رویداد به پایان رسیده است!
وبینار اصول رزومه نویسی تحصیلی (CV) و آمادگی مصاحبه دکتری در تاریخ پنج‌شنبه ۹ اسفند به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

وبینار اصول رزومه نویسی تحصیلی (CV) و آمادگی مصاحبه دکتری

شروع:
پنج‌شنبه ۹ اسفند ۹۷ ۱۴:۰۰
پایان:
پنج‌شنبه ۹ اسفند ۹۷ ۱۸:۰۰
وبینار  اصول رزومه نویسی تحصیلی (CV) و آمادگی مصاحبه دکتری
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد

توضیحات

دوره آموزشی آنلاین (وبینار) اصول رزومه نویسی تحصیلی (CV) و آمادگی مصاحبه دکتری

ورود به مقاطع عالی تحصیلی، و مشخصا مقطع دکتری (PhD)، امروزه به یکی از دغدغه های اصلی دانشجویان دانشگاه ها تبدیل شده است. این دغدغه را می توان در تمامی رشته های دانشگاهی مشاهده کرد؛ به طوری که هر ساله، شاهد افزایش چشمگیر متقاضیان دکتری و شدت گرفتن رقابت در اخذ پذیرش PhD دانشگاه ها هستیم.  

یکی از مهم ترین معیارهای دانشگاه ها برای ارزیابی دانشجویان، و سنجش توانمندی ها و مهارت های علمی آنان، انجام مصاحبه علمی و مطالعه و بررسی رزومه تحصیلی (CV) متقاضیان دکتری است. جلسه مصاحبه علمی متقاضیان دکتری، یک نشست کوتاه علمی است که طی آن، اساتید دانشگاه با متقاضی گفتگو کرده و ضمن بررسی رزومه تحصیلی دانشجو، توانمندی و قدرت علمی او را مورد ارزیابی قرار می دهند. بنابراین، شکی نیست که مصاحبه دکتری، یکی از مهم ترین و حساس ترین مراحل در فرایند پذیرش دانشجویان دکتری به شمار می آید.

در عین حال، در این جلسه، استادان، به مطالعه رزومه تحصیلی و پژوهشی دانشجو می پردازند. CV در حقیقت یک گزارش مختصر از گذشته علمی و تحصیلی شما، مهارت های حرفه ای تان، و یک کارنامه روشن و فشرده از فعالیت های پژوهشی و تجارب آموزشی و دستاوردهای تخصصی شما است که اساتید داور از طریق آن، درمی یابند که شما تا چه اندازه برای ورود به مقطع دکتری آمادگی و شایستگی دارید.

نگارش یک رزومه تحصیلی استاندارد و حرفه ای، از ملزومات اصلی یک دانشجو در مقاطع عالی تحصیلی به شمار می آید که یکی از مهم ترین موارد استفاده آن، در مصاحبه دکتری است. با این حال، علی رغم اهمیت رزومه تحصیلی یا CV، اغلب دانشجویان، فاقد چنین رزومه ای هستند، و بسیاری از دانشجویان هم صرفا به داشتن یک رزومه ساده و غیرحرفه ای بسنده می کنند؛ یعنی رزومه هایی که تنها با تکیه بر سلیقه فردی، یا نظر دوستان، و یا حتی گاها با کپی برداری از نمونه ها و الگوهای ناقص و ضعیف موجود در اینترنت، آماده می شوند.

اهمیت حیاتی جلسه مصاحبه دکتری و نقش محوری گزارش سوابق علمی و تحصیلی دانشجو (CV) در پذیرش یا رد  متقاضیان دکتری، ما را بر آن داشت تا یک دوره آموزشی فشرده و کاربردی را برای آموزش اصول آمادگی برای جلسه مصاحبه دکتری و نیز نحوه آماده سازی و تدوین CV برگزار کنیم تا علاقه مندان ورود به مقطع دکتری، بتوانند به خوبی با بایدها و نبایدهای این بحث آشنا شوند و همچنین بتوانند یک رزومه تحصیلی استاندارد، قوی و تاثیرگذار را برای خودشان آماده کنند.

این دوره هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین برگزار می شود. این صفحه، صفحه ویژه ثبت نام آنلاین است.

 

هدف کارگاه

هدف از برگزاری این دوره آموزشی، افزایش مهارت های شما در معرفی اصولی و حرفه ای خود به عنوان یک پژوهشگر متخصص می باشد. از آنجایی که نوع پرزنت شما در جلسه مصاحبه دکتری و همچنین شیوه تنظیم و تدوین رزومه تحصیلی تان می تواند تاثیر مستقیمی بر روی تصمیم گیری اساتید و داوران دانشگاه داشته باشد، بنابراین ضروری است آموزش های لازم را در این زمینه به دست آورید، چرا که اشتباه کردن در این مرحله می تواند دست کم «یک سال تحصیلی» شما را از دستیابی به هدفتان دور کند. معمولا داوران مصاحبه دکتری، از روی CV و نحوه گفتگوی علمی شما در جلسه مصاحبه است که تصمیم می گیرند شما را به عنوان یک کاندیدای PhD بپذیرند و یا رد کنند. این کارگاه به شما کمک خواهد کرد تا این ارزیابی را با موفقیت پشت سر گذاشته و به عنوان یک دانشجوی دکتری، مجددا به دانشگاه وارد شوید.

 

مهم ترین سرفصل های کارگاه

این کارگاه از دو بخش اصلی تشکیل شده است. در بخش اول، به مهم ترین مسائل و نکته های ضروری مصاحبه دکتری، دغدغه ها و سوالات رایج اساتید در این جلسه، نحوه پرزنت و معرفی حرفه ای خود جلوی اساتید داور، زبان بدن و پوشش مناسب این جلسه، و ... پرداخته می شود و در بخش دوم نیز، به سرفصل هایی همچون اصول رزومه نویسی استاندارد، نحوه تنظیم CV، بایدها و نبایدها در آماده سازی CV، بیان اهداف (SOP) توصیه نامه (Recommendation) و ... اشاره می شود.    

 

محورهای اصلی کارگاه:

بخش اول: مصاحبه دکتری

-       انتخاب درست و اصولی دانشگاه ها جهت مصاحبه

-       مسائل و نکات کلیدی مورد توجه داوران برای انتخاب کاندیدای PhD

-       مهم ترین و متداول ترین سوالات داوران در مصاحبه دکتری

-       آشنایی با آئین نامه نحوه امتیازدهی مصاحبه دکتری

-       نقش زبان بدن، پوشش مناسب، و تکنیک های روانشناختی در موفقیت مصاحبه

-       نمونه توصیه نامه (Recommendation) و بیان اهداف (SOP)

-       مدرک زبان مورد نیاز برای پذیرش در مصاحبه

-       روش های ایجاد تمایز نسبت به دیگر دانشجویان متقاضی در زمان مصاحبه

-       آشنایی با اصول و تکنیک های یک پرزنت حرفه ای و متمایز و شناسایی تکنیک های موفقیت در مصاحبه

بخش دوم: آماده سازی رزومه تحصیلی

-       آشنایی با ساختار رزومه (Resume) و ویژگی های مهم و کلیدی یک رزومه استاندارد

-       آشنایی با انواع قالب‌های استاندارد رزومه کاری و تحصیلی (CV)

-       معرفی اصول کلی و نحوه نگارش حرفه ای CV

-       توضیح کاربردی هر یک از آیتم‌های CV و نحوه نگارش آنها

-       بررسی اشتباهات رایج در رزومه نویسی تحصیلی

-       آشنایی با بخش‌های اصلی توصیه‎نامه (Recommendation) و بیان اهداف (SOP)

-       بررسی نمونه‌های داخلی و خارجی CV، توصیه‌نامه و بیان اهداف

-       اصول نگارش CV به زبان انگلیسی

  

روش های برگزاری کارگاه: حضوری، آنلاین (وبینار)، غیرحضوری

این دوره از کارگاه، به دو صورت «حضوری» و «آنلاین» (یعنی به صورت پخش زنده اینترنتی و با امکان گفتگو و طرح پرسش) برگزار می شود تا علاقه مندانی که به هر دلیل، امکان حضور در روز برگزاری کارگاه در دانشگاه تهران را ندارند، این فرصت را از دست ندهند.

برخلاف دوره های قبلی که فقط مختص کسانی بود که می توانستند به صورت حضوری در کارگاه شرکت کنند، در این دوره تصمیم گرفتیم برای علاقه مندانی که امکان حضور ندارند، راه حلی پیدا کنیم. به همین دلیل به سراغ برگزاری کارگاه به صورت آنلاین رفتیم تا این امکان فراهم شود که هم زمان با کارگاه حضوری، آن دسته از علاقه مندانی که می خواهند از راه دور در کارگاه حاضر باشند هم به راحتی از طریق اینترنت به کارگاه متصل شده و از این طریق در سالن کنفرانس دانشگاه حاضر شوند. 

بنابراین، شما می توانید در زمان برگزاری کارگاه، در هر نقطه ای از کشور که دوست دارید باشید! فقط کافی است آنلاین باشید! کافی است به اینترنت وصل باشید و یک لب تاپ یا گوشی همراه هوشمند داشته باشید، آن وقت شما هم دقیقا مثل دانشجویانی که در کلاس حاضرند، می توانید از ارائه استاد استفاده کنید؛ مثل دانشجویان دیگر صدای استاد را به طور هم زمان بشنوید و اگر در جریان بحث سوالی برای تان پیش آمد بپرسید.

در عین حال، یک نوع دیگر از ثبت نام هم وجود دارد که ویژه دوستانی است که علاقه مندند فیلم ضبط شده کارگاه را هم در اختیار داشته باشند؛ نام این ثبت نام «ثبت نام دوره غیرحضوری» است. در ثبت نام دوره غیرحضوری، بعد از برگزاری کارگاه، بسته ای از محتوای کامل کارگاه برای ثبت نام کنندگان این دوره ارسال می شود. این بسته آموزشی غیرحضوری شامل «ویدئوی کامل کارگاه و فایل پاورپوینت تدریس شده توسط استاد» می باشد. این بسته، پس از پایان کارگاه، و پس از اینکه میکس ویدئوی کارگاه آماده شد، به آدرس شما پست می شود. معمولا بسته های غیرحضوری، سه الی چهار روز پس از برگزاری کارگاه آماده و ارسال می شوند. 

 

سؤالاتی که ممکن است بخواهید از ما بپرسید:

·      آیا این برنامه، فقط سخنرانی محور است؟

خیر؛ کارگاه «رزومه نویسی و آمادگی مصاحبه دکتری»، به خاطر ماهیت تعاملی و عملی موضوع بحث، یک برنامه عملیاتی است. در این کارگاه، شواهد و مثال های عینی بسیاری ذکر خواهد شد. بخشی از موضوعات مرتبط با بحث، توسط دکتر باغبان، در اختیار شرکت کنندگان قرار داده خواهد شد و به صورت عملی، اشتباهات معمول و مشهود آنها مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین مواردی مانند راهکارها و تکنیک های روان شناختی و اصول و مهارت های عملی مورد نیاز در جلسه مصاحبه دکتری، به صورت عملی تمرین خواهد شد. حتی الامکان همه تلاش ها در این کارگاه مبتنی بر این است که کلیه شرکت کنندگان به صورت عملی درگیر بحث رزومه نویسی، مصاحبه و مسائل مرتبط با آن شوند.

 

آیا مطالب دوره برای من کاربردی است؟
چیزی که درباره این دوره مهم است دقیقا «کاربردی» بودن آن است. به این معنا که ما نمی خواهیم با بحث های تئوریک و تعریفی و کلی، وقت کارگاه را بگیریم، برعکس، هدف ما این است که مهم ترین و متمایزترین تکنیک ها و مهارت هایی که شما برای رزومه و جلسه مصاحبه خود نیاز دارید در اختیارتان قرار دهیم. به همین دلیل، آموزش های دکتر باغبان، همگی دارای یک دستورالعمل کاربردی و اجرایی هستند که برای شما طراحی شده تا دقیقا بدانید از چه نقطه ای باید شروع کنید و چطور پیش بروید و در نهایت به کجا برسید.

 

من در بحث رزومه نویسی هیچ تجربه ای ندارم، آیا این دوره برای من مفید خواهد بود؟
اغلب کسانی که در دوره های ما شرکت می کنند، به دنبال آن هستند که مهارت های لازم را برای نگارش تحقیقات دانشگاهی شان فرا بگیرند تا در نهایت بتوانند بدون تکیه بر دیگران و به طور مستقل، کارشان را به ثمر برسانند. رزومه نویسی و همچنین شناخت مهارت های مربوط به جلسه مصاحبه دکتری هم از جمله موضوعاتی است که به شدت نیازمند یک ارائه و آموزش گام به گام است تا همه مباحث اصلی و مهم را در اختیار دانشجو قرار دهد. مدرس دوره، فرض را بر این می گذارد که مخاطبینش اطلاع چندانی از اصول رزومه نویسی ندارند و طبیعتا بسیاری از حاضران در کارگاه هم برای اولین بار است که می خواهند در مصاحبه دکتری شرکت کنند، و استاد بر همین اساس آموزش هایش را به صورت گام به گام پیش می برد. بنابراین نگران نباشید؛ اگر هیچ تجربه ای ندارید، مطمئن باشید این دوره، اولین تجربه ارزشمند شما در شناسایی راهکارهای آماده سازی یک رزومه استاندارد تحصیلی خواهد بود که شما را به هدف اصلی تان، یعنی ورود به مقطع PhD راهنمایی خواهد کرد.

 

من در شهرستان زندگی می‌کنم، چطور می‌توانم در این دوره شرکت کنم؟
همان طور که در بخش های قبلی اشاره کردیم، این کارگاه هم به صورت حضوری برگزار می شود و هم به صورت غیرحضوری. بنابراین محدودیت جغرافیایی اصلا مهم نیست. شما می توانید با ثبت نام غیرحضوری در این کارگاه، همه اطالاعات و مطالبی که دیگر شرکت کنندگان به دست می آورند را داشته باشید.

 

·      من کار بر روی رزومه ام را شروع کرده ام و تا اندازه ای هم پیش رفته ام؛ آیا می توانم از مدرس کارگاه برای راهنمایی تکمیل CV کمک بگیرم؟

بله. در پایان کارگاه، یک فرصت پرسش و پاسخ به دانشجویان داده می شود تا سوالات خودشان را از استاد بپرسند. همچنین (و این کمک خوبی به شما خواهد بود) شما می توانید حتی پس از اتمام کارگاه و در روزهای بعد، از طریق ثبت نام رایگان در گروه مشاوره کارگاه (با عنوان جلسات آنلاین مشاوره با استاد)، با استاد در ارتباط بوده و سوالاتتان را از ایشان بپرسید.

 

·      آیا با ثبت نام در این دوره، به جز شرکت در کارگاه، خدمات دیگری هم دریافت خواهم کرد؟

بله. مجموعه ای از خدمات جانبی هم برای شرکت کنندگان در این دوره در نظر گرفته شده است، به این شرح:

- عضویت رایگان شرکت کنندگان در جلسات آنلاین مشاوره با استاد (گروه مشاوره با استاد)
- معرفی مهم ترین منابع و پایگاه های شناخته شده در زمینه رزومه نویسی و اصول آمادگی برای مصاحبه های علمی
- ارائه بسته آموزشی مکمل به کسانی که علاقه مندند منابع علمی و آموزشی در بحث رزومه نویسی داشته باشند. (این بسته شامل هزینه جداگانه است)
- ارایه گواهینامه برای شرکت کنندگان (در صورت تمایل به داشتن گواهینامه، لازم است در زمان ثبت نام، گزینه مربوط به گواهینامه را انتخاب کنید)
- پذیرایی میان وعده
 

گواهینامه کارگاه

شرکت کنندگان در کارگاه حضوری، می توانند در صورت تمایل «گواهینامه شرکت در کارگاه» (با مهر موسسه آموزشی کسرا (تحقیق یار)) را دریافت کنند. در صورت تمایل به داشتن گواهینامه، لطفا در صفحه ثبت نام، گزینه «ثبت نام همراه با گواهینامه» را انتخاب کنید.

برگزارکنندگان

موسسه علمی آموزشی تحقیق یار

موسسه علمی آموزشی تحقیق یار

زیر نظر موسسه انتشاراتی کتاب کسرا

رویداد آنلاین است