رویداد به پایان رسیده است!
وبینار آشنایی با پایگاه های استنادی Web of Science و Scopus و نرم افزارهای مدیریت منابع EndNote و Mendeley در تاریخ پنج‌شنبه ۶ دی به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
پنج‌شنبه ۶ دی ساعت ۰۹:۰۰

وبینار آشنایی با پایگاه های استنادی Web of Science و Scopus و نرم افزارهای مدیریت منابع EndNote و Mendeley

  • از ۶۵,۰۰۰ تومان
  • آنلاین
  • تحصیلی
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


آشنایی با پایگاه های استنادی Web of Science & Scopus

و نرم افزارهای مدیریت منابع EndNote & Mendeley

کارگاه آموزشی آشنایی با اصول جستجوی موضوعات جدید تحقیقاتی، مقالات و ژورنال های علمی، و منابع معتبر پژوهشی در پایگاه های اطلاعاتی و استنادی آنلاین (Web of Science & Scopus)  و مدیریت آنها در نرم افزارهای مدیریت منابع و اسناد (EndNote & Mendeley)

 

 (مناسب برای تمامی رشته ها)

 

دوره آموزشی آنلاین (وبینار) آشنایی با پایگاه های استنادی و نرم افزارهای مدیریت منابع

امروزه، تولید علم و انتشار مقالات و آثار علمی در ژورنال های معتبر بین المللی و مجلات آی اس آی (ISI)، بیش از پیش اهمیت یافته است. مجلات  علمی از مهم ترین منابع اطلاعاتی مورد نیاز برای آموزش و پژوهش محسوب می شوند و از همین رو، پژوهشگران بیش از هر زمان دیگری نیازمند دستیابی به آخرین یافته‌های علمی و جدید‌ترین مقالات منتشر شده می‌باشند. به همین ترتیب، نحوه دسترسی به منابع و اطلاعات و مقالات علمی، و شیوه استفاده نظام مند و هدفمند از آنها، به ضرورتی انکارناپذیر برای محققان و دانشگاهیان تبدیل شده است. از همین رو، شاهدیم که هر روز راهکارهای نوین و ابزارها و شیوه های جدید در اختیار پژوهشگران و دانشجویان و دانشگاهیان قرار می گیرد تا بتوانند با کمک آن، به نگارش و تولید مقالات علمی و انتشار آنها بپردازند. از جمله این ابزارها و راهکارهای نوین، پایگاه های اطلاعاتی و استنادی آنلاین و نیز نرم افزارهای مدیریت منابع و اسناد علمی است.  

کارگاه «آشنایی با پایگاه های استنادی و نرم افزارهای مدیریت منابع» یک کارگاه چندمنظوره برای آشناسازی شما با مهم ترین بانک های اطلاعاتی و استنادی آنلاین (یعنی دو پایگاه مشهورWeb of Science  و Scopus) و مهم ترین نرم افزارهای مدیریت منابع و اسناد پژوهشی (یعنی EndNote و Mendeley) است. این مجموعه آموزشی، در واقع، مهم ترین ابزارهای پژوهشی محققان به شمار می آیند که برای جستجو و شناسایی موضوعات جدید تحقیقاتی، مقالات و منابع معتبر و به روز علمی، و اطلاعات و دستاوردهای پژوهشی مورد نیاز در پروژه های پژوهشی مورد استفاده قرار می گیرند.

مجموعه بانک استنادی Web of Science بزرگ ترین پایگاه اطلاعاتی و استنادی آنلاین است که حجم بسیار گسترده ای از مقالات معتبر بین المللی (شامل هزاران منبع از مجلات، ثبت اختراعات، متون علوم و ...) را از منابع وب و دیگر داده­های علمی گردآوری کرده است. این پایگاه به محققان و دانشجویان کمک می کند تا نه تنها آخرین اطلاعات و یافته های علمی حوزه تخصصی شان را بیایند، بلکه همچنین بتوانند بر اساس نمایه سازی مقالات با شاخص های گوناگون، با میزان اعتبار مقالات مختلف نیز آَشنا شوند. Web of Science به محققان کمک می کند تا از یک سو از روند شکل گیری یک موضوع و توجه به آن در دوره های زمانی مختلف آگاه شوند و از سوی دیگر، با پژوهشگران هسته و اصلی در یک حوزه علمی آشنا شده و کنفرانس مهم و باکیفیت در یک حوزه را به راحتی بیایند. این پایگاه همچنین ابزار بسیار خوبی برای جستجو، یافتن و تحلیل مقالات پر استناد و داغ در یک حوزه علمی به شمار می آید.  

در کنار آن، می توان به مجموعه بانک اطلاعاتی scopus نیز اشاره کرد که از مجموعه بانک های استنادی علوم است که در سال 2004 راه اندازی شده و توسط شرکت Elsevier منتشر می شود. اسکوپوس، به عنوان یکی از بزرگترین پایگاه های چکیده سازی و نمایه های استنادی جهان، پس از web of science که توسط ISI تولید می شود، دومین نمایه استنادی علوم محسوب می گردد. این پایگاه ابزار خوبی برای پژوهشگران در حوزه های مختلف است که نه تنها اطلاعات مقالات و چکیده آنها، بلکه میزان استنادات آنها را نیز بیان می کند. به عبارت دیگر، علاوه بر جستجو و دسترسی به مقالات معتبر، می توان فعال ترین نویسنده، سازمان، مراکز تحقیقاتی و مجلات هسته را در حوزه موضوعی خاص تعیین و رتبه بندی کرد.

در عین حال، هر دو شرکت اصلی ارائه دهنده خدمات پایگاه داده (یعنی تامسون رویترز و الزویر) نرم افزارهای اختصاصی خود را برای مدیریت و سازمان دهی مقالات و اطلاعات علمی موجود در این پایگاه ها ارائه کرده اند. تامسون رویترز، نرم افزار مدیریت منابع «اندنوت» (EndNote) و الزویر نیز نرم افزار مندلی (Mendeley) را عرضه کردند. این نرم افزارها شناخته شده ترین نرم افزارهای مدیریت منابع و اسناد علمی (Reference Manager) به شمار می آیند. مدیریت منابع و مراجع یا در اصطلاح «رفرنس نویسی» امری ضروری برای متون علمی و آکادمیک است که هر محققی در روند پژوهش، بدون شک با آن برخورد خواهد داشت. محققان از این نرم افزارها استفاده می کنند تا منابع و مدارک مقالات شان را تجمیع، سازماندهی، و مدیریت کنند. این نرم‌افزارها امکان رفرنس‌گذاري در متن مقاله، کتاب، پایان‌نامه و طرح تحقیقاتی را فراهم می‌آورند. علاوه بر آن، امکان ذخیره‌سازی اطلاعات کتاب شناختي مقاله، چکيده و حتي متن کامل مقاالات مورد استناد را هم دارا می باشند و به محقق کمک می کنند تا به راحتی، منابع تحقیق خود را دسته بندی کرده و به شکلی یکسان و منظم مورد استناد قرار دهد.

 

محورهای اصلی کارگاه:

الف: آشنایی با پایگاه های اطلاعاتی و استنادی (وب آف ساینس و مندلی)

-       معرفی انواع پایگاه های انتشاردهنده و نمایه کننده اسناد علمی

-       آشنایی با پایگاه های اطلاعات علمی بین المللی برای جستجوی مقالات و مجلات (ISI و Scopus)

-       انواع مجلات، به لحاظ داوری و دسترسی و میزان اعتبار

-       آشنایی با انواع مجلات معتبر ISI در موضوعات و حوزه های علمی مختلف 

-       آشنایی با مجلات دارای ضریب تاثیر (Impact factor)  و مجلات فهرست شده در (ISI Listed)

-       آشنایی با گزارش استنادی مجلات   Journal Citation Report (JCR)

-       نحوه به دست آوردن Q ها در JCR

-       جستجوی پیشرفته و استراتژی های موجود در محیط اسکوپوس (Scopus) و وب آف ساینس (Web Of Science)

-       نحوه‌ جستجوی نشریه معتبر در اسکوپوس و وب آف ساینس

-       نحوه محدود سازی نتایج جستجو و تحلیل نتایج

-       جستجوی نویسندگان و شاخص ها و وابستگی ها

-       معرفی عملکردهای منطقی و کدهای تعریف شده

-       شناسایی پژوهشگران بین المللی مطرح در زمینه موضوعی مختلف و لینک شدن به تیم پژوهشی آنها

-       آشنایی با نویسندگان مطرح یک حوزه بر اساس شاخص هرش (Hirsch)

-       دسترسی به برنامه کنفرانس های مهم در یک حوزه

 

ب: آشنایی با نرم افزارهای مدیریت اسناد (اندنوت و مندلی)

-       آشنایی با روش نصب و ساختار کلی نرم‌افزارهای اندنوت و مندلی

-       ساخت اکانت در نرم افزار

-       افزودن اسناد و تکمیل کردن اطلاعات

-       روش های مختلف ايجاد بانک اطلاعاتی در نرم‌افزار

-       فراخوانی استایل ها و کار با پنجره استایل

-       ساخت گنجینه و کار با منوی تنظیمات

-       پیشتیبان گیری و فراخوانی آن

-       انواع شیوه‌های ورود اطلاعات مقالات به بانک اطلاعاتی

-       ذخیره‌سازی و سازماندهی مقالات

-       خروجی گرفتن از مقالات بازیابی شده در محیط بانک‌های اطلاعاتی مختلف

-       کار با فضای ابری و ذخیره سازی داده ها در وب

-       پیدا کردن اطلاعات یک مقاله مرتبط با ژورنال ها در پایگاه های معتبر دنیا نظیر Elsevier, IEEE, Springer, Wiley

-       نصب افزونه مندلی و اندنوت در نرم افزار  Word

-       نحوه ارجاع دهی در متن با کمک مندلی و اندنوت

-       مدیریت کتابخانه شخصی در مندلی و اندنوت

 

روش های برگزاری کارگاه: حضوری، آنلاین (وبینار)، غیرحضوری

این دوره از کارگاه، به دو صورت «حضوری» و «آنلاین» (یعنی به صورت پخش زنده اینترنتی و با امکان گفتگو و طرح پرسش) برگزار می شود تا علاقه مندانی که به هر دلیل، امکان حضور در روز برگزاری کارگاه در دانشگاه تهران را ندارند، این فرصت را از دست ندهند.

برخلاف دوره های قبلی که فقط مختص کسانی بود که می توانستند به صورت حضوری در کارگاه شرکت کنند، در این دوره تصمیم گرفتیم برای علاقه مندانی که امکان حضور ندارند، راه حلی پیدا کنیم. به همین دلیل به سراغ برگزاری کارگاه به صورت آنلاین رفتیم تا این امکان فراهم شود که هم زمان با کارگاه حضوری، آن دسته از علاقه مندانی که می خواهند از راه دور در کارگاه حاضر باشند هم به راحتی از طریق اینترنت به کارگاه متصل شده و از این طریق در سالن کنفرانس دانشگاه حاضر شوند. 

بنابراین، شما می توانید در زمان برگزاری کارگاه، در هر نقطه ای از کشور که دوست دارید باشید! فقط کافی است آنلاین باشید! کافی است به اینترنت وصل باشید و یک لب تاپ یا گوشی همراه هوشمند داشته باشید، آن وقت شما هم دقیقا مثل دانشجویانی که در کلاس حاضرند، می توانید از ارائه استاد استفاده کنید؛ مثل دانشجویان دیگر صدای استاد را به طور هم زمان بشنوید و اگر در جریان بحث سوالی برای تان پیش آمد بپرسید.

در عین حال، یک نوع دیگر از ثبت نام هم وجود دارد که ویژه دوستانی است که علاقه مندند فیلم ضبط شده کارگاه را هم در اختیار داشته باشند؛ نام این ثبت نام «ثبت نام دوره غیرحضوری» است. در ثبت نام دوره غیرحضوری، بعد از برگزاری کارگاه، بسته ای از محتوای کامل کارگاه برای ثبت نام کنندگان این دوره ارسال می شود. این بسته آموزشی غیرحضوری شامل «ویدئوی کامل کارگاه و فایل پاورپوینت تدریس شده توسط استاد» می باشد. این بسته، پس از پایان کارگاه، و پس از اینکه میکس ویدئوی کارگاه آماده شد، به آدرس شما پست می شود. معمولا بسته های غیرحضوری، 48 ساعت پس از برگزاری کارگاه آماده و ارسال می شوند.

 

سؤالاتی که ممکن است بخواهید از ما بپرسید:

·      آیا این برنامه، فقط سخنرانی محور است؟

خیر؛ کارگاه «آشنایی با پایگاه های استنادی و نرم افزارهای مدیریت منابع»، به خاطر ماهیت تعاملی و عملی موضوع بحث، یک برنامه عملیاتی است. در این کارگاه، شواهد و مثال های عینی بسیاری ذکر خواهد شد. بخشی از موضوعات مرتبط با بحث، توسط استاد، در اختیار شرکت کنندگان قرار داده خواهد شد و به صورت عملی، اشتباهات معمول و مشهود آنها مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین مواردی مانند نحوه کار با پایگاه های داده و نرم افزارهای مدیریت منابع، به صورت عملی تمرین خواهد شد. حتی الامکان همه تلاش ها در این کارگاه مبتنی بر این است که کلیه شرکت کنندگان به صورت عملی درگیر بحث جستجوی منابع آنلاین، کار با پایگاه های داده و مسائل مرتبط با آن شوند.

 

آیا مطالب دوره برای من کاربردی است؟
چیزی که درباره این دوره مهم است دقیقا «کاربردی» بودن آن است. به این معنا که ما نمی خواهیم با بحث های تئوریک و تعریفی و کلی، وقت کارگاه را بگیریم، برعکس، هدف ما این است که مهم ترین و متمایزترین تکنیک ها و مهارت هایی که شما برای رزومه و جلسه مصاحبه خود نیاز دارید در اختیارتان قرار دهیم. به همین دلیل، آموزش های استاد، همگی دارای یک دستورالعمل کاربردی و اجرایی هستند که برای شما طراحی شده تا دقیقا بدانید از چه نقطه ای باید شروع کنید و چطور پیش بروید و در نهایت به کجا برسید.

 

من در بحث جستجوی منابع و کار با پایگاه ها و سایت های مقالات هیچ تجربه ای ندارم، آیا این دوره برای من مفید خواهد بود؟
اغلب کسانی که در دوره های ما شرکت می کنند، به دنبال آن هستند که مهارت های لازم را برای تحقیق و ریسرچ و نگارش تحقیقات دانشگاهی شان فرا بگیرند تا در نهایت بتوانند بدون تکیه بر دیگران و به طور مستقل، کارشان را به ثمر برسانند. آشنایی با پایگاه های اصلی استنادی و اطلاعاتی هم از جمله موضوعاتی است که به شدت نیازمند یک ارائه و آموزش گام به گام است تا همه مباحث اصلی و مهم را در اختیار دانشجو قرار دهد. مدرس دوره، فرض را بر این می گذارد که مخاطبینش اطلاع چندانی از جستجوی منابع ندارند و طبیعتا بسیاری از حاضران در کارگاه هم برای اولین بار است که می خواهند با نرم افزارهای تخصصی همچون اندنوت و مندلی کار کنند، و استاد بر همین اساس آموزش هایش را به صورت گام به گام پیش می برد. بنابراین نگران نباشید؛ اگر هیچ تجربه ای ندارید، مطمئن باشید این دوره، اولین تجربه ارزشمند شما در شناسایی راهکارهای جستجو و کار با منابع استنادی خواهد بود که شما را به هدف اصلی تان، یعنی دستیابی به بهترین منابع موجود و نگارش یک تحقیق ایده آل راهنمایی خواهد کرد.

 

من در شهرستان زندگی می‌کنم، چطور می‌توانم در این دوره شرکت کنم؟
همان طور که در بخش های قبلی اشاره کردیم، این کارگاه هم به صورت حضوری برگزار می شود و هم به صورت آنلاین. بنابراین محدودیت جغرافیایی اصلا مهم نیست. شما می توانید با ثبت نام آنلاین در این کارگاه، همه اطلاعات و مطالبی که دیگر شرکت کنندگان به دست می آورند را داشته باشید.

 

·      من کار بر پروژه تحقیقاتی ام را شروع کرده ام و تا اندازه ای هم پیش رفته ام و برخی منابع مورد نیازم را یافته ام؛ آیا می توانم از مدرس کارگاه برای راهنمایی تکمیل پروژه ام کمک بگیرم؟

بله. در پایان کارگاه، یک فرصت پرسش و پاسخ به دانشجویان داده می شود تا سوالات خودشان را از استاد بپرسند. همچنین (و این کمک خوبی به شما خواهد بود) شما می توانید حتی پس از اتمام کارگاه و در روزهای بعد، از طریق ثبت نام رایگان در گروه مشاوره کارگاه (با عنوان جلسات آنلاین مشاوره با استاد)، با استاد در ارتباط بوده و سوالاتتان را از ایشان بپرسید.

 

·      آیا با ثبت نام در این دوره، به جز شرکت در کارگاه، خدمات دیگری هم دریافت خواهم کرد؟

بله. مجموعه ای از خدمات جانبی هم برای شرکت کنندگان در این دوره در نظر گرفته شده است، به این شرح:

- عضویت رایگان شرکت کنندگان در جلسات آنلاین مشاوره با استاد (گروه مشاوره با استاد)
- معرفی مهم ترین منابع و پایگاه های شناخته شده در زمینه آشنایی با پایگاه های استنادی و نرم افزارهای مدیریت اسناد
- ارائه بسته آموزشی مکمل به کسانی که علاقه مندند منابع علمی و آموزشی در بحث مقاله نویسی و فعالیت های پژوهشی داشته باشند. (این بسته شامل هزینه جداگانه است)
- ارایه گواهینامه برای شرکت کنندگان (در صورت تمایل به داشتن گواهینامه، لازم است در زمان ثبت نام، گزینه مربوط به گواهینامه را انتخاب کنید)
- پذیرایی میان وعده
 

گواهینامه کارگاه

شرکت کنندگان در کارگاه حضوری، می توانند در صورت تمایل «گواهینامه شرکت در کارگاه» (با مهر موسسه آموزشی کسرا (تحقیق یار)) را دریافت کنند. در صورت تمایل به داشتن گواهینامه، لطفا در صفحه ثبت نام، گزینه «ثبت نام همراه با گواهینامه» را انتخاب کنید.

 

آیدی تلگرام تحقیق یار در صورت هرگونه اشکال، ابهام یا سؤالات احتمالی:

Telegram.me/tahghighyar2

 

 در صورتی که سوال و یا ابهامی دارید حتما ما در میان بگذارید.

tahghighyar@gmail.com (ایمیل وبسایت)

@tahghighyaar (کانال تلگرام تحقیق یار)

https://instagram.com/tahghighyar   (آیدی پیج ایسنتاگرام)

02166927480 – 02166927620 (تلفن های دفتر)

09913762432 (تماس و پیامک در ساعات خارج اداری)

برگزارکنندگان

موسسه علمی آموزشی تحقیق یار
موسسه علمی آموزشی تحقیق یار
زیر نظر موسسه انتشاراتی کتاب کسرا

برگزار‌کننده

آواتار

تحقیق یار

موسسه علمی آموزشی تحقیق یار (زیر نظر موسسه انتشاراتی کتاب کسرا) 

رویداد های برگزارشده۹
  • شروع: پنج‌شنبه ۶ دی ساعت ۰۹:۰۰
  • پایان: پنج‌شنبه ۶ دی ساعت ۱۵:۰۰
رویداد آنلاین است