فلایت نویسی پهپاد

شروع رویداد
چهارشنبه ۲۷ تیر ۹۷ ۰۹:۰۰
پایان رویداد
جمعه ۵ مرداد ۹۷ ۱۶:۰۰
مکان رویدادتهران
موضوع رویدادتکنولوژی / برنامه نویسی
اضافه به تقویم
فلایت نویسی پهپاد
برگزارکننده‌ی رویداد
تماس با برگزارکننده
۰۹۱۰۶۷۶۵۲۷۸
گزارش
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد

دوره تخصصی فلایت نویسی پهپاد

 

 بسمه تعالی

کارگروه دانش بنیان کارسازا برگزار می نماید

دوره فلایت نویسی پهپاد

 

در گذشته كنترل پهپاد ها توسط ریموت کنترلی که در دست هدایت کننده قرار داشت و به صورت مستقیم با اجزای مختلف مدل در ارتباط بود،انجام مي گرفت به فرض مثال با کشیدن و رها کردن تراتل، دور موتور به طور مستقیم کاهش یا افزایش می یافت و یا کنترل بال ها به طور مستقیم با کلید های روی کنترل انجام میشد. در این موارد شخص کنترل کننده مدل خود قادر به کنترل کامل مدل به تنهایی بود.اما با گسترش علم الكترونيك پايداري و ناوبري پهپاد هاي فعلي توسط فلايت كنترل انجام ميگيرد.
در این دوره سعی بر آن است که دانشجویان ضمن آشنایی با اصول پایداری در پرواز, خودشان یک خلبان خودکار تمام الکترونیکی طراحی و پیاده سازی نمایند و آنرا بر روی برد الکترونیکی دستساز  خودشان برنامه نویسی نمایند. در پایان دوره, دانشجو خلبان خودکار خودرا بر روی یک گلایدر نصب می نماید و با پرتاب گلایدر شاهد پرواز پایدار آن خواهد بود.
محوریت این دوره آشنایی با اصول مدارات الکترونیکی و آی سی ها و پیاده سازی الگوریتمهای برنامه نویسی, و آشنایی مقدماتی با زبان سی و رویکرد برنامه نویسی فانکشنال برای سیستمهای خلبان خودکار می باسد. در این دوره دانشجو ضمن آشنایی با تاریخچه ی سیستمهای خلبان خودکار, اصول کار با سنسورهای ممز و ایجاد خروجیهای تلفیقی بر اساس کالمن فیلتر آشنا خواهد شد.

اطلاعات دوره:

* مدت زمان دوره : 24 ساعت

 

* زمان : 27 و 28 تیر ماه و 4و5 مرداد

 

* مکان : کارگاه شرکت ققنوس آسمان نصیر  واقع در دانشکده هوافضای دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی

 

* مدرس دوره: دکتر دالوند مدیر قسمت اویونیک شرکت هاي هواپيماساز

 

پیش نیاز های دوره :

با توجه به این که در این دوره سعی بر آن خواهد بود تا مطالب به صورت بدون نیاز به پیش نیاز و جامع ارائه شود ولی داشتن اطلاعاتی کلی در موارد زیر بسیار کارگشا خواهد بود.

اطلاعاتی کلی در مورد اصول برنامه نویسی (ترجیحا C)

اطلاعاتی در مورد الکترونیک

 اطلاعاتی در مورد آیرودینامیک و نیروهای حاصل از آن بر روی هواپیما

 

* هزینه شرکت در دوره : 350 هزار تومان + 10 درصد تخفیف ویژه ی دانشجویان

 نكات مهم:

 در پایان دوره هر دانشجو فلایت کنترلر خود را نوشته و بر روی یک گلایدر تست می کند.

در دوره سطح دوم (که اواسط مرداد برگزار می گردد) ناوبری و اصول خلبانی اتوپایلوت تدریس می شود.

از افراد علاقمند و توانا در دوره جهت همکاری در فعالیت های صنعتی دعوت می شود.

گواهی این دوره از طرف شرکت ققنوس آسمان نصیر و مرکز رشد دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی به کارورزان دوره اعطا می گردد.


* جهت تماس و کسب اطلاعات بیشتر با شماره 09373821398 (مالکی فرد ) يا 09393889343 (مينايي) تماس حاصل فرمایید .

 

نحوه ثبتنام :

ابتدا از طریق همین سایت ثبتنام اولیه نموده ، سپس مدارک خود را شامل عکس پرسنلی و کارت ملی به شماره تلگرامی

09373821398 آقای مالکی فرد

ارسال کنید و ما 5 روز قبل از شروع دوره برای نهایی کردن ثبتنام با شما تماس خواهیم گرفت. 

 

فلایت کنترل چیست؟


در تمام مدل هایی که قبل از کوادکوپتر ها وجود داشتند معمولا ریموت کنترلی که در دست هدایت کننده قرار داشت، به صورت مستقیم با اجزای مختلف مدل در ارتباط بود. به فرض مثال با کشیدن و رها کردن تراتل، دور موتور به طور مستقیم کاهش یا افزایش می یافت و یا کنترل بال ها به طور مستقیم با کلید های روی کنترل انجام میشد. در این موارد شخص کنترل کننده مدل خود قادر به کنترل کامل مدل به تنهایی بود. اما زمانی که قرار باشد با استفاده از بیش از سه موتور سرعت بالا تعادل پرنده حفظ شود و حرکت به جهات مختلف نیز انجام شود، کنترل همزمان این موتور ها توسط یک فرد عملا امکان پذیر نخواهد بود. مثلا یک کوادکوپتر ساده می تواند به سادگی تعادل خود را حفظ کند، در یک نقطه ثابت بماند و در چندین جهت مختلف حرکت کند، حال تصور کنید برای هر یک از این چهار موتور یک تراتل بر روی کنترل قرار می گرفت و هدایتگر کوادکوپتر می بایست با استفاده از این 4 تراتل تمام عملیات های ذکر شده را انجام میداد.با گسترش الکترونیک فلایت کنترل ها علاوه بر مولتی روتور ها در پهپاد ها برای عملیات هایی مثل پایداری یا ناوبری مورد استفاده قرار گرفتند.

 

 شما فقط عملیات مورد نظرتان را کنترل می کنید و به وسیله ی ریموت کنترل عملیات مورد نظرتان را به فلایت کنترل اطلاع می دهید و فلایت کنترل بر اساس دستور دریافتی از خلبان، عملیات مورد نظر را انجام می دهد. فلایت کنترل در حقیقت مغز متفکر پرنده شماست.


ساختن فلایت کنترل تا قبل از پیشرفت الکترونیک دیجیتال کاری بسیار سخت و هزینه بر بود. با گسترش الکترونیک دیجیتال و روی کارآمدن میکروکنترلر ها و میکروپروسسور ها و از طرف دیگر توسعه سنسور ها و موتور های براشلس، امروزه بسیاری از افراد با کمی دانش الکترونیک می توانند اقدام به ساخت فلایت کنترل نمایند. 


فلایت کنترل ها می توانند امکانات بسیار جالبی مانند تعیین خودکار ارتفاع ، امکان بازگشت به نقطه ی امن با استفاده از GPS ، فرود امن در صورت اتمام باتری و حتی امکان رفت و برگشت خودکار مسیر بر اساس GPS را به وسیله شما بیفزایند.


سر فصل های دوره

1-اصول کارکرد سیستمهای کامپیوتری (روز اول) 

در این سرفصل دانشجو با تاریخچه تولید سیستمهای خودکار و کامپیوتری و اصول کار مدارات مجتمع و آی سی ها و میکرو کنترلرها آشنا می شود

مدت زمان:2ساعت

 

2-تاریخچه سیستمهای خلبان خودکار (روز اول)

در این سرفصل دانشجو با تاریخچه چگونگی تولید سیستمهای خلبان خودکار و نحوه ی گسترش و تست آنها در طول تاریخ تا به امروز آشنا می شود.

مدت زمان:2ساعت

 

3-اصول برنامه نویسی با میکروکنترلر (روز اول)

در این سرفصل میکرو کنترلر اتمگا 8 معرفی می شود و اینکه این میکرو کنترلر چه تاریخچه ای داشته است و اصولا چطور می توان از میکرو کنترلر برای کنترل باز و بست درب منزل تا پرواز یک سفینه ی فضایی استفاده نمود.

 مدت زمان:2ساعت

4-اصول جایروسکوپ (روز اول)

در این سرفصل بررسی می شود که جایروسکوپ چیست؟، چگونه ساخته شده است، و حشرات و پرندگان دارای چه نوع جایروسکوپی می باشند بررسی می شود.

مدت زمان:2ساعت

 

5-فلوچارت اولیه ی یک خلبان خودکار (روز دوم)

به اتفاق دانشجویان یک الگوریتم و فلوچارت ساده از یک فلایت کنترلر رسم می شود و محوریت برنامه نویسی و انتهای دوره بر اساس این الگوریتم و فلوچارت خواهد بود.

 

6-اولین سی کد یک خلبان خودکار (روز دوم)

 فلوچارت سرفصل قبل را به زبان برنامه نویسی سی بر خواهیم گرداند ( در این بخش بهتر است دانشجویان اطلاعات اولیه در خصوص زبان سی داشته باشند )

 

7-معرفی ریت جایروها و شتاب سنجهای ممز (روز دوم)

در این سرفصل به بررسی آی سی های جدید که می توانند  با وزن بسیار کم و هزینه ی بسیار پایین تر عملا کارآیی جایروسکوپ را برای فلایت کنترلر داشته باشند، آشنا می شویم.

مدت زمان:2ساعت

 

8-فیلتر کالمن (روز دوم)

تبدیل و تلفیق سیستمهای ممز به صورت نرم افزاری، به زبان سی ، برای رسیدن به کارآیی جایروسکوپهای مکانیکی به صورت عملی

 

9-پروژه فلایت کنترلر با ممز و زبان سی و میکرو کنترلر اتمگا هشت (روز سوم)

هر دانشجو فلایت کنترلر خود را نوشته و بر روی یک گلایدر تست می کند.

مدت زمان:4ساعت

10-بررسی فلایت کنترلر آردوپایلوت (روز چهارم)

مدت زمان :4ساعت

 

 

مدرس

دکتر دالوند

دکتر دالوند

مدیر قسمت اويونيك در شركت هاي هواپيما ساز

برگزارکنندگان

هسته کسب و کار کارسازا

هسته کسب و کار کارسازا

مرکز رشد دانشگاه صنعتي خواجه نصیر الدین طوسی

مرکز رشد دانشگاه صنعتي خواجه نصیر الدین طوسی

آدرس:تهران تهران بزرگراه زین الدین ، خروجی حکیمیه ، بلوار دانشگاه ، دانشکده هوافضای دانشگاه خواجه نصیر