رویداد به پایان رسیده است!
تجربه هدایت پایان نامه به سمت راه اندازي يك استارت آپ بین المللی در تاریخ چهارشنبه ۹ مهر به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
چهارشنبه ۹ مهر ساعت ۱۶:۳۰

تجربه هدایت پایان نامه به سمت راه اندازي يك استارت آپ بین المللی

  • رایگان
  • آنلاین
  • کارآفرینی
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

تجربه هدایت پایان نامه به سمت راه اندازي يك استارت آپ بین المللی


یکی از موضوعات مهم و جذاب در جوامع دانشگاهی و البته فضای کسب‌وکار، چگونگی بهره‌مندی از نتایج تحقیقات دانشگاهی و نوآوری‌ها و ابداعات صورت گرفته توسط محققین، اساتید و دانشجویان است. شاید با خود بگویید که تنها کار دانشگاه، آموزش و اگر کمی مدرن‌تر نگاه کنیم، تحقیق و پژوهش برای توسعه علوم مختلف است. تا چند دهه پیش این‌چنین بود، اما امروزه دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی، به این حد بسنده نکرده و تلاش‌های خود برای تجاری‌سازی نوآوری‌های دانشگاهی را آغاز نموده‌اند. نتیجه این تلاش‌ها، در پارادایم جدید «کارآفرینی دانشگاهی» نمود یافته است!

نگاه دقیق‌تر به روند تغییر و تکامل دانشگاه به‌عنوان یکی از  اضلاع اصلی اکوسیستم نوآوری، نشان می‌دهد که دانشگاه‌های نوآور، به بحث تجاری‌سازی و ارزش‌افزایی از نوآوری‌ها و ابداعات خود به گونه دیگری نگاه می‌کنند. آن‌ها از تحقیقات بنیادین صرف، به سوی مجموعه‌ای متنوع از تحقیقات کاربردی در قالب همکاری‌های صنعت / دانشگاه روی آورده‌اند و در این مسیر، ابزارهایی نظیر صدور مجوز بهره‌برداری از پتنت، به آن‌ها کمک نموده تا بدون ورود مستقیم به بهره‌برداری از فناوری، امکان بهره‌مندی از منافع حاصل از فناوری توسعه‌یافته را داشته باشند.

برای درک بهتر تغییر رویکرد دانشگاه‌ها، کافی است به اخبار و گزارش‌های انتشار یافته از گوشه و کنار جهان و از جمله ایران دقت کنید؛ اخبار دانشگاهی، مملو از همکاری‌های متنوع و گسترده با صنایع، ترغیب دانشجویان و اساتید به فعالیت‌های کارآفرینانه و توسعه فعالیت‌های دفاتر حامی نوآوری و تجاری‌سازی، اعم از دفتر مالکیت فکری، دفتر انتقال فناوری و دفتر تجاری‌سازی در دانشگاه‌ها است. این امر، به حدی مورد توجه دانشگاه‌ها قرار گرفته که حتی از اصطلاح «دانشگاه‌های نسل سوم» برای توصیف این تغییرات در دانشگاه‌های نوآور استفاده می‌شود.

درست است که دانشگاه‌ها سعی کرده‌اند به نحوی در فعالیت‌های کارآفرینانه دخیل شده و در همکاری با صنعت و دولت، مارپیچ سه‌گانه نوآوری را با قدرت به پیش برانند، اما سؤالی که شاید هر عضو دانشگاهی در ذهن داشته باشد، این است که چگونه می‌توان یک ایده دانشگاهی را به بازار عرضه کرد؟ مسیرهای تجاری‌سازی ایده و فناوری در دانشگاه‌ها کدام است و یک فرد آکادمیک، از چه نقطه باید کار خود را آغاز کند؟

برای تجاری‌سازی نوآوری‌های دانشگاهی، روش‌های متفاوتی وجود دارد، از عقد قراردادهای همکاری مشترک با صنعت گرفته تا ثبت پتنت و صدور مجوز بهره‌برداری از آن. در این بین، یکی از مسیرهای جذاب و کارآمد که در چند سال اخیر به شدت مورد استقبال جامعه دانشگاهی قرار گرفته است، راه‌اندازی شرکت‌های زایشی توسط محققین دانشگاهی و ورود مستقیم به فعالیت‌های کارآفرینانه است. یک شرکت زایشی یا «Spin Off»، کسب‌وکار نوپایی است که با هدف تجاری‌سازی نتایج تحقیقات دانشگاهی، از سوی یک یا چند تن از اساتید، محققین و دانشجویان تأسیس می‌گردد. این شرکت‌های استارت‌آپی، عموماً بر مبنای یک ایده دانشگاهی که می‌تواند پایان‌نامه تحقیقاتی یکی از بنیان‌گذاران باشد، شکل گرفته و طبیعی است که می‌بایست حداقل‌هایی از پتانسیل‌های تجاری‌سازی و تطابق با بازار تقاضا را در بر داشته باشد.

در ظاهر، به نظر می‌رسد که همه چیز سر جای خود قرار دارد: یک ایده دانشگاهی مورد نیاز بازار، یک تیم کاری متخصص و کاملاً باانگیزه و البته حمایت دانشگاه! با این حال، چالش‌های پرشماری بر سر راه استارت‌آپ‌های دانشگاهی قرار دارد که شاید عمده‌ترین دلیل آن‌ها، عدم آشنایی بنیان‌گذاران با فضای کسب‌وکار و الزامات خاص آن است. آن‌ها با محیط آزمایشگاه و فضای تحقیقاتی خو گرفته‌اند و در طرف مقابل، تجربه‌ای در جذب سرمایه، تیم‌سازی، بازاریابی و مدیریت کسب‌وکار ندارند. به بیان بهتر، تنها بخشی که یک تیم کاری دانشگاهی می‌تواند به خوبی از عهده‌اش برآید، توسعه فنی ایده است که آن هم به دلیل تخصص و دانش قابل‌ملاحظه و اشراف به موضوع طی سال‌ها تحقیق و پژوهش به دست آمده است. از این منظر، موفقیت یک شرکت زایشی، نمی‌تواند به این سادگی‌ها صورت گیرد.

نظر به اهمیت مسئله، در وبینار یازدهم کاریز که در قالب کاریز تجربه برگزار می‌گردد، راه‌اندازی یک کسب‌وکار نوپا مبتنی بر یک ایده دانشگاهی، از زبان بنیا‌ن‌گذار آن مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این وبینار که با عنوان «تجربه هدایت پایان‌نامه به سمت راه‌اندازی یک استارت‌آپ بین‌المللی» برگزار خواهد شد، مسیر رشد و توسعه استارت‌آپ «Pantohealth»، از زبان دکتر فرزاد وصالی، مدیرعامل و بنیان‌گذار آن بیان می‌گردد. از آنجا که این استارت‌آپ در فضای بین‌المللی به فعالیت مشغول است، درکی بهتر از فضای کسب‌وکارهای نوپای دانشگاهی، به‌ویژه در بازارهای بین‌المللی فراهم می‌سازد.

اگر دانشجو، عضو هیئت‌علمی یا یک محقق دانشگاهی هستید، اگر به کارآفرینی علاقه دارید، اگر در خلال تحقیقات دانشگاهی خود، ایده‌ای جدید در ذهنتان شکل گرفته و فکر می‌کنید که حرف تازه‌ای در بازار تقاضا خواهید داشت، در این وبینار حضور یافته و چگونگی حضور در بازارهای بین‌المللی و همچنین چالش‌ها و فرصت‌های یک استارت‌آپ زایشی دانشگاهی را دریابید.

 

 

سخنرانان

دکتر فرزاد وصالی
دکتر فرزاد وصالی
مدير عامل و بنيانگذار استارتاپ pantohealth
محسن ابراهیمی
محسن ابراهیمی
شبکه نوآوری کاریز
امیر بشری
امیر بشری
مدیر عامل شرکت پیشرو ابتکار و دانش

برگزارکنندگان

شبکه نوآوری کاریز
شبکه نوآوری کاریز
اکوسیستم استارتاپی هاردتک

زمان‌بندی

چهارشنبه
عنوانشروعپایان
بیان تجربه۱۶:۳۰۱۷:۰۰
پرسش و پاسخ۱۷:۰۰۱۷:۳۰

برگزار‌کننده

آواتار

کاریز، اکوسیستم استارتاپی فناوری های سخت / هاردتک

کاریز یک فناوری ایرانی است… فعالیت در اکوسیستم‌های نوآوری و کارآفرینی و موفقیت در آن به خصوص در حوزه هاردتک، در گرو تعهد ذهنی و عملی به مفهوم «همکاری و مشارکت» است. هیچ پروژه فناورانه بزرگی بدون همکاری بین چند متخصص از حوزه‌های گوناگون به موفقیت نمی

رویداد های برگزارشده۲۷
رویداد های فعال۲
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۲۲۰ نفر