رویداد به پایان رسیده است!
همایش کاربردی آشنایی با بازار چین و قراردادهای تجاری در تاریخپنج‌شنبه ۱۶ اسفندبه پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

همایش کاربردی آشنایی با بازار چین و قراردادهای تجاری

شروع:
پنج‌شنبه ۱۶ اسفند ۹۷ ۰۹:۰۰
پایان:
پنج‌شنبه ۱۶ اسفند ۹۷ ۱۶:۰۰
همایش کاربردی آشنایی با بازار چین و قراردادهای تجاری
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد

مقدمه

❇️اقتصاد چین امروزی یک اقتصاد بازار بر مبنای مالکیت خصوصی است. دولت هنوز بر بخش‌های استراتژیک زیربنایی اقتصاد همچون تولید انرژی و صنایع سنگین مسلط است اما سرمایه‌گذاری خصوصی به سرعت در حال افزایش است. از هنگام آغاز آزادسازی اقتصادی در سال 1978 چین یکی از بالاترین رشدهای اقتصادی را در دنیا داشته‌است. بر اساس آمار صندوق بین‌المللی پول رشد سالانه تولید چین از سال 2001 تا 2010 به طور میانگین 10.5% بوده و بین سال‌های 2007 تا 2011 درصد رشد اقتصادی چین معادل مجموع درصدهای رشد اقتصادی کشورهای گروه 7 (7 کشور بزرگ صنعتی دنیا) بوده‌است.

❇️بهره‌وری بالا در تولید، نیروی کار ارزان و زیرساخت‌های نسبتاً مناسب عواملی هستند که چین را به تولیدکننده پیشرو دنیا تبدیل کرده‌اند. اما اقتصاد چین از نظر مصرف انرژی بهره‌وری بسیار پایینی دارد. این کشور در سال 2010 بزرگترین مصرف‌کننده انرژی دنیا شد، در حالیکه بیش از 70 درصد انرژی خود را از زغال سنگ تامین می‌کرد. در سال 2013 چین جای آمریکا را در صدر فهرست واردکنندگان نفت خام گرفت. رشد اقتصادی سریع و صنعتی‌سازی این کشور به محیط زیست آن نیز آسیب زده‌است. از اوایل سال 2010 به بعد رشد اقتصادی چین شروع به کاهش کرده و از تقاضای بین‌المللی برای صادرات چین کاسته شده‌است که این موضوع تلاطماتی را در اقتصاد جهانی پدید آورده‌ است.

❇️میزان ذخایر ارز خارجی چین در پایان سال 2010 حدود 2.85 تریلیون دلار بوده‌است که این کشور را با اختلاف بسیار صاحب بزرگترین ذخایر ارزی دنیا کرده‌است. چین همچنین بیش از 1.16 تریلیون دلار اوراق قرضه دولتی آمریکا را خریداری کرده و بزرگترین دارندهٔ خارجی دیون دولتی آمریکا محسوب می‌شود. چین همچنین در سال 2012 بیش از هر کشور دنیا سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به میزان 253 میلیارد دلار دریافت کرده‌است.

❇️بسیاری از شرکت ها در بازار چین توفیقی به دست نیاوردند، چرا که مصرف کنندگان این کشور را به خوبی نمی شناسند یا فکر می کنند که همه ی آن ها شبیه به هم فکر می کنند. اما چین با 5000 سال تاریخ ثبت شده، یک کشور چند نژادی، چند فرهنگی، چند مذهبی و به لحاظ جغرافیایی بسیار وسیع است، پس می توان دریافت که با طیفی از رفتارهای مصرفی مختلف رو به رو هستیم. در تحقیقاتی هم که در مورد چین انجام شده معمولا این کشور را به بخش های مختلف تقسیم می کنند و به طور مجزا در مورد وضعیت هر منطقه نظر می دهند.

❇️این باور وجود دارد که چینی ها بیشتر برندهای داخلی را ترجیح می دهند، اما تحقیقات اخیر نشان میدهد که درصد ترجیح برندهای داخلی کاهش یافته و درصد ترجیح برندهای خارجی در حال افزایش است. در یکی از پژوهش هایی که سال 2008 انجام شده بود نشان داده شد که تنها 30% پاسخگویان به برندهای چینی اعتماد دارند. مردم چین اعتقاد دارند که کالاهای داخلی کیفیت درجه خوب، بسته بندی ضعیف و قیمت های پایینی دارند.

❇️مردم چین بسیار به حفظ ظاهر و وجهه اجتماعی خود علاقه مندند. در بسیاری از شهرها مردم کالاهای لوکس را تهیه می کنند حتی اگر پول کافی برای خرید غذای خود نداشته باشند. یعنی به طور سنتی آن ها خیلی از کالاها را برای برطرف کردن نیازهای اجتماعی خود خریداری می کنند، مثلا در مهمانی ها و مراسم. در این مواقع هم برند و قیمت برایشان حائز اهمیت می شود. به همین خاطر اصطلاحی تحت عنوان Face Consumption در چین وجود دارد که در واقع نشان از خرید برخی از کالاهای برند برای به دست آوردن وجهه اجتماعی در این کشور دارد.

در حال حاضر بازار مصرف کنندگان چین به سرعت در حال رشد است و محصولات جدید به سرعت از سوی مردم پذیرفته می شود. برای معرفی محصول جدید رسانه ی تلویزیون و بعد از آن روزنامه ها مهم ترین وسیله دستیابی به مشتریان به حساب می آید. همچنین تبلیغات شفاهی و توصیه های افراد نزدیک برای مصرف کنندگان چین اهمیت زیادی دارد. این موضوع بیشتر در نواحی ای که افراد تحصیلات کم تری دارند دیده می شود.

پوستر

سخنرانان

🗣مسعود کمالی اردکانی: رایزن اسبق بازرگانی ایران در چین و عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی
🗣سیدرضا سیدآقازاده: رایزن سابق بازرگانی ایران در چین
🗣مجتبی موسویان: مدیرکل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت

توضیحات

📕مراسم رونمایی کتاب از ساعت 16 الی 17

موارد مورد نیاز

به دنبال اطلاعات بیشتر هستید؟ در تلگرام و اینستاگرام ما را دنبال کنید

ارتباط با ما

(داخلی 118)سرکار خانم رحمانی tell:     0218695

(داخلی 3)fax:     0218695

Email:   b.amoozesh@gmail.com

Telegram & whatsapp :   09332644108

Website:    www.ibtc.ir
 

آدرس:تهران خیابان کارگر شمالی،روبروی پارک لاله، پلاک 1204