رویداد به پایان رسیده است!
نهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران - مرحله دانشگاهی (دانشگاه صنعتی شریف) در تاریخ پنج‌شنبه ۱۵ اسفند به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

کاور
شنبه ۱۱ آبان ساعت ۲۱:۳۰

نهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران - مرحله دانشگاهی (دانشگاه صنعتی شریف)

  • رایگان
  • تهران
  • توسعه فردی و خانواده
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


رهبر انقلاب از سال‌های آغازین دهه هشتاد در پاسخ به نامه جمعی از فضلای حوزه علمیه قم اهمیت راه‌اندازی کرسی‌های نقد و نظریه‌پردازی و آزاداندیشی را به عنوان موضوعی بنیادی و مبنایی تبیین و بر اجرای آن تأکید نمودند. متأسفانه این مطالبه رهبری با وجود پیشینه ارزشمند نقد و مناظره در تاریخ کهن جامعه ما آن چنان که باید دنبال نشد.

از سال ۱۳۸۹ یک تلاش جدی در بین اعضای سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی به وجود آمد که بر این مطالبه رخت تحقق بپوشانند. این فعالیت مغفول مانده در کشور ما با خلق ایده‌ای در حوزه معاونت آموزشی و پژوهشی سازمان دانشجویان در سال ۱۳۸۹ کلید خورد و این‌چنین بود که اعضای سازمان دانشجویان از اوایل سال ۱۳۹۰ دبیرخانه مسابقات مناظره دانشجویان ایران را با هدف توسعه فرهنگ گفتگو و احترام به نظرات و آراء مخالف افتتاح نموده و نخستین دوره مسابقات مناظره دانشجویی نیز، اردیبهشت ۱۳۹۱ در دانشگاه تربیت مدرس با حضور ۱۶ گروه برگزار شد.

هم‌اکنون سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی اولین و تنها برگزارکننده این نوع مسابقات در حوزه دانشجویی در سطح کشور است. هشتمین دوره این مسابقات با حضور بیش از ۶۰۰ گروه از دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور هم‌اکنون در حال برگزاری است و مرحله نهایی آن در آذرماه امسال برگزار خواهد شد. سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف نیز به عنوان بازوی اجرایی این سازمان، متولی برگزاری مرحله دانشگاهی این مسابقات در دانشگاه صنعتی شریف است و آذرماه امسال نیز نهمین دوره آن را در دانشگاه اجرا خواهد کرد.

 

تاریخ برگزاری نهمین دوره مسابقات:

 

نهمین دوره این مسابقات در سال جاری به میزبانی دانشگاه صنعتی‌شریف برگزار می‌‌‌گردد و تیم قهرمان به مرحله منطقه‌ای مسابقات راه پیدا خواهد کرد.

 

شرایط شرکت در نهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران (دانشگاه شریف):

 

دانشجویان در همه مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری دانشگاه صنعتی شریف و سایر دانشگاه‌های تهران می‌توانند در مسابقات شرکت نمایند.

 

روند اجرای مسابقات مناظره:

 

۱. تشکیل گروه و ثبت‌نام در سایت Evand.

۲. دریافت بسته‌های آموزشی و شرکت در کارگاه‌های اصول و فنون مناظره.

۳. اعلام گزاره‌ها از سوی دبیرخانه به گروه‌ها.

۴. دریافت مواضع گروه‌ها در مورد گزاره‌های مسابقه.

۵. اعلام جدول حذفی مسابقات از سوی دبیرخانه.

۶. تحقیق و مطالعه.

۷. ارائه فرم چکیده مطالعات نیم ساعت قبل از شروع مسابقه.

۸. معرفی گروه‌های مناظره کننده توسط رئیس جلسه و شروع مسابقه.

۹. زنگ پایان مناظره و اعلام خاتمه مسابقه توسط رئیس جلسه.

۱۰. اعلام رای هیئت داوران، امتیازات و گروه برنده توسط رئیس جلسه.

 

 

نکات مهم:

 

  • گزاره‌ها توسط شورای علمی مسابقات تصویب شده و بعد از اعلام موضع تیم‌ها برای هر مسابقه تعیین می‌گردد.
  • هر مسابقه به وسیله هیأت داوران قضاوت می‌شود (۳ داور که از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز علمی هستند).
  • مسابقات به صورت تک‌حذفی است و این شیوه تا رسیدن به ۲ تیم برای مسابقه‌ی نهایی ادامه دارد.

 

جوایز تیم‌های برتر:


  - تیم اول: مبلغ ۸/۰۰۰/۰۰۰ ریال به همراه لوح یادبود مسابقات و راه‌یابی به مرحله منطقه‌ای مسابقات.

  - تیم دوم: مبلغ ۶/۰۰۰/۰۰۰ ریال به همراه لوح یادبود مسابقات و راهیابی به مرحله منطقه‌ای مسابقات.

  - تیم سوم: مبلغ ۴/۰۰۰/۰۰۰ ریال به همراه لوح یادبود مسابقات.

 

نحوه ثبت نام:

به صورت گروهی:
ثبت‌نام در این مسابقات فقط به صورت گروهی امکان پذیر است؛ بدین ترتیب که: یک نفر از اعضای گروه به عنوان سرگروه، به نمایندگی از گروه خود بلیت شرکت در مسابقات را (بعد از پرداخت ۴۰/۰۰۰ تومان وجه ثبت‌نام) تهیه می‌کند. سپس اطلاعات تکمیلی از سوی دبیرخانه مسابقه در کانال مسابقات  به آدرس SUTSDC@ به شرکت‌کنندگان ارائه می‌شود.

 

تاریخچه مسابقات مناظره در جهان و ایران:

 

مناظره از دیرباز روشی جذاب برای بحث و استدلال بین افراد فرهیخته ، دانشمندان و فیلسوفان بوده است. اختلاف دیدگاه‌های افراد در زمینه‌های مختلف باعث می‌شد تا روبروی یکدیگر قرار گیرند و بر روی گزاره‌های فلسفی، دینی، علمی، اخلاقی و ...  با هم بحث کنند و تلاش نمایند از راه منطق بر دیگری چیره شوند.

امروزه نیز بحث و استدلال به شیوه مباحثه و مناظره در حوزه‌های گوناگون رواج دارد؛ از مناظرات پرطرفدار ریاست جمهوری تا بحث‌های عمیق علمی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... دانشگاهی. 

مسابقات مناظره در خارج از ایران به عنوان یک فعالیت جدی در دانشگاه‌ها انجام می شود. پیشینه اجرای این مسابقات در این کشورها باعث شده تا مدل‌هایی استاندارد نظیر: مدارس فریب، پارلمانی بریتانیا، مدارس جهانی، کارل پوپر و… برای انجام مناظرات بوجود آیند. این مسابقات با عنوان  ” مسابقات قهرمانی جهان ” در کشورهای مختلف و با حضور دانشگاه‌هایی از کشورهایی چون استرالیا، انگلستان، ایالات متحده، کانادا، ایرلند، نیوزلند، فیلیپین، سنگاپور، آفریقای جنوبی، مالزی، پاکستان، یونان و … ( به ترتیب کسب مقام قهرمانی در مسابقات) برگزار گردیده است. سازمان دانشجویان ایران به عنوان اولین نهاد برگزار کننده‌ی مسابقات مناظره در ایران، برآن است تا این مسابقات را در سطح دانشگاه‌های کشور به سبک مدارس جهانی برگزار کند.

منتظرتان هستیم . . .

برگزارکنندگان

سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف
سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف
سازمان دانشجویان
سازمان دانشجویان
دانشگاه صنعتی شریف
دانشگاه صنعتی شریف
  • شروع: شنبه ۱۱ آبان ساعت ۲۱:۳۰
  • پایان: پنج‌شنبه ۱۵ اسفند ساعت ۲۰:۰۰

آدرس: تهران تهران، خیابان آزادی، دانشگاه صنعتی‌شریف