رویداد به پایان رسیده است!
فراخوان ارائه راهکارهای مبتنی بر یادگیری ماشین برای اعتبارسنجی مشتریان بر اساس سابقه رفتار مالی آنها در تاریخ شنبه ۳۰ آذر به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
یک‌شنبه ۱۰ آذر ساعت ۰۸:۰۰

فراخوان ارائه راهکارهای مبتنی بر یادگیری ماشین برای اعتبارسنجی مشتریان بر اساس سابقه رفتار مالی آنها

  • رایگان
  • تهران
  • کارآفرینی
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

شرح مسئله


با توجه به حجم بالای داده‌های مربوط به فعالیت‌های مالی مشتریان موسسات مالی و اعتباری امروزه نیاز به یک سیستم خودکار و هوشمند جهت ارزیابی و اعطای اعتبار به مشتریان بر اساس این حجم بالای اطلاعات نیازی مبرم به شمار می‌آید. صورت مسئله عبارت است از تحلیل رفتار مصرف اعتبار یک مشتری و پیش بینی رفتار آتی و در نتیجه اعتبارسنجی مجدد با توجه به سابقه. برای این منظور به یک مشتری در روز صفر با توجه به قوانین از پیش تعیین شده اعتباری تخصیص داده می‌شود و رفتار مشتری (مصرف و بازپرداخت اعتبار و کارمزد مربوطه) ثبت می‌گردد. سامانه با توجه به این رفتار در بازه‌های زمانی مشخص اقدام به بازنگری و تخصیص مجدد اعتبار وی می‌کند.

روش‌های پیشنهادی


۱- مهندسی ویژگی‌های مناسب و استفاده از روش‌های کلاسیک یادگیری ماشین نکته مثبت در این روش امکان تفسیر مدل پیشنهادی است، بدین صورت که با داشتن اطلاعات مربوط به یک مشتری می‌توان نحوه رسیدن مدل به امتیاز خروجی را تا حد بسیار خوبی تفسیر کرد و استدلال قابل درک برای انسان ارائه داد. مشکل اساسی در این روش‌ها وابستگی بسیار زیاد مدل یادگیری شده با ویژگی‌های مهندسی شده است.

 

۲- استفاده از یادگیری عمیق این روش‌ها با بهره‌گیری از حجم بالای داده‌ها الگوی پنهان موجود میان آن‌ها را بدست می‌آورند و تا کنون توانسته‌اند کارایی بسیار بالایی در حوزه‌های مختلف از خود نشان دهند. مهمترین مشکل این روش‌ها عدم توانایی تفسیر نتایج آن‌ها است. بدین معنی که مدل به صورت یک جعبه سیاه عمل کرده و تنها با گرفتن ورودی خروجی مورد نظر را ارائه می‌دهد.


موضوعات پژوهش


۱- طراحی و مهندسی ویژگی‌های مناسب با توجه به اطلاعات موجود برای مشتریان در سیستم مالی ایران

 

۲ - ارائه روش‌های تفسیر برای مدل‌های بر پایه یادگیری عمیق و ایجاد استدلال قابل درک برای انسان


اطلاعات بیشتر


علاقمندان می‌توانند تا تاریخ 30 آذر 1398 با ارائه خلاصه‌ای از راهکار اجرایی در این فراخوان ثبت نام کنند و پس از بررسی اولیه توسط کمیته فنی، راهکار اجرایی خود را به صورت حضوری در روز سه شنبه مورخ 10 دی 1398 در آزمایشگاه فینتک دانشگاه صنعتی امیرکبیر به کمیته فنی ارائه نمایند.

 

مبلغ 3 میلیون تومان جایزه نقدی به راهکار اجرایی برتر اهدا می‌شود.

آدرس

تهران خ انقلاب - نرسیده به چهارراه ولیعصر - کوچه بالاور - پلاک 7 - طبقه دوم

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

فینووا

رویداد های برگزارشده۱۷
رویداد های فعال۰
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۳۰ نفر