کاور
"وبینار: شخصیت شناسی؛ مقدمه خودشناسی" در تاریخ پنج‌شنبه ۱۹ تیر ساعت ۱۲:۰۰ به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد
بلیت 100% رایگان با ظرفیت محدود (ظرفیت 40نفر)
-
رایگان
اتمام ظرفیت اتاق

توضیحات

    ✔️ آیا علاقمندی و استعداد خود را دقیقا نمی‌دانید؟

    ✔️  آیا در بخش‌هایی از زندگی‌تان سردرگم و کلافه هستید؟

    ✔️  دوست دارید ابعاد مختلف وجود خودتان و دیگران را بهتر بشناسید؟

 

شخصیت‌شناسی‌ها:

شخصیت‌شناسی‌ها، یکی از بهترین راه‌های کشف استعدادها، توانمندی‌ها و همچنین نقاط قوت و ضعف ماست. مدل‌های فراوانی برای موضوع شخصیت‌شناسی وجود دارد که mbti یکی از علمی‌ترین و ساده‌فهم‌ترین روش‌هاست.

mbti در 16 کاراکتر ابعاد مختلف وجود انسان را به بهترین و کامل‌ترین شکل ممکن توصیف می‌کند.

فواید این وبینار را از 2 جنبه‌کلی می‌توان بررسی کرد. یکی رابطه ما با خودمان و دیگری رابطه ما با دیگران(شامل همسر، دوست، کارمندان، همکاران، مشتریان و...)

 

 

1- رابطه با خود: واقعیت این است که رابطه ما با دیگران، بازتابی از رابطه ما با خودمان است. اگر من خودم را دوست داشته باشم و با خودم مهربان باشم، با دیگران نیز مهربان خواهم بود. اگر در آرامش بیشتری باشم، انگیزه بیشتر و انرژی بیشتری هم خواهم داشت و در کارم نیز دقت بسیار بیشتری خواهم کرد.

چکاپ کامل روحی-روانی: درباره مسائل جسمی‌مان می‌توانیم نزد پزشک برویم و با دادن چند آزمایش، یک چکاپ کلی از وضعیت سلامتی‌مان داشته باشیم و تمام ابعاد بدن‌مان اعم از چربی، قند، ویتامین‌ها و... را آنالیز کنیم. این دوره همانند یک چکاپ کامل روحی، وضعیت نقاط قوت، ضعف، توانمندی‌ها و تمام ابعاد پیدا و پنهان شخصیت و روح شما را برایتان آشکار و برملا می‌سازد.

 

روند رشد فردیت: در روانشناسی تحلیلی، مهم‌ترین عامل خوشبختی هر فرد و بزرگ‌ترین وظیفه زندگی‌، رشد فردیت‌اش است. ما برای رشد فردیت خود به یک مدل کامل و بی‌نقص نیاز داریم تا خودمان را با آن مقایسه کنیم و بسنجیم. آرکتایپ‌ها این امکان را برای ما فراهم می‌کنند.

 

خودشناسی: موضوع مهم دیگری که در مبحث موفقیت احتمالا زیاد شنیده‌اید بحث خودشناسی است. این روزها کمتر کسی است که بتواند اهمیت خودشناسی را در موفقیت و حال خوب افراد انکار کند. این دوره می‌تواند نقطه شروعی عالی برای روند خودشناسی شما باشد.

 

یعنی من بیایم خودم را با یک مدل کامل مقایسه کنم تا ببینم کجاها قوت و ضعف دارم و در این آیینه، وجوه مختلف روانم را بشناسم. و بفهمم در زندگی دقیقا دارم از کجاها ضربه می‌خورم و حتی ۱۰ سال آینده خود را بتوانم پیش‌بینی کنم! که احتمالا با چه مسائلی دست‌و‌پنجه نرم خواهم کرد و از الان شروع کنم به رشد خودم تا از بروز آن مسائل پیش‌گیری کنم. بتوانم استعدادهای خودم را بفهمم. بدانم من به‌درد چه نوع حرفه‌ و شغلی می‌خورم؟ چه رشته‌ای بخوانم؟ با چه افرادی رابطه برقرار کنم؟ و…

 

عزت نفس و صلح با خود: عزت نفس یعنی احساس ارزشمندی به خود. یعنی من خودم را چقدر ارزشمند می‌دانم و دوست دارم؟ سوای تمام عوامل بیرونی و اینکه چه مدرکی دارم یا چقدر پول دارم، عزت نفس یک حس درونی است. یکی از مسائلی که  به عزت نفس ما لطمه می‌زند، تفاوت‌های شخصیتی با والدین یا سایرین است.  مثلا من اگر فردی درونگرا باشم و در خانواده و جمعی باشم که مدام ارزش‌های برونگرایی تشویق می‌شود، من یک احساسِ نخواستنی بودن عمیق پیدا می‌کنم. فکر می‌کنم کلا «یک‌جوری هستم!» و مثل بقیه نیستم. این احساس به شدت به عزت نفس ما لطمه می‌زند. ولی وقتی با تیپ‌های شخصیتی متفاوت آشنا شویم و بدانیم که فلان ویژگی‌ها، لزوما چیز بدی نبوده است و فقط ویژگی بوده، با خودمان در صلح بیشتری قرار می‌گیریم، توانمندی‌های خود را بهتر درک می‌کنیم و عزت نفس بالاتری هم خواهیم داشت.

 

 

2- رابطه با دیگران: شناخت تیپ های شخصیتی روی تمام روابط ما تاثیری شگرف دارد. چه رابطه با خانواده و همسر، چه رابطه با همکاران و کارمندان.

 

تیپ های شخصیتی و روابط: یکی دیگر از معجزات یادگیری آرکتایپ‌ها و mbti مربوط به روابط ما می‌شود. مخصوصا روابط عمیق و عاطفی و با شریک زندگی‌مان. خیلی اوقات وقتی خصوصیات اخلاقی و رفتاری روبرویی را درک نمی‌کنیم، حرص می‌خوریم، دعوا می‌کنیم، فکر می‌کنیم او قصد درآوردن لج ما را دارد! اما وقتی با نوع تفکر و نگاه او به زندگی آشنا شویم یک قدم بزرگ به روابط ماندگار و عاشقانه نزدیک می‌شویم. در گفتگوها و مذاکرات بهتر به نتیجه می‌رسیم. حال هم را بهتر می‌فهمیم و خیلی خوب می‌توانیم به همدیگر کمک کنیم تا هر دو حال بهتری را تجربه کنیم. خیلی ساده، قلق هم را می‌فهمیم.

 

استعدادیابی، انتخاب و چینش بهتر: بسیار می‌بینیم که در سازمان‌ها افراد در جای درست خود قرار نمی‌گیرند امروزه علم روانشناسی در دنیا به این نتیجه رسیده است که: مهارت را می‌توان به افراد آموخت، اما خلق‌و‌خو یک چیز ذاتی است و قابل آموزش نیست. مثلا فردی که ذاتا مهربانی و عشق کمک به دیگران (اصطلاحا آرکتایپ دیمیتر) را ندارد، هیچوقت یک پرستار عالی نمی‌شود یا اینکه نمی‌تواند در بخش خدمات به مشتریان با جان‌و‌دل کار کند. یا فردی که برونگرای هیجانی است، نمی‌تواند صبح تا عصر پشت یک میز بنشیند و کار تحقیقاتی انجام دهد! و یا فردی که درونگراست در واحد ارتباط با مشتریان بسیار خسته و ملول می‌شود. از این نمونه‌ها بسیار زیاد است و در اینجا مثال‌هایی که ساده‌تر باشد را گفتم که قابل فهم باشد. ولی در طول این دوره خواهید دید که چقدر استعدادهای مختلف و قدرت‌های وجود دارد که اصلا آن را به حساب نمی‌آوردید!

حالا وقتی یک تیم داشته باشیم که هرکس در جایی درست قرار دارد و افراد هم به توانمندی‌‎های هم آشنایی دارند، درک متقابل هم افزایش زیادی خواهد کرد و راندمان چندین برابر بیشتر خواهد شد!

 

ارتباط با کارمندان، همکاران، مشتریان: در خلال کار و هر روزه، ما شاید همکاران یا کارمندان خود را بیشتر از فرزند یا همسر خود می‌بینیم و زمان زیاد و مهمی را با این افراد زندگی می‌کنیم. حالا وقتی درک بهتری به هم داشته باشیم، وقتی باهم مهربان‌تر باشیم، وقتی هم را خوب بشناسیم، انتظاراتمان از هم معقول می‌شود، درک متقابل افزایش می‌یابد، زبان هم را می‌فهمیم و توانمندی‌های هرکس مشخص می‌شود. و به قول جیم کالینز در کتاب از خوب به عالی: سرمایه یک سازمان، آدم‌های آن سازمان است و بزرگ‌ترین شرکت‌های موفق در دنیا را کارکنانشان به آنجا رسانده‌اند.

 

انتخاب دوست و حتی شریک زندگی: حتی در مراحل شناخت و قبل از ازدواج هم، فهمیدن اینکه کدام آرکتایپ‌ها در طرف مقابل‌مان غالب است، کمک می‌کند تا انتخاب بهتر و معقول‌تری داشته باشیم. و دوستانی انتخاب کنیم که به رشد ما در زندگی کمک بزرگی کنند و همچنین لذت بیشتری از بودن در کنارشان حس کنیم.

 

 

مدرس وبینار کیست؟

مرتضی رجب نیا مدیر سایت ارتباط سبز، روان تحلیل‌گر و مدرس خودتحلیل‌گری(خودشناسی) براساس متدهای روانشناسی تحلیلی(analytical psychology)
نویسنده ۴ کتاب:کتاب «ارتباطات، پررویی نیست» در زمینه بهبود روابط صمیمیکتاب «نقشه ساخت پازل عزت نفس» در زمینه خودشناسی و عزت نفسکتاب «۷سرنخ اشتباه‌های ما در زندگی» در زمینه خودشناسیکتاب «افکار منفی‌ات را دور نریز» در زمینه خودشناسیتدریس و مشاوره با متدهای روانشناسی تحلیلیبرگزاری کارگاه ها و دوره‌های آموزشی مختلف در حیطه فردی و سازمانیبیش از ۷۰۰ ساعت مشاوره فردی و سازمانیبرگزاری دوره‌های یکساله خودکاوی
مدرس دوره‌های موفقیت360 درجه، شکارچیان خوشبختی، روابط عاطفی، از خجولی تا قاطعیت و دوره‌ی آموزشی-کوچینگِ «مسیر سفر زندگی» کارگاه‌های نقشه گنج روابط، نوشدن، گفتگوهای حساس، کارگاه رازهای جذابیت (در اصفهان)، اصول شناخت شخصیت دیگران همایش ماشین خلق ثروت و...
 

 

چرا روی خودمان کار کنیم؟

شما، مهمترین دارایی زندگی خود هستید. شاید تجربه کرده باشید که مدتی روی مسائل بیرونی کار می‌کنیم. مثلا یک برنامه می‌ریزیم با کلی انرژی و انگیزه، برای یادگیری یک ساز، زبان، کسب‌وکار، هدف مالی، ارتقای روابط و… چند هفته خوب پیش ‌می‌رویم اما کم کم دلسرد شده و باز شرایط به حالت قبل بازمی‌گردد. شاید بهتر باشد چندماهی از کار کردنِ مستقیم روی مسائل بیرونی دست بکشیم و روی «خودمان» کار کنیم.

وقتی خودمان را بالا بکشیم بصورت اتومات کسب‌وکار، روابط، شغل و همه جنبه‌های زندگی ما رشد می‌کند.

 

مطالب وبینار:

mbti: بررسی تیپ‌های درونگرا و برونگرا، شمی و حسی، تفکری و احساسی، قضاوتی و ادراکی.

سخنرانان

مرتضی رجب نیا
مرتضی رجب نیا
مدرس خودتحلیل‌گری

برگزار‌کننده

آواتار

ارتباط سبز

ما در ارتباط سبز به موضوع خودشناسی می پردازیم. شماره پشتیبانی (هم تماس هم آیدی تلگرام): ۰۹۳۷۸۶۱۰۶۰۲ آیدی پشتیبانی در تلگرام: @ertebatesabz_support

رویداد های برگزارشده۱۵
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۲۰ نفر

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

تا ۱۸ مرداد

وبینار جامع کاردرمانی ذهنی و شناختی در کودکان

 • آنلاین
 • از ۴۸۰,۰۰۰ تومان
 • شبکه توانبخشی ایران
تا ۲۹ خرداد

نشخوارذهنی جلسه چهاردهم

 • آنلاین
 • ۱۰۰,۰۰۰ تومان
 • دکتر رضا ناظری
پنج‌شنبه ۱۰ تیر

کارگاه آنلاین داوری بین المللی

 • آنلاین
 • از ۲۰۰,۰۰۰ تومان
 • گروه آموزشی پژواک دانش
سه‌شنبه ۱۵ تیر

مدرسه جامع حقوق داوری کاربردی ایران

 • آنلاین
 • از ۷۰۰,۰۰۰ تومان
 • مرکز آموزش تخصصی و همگانی