رویداد به پایان رسیده است!
روندهای فناوری و بازار پلیمرهای درختسان (دندریمرها) در تاریخ یکشنبه ۹ آذر به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
یک‌شنبه ۹ آذر ساعت ۱۶:۰۰

روندهای فناوری و بازار پلیمرهای درختسان (دندریمرها)

  • رایگان
  • آنلاین
  • کارآفرینی
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

تجربه کارآفرینی فناورانه از مسیر کشف نیازهای بازار


دنیای فناوری و تجاری‌سازی، دنیای عجیب، لذت‌بخش و در عین حال پیچیده‌ای است. این امر، به‌ویژه در حوزه فناوری‌های پیشرفته، با ابهام‌ها و عدم قطعیت‌های متعددی همراه بوده و فرآیند تجاری‌سازی را کاملاً پیش‌بینی ناپذیر می‌سازد. پرسش اینجا است که چگونه یک فناور و صاحب ایده، می‌تواند نسبت به موفقیت فناوری خود، آن هم فناوری خاصی که نسبت به نمونه‌های موجود کاملاً متمایز است، مطمئن باشد؟

صاحب‌نظران حوزه کارآفرینی و تجاری‌سازی، در پاسخ به این پرسش کلیدی، مجموعه‌ای از توصیه‌ها را فهرست می‌کنند که شاید در رأس آن‌ها، توجه به نیاز بازار و همچنین روند نوآوری و تغییرات فناورانه در حوزه فنی مدنظر قرار دارد. به عبارت دیگر، یک چشم صاحب ایده، می‌بایست به بازار تقاضا و نیازهای بالقوه و بالفعل آن باشد و چشم دیگر هم، روند تغییرات فناورانه و آنچه در سایر شرکت‌ها و بازیگران پیشرو در صنعت در حال وقوع است را به خوبی رصد نماید. از این منظر، توجه به روند فناوری و بازار، یک عامل اطمینان‌بخش و افزایش‌دهنده شانس موفقیت نوآوران و صاحبان ایده خواهد بود.

با توجه به اهمیت بازار و فناوری در کسب‌وکارهای هاردتک، وبینار جدید کاریز، به همین موضوع پرداخته و روند فناوری و بازار در پلیمرهای درختسان (دندریمرها) را به بحث و گفتگو می‌گذارد. گفتنی است که یکی از نقاط تمرکز برنامه «کاریز»، برگزاری رویدادهای متنوع تجزیه و تحلیل روند فناوری و بازار در حوزه‌های مختلف فناوری است که در قالب کاریز افق فناوری، می‌تواند به کارآفرینان، فناوران و علاقه‌مندان به تجاری‌سازی فناوری‌های نوین، کمک نموده تا درک بهتری از وضعیت و نقطه‌ای که ایده آن‌ها در آن قرار دارد، به دست آورند.

اما پلیمرهای درختسان چیست و چه کاربردهایی دارند؟

درختسان‌ها، مولکول‌هایی بزرگ و پیچیده‌ای هستند که با ساختارهای شیمیایی مشخص وماکرو مولکول‌های نسبتاً کامل و یکنواخت (هم‌اندازه و هم‌شکل)، از سه بخش اصلی هسته، شاخه‌ها و گروه‌های انتهایی تشکیل شده‌اند. درختسان‌ها، در فرایندهای تکراری از واکنش‌ها به دست آمده و در هر بار تکرار، درختسان‌ نسل بعدی تولید می‌شود.

خلق درختسان‌ها با استفاده از واکنش‌های شیمیایی از پیش طراحی شده، یکی از بهترین مثال‌ها برای سنتز سلسله‌ مراتبی کنترل شده، به عنوان راهکاری برای خلق پایین به بالای سیستم‌های پیچیده به شمار می‌رود. یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های فناوری‌های مبتنی بر درختسان‌ها، کنترل ساده و دقیق اندازه، ترکیب و فعالیت شیمیایی آن‌ها است. بر همین اساس، درختسان‌ها کاربردهای فراوانی در مدارات چاپی، حسگرها، کاتالیزورها، فرایندهای انتقال دارو، ژنوم‌ها، نشانگرهای شیمیایی و ... خواهند داشت.

اگر دندریمرها را از منظر بازار و فرصت‌های پیش روی این فناوری ارزشمند بررسی کنیم، می‌توان چنین نتیجه گرفت که پلیمرهای دندریمر، در علوم و صنایع مختلف، نظیر داروسازی، انرژی و کاتالیست‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین، از آن‌ها برای ساخت مواد پیشرفته و با کارایی بالا، نظیر سامانه‌های دارورسانی هدفمند نیز استفاده می‌شود. طی سال‌های اخیر، محققین از درختسان‌ها و پلیمرهای پرشاخه یا همان دندریمرها، به همراه نانومواد دیگری همچون گرافن، نانولوله‌های کربنی و نانوذرات فلزی، برای سنتز نانومواد هیبریدی استفاده می‌کنند. این امر، افزایش زیست سازگاری، زیست‌تخریب‌پذیری و بهبود خواص فیزیکی و شیمیایی ساختار نهایی را در پی داشته و در نتیجه پتانسیل‌های استفاده از این مواد برای کاربردهای مختلف را افزایش داده است.

با توجه به حوزه وسیع کاربرد و افزایش سرمایه‌گذاری‌های تحقیق و توسعه‌ای در این حوزه، وبینار شانزدهم کاریز که با حضور خانم دکتر سمیه اکبری، عضو هیئت‌علمی دانشگاه امیرکبیر و مدیر مرکز نوآوری مهندسی نساجی برگزار خواهد شد، به بررسی روند فناوری و بازار پلیمرهای درختسان می‌پردازد. معرفی درختسان‌ها از نظر ساختار و خواص و همچنین معرفی کاربردهای بالقوه آن‌ها به‌ویژه در صنعت نساجی، از مهم‌ترین بخش‌های این وبینار ارزشمند و کاربردی خواهد بود. اگر به کارآفرینی و تجاری‌سازی علاقه‌مند هستید، اگر در این حوزه از فناوری تحصیل می‌کنید یا فعالیت تجاری دارید، با حضور در این وبینار، می‌توانید با آخرین روند تغییرات فناوری و بازار آشنا شده و از فرصت‌های پیش رو آگاهی یابید.

سخنرانان

سمیه اکبری
سمیه اکبری
عضو هیئت‌علمی دانشگاه امیرکبیر
محسن ابراهیمی
محسن ابراهیمی
شبکه نوآوری کاریز

برگزارکنندگان

شبکه نوآوری کاریز
شبکه نوآوری کاریز
اکوسیستم استارتاپی هاردتک

زمان‌بندی

چهارشنبه
عنوانشروعپایان
معرفی کاریز۱۶:۰۰۱۶:۰۵
ترند فناوری۱۶:۰۵۱۷:۰۰
پرسش و پاسخ۱۷:۰۰۱۷:۳۰

برگزار‌کننده

آواتار

کاریز، اکوسیستم استارتاپی فناوری های سخت / هاردتک

کاریز یک فناوری ایرانی است… فعالیت در اکوسیستم‌های نوآوری و کارآفرینی و موفقیت در آن به خصوص در حوزه هاردتک، در گرو تعهد ذهنی و عملی به مفهوم «همکاری و مشارکت» است. هیچ پروژه فناورانه بزرگی بدون همکاری بین چند متخصص از حوزه‌های گوناگون به موفقیت نمی

رویداد های برگزارشده۲۷
رویداد های فعال۲
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۲۲۰ نفر