رویداد به پایان رسیده است!
مسابقه ماکاتون پلاس در تاریخسه‌شنبه ۳۰ امردادبه پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

مسابقه ماکاتون پلاس

شروع:
سه‌شنبه ۱۹ تیر ۹۷ ۱۶:۰۰
پایان:
سه‌شنبه ۳۰ مرداد ۹۷ ۲۰:۰۰
مسابقه ماکاتون پلاس
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توجه

با توجه به اتمام مهلت ثبت نام در صفحه ی ایوند، برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام به سایت ما مراجعه کنید:

 

صفحه ماکاتون پلاس

http://www.makeathon.plus/

معرفی

ماکاتون رویدادی که در آن قرار است چگونه متناسب با نیاز صنعت فکر کردن، چگونه تولید محصول و ارائه آن به بازار، تجاری سازی آن و مفاهیم مفید بسیار دیگری را در زمینه های مختلف در رقابتی با رویکرد تولید محصول فرا بگیریم. تمام این ها با هیجان مسابقه همراه است و اثر این یادگیریها را دو چندان میکند. تمام این ها در بستر کار تیمی میسر میشود و مسابقه همراه با روندی خلاقانه و پویا پیش میرود.


هر ساله در تمام دنیا، مسابقاتی تحت عنوان ماکاتون  ( Makeathon) برگزار میگردد. این مسابقات بستری برای پیاده‌سازی ایده‌های استارتاپی شرکت کنندگان است. افرادی که دارای ایده هستند، با شرکت در این مسابقه فرصتی برای تبدیل آن به محصولی قابل عرضه را بدست میآورند. مسابقه در زمانی حدود ۶ هفته به صورت فشرده برگزار میگردد و تیمها بستری مناسب برای ساخت محصول در اختیار دارند. در این بازه زمانی راهنمایانی به شرکت کنندگان برای ساخت ایده خود کمک میکنند و در نهایت نیز با داوری محصولات، طرحها و محصولات برتر برای حمایت در مرححله‌های شتابدهی و سرمایه گذاری انتخاب میشوند.


توضیحات

روند مسابقه

افتتاحیه ۱۹ تیر و اختتامیه ۳۰ مرداد است. در هفته اول تیم‌ها با مفاهیم اولیه استارتاپ و اکوسیستم استارتاپی، مفاهیم ایده‌پردازی و مفاهیم شخصیت شناسی و تیم‌سازی و همچنین با توجه به مهارت‌های فنی و فردی، روند تیم‌سازی و خلق یک ایده را انجام می‌دهند. سپس در ۵ هفته‌ی آینده با استفاده از کلاس‌های فنی و در طی روز‌هایی با عنوان "روز ساخت" که برای ساخت محصول اولیه در نظر گرفته شده، محصول اولیه خود را می‌سازند. همچنین با یادگیری مفاهیمی چون طراحی ارزش پیشنهادی، #LeanStartup, مفاهیم توسعه مشتری، مفاهیم توسعه محصول و تحقیقات بازار ایده و کسب و کار خود را ارزیابی و توسعه می‌دهند تا در نهایت تیم‌های موفق دارای تیمی کامل از نظر توانمندی، ایده‌ای مناسب که به اندازه‌ی کافی قابل اجرا و سودده باشد، محصول اولیه‌ای قابل ارائه و مدل کسب و کاری مناسبی دارند.

 


حوزه های ماکاتون

 

Health - IOT

حوزه سلامت ( Health ) یا به طور دقیق‌تر ( Health-IOT ) حوزه‌ای است که شیوه سنتی و رایج امور مربوط به سلامت و درمان و چگونگی عملکرد مراکز درمانی را با استفاده از ظرفیت‌های خلاقانه و کارآمد اینترنت اشیا به راه‌حل‌هایی جدید و مناسب در این مسائل تبدیل می‌کند. صنعت سلامت از جمله صنایعی است که به سرعت با IOT سازگار می‌شود. دلیل این امر این است که با استفاده از دستگاه های پزشکی در بستر IOT، کیفیت و تاثیرگذاری خدمات بسیار افزایش می‌یابد. بنا‌بر پیش‌بینی ها در مورد بازار سلامت، که حجمی بالغ بر 7 هزار میلیارد دلار دارد، بازار H-IOT تا سال 2025 سهمی در حدود 1000 میلیارد دلار از این بازار را به خود اختصاص خواهد داد. با ما هراه باشید تا تعدادی از موفق‌ترین استارتاپ‌های این حوزه در جهان را بررسی کنیم.

 
Retail & Brand
 
خرده فروشی یا Retail همواره یکی از پولسازترین حوزه‌های کسب و کار در جهان بوده است. برای مثال شرکت Walmart به عنوان بزرگترین خرده فروش جهان، سال‌هاست که پر درآمدترین کمپانی دنیاست و برند های آشنایی چون P&G، Nestle، CocaCola و Unilever را جز معروفترین و بزرگترین شرکت‌های جهان می‌شناسیم. به طور کلی خرده فروشی به کسب و کارهایی گفته می‌شود که با داشتن یک شبکه توزیع گسترده و یا دسترسی به طیف وسیعی از مشتریان یا مصرف کنندگان نهایی اقدام به فروش محصولات مختلف می‌کنند. اگرچه صنایعی که بیشتر در کسب و کار خرده فروشی نمود یافته‌اند محصولات تند مصرف، مانند مواد غذایی یا لوازم آرایشی بهداشتی و پوشاک می‌باشند، اما سالهاست با تغییرات سبک زندگی و گسترش کسب و کارهای آنلاین، خرده فروشی نیز دچار تحول شده است و امروز نام‌های پر آوازه‌ای چون Amazon، e-bay ، Alibaba و دیجی کالا را در فهرست خرده فروشی‌های آنلاین می‌یابیم. استارتاپ‌های حوزه Retail & Brand به دنبال پیاده‌سازی کسب و کاری جدید با بهینه سازی بخش‌های مختلف این صنعت و یا ارائه راهکاری جدید جهت تغییر و یا توسعه آن هستند.
 
Lifestyle
 
بسياري از تلاش هاي سازمان هاي بشري، از دانشگاه و پژوهشگاه گرفته تا شركت هاي خصوصي و نهادهاي سياسي - اجتماعي در راستاي بهبود سطح رفاه، شادي، آرامش و تعالي انسان هاست. ظهور و بروز نتايج اين تلاش ها و بهبود ها را مي توان عمدتا در تغييرات سبك زندگي مردم يافت. با شتاب گرفتن پيشرفت هاي خارق العاده بشر در زمينه هاي گوناگون، امروزه تغييرات در سبك زندگي با گذشت قرن ها اتفاق نمي افتد، بلكه يك نسل در طول حيات خود بارها و بارها سبك زندگي خود را نه تنها تغيير، بلكه به كلي دگرگون مي كند. حالا اگر تنها چند سال از اطرافيان خود بزرگتر باشيد ، خود را در ميان آنها بيگانه مي يابيد. براي اينكه بهتر بدانيم تغيير در سبك زندگي چيست، كافي است به نوع ارتباطات بشر يا شيوه ي حمل و نقل او در ده سال پيش نگاهي بيندازيم و آن را با امروز مقايسه كنيم. كسب و كارهايي كه در دسته بندي lifestyle شناخته مي شوند، بر مبناي ايجاد تغيير يا اصلاحي در رفتارهاي روزمره مخاطبان خود هستند و غالبا بر ترندهاي كلي جامعه هدف مانند تغذيه سالم، تناسب اندام، سرگرمي انفرادي و ... منطبق اند. پس اگر بدنبال راه اندازي استارتاپ در اين حوزه هستيد، بدنبال راهي باشيد كه كمك كند بهتر زندگي كنيم.
 

برنامه مسابقه

جوایز رویداد

با هماهنگی با شتاب دهنده های مطرح کشور، هماهنگی های لازم برای حمایت از ده تیم برتر پس از مسابقه و پذیرش آنها برای دوره شتاب دهی شان صورت گرفته است. علاوه بر این به هر تیمی که وارد یک شتاب دهنده شود جایزه‌ای نقدی اهدأ میشود . مجموع جوایز نقدی رویداد 5000 دلار در نظر گرفته شده است.

زمان بندی کلاس ها(شروع کلاس ها از اول مرداد)

کلاس سخت افزار(شنبه ها و دوشنبه ها، به مدت سه هفته)
هوش مصنوعی(شنبه ها و دوشنبه ها، به مدت سه هفته)
برنامه نویسی اندروید(دوشنبه ها و سه شنبه ها، به مدت سه هفته)
عنوانشروعپایان
تایم اول۹:۰۰۱۰:۳۰
تایم دوم۱۰:۳۰۱۲:۰۰
تایم سوم۱۳:۳۰۱۵:۰۰
تایم چهارم۱۵:۰۰۱۶:۳۰
تایم پنجم۱۶:۳۰۱۷:۳۰
عنوانشروعپایان
تایم اول۹:۰۰۱۰:۳۰
تایم دوم۱۰:۳۰۱۲:۰۰
تایم سوم۱۳:۳۰۱۵:۰۰
تایم چهارم۱۵:۰۰۱۶:۳۰
عنوانشروعپایان
دوشنبه، تایم اول۸:۰۰۹:۳۰
دوشنبه، تایم دوم۹:۳۰۱۱:۰۰
دوشنبه، تایم سوم۱۱:۰۰۱۲:۳۰
دوشنبه، تایم چهارم۱۳:۳۰۱۵:۰۰
سه شنبه، تایم اول۹:۰۰۱۰:۳۰
سه شنبه، تایم دوم۱۰:۳۰۱۲:۰۰
سه شنبه، تایم سوم۱۳:۳۰۱۵:۰۰
سه شنبه، تایم چهارم۱۵:۰۰۱۶:۳۰

سخنرانان

فرزین فردیس

فرزین فردیس

مِنتور کسب و کار

بنیان‌گذار شرکت پارس سامان
دانش‌آموخته MBA دانشگاه شریف

مصطفی فکری

مصطفی فکری

مِنتور کسب و کار

MBA دانشگاه تهران
مدیر توسعه کسب و کار شتابدهنده هاردتک
هم‌بنیانگذار استارتاپ باینو
مدیر محصول و مدیر مارکتینگ و فروش سابق شرکت کاله

پدرام فرزین

پدرام فرزین

مِنتور کسب و کار

MBA دانشگاه تهران
مدیر ارشد اجرایی شتابدهنده هاردتک
مدیر بازاریابی سابق استارتآپ بارآن
مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پیرامید

امير شكوهي نيا

امير شكوهي نيا

مِنتور کسب و کار

MBA دانشگاه تهران
بنيانگذار و مديرعامل شتابدهنده هاردتك
هم بنيانگذار و رييس هيات مديره استارتاپ نينيكس
مشاور ارشد سرمايه گذاري موسسه دانش بنيان بركت

مازیار ملکی

مازیار ملکی

مِنتور کسب و کار

دکتری استراتژی دانشگاه علامه
هم‌بنیانگذار استارتاپ باینو
مشاور کسب و کار های نوپا
مدیر مارکتینگ سابق شرکت‌های پژو، مادیران، خیلی سبز

محسن قرباندوست

محسن قرباندوست

مِنتور کسب و کار

MBA دانشگاه شریف
هم‌بنیانگذار استارتاپ تله‌رژیم
مشاور کسب و کار های نوپا
مدیر سابق دیجیتال مارکتینگ بامیلو

مهدی حسن زاده

مهدی حسن زاده

مدرس اندروید

دانشجوی کامپیوتر دانشگاه شریف
برنامه نویس موبایل شرکت رسانه سروش
کمک مدرس درس برنامه نویسی پیشرفته دانشکده کامپیوتر
سابقه توسعه وب در سامانه های بیمارستانی

علی مقدم

علی مقدم

مِنتور اسکرام

مدیرعامل شرکت آدانیک افزار
مربی اسکرام و متدهای Agile

مهدی کیانی

مهدی کیانی

مدرس هوش مصنوعی

هم بنیان‌‌گذار استارتاپ بیماین
دانشجوی دکترا مهندسی برق دانشگاه شریف
رییس هیئت مدیره فن‌آورد
داور قسمت داده‌کاوی فن‌آورو

محمد فراهانی

محمد فراهانی

مدرس Marketing

مدیر Digital Marketing در شرکت صباسل
مشاور کسب‌وکار و بازاریابی

سوالات متداول

نقشه راه ماکاتون چیست؟
در ماکاتون افراد با توانایی ها و ویژگی های منحصر بفردشان وارد مسابقه میشوند و در رویداد با شناخت روند کسب و کار استارتاپی و ویژگی های یک مدل بیزینسی، تیمی تشکیل میدهند و در ادامه با فراگیری توانایی های فنی چون اپ نویسی اندروید ، سخت افزار و هوش مصنوعی و حضور منتور های فنی متعدد توانایی ساخت محصول اولیه(MVP) را پیدا میکنند و در ادامه در زمان های اختصاص یافته برای ساخت محصول ، MVP خود را میسازند.
کلاس های ماکاتون به چه صورتی است؟
در ماکاتون ۳ کلاس فنی (اندروید ، سخت افزار و هوش مصنوعی) برگزار میشود که تیم ها ، افراد خود را برحسب نیاز ایده خود در این کلاس ها پخش میکنند که توضیح مفصل کلاس های فنی در ادامه در کانال قرار خواهد گرفت. علاوه بر این کلاس هایی در زمینه کسب و کار، مارکتینگ و غیره که به تیم ها توانایی تجاری سازی محصول خود را میدهد و به آن ها کمک میکند تا تیم خود را به صورت حرفه ای مدیریت کنند ارائه میشود. در مجموع برای هر قسمت 36 ساعت کلاس در نظر گرفته شده است. همچنین یک وورک شاپ برای پرینت سه بعدی و یک وورک شاپ برای سنسور های پزشکی برگزار می شود.
منظور از "روز ساخت" چیست؟
در ماکاتون ۷ روز ساخت وجود دارد که در این روزها تیم‌ها در فضایی مناسب محصول اولیه خود را می‌سازند. در این روزها منتورهای فنی برای کمک فنی به تیم‌ها حضور دارند علاوه بر این تجهیزات لازم برای کارهای سخت افزاری نیز برای استفاده فراهم می‌شود.
برای ورود به مسابقه لزومی به داشتن ایده هست؟
خیر، اگه ایده‌ای در ذهن دارید که چه عالی در ماکاتون شما میتوانید ایده خود را پیش ببرید. اما اگر ایده ندارید، در ماکاتون ما با شما همراه خواهیم بود تا مسیر خلق یک ایده مناسب را طی کنیم، پس نگران نباشید و به خلاقیت ادامه دهید.
مسابقه به صورت تیمی است یا فردی؟
ثبت نام مسابقه به صورت فردی است و ما در ماکاتون به شما کمک میکنیم تا تیم شوید. اگر ایده ای دارید و دنبال تیم هستید ما به شما کمک میکنیم تیم مناسبی بسازید. اگر ایده ندارید ما به شما کمک میکنیم تا ایده بزنید و تیم خوبی بسازید یا جزئی از یک تیم مناسب شوید.
آیا حضور در کلاس ها هزینه اضافی دارد؟
خیر، هزینه ای بابت حضور در کلاس های فنی یا هر قسمت دیگری از شرکت کنندگان ماکاتون دریافت نمیشود.
آیا رویداد ماکاتون پلاس مخصوص دانشجویان دانشگاه شریف است؟
خیر ، اگر خلاق و به دنبال فناوری هستید ، با ما بمانید.
شرکت در ماکاتون فقط برای دانشجویان رشته ای خاص یا دانشگاه خاصی ممکن است؟
خیر، شرکت در ماکاتون برای هر شرکت‌کننده‌ای آزاد است و محدودیتی بر رشته، دانشگاه، دانشجو یا فارغ‌التحصیل بودن و غیره ندارد. شرکت در این رویداد به دانشجویان رشته های مهندسی برق، کامپیوتر ،هوافضا و مکانیک، و هم چنین دانشجویان رشته‌هایی مانند صنایع و یا مدیریت و کارآفرینی بسیار توصیه میشود.
آیا امکان اسکان برای دانشجویان غیر تهرانی فراهم است؟
خیر، متاسفانه امکان اسکان فراهم نیست.

آدرس:تهران خیابان آزادی - دانشگاه صنعتی شریف - دانشکده مهندسی برق