پاداش خوب بازي كردن اين نقش دريافت توجه،تشويق و نوازش از جانب اجتماع است.

اگر انسان به موفقيت كافي نرسد،تمام عمر او صرف همين مرحله"اجتماع پذيري"مي شود.او سراسر زندگي خود را صرف كسب قدرت،ثروت و شهرت مي كند تا به حداكثر دريافت توجه،تشويق و نوازش نائل گردد.اين افراد هرگز تجربه"يونگي" را از سر نمي گذرانند.گروه ديگري از افراد نيز عليرغم رسيدن به موفقيت هاي اجتماعي تمام عمر را صرف همين مرحله"اجتماع پذيري" مي كنند.اينها افرادي هستند كه دچار"اعتياد" به قدرت،شهرت و ثروت مي شوند و هرگز"سيراب" نمي گردند.اين افراد نيز از"تجربه يونگي" محروم مي مانند.

اما افراد موفقي كه دچار اعتياد به قدرت و ثروت و شهرت نمي شوند،روزي دچار تجربه اي مي شوند كه مسير زندگي آنها را تغيير خواهد داد.آنها ديگر از توجه و تشويق و نوازش لذت نمي برند و "گمشده ديگري" را طلب مي كنند.اين "گمشده" چيزي نيست جز "خويشتن جديدي" كه با شهامت و خلاقيت خود فرد خلق مي گردد و "وراي طبيعت و تربيت او" قرار مي گيرد.خلق اين خويشتن جديد كار آساني نيست.بسياري از هوشمندترين افراد در ميانه اين راه جا مي مانند و به مقصد نمي رسند.شايد(دوباره تاكيد مي كنم"شايد")خودكشي افراد موفقي مثل آلبركامو،مارلون براندو،سنت اگزوپري و صادق هدايت را بتوان در قالب"جاماندن در ميانه تجربه يونگي"تحليل كرد.

يونگ براي طراحي مدل خود،ناچار شد از مدل"عقلانيت سقراطي "و "فلسفه تحليلي "فراتر برود و دست به دامان "عقلانيت تائويي"و "فلسفه تركيبي (گشتالت)"شود .بنابراين يونگ براي فهم مبسوط تري از زندگي،به سفر در هند، آفريفا و قبايل سرخپوستان پوبلو پرداخت.

چنين بود كه رويكرد يونگ برخلاف نامش (روانشناسي تحليلي) نه تنها روانشناسي و فلسفه تحليلي را درنورديد كه حتي از مرزهاي انسان شناسي(آنتروپولوژي)نيز عبور كرد و پايه گذار نوعي هستي شناسي (انتولوژي) شد.

 

نمونه پرسش و پاسخ از دکتر سرگلزایی

سوالی که برایم پیش آمده مربوط به دلیل محبوبیت نظریه تحلیلی یونگ هست. طبیعتا هر نظریه ای نقاط قوت و ضعف مربوط به خود را دارد اما برداشت بنده بر این است که در حوزه نظریه های شخصیت یونگ طرفداران زیادی دارد و گمان می کنم که خود جنابعالی هم از آن دسته باشید. از دید شما نظریه یونگ چه ویژگی هایی دارد؟چرا خودشناسی به شیوه یونگ زیاد توصیه می شود؟ به عنوان مثال چرا بر روی هرم مازلو به اندازه خودشناسی یونگی مانور نمی شود؟ به قول معروف هنگامی که از یونگ حرف میزنیم از چه حرف میزنیم؟

✅ پاسخ دکترسرگلزایی:

۱- محبوبیت یا به تعبیری مُد شدن یک نظریه تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد که یکی از آنها قرابت آن نظریه با باورهای قبلی و گرایش های فرهنگی مردم است. مثلاً فروید فردی سکولار بوده در حالی که یونگ فردی اسپریچوال بوده، نتیجه این که اقلیتی از ایرانیان که گرایش سکولار دارند با فروید احساس قرابت بیشتری دارند و اکثریتی از ایرانیان که گرایش اسپریچوال دارند با یونگ ارتباط بهتری برقرار می کنند. 

 

۲- من شخصاً در کلاس روان شناسی تحلیلی یونگ هم راجع به فروید به تفصیل صحبت می کنم، هم راجع به هرم نیازهای مازلو، هم راجع به تحلیل وجودی ویکتور فرانکل و هم راجع به نقد اریک فروم بر فروید و یونگ. درک نظرات یونگ بدون درک جامعی از جریان روانکاوی درکی سطحی خواهد بود.

 

۳- وقتی از یونگ حرف می زنیم از جریانی از روانکاوی صحبت می کنیم که به جای متد reductionist و تحلیلی، متد Synthetic و ترکیبی دارد و بیش از آن که تحت تأثیر تفکر ارسطو و شوپنهاور قرار داشته باشد تحت تأثیر تفکر افلاطون، نیچه و هگل قرار دارد.

 

سبز باشید

زمان‌بندی

پنج شنبه ۲۴ آبان
جمعه ۲۵ آبان
عنوانشروعپایان
جلسه اول دوره تئوری۸ صبح۱۳
عنوانشروعپایان
جلسه دوم دوره تئوری۸ صبح۱۳

مدرس دوره

دکتر محمد رضا سرگلزایی
دکتر محمد رضا سرگلزایی
روانپزشک ،مدرس دوره های روانکاوی یونگی ،پژوهشگر حوزه فلسفه و اسطوره

آدرس

تهران شهرک غرب ، بلوار پاکنژاد، بالاتر از تقاطع دریا، ساختمان پارسا، واحد ۱۰

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

دپارتمان تخصصی نیکان

برگزار کننده دوره های تخصصی روانشناسی و مدیریتی

رویداد های برگزارشده۲
رویداد های فعال۰