رویداد به پایان رسیده است!
مدیریت و توسعه مهارتهای فردی با نقشه ذهنی در تاریخپنج‌شنبه ۲۵ امردادبه پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

مدیریت و توسعه مهارتهای فردی با نقشه ذهنی

شروع:
پنج‌شنبه ۲۵ مرداد ۹۷ ۰۶:۰۰
پایان:
پنج‌شنبه ۲۵ مرداد ۹۷ ۰۸:۰۰
مدیریت و توسعه مهارتهای فردی با نقشه ذهنی
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات بیشتر

.

همانطور که میدانیم در عصر صنعت ابزارها و تجهیزات صنعتی و در عصر ارتباطات ابزارها و تجهیزات ارتباط جمعی برای بهبود شرایط، آسایش و پیشرفت انسانها بوجود آمده است.

نقشه ذهنی نیز ابزاری است برای فکر کردن، تجزیه و تحلیل کردن افکار و مقوله های ذهنی و مدیریت بر فرایند ساختار ذهن.

نقشه ای است برای مدیریت سخنرانی و سخنوری، مدیریت برنامه ریزی، مدیریت مطالعه و یادگیری و بخاطر سپاری.

نقشه ای است برای مدیریت جلسات، مذاکرات و متقاعد سازی و در یک نگاه کلی مدیریت ذهن ناخودآگاه توسط ذهن خودآگاه.

حال سوال اینجاست که چرا باید ضمیر افسار گسیخته ناخودآگاه خود را تحت کنترل و مدیریت خود درآورد؟

سوال اینجاست که چگونه، کجا و چه زمان باید اینکار را انجام دهیم؟

آیا واقعاً انجام این موارد لازم یا حتی ضروری است؟

از آنجایی که نقشه ذهنی بر اساس ساختار سخت افزاری ذهن انسان و از منظر نورولوژی (عصب شناسی) طراحی شده است و تمامی اطلاعات، دانسته ها، فرآیندها و هرآن چیزی که در مغز ما هست در داخل این ساختار پیچیده شبکه ای سخت افزاری رخ می دهد لذا مدیریت این ساختار را مدیریت ذهن و پیاده سازی مدیریت ذهن بر روی کاغذ را نقشه ذهنی می گویند.

نقشه ای برای سازماندهی و ذخیره اطلاعات در حافظه بلند مدت و نقشه ای برای دسترسی به اطلاعات مغز

نقشه ذهنی مهارت استفاده از توانایی ذاتی و بالقوه ذهن برای طبقه بندی افکار و اطلاعات و اولویت دهی به آنهاست.

نقشه ذهنی همان ترسیم نقشه راه برای افکار است.

همانطور که تمامی ابزارهای صنعتی و ارتباطی داری دفترچه راهنما جهت آموزش طریقه استفاده درست و بهینه از آن ابزار را دارند ذهن انسان نیز دفترچه راهنما برای استفاده بهینه دارد که آنرا نقشه ذهنی می نامند. فقط کافیست بدانیم این نیز یک مهارت است و مهارت نیز آموختنی است.

لئوناردو داوینچی یکی از اولین کسانی بود که از نقشه های ذهنی از عکس های خود استفاده میکرد. او راز موفقیت استفاده بهینه از ذهن خود در چند صد سال قبل متوجه شده بود.

امروز راز موفقیت او کشف شده و در حال بهره برداریست.

نقشه ذهنی همان راز موفقیت اوست و این راز در کسب مهارت های فردی و مدیریتی عصر حاضر بسیار کاربردیست.

اما آیا میدانیم دلیل اهمیت نقشه ذهنی چیست؟

بدن ما از سلول هایی تشکیل شده است که به واسطه نوع فعالیتی که انجام میدهند از نظر ظاهری با هم متفاوت هستند و آندسته از سلولهایی که وارد مغز می شوند نورون نام دارند. دانشمندان توسط تجهیزات پیشرفته پزشکی پس از رنگ آمیزی از نورون ها عکس گرفته که عکس زیر یک عکس واقعی از نورون می باشد.

در داخل مغز هر انسانی حدود 100.000.000.000 نورون وجود دارد که تمام آنها با هم در ارتباط هستند و هر آن چیزی که در مغز ما بعنوان عادت، یادگیری، حافظه و ... وجود دارد به واسطه ارتباط بین این نورون هاست یعنی در داخل مغز ما دقیقا یک شبکه بسیار پیچیده از نورون های به شکل زیر وجود دارد

 گفتیم که هر آن چیزی که در مغز ما یعنی این شبکه پیچیده اتفاق می افتد از قبیل یادگیری، تحلیل کردن افکار و مقوله های ذهنی و هر اتفاقی که در مغز می افتد در این شبکه رخ می دهد و حال اینکه ساختار نقشه ذهنی دقیقا با این ساختار یعنی ساختار سخت افزاری ذهن یکسان است

سخنرانان

هادی عسگری

هادی عسگری

مدرس توسعه مهارت فردی

زمان‌بندی

روز اول
عنوانشروعپایان
زمان کارگاه۱۴:۳۰۱۶:۳۰
عنوانشروعپایان
اولین بخش۱۴:۳۰۱۶:۳۰

سوالات متداول

قرار است چه مسائلی از زندگی مان را با نقشه ذهنی مدیریت کنیم؟
افکار و مقوله های ذهنی که ما بر اساس تجارب و تیپ شخصیتی در ذهن خود می پروارنیم و با آنها مسیر زندگیمان در آینده را تعیین می کنیم را ذهن ناخودآگاه و افکاری که با مدیریت آنها زمان حال را سپری می کنیم را ذهن خودآگاه گوییم. با پیاده سازی و ترسیم این افکار می توانیم مدیریت ذهن را به نقشه ذهنی تبدیل کنیم اما چطور؟ ما با ذهن خودآگاه خود ذهن ناخودآگاه را در اختیار می گیریم و می توانیم برای آن نقشه راه ترسیم کنیم به نظر شما با فراگیری این کار آیا نمیتوانیم در همه مسائل زندگیمان از نقشه ذهنی استفاده کنیم؟
آیا نقشه ذهنی در مطالعه و موفقیت در آزمون و یا کنکور به ما کمک می کند؟
قطعاً بله، نقشه ذهنی یک یادداشت برداری منحصر بفرد هست که کلیات مطالب را مطابق با اصل پارتو (قانون 20/80) از جزئیات تفکیک کرده و همه مطالب را می توانیم با نظمی دقیق و مطابق با ساختار سخت افزاری مغز در دسترس داشته باشیم این امر منجر به دسترسی فوق العاده سریع و آسان و بخاطر سپاری شود. توصیه می شود داستان فیل مولانا را بخوانید چرا که مثال شاخصی از درک قضایا است.
من همیشه برنامه ریزی می کنم ولی فقط چند روز انجامش میدم. راهنمایی کنید
برنامه ریزی در نگاه کلی به دو قسمت بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم می شود. باید بدانیم که شاید بعضی ها بخاطر اتکا به حافظه در برنامه ریزی های کوتاه مدت چارت و برنامه خود را بر اساس ماتریس آیزونهاور تنظیم نمیکنند که این خود داری معایبی است. ولی آیا واقعا در برنامه ریزی بلند مدت هم همینطور است. نداشتن استمرار در اجرای برنامه به دو عامل اصلی بستگی دارد. اول اینکه انتخاب نادرست هدف، هدفی که ضمیر خودآگاه ما به دلیل عدم اشتیاق کافی آن را پس میرند دوم اینکه عدم نگاه کلی و چارت منظم منطبق بر ساختار درخواست ذهن که این مشکل را نقشه ذهنی برطرف میکند
من یک مدت بعد از مطالعه و یا خوندن کتاب مطالب خیلی کمی را بخاطر می آورم
استفاده از روش هرمان ابینگهاوس این مشکل را برطرف می کند که در نقشه های ذهنی آموزش داده خواهد شد
وسایل همراه و مورد نیاز در این رویداد چیست؟
از آنجایی که کار عملی انجام میشود داشتن خودکار لازم است ضمنا جزوه کلاسی داده میشود.
بلیت پرینت شود یا خیر؟
خیر

آدرس:تهران خیابان ولیعصر، ایستگاه مطهری، ابتدای مطهری، نرسیده به لارستان، پلاک 436، ساختمان ادبا (بعد از پیاده شدن از BRT مدت زمان پیاده روی تا ادبا 5 دقیقه است).