رویداد به پایان رسیده است!
بررسی فرصت های فناوری نانو در صنعت ساختمان در تاریخ چهارشنبه ۱۹ شهریور به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
چهارشنبه ۱۹ شهریور ساعت ۱۷:۰۰

بررسی فرصت های فناوری نانو در صنعت ساختمان

  • رایگان
  • آنلاین
  • تکنولوژی
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

فرصت‌های فناوری نانو در صنعت ساختمان


فرصت‌های فناوری نانو در صنعت ساختمان

اگر سیر پیشرفت علم و فناوری را در طول تاریخ بررسی کنیم، مجموعه‌ای از فناوری‌های انقلابی و تحول‌آفرین را می‌یابیم که با ظهور خود، تغییرات وسیعی را در زندگی بشر پدید آورده‌اند. نانوفناوری یکی از این فناوری‌های نوظهور است که طی سال‌های اخیر، پتانسیل‌های بی‌شمار خود را در قالب کاربردهای متنوع در صنایع مختلف، به منصه ظهور گذاشته است.

فناوری نانو، تقریباً در هر صنعت و حوزه علمی کاربرد دارد؛ از پزشکی و سلامت، حمل‌ونقل و الکترونیک گرفته تا ورزش، انرژی و حتی صنعت ساختمان. شاید با خود بگویید که فناوری بسیار پیشرفته‌ای همچون نانو، چگونه می‌تواند به صنعت ساخت‌و‌ساز کمک کند. از آن مهم‌تر، حتی اگر فرض کنیم که کاربردهایی بالقوه‌ای هم در این حوزه وجود دارد، آیا این کاربردهای نوآورانه مورد پذیرش فعالان صنعت قرار می‌گیرد؟

در پاسخ به این پرسش‌ها، باید گفت که هدف نهایی از به‌کارگیری فناوری‌های جدید در صنایع مختلف، کاهش هزینه، پایداری و بهره‌وری بیشتر بوده و صنعت ساختمان نیز، از این قاعده مستثنی نمی‌باشد. اگر نانوفناوری تسریع فرآیندهای ساخت‌وساز، پایداری بیشتر سازه‌ها و هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه را به دنبال داشته باشد، طبیعتاً هیچ مقاومتی از سوی بازیگران صنعت صورت نمی‌گیرد. جالب اینجا است که بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، از این فناوری تقریباً در تمامی بخش‌های صنعت ساختمان، از جمله مصالح پایه ساختمانی، پوشش نما، عایق‌بندی، کاشی و سرامیک، لوله‌ها، کفپوش‌ها و ... استفاده می‌شود

 

از مزایای کلیدی استفاده از فناوری نانو در صنعت ساختمان، می‌توان به افزایش کیفیت محصولات ساختمانی، صرفه‌جویی در مصرف انرژی (به همراه مزایای زیست‌محیطی)، صرفه‌جویی در هزینه‌ها و تسریع فرآیندهای ساخت‌وساز اشاره نمود. برای مثال، تولیدکنندگان عایق‌های ساختمانی یا سرامیک‌ها، می‌توانند از نانوفناوری برای بهبود ویژگی‌ها و در نتیجه افزایش بهره‌وری محصولات خود استفاده کنند. در ادامه، برخی از کاربردهای مهم نانوفناوری در صنعت ساختمان را مرور می‌کنیم:

با افزودن نانوذرات مختلف، می‌توان قابلیت‌هایی نظیر خودتمیزشوندگی را به رنگ‌های ساختمانی اضافه نمود. این رنگ‌ها که قابلیت استفاده در تمامی سطوح داخلی و خارجی را دارند، دوام بیشتری داشته و در عین کاهش قیمت تمام‌شده، سطح نگهداری از تجهیزات را بهبود می‌دهند. رنگ‌های آنتی باکتریال که از رشد باکتری و آلودگی به‌ویژه در اماکن عمومی جلوگیری می‌کنند، از دیگر کاربردهای متأثر از فناوری نانو می‌باشند. 

 

استفاده از شیشه‌های هوشمند، یکی دیگر از مظاهر نوآوری در صنعت ساختمان است که علاوه بر کنترل جذب نور، گرمای محیط را هم تحت کنترل خود در می‌آورد. شیشه‌های ضد انعکاس، خودتمیزشونده و ضد حریق، از دیگر مواردی هستند که از فناوری نانو بهره گرفته‌اند. به طور کلی، صرفه‌جویی در مصرف انرژی، یکی از نقاط تمرکز فناوری نانو در صنعت ساختمان است. در همین راستا، یکی از عمده کاربردهای فناوری نانو در صنعت ساختمان، به طراحی و تولید انواع عایق باز می‌گردد. عایق‌های صوتی با ضخامت بسیار کم، عایق‌های حرارتی با کارایی بالا و نانو عایق‌های رطوبتی، از مثال‌های رایج این موضوع محسوب می‌شوند.

در کنار موارد یاد شده، از طریق نانوفناوری می‌توان کیفیت سیمان و سایر مصالح پایه ساختمانی را هم بهبود داد. این مسئله، در قالب بهبود قابل‌توجه خواص فیزیکی و شیمیایی سیمان انجام می‌گیرد که به دلیل کاربرد فراوان آن در صنعت ساختمان، تحول چشمگیری در این صنعت پدید می‌آورد. تولید بتن‌های سبک، بتن خودترمیم شونده و نانو بتن‌های گرمازا هم، از مثال‌های دیگر کاربرد نانوفناوری در صنعت ساختمان است.

 

استفاده از فناوری نانو در خصوص شیرآلات ضد لک، کاشی‌ها و سرامیک‌های آنتی باکتریال و ضدلک، دکوراسیون و کارهای تزئینی مورد استفاده در ساختمان‌ها نیز، از نمونه‌های مشهود و پرتکراری هستند که این روزها با استقبال قابل توجهی روبرو شده و می‌تواند آینده این صنعت را تحت تأثیر قرار دهد. 

 

 

با توجه به گستردگی صنعت ساختمان و حجم عظیم فعالیت‌ها از یک‌سو و کاربردهای متنوع فناوری نانو در این صنعت، هشتمین وبینار کاریز، در قالب کاریز افق فناوری، به بررسی فرصت‌های فناوری نانو در صنعت ساختمان می‌پردازد. در این وبینار، دکتر حامد نیرومند، دکتری مهندسی عمران و عضو هیئت‌علمی دانشگاه، با توجه به تجارب خود در جایگاه مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان اصلاح خاک آسیا، مجموعه فرصت‌های کارآفرینی در صنعت ساختمان را تشریح می‌کند. از جمله عناوین مطرح در این وبینار که در روز چهارشنبه 19 شهریورماه و از ساعت 17 الی 18 برگزار می‌گردد، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

·         معرفی کاربردهای فناوری نانو در عرصه ساخت‌وساز

·         بررسی کاربردهای نانو در بهبود مصالح ساختمانی

·         نقش فناوری نانو در توسعه پایدار

·         فناوری نانو و اجرا در پروژه‌های عمرانی

·         نتایج علمی نمونه‌های موردی نانومحور

·         چالش‌ها و آینده فناوری نانو در عرصه ساخت‌وساز

گفتنی است که با توجه به روند رو به رشد سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی در کنار حمایت‌های متولیان دولتی، در خصوص ورود فناوری نانو به صنعت ساختمان در ایران، به نظر می‌رسد که آینده درخشانی در انتظار این صنعت باشد. در همین راستا، اگر از فعالان صنعت ساختمان و یا علاقه‌مند به آشنایی با آخرین فرصت‌های سرمایه‌گذاری نانویی در این صنعت هستید، در این وبینار حاضر شده و درک عمیق‌تری از روند تغییر و تحولات فناورانه صنعت ساختمان بیابید.

هیات علم

 

 

 

 

 

 

سخنرانان

دکتر حامد نیرومند
دکتر حامد نیرومند
فوق دکترا مهندسی عمران/ هیلت علمی دانشگاه و مدیرعامل شرکت اصلاح خاک آسیا
محسن ابراهیمی
محسن ابراهیمی
شبکه نوآوری کاریز

برگزارکنندگان

شبکه کاریز نوآوری
شبکه کاریز نوآوری
ستاد توسعه فناوری نانو
ستاد توسعه فناوری نانو

زمان‌بندی

روز اول
عنوانشروعپایان
ارائه فناوری۱۷:۰۰۱۷:۴۵
پرسش و پاسخ۱۷:۴۵۱۸:۰۰

سوالات متداول

پیش‌نیاز های علمی شرکت در این رویداد چیست؟
علاقمندی به کارآفرینی، راه اندازی کسب و کار، جذب سرمایه و ...

برگزار‌کننده

آواتار

کاریز، اکوسیستم استارتاپی فناوری های سخت / هاردتک

کاریز یک فناوری ایرانی است… فعالیت در اکوسیستم‌های نوآوری و کارآفرینی و موفقیت در آن به خصوص در حوزه هاردتک، در گرو تعهد ذهنی و عملی به مفهوم «همکاری و مشارکت» است. هیچ پروژه فناورانه بزرگی بدون همکاری بین چند متخصص از حوزه‌های گوناگون به موفقیت نمی

رویداد های برگزارشده۱۶
رویداد های فعال۱
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۱۱۰ نفر