کاور
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد
خرید بلیت
نگاهی نو به مدیریت علمی پروژه ، اینبار استاندارد PMBOK را نه برای شرکت در آزمون ، بلکه برای بکارگیری در پروژه و سازمان پروژه محور بیاموزید
۱ آبان
۲,۹۰۰,۰۰۰ تومان

توضیحات

مدیریت علمی پروژه در عمل 
عملیاتی نمودن الگوهای استاندارد PMBOK در پروژه های داخل کشور

 

هدف دوره : 
 

تمامی استانداردهای مدیریتی ، از جمله استاندارد PMBOK  الگویی هستند تا سازمان ها بتواند برای حل مشکلات خود ،  از  به روشهای  تجربه شده بین الملی استفاده کنند . یعنی با شناخت وضع موجود خود ( AS IS  ) و شناخت کامل استاندارد ، بتوانند به وضعیت مطلوب ( TO BE ) دست یابند  .  در طی این مسیر و با هدف بومی سازی و سفارشی سازی استاندارد ، مجموعه ای از ARTIFACT ها تدوین می شوند که به آنها متدولوژی گفته می شود . هدف این دوره آموزشی ،  انتقال تجربیات در خصوص  " هنر به کارگیری عملیاتی و اثر بخش تکنیک های علمی مدیریت پروژه در اتمسفر پروژه های ایران "  به مخاطبان می باشد .  شرکت کنندگان در پایان این دوره ، مهارت های مورد نیاز یک مدیر پروژه موفق در ایران را فرا خواهند گرفت . علاوه بر این ، درطی دوره هر آنچه که یک طراح سیستم و یا متدولوژیست مدیریت پروژه باید بداند ، تا بطور موثر در دفتر PMO  یک سازمان پروژه محور ایرانی ایفای نقش کند نیز ، بازگو خواهد شد .  

 

ویژگی های دوره و رئوس مطالب :
 

در این دوره  استاندارد  PMBOK  ،  فارغ از نسخه ها و ویرایش های متعدد آن ، از منظر کاربردی مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار خواهد گرفت .  نحوه به کار گیری اثر بخش مفاهیم بنیادین مدیریت پروژه درعمل ،  بهمراه وظایفی که یک مدیر پروژه ملزم به اجرای آن خواهد بود با مثال های واقعی تشریح خواهند شد . با این نوع نگاه ، به بررسی حوزه های دانشی مدیریت پروژه ، از مدیریت یکپارچگی گرفته تا مدیریت ذی اثران پرداخته شده و چگونگی الگو گیری به اندازه از استاندارد ، به گونه ای که روح آن به کالبد پروژه ها و یا سازمان های پروژه محور ایرانی دمیده شود ، بازگو خواهدشد .  دربخش گروه های فرآیندی و بررسی انواع چرخه های عمر پروژه به چرایی متدولوژی های آبشاری ، چابک و هیبریدی در مقام عمل پرداخته شده و در حین حال گریزی به جدیدترین نسخه استاندارد پمباک (7) زده خواهد شد و در خصوص برداشت های غلط در حال شکل گیری از جمله  " غلبه مطلق متدولوژی اجایل "   بحث و گفتگو خواهد شد و همچنین  بحث های مفصلی در خصوص علت چرخش شدید ساختاری استاندارد PMBOK در نسخه جدید انحام  خواهد پذیرفت . اینکه چرا از یک طرف ، بیش از یک دهه است که در محافل آکادمیک دنیا  Hard Project Managemet  از کانون توجه خارج شده و بیشتر به مهارت نرم مدیر پروژه پرداخته شده است و از طرف دیگر ، دنیای مهندسی سیستم با شتاب زیادی  به سمت بهبود مدل سازی فرآیند ها در قالب مفاهیم BPM می رود و نسخه جدید استاندارد  BPMN به طرز حیرت انگیزی جامعیت پیدا کرده و نرم افزار های BPMS به سرعت در حال ارتقا هستند و تکنیک های نوینی در خصوص فرایند کاوی PROCESS MINNG ظهور کرده اند ، پاسخ  داد ه می شود. 

و اینکه چرا ، در این میان انجمن مدیریت پروژه آمریکا بعنوان پرچم دار دانش مدیریت پروژه به یک باره تصمیم به جمع بین اضداد گرفته ( بالاخره کم رنگ کردن دیدگاه فرایندی ؟ و یا عمق بخشیدن به درک و همچنین ابزار مدیریت فرآیند ؟ ) و تمرکز مخاطبان را از فرآیندهای مدیریت پروژه به اصول آن معطوف کرده است . بعد از درک فلسفه  موارد اشاره شده و همچنین  بعد ازحصول اطمینان از درک معماری استاندارد PMBOK توسط مخاطبان، نحوه تدوین و استقرار متدولوژی مدیریت پروژه بازگو شده و گریزی هم به شناخت سامانه های تحت وب مدیریت پروژه PMIS زده خواهد شد . در خلال بحث پیرامون بکارگیری IT در مدیریت پروژه ، به مبحث مترقی معماری سازمانی ( Enterprise Architecture ) نیز ، بطور اجمالی ورود خواهیم کرد و مکانیزه کردن اصولی یک سازمان پروژه محور به گونه ای که یک همراستایی مطلوب بین انتخاب و بکارگیری ابزار های مدیریت پروژه و پاسخ به نیاز های مبتنی بر متدولوژی سازمان و در نتیجه تسریع در رسیدن به اهداف استراتژیک سازمان را بازگو خواهیم کرد . 

 یک مثال واقعی از استقرار متدولوژی مدیریت پروژه ،  دریک سازمان بزرگ پروژه محور ایرانی مورد بررسی قرار خواهد گرفت . و در ادامه به جایگاه مدیر پروژه و شرح وظایف آن پرداخته شده و  باید و نباید ها ، در حوزه وظایف مدیر پروژه بازگو خواهد شد و تعابیر غلط ولی رایج در پروژه های کشور از وظایف مدیر پروژه مورد بحث قرار خواهد گرفت . موضوع جالب توجه دیگر که در این دوره به آن خواهیم پرداخت ، مجموعه ای از  وظایف مدیر پروژه است که در آینده نزدیک به هوش مصنوعی سپرده می شود و ضروری است که نگاه عملیاتی ما این مهم را نیز پوشش دهد .

 

  در کنار موضوعات مذکور ،  به طور ویژه به مباحث زیر نیز ،  پرداخته خواهد شد  :

 

آیا  استاندارد PMBOK  قابلیت بومی سازی در ایران را دارد ؟  آیا  قوانین حاکم برفضای پروژه های کشور مانند نشریات و دستورالعمل های سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور... و همچنین فرهنگ سازمانی شرکت های ایرانی ،  مانع از الگو برداری از این استاندارد خواهند شد؟ 
آیا تسلط بر   PMBOK برای موفقیت یک مدیر پروژه ، اعضای تیمPMO  و یا  اعضای واحد های یک سازمان پروژه محور که در تعامل مستقیم با فرایند های مدیریت پروژه هستند کافیست ؟
 آیا ماهیت فرآیندی استاندارد PMBOK  قابلیت بکارگیری در پروژه و یا درسطح یک سازمان پروژه محور را خواهد داشت ؟
متدولوژی مدیریت پروژه چیست و چه تفاوتی با استاندارد دارد ؟
چگونه درک معماری استاندارد PMBOK  به یک متدولوژیست مدیریت پروژه کمک می کند ؟
ماهیت سازمان های پروژه محور ( کارفرمایی ، پیمانکاری ، مشاور ، مدیر طرح ) چه تاثیری بر طراحی متدولوژی مدیریت پروژه دارد ؟
ارتباط بین فرآیند های FUNCTIONAL  و فرایندهای مدیریت پروژه ، در عمل چگونه خواهد بود ؟
چه مدارک و مستنداتی در متدولوژی مدیریت پروژه در سازمان های پروژه محور باید بصورت مکتوب و مستند موجود باشند ؟
 

مدرس :
 

محمدعلی مجیدیان

مدیرعامل شرکت سامان ایده 

دانشجوی دکترای مهندسی صنایع  در دانشگاه صنعتی شریف 

لیسانس مهندسی صنایع و فوق لیسانس مدیریت پروژه از دانشگاه صنعتی شریف .

سابقه بیش از دو دهه ،  حضور در مگا پروژه های داخلی و بین المللی در صنایع مختلف به ویژه صنعت نفت و گاز و پتروشیمی و اخذ گواهینامه های متعدد بین المللی در حوزه مدیریت پروژه در حین همکاری با شرکت نفتی شل از مرکز آموزش های کاربردی SHELL GLOBLE SOLUTION  با مشارکت دانشگاه آکسفورد ، دانشگاه تورنتو ، نماینده رسمی شرکت مایکروسافت در لندن و...

 

عضو هیئت علمی مدعو دانشگاه صنعت نفت در دوره MBA مدیریت پروژه 
عضو هیئت علمی مدعو سازمان مدیریت صنغتی  در دوره MBA مدیریت پروژه و DBA
مدرس دوره های مدیریت پروژه در شرکت راهبران پتروشیمی 
مدرس مرکز آموزش های کاربردی دانشگاه صنعتی شریف 
همکار پروژه های اجرایی معاونت پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف 
همکار پروژه های اجرایی معاونت مشاوره سازمان مدیریت صنعتی 
و...

سخنرانان

برگزارکنندگان

برگزار‌کننده:
محمدعلی مجیدیان
۲۱
دنبال کننده
۷
کل رویدادها
۲
رویداد فعال

مدیر عامل شرکت تخصصی مدیریت پروژه سامان ایده دانشجوی دکترای مهندسی صنایع در دانشگاه صنعتی شریف سابقه 23 سال حضوردر مگا پروژه های داخلی و بین المللی در صنایع مختلف به ویژه صنعت نفت و گاز و پتروشیمی و اخذ گواهینامه های متعدد بین المللی در حوزه مدیریت پروژه در حین همکاری با شرکت نفتی شل از مرکز آموزش های کاربردی SHELL GLOBLE SOLUTION با مشارکت دانش...

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

یک‌شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۰

استقرار دفتر مدیریت پروژه ( PMO )

 • آنلاین
 • ۲,۹۰۰,۰۰۰ تومان
 • محمدعلی مجیدیان
یک‌شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۰۰

دوره تخصصی مدیریت پروژه چابک با تمرکز بر اسکرام

 • آنلاین
 • ۱,۵۷۰,۰۰۰ تومان
 • باشگاه مهارت و اشتغال امیرکبیر
سه‌شنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۰

دوره مدیریت پروژه PMBOK-V6 به همراه کارگاه عملی

 • آنلاین
 • رایگان
 • دکتر محمد احمدزاده
شنبه ۷ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۰۰

وبینار عصرانه فروش (کوچینگ تیم فروش)

 • آنلاین
 • ۴۹,۰۰۰ تومان
 • کالج فروش دانشگاه گلرنگ