رویداد به پایان رسیده است!
طراحی مسیر زندگی در تاریخ پنج‌شنبه ۷ آذر به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

کاور
پنج‌شنبه ۷ آذر ساعت ۰۸:۳۰

طراحی مسیر زندگی

  • رایگان
  • تهران
  • توسعه فردی و خانواده
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

بازی طراحی مسیر زندگی


 

داییم می‌گه تا شصت سالگی کار می‌کنم، بعد که بازنشسته شدم، سفر دور دنیام رو شروع می‌کنم.
خواهرم می‌گه که فعلاً می‌خواد درس بخونه. تا کجاشو نمی‌دونه. چی دیدی، شاید تا دکترام رفت.
پسرخاله‌م تصمیم گرفته لیسانسشو که گرفت بره دنبال کار. تازه این لیسانس رو هم فقط برا دل مامانش می‌خواد بگیره.
دوستم می‌گه کار دیگه بسه؛ بعد از ده سال کار، الان مدتیه که توی سفر زندگی می‌کنه. یه جمله معروفم داره که می‌گه: «بسیار سفر باید یا همون Adventure is out There»
زن عموم مدتیه کارشو ول کرده و رفته توی یه خیریه. الان که می‌بینمش خوشحال‌تر از قبله.
پسرعموم سی سالشه. از بیست سالگی هرچی پول بهش می‌رسید سرمایه‌ش می‌کرد. الان یه کارخونه داره و بیست نفری دارن براش کار می‌کنن. 

زندگی، پر است از مسایل پیچیده!

ادامه تحصیل بدهم یا نه؟ بهتر است الان وارد بازار کار شوم یا با مدرک بالاتر؟ با مختصر پولی که دارم چه کنم؟ خانه‏‏ ام را کمی بزرگتر کنم؟ ماشین بخرم؟ سکه بخرم؟ مسافرت بروم؟ علاقمندی‏ های بسیاری دارم اما دنبال کدامیک بروم؟ یا شاید هم فعلا اولویت پررنگ من کار کردن و کسب درآمد است... دائم مشغول کلنجار رفتن با این سوالات هستیم که یکدفعه چشم باز می‏ کنیم و می ‏بینیم سالهای بسیاری از عمر رفته است و ...

بازی طراحی مسیر زندگی به این حرفایی که بالا زده شد، چه ربطی داره؟ مگه توی بازی چه اتفاقی میفته؟ 

اصلا چرا «بازی طراحی مسیر زندگی»؟

بازی «طراحی مسیر زندگی»، مدلی ساده شده از بخشی از دنیای واقعی‏ست. فرصتی برای روبرو شدن با مسایلی که باید تصمیم بگیریم هر کدام را چگونه و با چه راه‏ حلی می‏ خواهیم حل کنیم. باید انتخاب کنیم. 

اما انتخاب کردن در دنیای واقعی، همیشه هزینه و ریسک دارد و بسیاری از انتخاب‏ها، پیامدهای غیر قابل بازگشت دارند. شاید آرزو می‏کردیم که ایکاش زندگی، دکمه‏ کنترل زد داشت! اما واقعیت این است که باید تن به انتخاب‏هایی پیچیده بدهیم. هر چقدر هزینه‏ های انتخاب بیشتر باشد و یا پیامدهای آن کمتر قابل پیش‏ بینی باشد؛ انتخاب کردن ترسناک‏تر است. 
در بازی هم ریسک، ترس‏ آور است. اما هر چقدر این ترس بیشتر باشد؛ لذت بازی افزایش می‏ یابد. چرا؟ چون هزینه‏ های ریسک در بازی، تقریبا صفر است و پیامد ریسک‏ها در طول بازی، دیده می‏ شود. تازه، دیگران هم هستند.

زندگی بدون دیگران، مثل بازی بدون همبازی ست. اصلا مگر می‏ شود زندگی را بدون دیگران تصور کرد؟ 
فضای بازی به ما کمک می کند تا از سایر بازیگران درس‏هایی بیاموزیم. از انتخاب‏هایی که کرده‏ اند و پیامـدهای آن. فرصتی که به نظاره‏ تجربیات دیگران بنشینیم. فرصتی برای شناخت.

من کیسـتم و در شرایط گوناگون، چه انتخاب‏هایی می‏ کنم؟ آیا انتخاب‏های دیگری هم غیر از این گزینه‏ ها داشته‏ ام؟ تا کجا، حاضر به ریسـک کردن هستم؟ چقدر خودم باید تجربه کنم و چقدر قادرم از دیگران بیاموزم؟ رسیدن به پاسـخ این سوالات در کوران زندگی واقعی، بسیار سخت است. بازی ممکن است مجالی باشد برای شناخت بهتر خود و خودارزیابی.


نظرات شرکت کنندگان


* بيشترين جذابيت بازي واسه من بعد از بازي بود، وقتي از جريان بازي خارج شدم و هيچ نقشي تو بازي نداشتم ديگه و كاري نميشد كرد.

* بزرگترين درس واسه من متعادل حركت كردن بود كه شايد آخرش نه پولدار بشم نه يه متخصص فوق العاده و نه هيچ افراطي ولي با آرامش بهتر زندگي كنم.

* در این چند وقت فکر کردم اگر بخواهم از بازی طراحی مسیر زندگی چند نکته را اشاره کنم چه بگویم. واقعا کار سختی بود، چون از هر دیدی که به بازی نگاه کنی کلی نکته و آموزه پیدا می‌کنی. من در این بازی اثرات انتخاب، تلاش ذاتی و غریزه انسان، اثر محیط بر فرد، شیوه مدیریت زمان، اثرات سیستم تعادل رو دیدم.

*  #مسیر_زندگی یک بازی بسیار عالی، ساده و بسیار مفید و کاربردی. دست مریزاد به طراحانش.

* حس میکنم از این به بعد کار و مشکلات مادی و یا هر اتفاق بد ناراحتم نمیکنه بلکه من رو از سر میز بلند می کنه برم ببینم میزهای دیگه کمک نمیخوان، و تکه های وجودم رو سر میزهای دیگه پیدا کنم.

* بازي مسیر زندگی تجربه‌ي خيلي خوبي بود!😍 

از چند ماه اخير كه درآمد دار شدم؛ فكرم تازه درگير برنامه ي طولاني مدت اقتصادي زندگيم شده و خيلي درگيرم كه خودم رو آماده ي تخصص كنم يا شيفتامو پر كنم ... فکر کنم خيلي به موقع توي اين كارگاه شركت كردم!

* خيلي دوست دارم چند بار تنهايي ٢٠ سال رو بازي كنم! 😄 

طراحي بازي عالي بود!  خيلي ساده همه چيز در نظر گرفته شده بود، يه مدل ذهني عالي به من داد😊

* آخر بازی چیزی که برام تکون دهنده بود٬ دیدن این واقعیت بود که انتخاب‌هایی که توی بازی داشتم از زمین تا آسمون با انتخاب‌هایی که توی زندگی واقعی دارم فرق می‌کرد. شاید این بازی یه تلنگری باشه که با یه نگاه دیگه به تصمیم‌های زندگی نگاه کنم و توجه بیشتری به مسیری که دارم توش قدم برمی دارم داشته باشم.

*  توی بازی مسیر زندگی ، به هر  راهی که مسیر رو طی میکردم، در نهایت دیر یا زود به این احساس می‌رسیدم که از خودم یا از زندگی که طی کردم راضی نیستم.

 و این مسیر رو بارها در ذهنم و یک بار در واقعیت طی کردم و نتیجه همین بوده ، جز اون باری که از همون ابتدای بازی از خودم بیرون اومدم و دیگران رو هم دیدم و برای موفقیتی که سیستم تعریفش کرده بود، تمام و کمال وقتم رو تلف! نکردم.

* این بازی یه جاهایی مچ منو برای خودم گرفت. من همیشه فکر می‌کردم که حواسم به گرفتاری بقیه هست. اما زمانی که یکی از گروه‌ها دچار حادثه شدند و بی‌پول، مهدی هم‌گروهی‌م پیشنهاد داد بهشون کمک کنیم، این من بودم که گفتم «ما هنوز شرایط مادی‌مون باثبات نشده؛ مبادا خودمون فرداروزی بهش نیاز  داشته باشیم»؛ یعنی دو دو تا چارتا داشتم برای کمک به گروه دیگه...

آدرس

تهران خیابان شیخ بهایی جنوبی - خیابان ایران شناسی - میدان شهدای دانشجو - انتهای خیابان شهرداری - دبستان نوید صالحین

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

گروه بازی آموزی

رویداد های برگزارشده۱۰
رویداد های فعال۰
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۱۰ نفر