رویداد به پایان رسیده است!
سمینار چالش های توسعه و تجاری سازی پزشکی بازساختی در تاریخ پنج‌شنبه ۸ آذر به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

سمینار چالش های توسعه و تجاری سازی پزشکی بازساختی

شروع:
پنج‌شنبه ۸ آذر ۹۷ ۰۸:۰۰
پایان:
پنج‌شنبه ۸ آذر ۹۷ ۱۸:۳۰
مکان: تهران
موضوع: پزشکی / غیره
سمینار چالش های توسعه و تجاری سازی پزشکی بازساختی
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات بیشتر


 

 مرکز مپسا در نظر دارد با همکاری ستاد توسعه علوم و فن آوری های سلول های بنیادی، اولین سمینار چالش های توسعه و تجاری سازی در پزشکی بازساختی را در کشور برگزار نماید.

در این سمینار یک روزه که به همت فعالین پژوهشی و صنعتی این حیطه برپا می شود به جنبه های مختلف چالش های توسعه و تجاری سازی پزشکی بازساختی اشاره خواهد شد. محور های سمینار شامل “بررسی اهمیت تجاری و اقتصادی پزشکی بازساختی”، “بازار پزشکی بازساختی و تامین هزینه های توسعه محصولات”، “کمپانی ها و محصولات تایید شده پزشکی بازساختی”، “سیاست گذاری و قوانین این حیطه” و “ارزیابی تکنولوژی سلامت” می باشد.
در این برنامه، پنل گفت و گو با حضور متخصصین فعال در این حیطه از “ستاد توسعه علوم و فن آوری های سلول های بنیادی”، “پژوهشگاه رویان”، “دانشگاه علوم پزشکی تهران”، “مرکز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی”، “مرکز پزشکی بازساختی قطب آذربایجان”، “دانشگاه علوم پزشکی تبریز”، “سازمان غذا و دارو” و “معاونت درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی” برپا خواهد شد. همچنین مدیر اجرایی نهاد بین‌المللی FACT-JACIE  در این برنامه به عنوان سخنران کلیدی شرکت خواهد داشت. شایان ذکراست نمایندگانی از دو شرکت حاضر در این صنعت که در راه اندازی خط تولید محصولات پزشکی بازساختی نقش آفرینی کرده اند به عنوان سخنران در برنامه حضور خواهند داشت.

سخنرانان

دکتر امیرعلی حمیدیه
دکتر امیرعلی حمیدیه
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی
دکتر ناصر اقدمی
دکتر ناصر اقدمی
مدیر دپارتمان پزشکی بازساختی پژوهشگاه رویان
دکتر ایون مک گراس (Eion McGrath)
دکتر ایون مک گراس (Eion McGrath)
JACIE Operations Manager EBMT Executive Office
دکتر محمد امیر امیرخانی
دکتر محمد امیر امیرخانی
دبير شوراي راهبردي ستاد توسعه علوم و فناوری هاي سلول های بنیادی
دکتر سروش شکرچیان
دکتر سروش شکرچیان
مدیرعامل مرکز مپسا
دکتر امیر باجوری
دکتر امیر باجوری
مدیر درمان مرکز سلول درمانی رویان

مدیر درمان مرکز سلول درمانی رویان

دکتر هدی معدنی
دکتر هدی معدنی
رییس هیئت مدیره مرکز مپسا
دکتر احسان تقی آبادی
دکتر احسان تقی آبادی
مدیرعامل شرکت رویین تن سلول
مهندس مسعود کرباسیان
مهندس مسعود کرباسیان
مدیر عامل و عضو هیأت مدیره شرکت سل تک فارمد
دکتر بهنوش زارع
دکتر بهنوش زارع
کارشناس مسئول گروه فراورده های بافت، سلول و ژن درمانی،- اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو

داروساز، Ph.D. فارماکولوژی
کارشناس مسئول گروه فراورده های بافت، سلول و ژن درمانی،
اداره بیولوژیک، سازمان غذا و دارو
دبیر کمیته بافت، سلول و ژن درمانی
عضو هیات علمی سازمان غذا و دارو

دکتر علیرضا حسینی
دکتر علیرضا حسینی
رئیس اداره مطالعات بالینی و مراقبت های داروئی، سازمان غذا و دارو

Pharmacology, Pharm D, PhD
دانشیار، عضو هیات علمی گروه اقتصاد و مدیریت دارو،
دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی تهران

دکتر  زهرایی
دکتر زهرایی
رئیس هیئت مدیره شرکت سینا سل
دکتر محبوب اهری
دکتر محبوب اهری
ریاست دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی تبریز
دکتر فریده محتشم
دکتر فریده محتشم
کارشناس ارزیابی تکنولوژی سلامت
دکتر لیلا افشار
دکتر لیلا افشار
معاونت پژوهشی دانشکده آموزش پزشکی شهید بهشتی

دکتراي پزشکی- PhD اخلاق پزشکی

برگزارکنندگان

مرکز مپسا
مرکز مپسا
ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی
ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی

زمان‌بندی

روز اول
عنوانشروعپایان
معرفی برنامه۰۸:۰۰۰۸:۱۰
بازار پزشکی بازساختی۰۸:۱۰۰۸:۴۰
محصولات پزشکی بازساختی۰۸:۴۰۰۹:۰۰
سیاست جاری در پزشکی بازساختی در کشور۰۹:۰۰۰۹:۲۰
نقشه راه پزشکی بازساختی در کشور۰۹:۲۰۰۹:۴۰
استراتژی های توسعه پزشکی بازساختی در دنیا۰۹:۴۰۱۰:۰۰
استراحت و پذیرایی۱۰:۰۰۱۰:۳۰
استاندارد های FACT-JACIE۱۰:۳۰۱۱:۰۰
استاندارد های FACT-JACIE۱۱:۰۰۱۱:۳۰
استاندارد های FACT-JACIE۱۱:۳۰۱۲:۰۰
استاندارد های FACT-JACIE۱۲:۰۰۱۲:۳۰
پذیرایی و ناهار۱۲:۳۰۱۳:۳۰
چالش های ATMP scale up ۱۳:۳۰۱۳:۴۵
قوانین کارآزمایی بالینی در پزشکی بازساختی و اصول GCP۱۳:۴۵۱۴:۰۰
ثبت محصولات و تجهیزات پزشکی بازساختی در سازمان غذا و دارو ایران۱۴:۰۰۱۴:۱۵
ارزیابی تکنولوژی سلامت (HTA)۱۴:۱۵۱۴:۳۰
هزینه اثربخشی در سلول درمانی و پزشکی بازساختی۱۴:۳۰۱۴:۴۵
اخلاق پزشکی در این حیطه۱۴:۴۵۱۵:۰۰
تجربه تجاری سازی یک شرکت فعال در این حیطه۱۵:۰۰۱۵:۱۵
تجربه تجاری سازی یک شرکت فعال در این حیطه۱۵:۱۵۱۵:۳۰
استراحت و پذیرایی۱۵:۳۰۱۶:۰۰
بحث و گفتگو- آنالیز فاصله۱۶:۰۰۱۸:۰۰

توضیحات تکمیلی


اهداف

 ابن برنامه درضمنِ اشاره به برخی چالش های تجاری سازی در پزشکی بازساختی از زبان متخصصان این حیطه سعی می کند پیشنهادات عملیاتی جهت کمک به توسعه این فن اوری در کشور  ارائه دهد. از جمله اهداف این برنامه بررسی فاصله (Gap Analysis) بین وضعیت موجود و وضعیت ایده ال توسعه این حیطه می باشد.

 

روند برنامه

در این سمینار یک روزه که به همت فعالین پژوهشی و صنعتی این حیطه برپا می شود به جنبه های مختلف چالش های توسعه تجاری سازی پزشکی بازساختی اشاره خواهد شد. در روز اول، در ابتدا به اهمیت تجاری و اقتصادی پزشکی بازساختی در بهداشت ودرمان اشاره می شود. سپس برای درک بهتر واقعیت در این زمینه، به محصولات تایید شده مرتبط در دنیا اشاره می شود. در ادامه چالش تامین هزینه های فرایند توسعه محصولات  پزشکی بازساختی طرح خواهد شد. همچنین به نقشه راه و سیاست جاری کشور در این زمینه اشاره می شود. سپس به سیاست های آینده کشور در این رابطه طرح می شود. پیشتر، استراتژی های توسعه پزشکی بازساختی برخی  کشور های توسعه یافته مطرح می شود. در قسمت بعد، استاندارد های FACT-JACIE در رابطه با پزشکی بازساختی توسط مدیر اجرایی این نهاد بین‌المللی طرح می شود. در قسمت بعد پس از طرح چالش های SCALE UP در پزشکی بازساختی، به قوانین ثبتِ این محصولات و اجرای کارآزمایی های بالینی پزشکی بازساختی در اداره غذا و دارو اشاره می شود.

ضمنا کلیاتی مربوط به اقتصاد سلامت و ارزیابی تکنولوژی سلامت در پزشکی بازساختی عنوان خواهد شد. پیشتر، دو نفر از مدیران با تجربه این صنعت تجربیاتِ دست اولشان را در مواجهه با چالش ها مربوطه عنوان خواهند کرد. 

در نهایت در قسمت پایانی، جمع بندی و بحث و تبادل نظر بین سخنرانان و حضار شکل خواهد گرفت. در واقع با اشاره مجددبه ضرورت برنامه ریزی تجاری برای سهم داشتن در بازارِ آینده یِ نزدیک، بحث و گفت و گو میان شرکت کنندگان به منظور تهیه پیشنهاداتی در پاسخ به  چالش های طرح شده در طول سمینار صورت خواهد گرفت. 

 

تاریخ 8 آذرماه 1397            ساعت 8- 18  

سالن اجلاس سران

 

تاریخچه مختصری از پزشکی بازساختی و اهمیت اقتصادی آن

کمتر از 20 سال  است که ادبیات پزشکی بازساختی وارد حیطه طب شده و به یکی از حیطه های مورد علاقه دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و شرکت های بیولوژیک و دارویی تبدیل شده است. با بکارگیری ریزملکول ها، فرآورده های زیستی، ژن درمانی و تکنیک های مهندسی بافت درکنار سلول درمانی این حیطه چند رشته ای محل پیوندِ علوم مختلف شده و دانشمندان مختلفی را از شاخه های مختلف طب، بیولوژی، مهندسی و حتی ریاضی به یکدیگر مرتبط ساخته است. پزشکی بازساختی در ایران با قابلیت ها و زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری مناسب در پژوهشگاه ها و دانشگاه هایِ پیشگام، تا اندازه قابل توجهی به نسبت امکانات کشور، توسعه یافته است. اگرچه توسعه نظام مند در این علم و ماندگاری ایران در بین کشور های پیشرو، نیازمندِ برنامه ریزی صنعتی و هدف گذاری جهت ورود به بازار جهانی می باشد.

از طرفی گزارش های متعددی نوید رشدِ قابل توجه در بازار این حوزه را می دهند. پیش بینی شده بود که تا سال 2016 بازار این حیطه به 8/8 میلیارد دلار برسد.[1]  اما این رقم در واقعیت از مبالغ پیش بینی شده فراتر رفت و به 9/18 میلیارد دلار رسید. همچنین پیش بینی می شود بازار پزشکی بازساختی تا سال 2021 به  7/53 میلیارد دلار با رشد سالانه % 3/23 برسد.[2] پیش بینی می شود تا سال 2030 بازار جهانی به رقم 170 میلیارد دلار برسد و تا 2050 به رقم 530 میلیارد دلار افزایش یابد. با توجه به اهمیت ورود به بازار این حیطه و علی رغم پیشرفت های قابل توجه کشورمان در این زمینه، همچنان با چالش های منحصر به فردی در تجاری سازی این فن آوری روبرو هستیم. از جمله این چالش ها می توان به طولانی بودن مسیر توسعه محصولات، تدوین و  به کاربستن قوانینِ مربوطه جهت تولید محصول استاندارد، تامین بودجه مورد نیاز، پذیرش درمان ها و محصولات مورد نظر در نظام سلامت، قیمت گذاری، ارزیابی تکنولوژی سلامت و بیمه محصولات و خدمات مرتبط پزشکی بازساختی اشاره کرد.

 

نویدها و قابلیت های پزشکی بازساختی

اولین پیوند مغز استخوان در سال 1956 در ایالات متحده انجام شد و طی این 61 سال استفاده از پتانسیل های فراوان پزشکی بازساختی وسلول درمانی در درمان بیماری های صعب العلاج، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. 4 سال بعد از اولین پیوند مغز استخوان، آقای تیل و مک کلچ حضورِ سلول های بنیادی را در مغز استخوان نشان دادند. 17 سال زمان برد تا حضور این سلول ها در بند ناف نیز  تایید شود. با استخراج سلول های بنیادی جنینی از موش در سال 1981 و انسان در سال 1988، تحقیقات بر این شاخه از طب فزونی گرفت. دست آوردهای پزشکی بازساختی در طی سالیان بعد با شتاب چشمگیری به سمت تولید محصولات مختلف پیش رفت. تا سال 2010 بیش از 300000 بیمار با محصولات پزشکی بازساختی مورد درمان قرار گرفته اند. این شاخه از تحقیقات توانسته است هزاران شغل و بستر مناسب رشد اقتصادی را فراهم کند[3]، به نحوی که برخی کشورهای مطرح و شرکت های بزرگ پزشکی بازساختی در آن سرمایه گذاری های فراوانی انجام داده اند.

ما در آستانه عصر جدیدی از طب قرارداریم. پزشکی بازساختی با پتانسیلِ پاسخ به نیازهای پزشکی و پرداختن به علل زمینه ای بیماری ها، یک پارادایم جدید در سلامت انسان است. تحقیقات پزشکی بازساختی با ترجمه دانش زیست شناسی، شیمی و فیزیک مواد، دستگاه ها، سیستم ها و انواع استراتژی های درمانی، باعث تقویت، ترمیم، تعویض و یا بازسازی اندام ها و بافت ها می شود. این حوزه بین رشته ای به سرعت در حال پیشرفت است وبدین ترتیب باعث تحول شگرف در درمان پزشکی، نوآوری های پزشکی و تولید دستگاه های پزشکی و درمانی است. پزشکی بازساختی راه حلی نوین برای بیماری های صعب العلاج و تحلیل برنده همچون اختلالات عصبی و.. است که تا کنون درمانی برای آن ها موثر نبوده است. امید می رود در آینده ای نزدیک با استفاده از سلول های بنیادی بتوان بافت های از دست رفته در بیماری را ترمیم کرد و با باز گرداندن عملکرد اندام ها باعث بهبود بیماری شد.

و تولید دستگاه های پزشکی و درمانی است. پزشکی بازساختی راه حلی نوین برای بیماری هایی همچون اختلالات عصبی و.. است که تا کنون درمانی برای آن ها موثر نبوده است. امید می رود در آینده ای نزدیک با استفاده از سلول های بنیادی بتوان بافت های از دست رفته در بیماری را ترمیم کرد و با باز گرداندن عملکرد اندام ها باعث بهبود بیماری شد.

 

چرا پزشکی بازساختی در آینده بهداشت و درمان بسیار مهم است؟

در حال حاضر، اکثریت قریب به اتفاق درمان بیماری های مزمن و یا تهدید کننده حیات، تسکینی و حمایتی هستند. این درمان ها پیشرفت بیماری و بروز عوارض مرتبط با بیماری زمینه ای را به تاخیر می اندازند. امروزه تعداد بسیار اندکی از درمان ها قادر به علاج کامل بیماری و یا به طور قابل توجهی تغییر ماهیت بیماری است. در نتیجه سیستم مراقبت های بهداشتی، درمان های پرهزینه و افزایش جمعیت بیمار را با راه حل های اندک به دوش می کشد.

بهترین راه برای بهبودِ قابل توجه اقتصادِ سیستم بهداشت و درمان فعلی، توسعه درمان های موثرتر برای بیماری های با بار اقتصادی سنگین مانند دیابت، اختلالات عصبی، سکته مغزی و بیماری های قلبی عروقی است. بدین ترتیب باعث تسهیل زندگی سالم، طولانی و سازنده می شود.

پزشکی بازساختی به طور منحصربه فردی قادر به تغییر مکانیسم های اساسی دخیل در بیماری و متوقف کردن روند بیماری و یا معکوس کردن آن می باشد.به همین دلیل پیش بینی میشود که درمان بیماریهای صعب العلاج در آینده با ترکیب دارو درمانی و سلول درمانی محقق خواهد شد. با این حال، برای تحقق بخشیدن به پتانسیل آن، لازم است در مورد توسعه درمانی متفاوت فکر کنیم و متعهد به سرمایه گذاری در این فن آوری تحول آفرین باشیم. یک سیستم بهداشت و درمان پایدار و موثر از طریق پزشکی بازساختی ممکن است، اما این مطلوب به تلاش های مشترک بیماران، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی، شرکت های داروسازی و بیوتکنولوژی، سرمایه گذاران خصوصی و دولت نیازمند است.           

 

[1]  Nature reviews, Drug Discovery, 2013 

 

[2]  RNR Market Research, Pune, May 2017

 

[3] Stem Cells and Development, Vol. 23, 2014

 

زمان‌بندی

روز اول
عنوانشروعپایان
آغاز و خوش‌آمدگویی

آدرس: تهران سالن اجلاس سران