رویداد به پایان رسیده است!
سمینار سال نو، روابط نو در تاریخجمعه ۲۶ بهمنبه پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

سمینار سال نو، روابط نو

شروع:
جمعه ۲۶ بهمن ۹۷ ۱۶:۰۰
پایان:
جمعه ۲۶ بهمن ۹۷ ۲۰:۰۰
سمینار سال نو، روابط نو
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد

توضیحات

ما در کارگاه «سال نو، روابط نو» قصد درایم قبا از شروع سال جدید به سفری هیجان انگیز برویم. در این سفر بدون هیچ وسیله ای حرکت میکنیم، با ذهنی خالی و باز و با کوله باری از آموخته های جدید برخواهیم گشت.

در این سفر هیجان انگیز به سرزمینی می رویم که در این سرزمین یاد می گیریم چگونه با محبت با دیگران صحبت کنیم، چگونه خودمان و احساسات مان را ابراز کنیم. پس با ما همراه باشید.

 

من: چرا عصبانی هستی؟

تو: عصبانی نیستم
من: چرا بابا، معلومه. 
تو: نه من عصبانی نیستم. 
من: پس چرا این جوری حرف می‌زنی؟ 
تو: مگه چه جوری حرف می‌زنم، تو خودت حالت خرابه، گیر می‌دی. 
من: خوب نگو؛ به دَرَک، حیف من که وقت برای تو می‌گذارم.

اگر از این مکالمه و کیفیت ارتباط این دو نفر راضی نیستیم چه می‌توانیم بکنیم؟ برای برقراری ارتباط، بهبود کیفیت ارتباط انسانی خود، فقط با ایجاد "تغییر خود" می‌توانیم کار را شروع کنیم.

هر روز با افراد متعدد و با دلایل متفاوتی در ارتباط هستیم. پیامد هر ارتباط را چگونه "احساس" می‌کنیم؟ بیشتر احساس خشنودی داریم و یا عدم رضایت؟ در ارتباطی که پیامد آن سرور بود چه ویژگی‌هایی وجود داشت؟

 

 کدام کلمات را استفاده کردیم که ارتباط عمیق‌تر و غنی‌تری را برای‌مان به همراه داشت. آیا هیچ کدام از ما در پایان مکالمه‌ای این جمله را با خود گفته‌ایم که: "چه شد که علیرضا این را گفت؟ یا چه شد که علیرضا این کار را کرد؟" و یا بالعکس فردی از ما رنجیده باشد و ما گفته باشیم "من که قصدی نداشتم، فقط گفتم... " 

 

در این سمنار ما با یک زبان جدید آشنا می شویم، زبانی که به ما کمک می کند در  ارتباط هایمان خودمان را بهتر ابراز کنیم  و از دیگران نیز بهتر دریافت کنیم. این الگو جدید «زبان زندگی نام دارد»

در الگوی زبان زندگی ما سعی در تغییر دیگران و اصلاح آنان نداریم، بلکه ما دعوت مهاتما گاندی را شنیده‌ایم که "بیایید خودمان، تغییری شویم که در دنیا جستجویش می‌کنیم" و در جستجوی این تغییر به الگوی کلامی خود توجه می‌کنیم و زبان زندگی را جایگزین الگوهای کلامیی که با آن تربیت شده‌ایم، می‌کنیم. ما یاد گرفته‌ایم که با الگویی صحبت کنیم که مملو از قضاوت اخلاقی، مقایسه کردن و ترویج سلسله مراتب است. 

زبان زندگی ارتباطی است بدون خشونت و به ما کمک می‌کند تا با خود و دیگران به گونه‌ای مرتبط شویم که محبت ذاتی‌مان شکوفا شود. همچنین ما را راهنمایی می‌کند تا بتوانیم روش ابراز خودمان و گوش کردن به دیگران را با تمرکز بر چهار عرصه دوباره‌سازی کنیم؛ آنچه را که "مشاهده می‌کنیم"، "احساس می‌کنیم"، "نیاز داریم" و آنچه را که ما "تقاضا کنیم" تا زندگی‌مان را غنی سازیم. 

 

گفتگو در این الگوی کلامی شامل چهار مرحله است.

 

مرحله اوّل: مشاهده

اولین مرحله این فرایند مستلزم جدایی مشاهده از ارزیابی و قضاوت است. ما نیاز داریم که واضحاً آنچه را که می‌بینیم، می‌شنویم یا لمس می‌کنیم، بدون ترکیب با ارزیابی و قضاوت، مشاهده کنیم. ما در مشاهده چیزی را می‌بینیم که دوربین عکاسی می‌تواند ثبت کند، چیزی را می‌شنویم که ضبط صوت می‌تواند ثبت کند، و هر آنچه را مبتنی بر تفسیر و استنباط ما است در این مرحله حذف می‌کنیم. به عنوان مثال به تمایز یک مشاهده همراه با قضاوت یعنی "علیرضا پشت گوش انداز است. " و مشاهده عاری از قضاوت یعنی "علیرضا فقط شب قبل از امتحانات درس می‌خواند. "توجه کنید. جمله اوّل که مبتنی بر پشت گوش‌اندازی کودک/ فرد است چه اطلاعاتی به ما داد؟ چه عکس‌العملی را در وجود مخاطب ما (علیرضا) ایجاد می‌کند؟

 

 

مرحله دوّم: احساس

دومین مرحله "زبان زندگی" این است که احساس خودمان را شناسایی و سپس آن را ابراز کنیم. ما بعد از مشاهده بدون ارزیابی، بیان می‌کنیم که با مشاهده این عمل چه احساسی داریم: آیا رنجیده‌ایم، ترسیده‌ایم، خوشحالیم، متعجبیم، عصبانییم یا... ؟ 

خیلی وقت‌ها حتی بعد از استفاده از کلمات "من احساس می‌کنم"، ما افکار، استنباطات و تفاسیر خود را ابراز می‌کنیم. به عنوان مثال به این دو جمله توجه کنید: "من احساس می‌کنم برای مردمی که با آنها کار می‌کنم مهم نیستم. " با وجود ذکر احساس می‌کنم گوینده استنباط خود را بیان کرده است و نه احساس خودش را در حالی که بیان احساس با چنین جمله‌ایی ابراز خواهد شد: "من احساس غم می‌کنم" یا "من احساس ناامیدی می‌کنم.

مرحله سوّم: نیاز

در سومین مرحله این فرایند ما بیان می‌کنیم که چه نیازی از ما به احساسی که شناسایی کرده‌ایم، مرتبط است. احساسات ما ریشه در نیازهای ما دارند و نه در اعمال دیگران. رفتار دیگران می‌تواند تحریک‌کننده احساس ما باشد ولی علت آن نیست. علت احساس ما نیازی است که در آن لحظه داشته‌ایم. احساسات مثبت ما پیامد تحقق نیاز ما خواهد بود و احساسات منفی پیامد عدم تحقق نیاز ما خواهد بود.

 

مرحله چهارم: تقاضا

چهارمین و آخرین مرحله از این فرایند به این سوال می‌پردازد که چه تقاضایی از دیگران داریم تا زندگی‌مان غنی شود. وقتی نیازمان تحقق نیافته است، ما آنچه را که مشاهده می‌کنیم، احساس می‌کنیم و نیاز داریم را با یک تقاضای مشخص بیان می‌کنیم: ما عملی را می‌خواهیم که احتمالاً نیاز ما را متحقق می‌کند. چگونه تقاضای‌مان را به دیگران ابراز کنیم تا آنها تمایل بیشتری به ارائه پاسخ محبت‌آمیز به نیاز ما داشته باشند؟ 

 

در نتیجه "زبان زندگی" دعوتی است تا بیایید چگونگی بیان خود و گوش کردن به دیگران را بازنگری کنیم. به جای این که پاسخ‌های ما از روی عادت و عکس‌العمل‌های غیرارادی باشد، بر اساس آگاهی پاسخ دهیم، آگاهی از آنچه درک می‌کنیم، احساس می‌کنیم و نیاز داریم. در هر رابطه‌ای ما می‌توانیم در حالی که هم‌زمان به دیگران توجه محترمانه و محبت‌آمیز نشان می‌دهیم، به بیان صادقانه و واضح خودمان نیز بپردازیم.

 

 

 

سمینار " سال نو، روابط نو" در یک نگاه
 

مخاطبان: تمام افرادی که دوست دارند از طریق بهبود و گسترش روایط شان احساس خشنودی بیشتری در زندگی تجربه کنند.

زمان: جمعه 26 بهمن ماه از ساعت 16 تا 20

محل برگزاری: اهواز، سالن همایش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

مدرس کارگاه: علیرضا لیلی زاده 

مبلغ سرمایه گذاری : 75 هزار تومان ( 50 درصد تخفیف ویژه فرهنگیان، اعضای سمن ها و دانش آموختگان دوره های قبل)

 

اگه در کارگاه شرکت کردم اما مطالب برام مفید نبود چی؟
 

اصلاً نگران نباشید، اگر احساس کردید که  مطالب براتون مفید نبوده، برای شما گارانتی ۱۰۰ درصدی بازگشت وجه گذاشتم.

این ضمانت رو به شما می‌دهم که در صورت عدم رضایت شما از مطالب ارائه شده در کارگاه عملی افزایش اعتماد به نفس، تمام مبلغ پرداختی رو با رضایت کامل به شما برگردونم.

 

 

 

برگزارکنندگان

انجمن روزنه امید جوان

انجمن روزنه امید جوان

کانون پرورش کودکان و نوجوانان

کانون پرورش کودکان و نوجوانان

زمان‌بندی

روز اول
عنوانشروعپایان
آغاز و خوش‌آمدگویی

آدرس:اهواز فاز دو پاداد شهر، ایستگاه 6 کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ( روبه روی مسجد امام خمینی ره )