همایش سراسری «نجوم آماتوری با نگاه جهانی»

شروع رویداد
جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷ ۱۴:۰۰
پایان رویداد
جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷ ۲۰:۰۰
مکان رویدادشیراز
موضوع رویدادعلوم پایه / نجوم
اضافه به تقویم
همایش سراسری «نجوم آماتوری با نگاه جهانی»
برگزارکننده‌ی رویداد
تماس با برگزارکننده
۰۹۳۶۹۴۶۲۸۹۴
گزارش
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

اهداف و افق‌های همایش

 نجوم آماتوری ایران در مقایسه با همتاهای جهانی‌اش نسبتاً نوپا است. به همین دلیل نیازمند است همچنان از تجربیات آنان بیاموزد و خود را توانمندتر کند. این پرسش که تفاوت آنچه منجمان آماتور ما می‌کنند با آنچه در دیگر جاهای دنیا انجام می‌شود چیست، پرسشی است که باید پیاپی از خود بپرسیم. «اخترشناسان آماتور جدی در سراسر دنیا امروزه چه کارهایی انجام می‌دهند؟»
به همین منظور انجمن اخترشناسی شیراز در نظر دارد به برگزاری همایش سراسری با عنوان نجوم آماتوری با نگاه جهانی در تاریخ 21 اردیبهشت 1397 در سالن‌ همایش برج IT شهر شیراز بپردازد.
در این همایش تلاش بر این است که برخی از پاسخ‌های این پرسش را در اختیار شرکت‌کنندگان گذارده شده و از طریق کارگاه‌های آموزشی فشرده، آنان با بعضی مسایل و پروژه‌های نوین اخترشناسی آماتوری در جهان امروز آشنا شوند. از این رو از اساتید، منجمان، دانشجویان و سایر علاقه‌مندان به این عرصه دعوت می‌شود تا با شرکت در این همایش، کمک شایانی به اشاعه‌ی اهداف این همایش و شناساندن راه‌کارهای پیشرفت هرچه بیشتر نجوم آماتوری ایران بنمایند.

نکات مهم

نکته 1: با توجه به محدودیت در تعداد افراد، اولویت شرکت در همایش با کسانی است که زودتر ثبت‌نام کرده‌اند.
نکته 2: پس از پرداخت وجه، امکان استرداد آن تحت هیچ شرایطی وجود ندارد و شرکت‌کننده با پذیرش این موضوع، واریز را انجام داده است.
نکته 3: در روز همایش هنگام پذیرش همراه داشتن کارت شناسایی معتبر الزامی است.
نکته 4: برای بهره‌مندی از تخفیف دانشجویی، دانشجویان محترم می بایست تصویر کارت دانشجویی معتبر خود از طریق تلگرام به شماره 09369462894 ارسال کنند. پس از اعتبارسنجی، کد تخفیف 25 درصدی به ایشان تعلق گرفته و می‌توانند فرآیند ثبت‌نام را کامل کنند.
نکته 5: اعضا محترم انجمن اخترشناسی شیراز که بدهی مالی از جمله حق عضویت نداشته باشند، با دریافت کد تخفیف مشمول 50 درصد تخفیف خواهند شد.

نکته 6: حفظ شئونات حضور در جمع و رعایت موازین اخلاقی و عرفی وظیفه‌ی همه‌ی ماست. با رفتار شایسته‌ی خود، شأن منجمان علم‌دوست را در جایگاه بایسته‌اش نشان می‌دهیم.

سخنرانان

کاظم کوکرم

کاظم کوکرم

سردبیر مجله نجوم

کاظم کوکرم اکنون سردبیر مجله نجوم و دبیر علمی روزنامه جام جم است. وی سابقه‌ی تدریس زیادی در مراکز مختلف داشته و به عنوان کارشناس نجومی و علمی در برنامه‌های تلویزیونی هم حضور به هم رسانده است.

علی ابراهیمی سراجی

علی ابراهیمی سراجی

عضو هیأت تحریریه مجله نجوم

سراجی عضو هیأت تحریریه‌ی مجله‌ی نجوم، کمیته‌ی علمی ستاد استهلال تهران و باشگاه نجوم برج میلاد تهران است. او در تقویم‌نگاری و استهلال سابقه‌ی زیادی از جمله ارائه‌ی مقالات متعدد و چاپ کتاب، دارد. همچنین ایشان مروج نجوم در بین قشر دانش‌آموزی بوده و سابقه‌ی طولانی برگزاری گشت‌های رصدی را نیز دارد.

آروین صداقت‌کیش

آروین صداقت‌کیش

سرپرست هیأت علمی انجمن اخترشناسی شیراز

ایشان از همان سال‌های اولیه‌ی پیدایش انجمن اخترشناسی شیراز به عنوان عضو هیأت علمی و سالیان طولانی به عنوان سرپرست هیأت علمی انجمن فعالیت می‌کند. ایشان پژوهشگر، منتقد کتاب‌های علمی، مدرس نجوم در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی بوده و فعالیت‌هایی در زمینه‌ی پیوند نجوم آماتوری و حرفه‌ای هم داشته‌اند.

علی عمانی

علی عمانی

عضو هیأت علمی انجمن اخترشناسی شیراز

علی عمانی دو دوره سرپرست انجمن اخترشناسی شیراز و چندین دوره عضو هیأت سرپرستی بوده است و اکنون عضو کارآموز هیأت علمی انجمن است. او رصدگر اجرام عمق آسمان است و دوره‌های متعددی به آموزش رصد پرداخته است. سابقه‌ی زیادی در استهلال دارد و سمینارهای زیادی ارائه و مقالات متعددی به چاپ رسانده است.

برگزارکنندگان

محمود عبدالهی

محمود عبدالهی

دبیر اجرایی

ایشان سرپرست فعلی انجمن اخترشناسی شیراز (دوره‌ی 97-1396) با سابقه‌ی علمی در ارائه‌ی سمینارهای علمی به‌ویژه در زمینه‌ی فضانوردی، بارش‌های شهابی و گرفت‌ها، شرکت و مدیریت ده‌ها برنامه‌ی استهلال و ارائه‌ی مقالات متعدد نجومی از جمله در سطح ISI هستند.

آروین صداقت‌کیش

آروین صداقت‌کیش

دبیر علمی

ایشان از همان سال‌های اولیه‌ی پیدایش انجمن اخترشناسی شیراز به عنوان عضو هیأت علمی و سالیان طولانی به عنوان سرپرست هیأت علمی انجمن فعالیت می‌کند. ایشان پژوهشگر، منتقد کتاب‌های علمی، مدرس نجوم در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی بوده و فعالیت‌هایی در زمینه‌ی پیوند نجوم آماتوری و حرفه‌ای هم داشته‌اند.

سوالات متداول

پیش‌نیاز های علمی شرکت در این رویداد چیست؟
دانش نجومی در سطح مقدماتی، ریاضیات و فیزیک در سطح دبیرستان
در صورت عدم تمایل به شرکت پس از ثبت‌نام، چه میزان از مبلغ بلیت باز پس داده می‌شود؟
پس از انجام قطعی فرآیند ثبت‌نام، هیچ مبلغی برگشت داده نخواهد شد.
آیا در پایان همایش گواهی شرکت در همایش ارائه می‌شود؟
در صورت درخواست افراد شرکت کننده در این همایش، یک گواهی از جانب انجمن اخترشناسی شیراز مبنی بر شرکت در همایش سراسری «نجوم آماتوری با نگاه جهانی» به فرد متقاضی ارائه می‌شود.
اعضای رسمی انجمن اخترشناسی شیراز چگونه کد تخفیف 50 درصدی دریافت می‌کنند؟
بر اساس لیست امور اعضاء و امور مالی انجمن اخترشناسی شیراز، برای اعضایی که بدهی مالی (از جمله پرداخت حق عضویت) نداشته باشند، کدهای تخفیف 50 درصدی صادر شده و ارسال می‌شود.
منظور از بدهی مالی چیست؟
افرادی مشمول بدهی مالی می‌شوند که مبالغی از جمله حق عضویت در ماه‌های پیشین، هزینه‌ی گشت‌های نجومی و هزینه‌ی کلاس‌های آموزشی را به‌طور کامل پرداخت نکرده باشند. این افراد از مشوق‌های ویژه مانند تخفیف‌ها، حق رأی در انتخابات انجمن، حق کاندیدا شدن در انتخابات سرپرستی و هیأت نظارت و بازرسی و... محروم می‌شوند.
دانشجویان چگونه کد تخفیف 25 درصدی دریافت کنند؟
دانشجویان محترم می‌بایست تصویری خوانا از کارت دانشجویی معتبر (کارتی که تاریخ انقضای آن نگذشته باشد) خود را به شماره‌ی 09369462894 تلگرام کنند. پس از اعتبارسنجی کد تخفیف 25 درصدی برای ایشان صادر می‌شود و می‌توانند ثبت‌نام خود را کامل کنند.

زمان‌بندی

روز اول
عنوانشروعپایان
آغاز و خوش‌آمدگویی۱۴:۰۰۱۴:۰۰
گشایش موضوع؛ نجوم آماتوری امروز جهان۱۴:۰۰۱۴:۳۰
نجوم آماتوری؛ چشم‌انداز پروژه‌ها۱۴:۳۰۱۵:۰۰
استراحت و پذیرایی۱۵:۰۰۱۵:۱۵
ابداع روش‌های جدید۱۵:۱۵۱۵:۴۵
کارگاه تلسکوپ‌های روباتیک۱۵:۴۵۱۷:۰۵
استراحت و پذیرایی۱۷:۰۵۱۷:۲۵
کارگاه جنبش جستجوی سیارک۱۷:۲۵۱۸:۴۵
کارگاه چگونه سیاره‌ی فراخورشیدی کشف کنیم؟۱۸:۴۵۲۰:۰۰

آدرس:شیراز شیراز، خیابان اردیبهشت، حد فاصل خیابان 20متری سینما سعدی (7 تیر) و صورتگر (فقیهی)، برج IT، طبقه یازدهم