رویداد به پایان رسیده است!
سلسله مباحث معارف حسینی در تاریخ سه‌شنبه ۳۰ امرداد به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

سلسله مباحث معارف حسینی

شروع:
سه‌شنبه ۱۲ تیر ۹۷ ۱۶:۰۰
پایان:
سه‌شنبه ۳۰ مرداد ۹۷ ۱۸:۰۰
سلسله مباحث معارف حسینی
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

سرفصل های دوره

 

بررسی اوضاع اجتماعی و سیاسی جهان اسلام در آستانه قیام حسینی با تحلیلی از نهج البلاغه

آنچه در جهان اسلام در سال 61 هجری به وقوع پیوست مجموعه ای از علل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و…بود که از سال 11 هجری و بدنبال رحلت پیامبر به وقوع پیوست که نیم قرن بعد منجر به شهادت نواده رسول خدا گردید.اگر چه از زمان شهادت امیرالمومنین تا شهادت امام حسین حدود 20 سال فاصله است، ولی امام علی(ع) تحلیل های بسیار دقیق و جامع از تحولات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه اسلامی ارائه داده است که اگر مسلمانان به همین منوال ادامه راه بدهند دچار مشکلات های بسیار بزرگی خواهند شد.از اینرو شناخت شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه اسلامی بخصوص شهرهای مهم عراق، مکه و مدینه و شام در آستانه قیام حسینی با تحلیلی از نهج البلاغه اطلاعات بسیار گران قیمتی را در اختیار خواهد گذاشت.

 

پیامدهای انقلاب حسینی در جهان اسلام با تحلیل محتوایی از صحیفه سجادیه

قیام امام حسین پیامدهای بسیار بزرگی را برای جهان اسلام داشت.در یک نگاه کلی سه رویکرد قابل تمیز است. 1- خاندان اهل بیت که در دو رویکرد فعالیت های فکری –فرهنگی و سیاسی .جامعه اسلامی در حالتی از یاس و ناامیدی و رویکرد حاکمیت که با قدرت هر چه تمامتر به سرکوب حرکت های مخالف می پرداخت. فعل و انفعالات این حرکات ها و خوانش آنها در صحیفه سجادیه اطلاعات منحصر به فردی را در اختیار ما می گذارد که به این رهیافت برسیم که چرا نسل خاندان حسینی راهی متفاوت تر از بقیه در پیش گرفتند.

 

انقلاب فرهنگی امام حسین از سال 51 تا 61ه.ق

انقلاب حسینی یکی از محورهای اصلی مکتب تشیع است که نقش بسیار مهمی را در تکوین ماهیت فکری و فرهنگی تشیع از خود بر جای گذاشت. با این حال مکتب تشیع در قیام حسینی خلاصه نمی شود و ساحت مقدس امام حسین نیز در قیام عاشورا خلاصه نمی شود. حضرت از شهادت امام حسن مجتبی یعنی سال 51 تا سال 61 رهبری و امامت جهان اسلام و شیعیان را بر عهده دارد ولی این دوره دهساله امام کمتر نه تنها برای مردم عادی بلکه مورخان نیز ناشناخته است. در حالیکه این دوره دوره فعالیت های فکری و فرهنگی امام را تشکیل می دهد. و در نهایت سال 61 قیام خود را انجام می دهند. بنابراین شناخت این دوره دهساله می تواند مخاطب را در بررسی اهداف قیام، چرایی و…مباحث عاشورا یاری کند.

 

نگاه غرب به مکتب تشیع، از نگاه مغرضانه تا بی اطلاعی از منابع تشیع

اسلام هراسی و در لابلایی آن تشیع هراسی یکی از اهداف دنیای غرب مخالف ایدئولوژی اسلام است. اما سوال این است که فارغ از جنجال های سیاسی و رسانه ای،چرا دنیای غرب[آکادمیک] برداشت صحیحی و درستی از مکتب تشیع ندارد و یا نمی خواهد داشته باشد. بدون شک آشنایی دیر هنگام دنیای غرب با اسلام واقعی، دسترس نبودن منابع اصیل تشیع در اختیار پژوهشگران غربی، ترجمه نشدن متون تشیع، نبودن کرسی های شیعه شناسی، تعاملات کم محققان شیعه شناس ایرانی با غرب و نیز در بسیار مواقع اهداف و علقه های سیاسی و استعماری غربی منجر به این شده که هنوز هم بسیاری از غربی ها اطلاع درستی از مکتب تشیع اثنی عشری نداشته باشند. آگاهی از این شرایط و رسیدن به راهکارهای علمی و اجرایی در این خصوص می تواند منجر به ثمرات بسیاری برای ارائه فهم درست از مکتب تشیع به جهانیان می گردد.

توضیحات تکمیلی

مدت دوره: 16 ساعت

نحوه برگزاری: 8 جلسه 2 ساعته

روز و ساعات برگزاری: سه شنبه ها- ساعت 16 الی 18

سخنرانان

رضا صفری

رضا صفری

دکترای تاریخ اسلام

برگزارکنندگان

آکادمی زیتون

آکادمی زیتون

آدرس:تهران خیابان شریعتی-خیابان ظفر-خیابان صبر-خیابان مطهری-بن بست صفایی-پلاک7