رویداد به پایان رسیده است!
"مشق های نوشتن" با پوریا عالمی در تاریخ چهارشنبه ۲۲ اسفند به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

"مشق های نوشتن" با پوریا عالمی

شروع:
سه‌شنبه ۷ اسفند ۹۷ ۱۷:۰۰
پایان:
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷ ۲۰:۰۰
"مشق های نوشتن" با پوریا عالمی
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


کارگاه "نویسندگی خلاق" با پوریا عالمی

به میزبانی خانه نشریات دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و همزمان با "اولین جشنواره نشریات دانشگاه"

در 4 جلسه 3 ساعته

* کارگاه در سه شنبه عصر برگزار خواهد شد.

--------------------------

پوریا عالمی (زاده اسفند ۱۳۶۱) نویسنده، طنزنویس و روزنامه‌نگار ایرانی است، که فعالیت مطبوعاتی خود را، با روزنامه نوروز و روزنامه همشهری و مجله گل‌آقا، از سال ۱۳۷۸ آغاز کرد.

ستون‌های «فال قهوه» و «مادر رجب» در روزنامه اعتماد ملی، ستون «کاناپه» در روزنامه اعتماد، ستون «نشر اکاذیب» در روزنامه قانون، ستون «از هر نظر بی‌ضرر»، «آمبولانس‌چی» و «آچارکشی» در روزنامه شرق، ستون بی‌ضرر در روزنامه نوروز، صفحه طنز شهر بازی در روزنامه همشهری، داستان‌های طنز «آسانسورچی» در مجله چلچراغ، از ستون‌های پر خواننده او بوده است.

مجله «نیمکت» ویژه نوجوانان به سردبیری او تا سال ۹۳ منتشر می‌شد که جلوی انتشار آن در خرداد ماه گرفته شد. مجله نیمکت دو سوال از ده سوالی بود که در استیضاح وزیر آموزش و پرورش دولت حسن روحانی، علی‌اصغر فانی، در مجلس شورای اسلامی توسط نمایندگان مخالف دولت از وزیر پرسیده شد. مجله نیمکت دقیقا روز قبل از استیضاح در ۴ خرداد ۱۳۹۴ اعلام کرد که «به دلیل مشکلات مالی منتشر نخواهد شد.»

عالمی در بهمن ماه و اسفند ماه ۱۳۹۱ به‌مدت ۳۲ روز، توسط وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، در زندان اوین حبس شد. یکی از آثار او تحت عنوان «پنجره زودتر می‌میرد»، نامزد دریافت جایزه هوشنگ گلشیری  و جایزه رمان متفاوت واو شد.

بلقیس سلیمانی درباره‌ی کتاب پنجره زودتر می‌میرد گفته است «كتابی از نويسنده و طنزنویس موفق كشورمان آقاي پوريا عالمی خوانده‌ام، همه ما او را با طنزهایش می‌شناسیم اما او رمان‌نويس خوبی هم هست. رمان «پنجره زودتر می‌میرد» رمانی است درباره اضمحلال نسل‌ها و شكست آرمان‌ها. او از پس پرداخت اين اثر برآمده است.»
رضا ساکی درباره این کتاب نوشته است: «پنجره زودتر مي‌ميرد» تلخ است، چون «جنگ» تلخ است و آدم‌هاي جنگ‌زده نيز تلخند. «پنجره زودتر مي‌ميرد» رماني سياه و سفيد است، بي‌رنگ، همچون رنگ خاكريز.
«پوريا عالمي» راوي فضاي خاكستري و گاه تيره دهه‌اي است كه قرار نبود تلخ باشد اما به هزار و يك دليل ازجمله دليل «جنگ» تلخ شد.»
علی مسعودی‌نیا نیز درباره رمان‌نویسی عالمی معتقد است: «پنجره زودتر مي‌ميرد» تلاشی عزيز است در راه احيای رمان «سیاسی/ اجتماعی». یعنی رمانی كه صراحتا موضوع خود را سیاست می‌گیرد و آن را در یك متن اجتماعی مطرح می‌كند. این ژانر - رمان سیاسی - كه از اصیل‌ترین و ریشه‌دارترین انواع داستان معاصر ایران است، در گذر زمان به دلایل عرضی و جوهری مختلف به دست فراموشی سپرده شده است. اما آنقدر ظرفیت دارد و آنقدر در فرهنگ سياست‌زده ايران محق به ادامه حيات است كه هر كوششی در راه احیای آن را باید به شدت گرامی داشت.»
وی هم‌اینک ستون «داستان عسقی - سیاسی عجیب میدون و سوفیا» را در روزنامه شرق می‌نویسد.

مدرس

پوریا عالمی
پوریا عالمی
نویسنده و روزنامه نگار

برگزارکنندگان

احمد راهداری
احمد راهداری
عضو هیئت اجرایی خانه نشریات دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

زمان‌بندی

روز اول
عنوانشروعپایان
جلسه اولهفته اول اسفند
جلسه دومهفته دوم اسفند
جلسه سومهفته سوم اسفند
جلسه چهارمهفته چهارم اسفند

سوالات متداول

پیش‌نیاز های علمی شرکت در این رویداد چیست؟
علاقه به نوشتن
بلیت پرینت شود یا خیر؟
خیر
آیا امکان پس دادن بلیت و عودت وجه وجود دارد؟
در صورت به حد نصاب رسیدن کلاس(12 نفر)، دیگر عزیزان که پیش تر ثبت نام کرده اند می توانند ثبت نام خود را لغو نمایند

آدرس: تهران میدان ونک، خیابان ملاصدرا، خیابان پردیس، دانشکده مکانیک و صنایع و مواد دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی