رویداد به پایان رسیده است!
چهارمین دوره گفتگو با طعم فلسفه در تاریخ پنج‌شنبه ۱۵ آذر به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
پنج‌شنبه ۱۵ آذر ساعت ۰۹:۰۰

چهارمین دوره گفتگو با طعم فلسفه

  • ۹۰,۰۰۰ تومان
  • تهران
  • علوم انسانی
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

معرفی کوتاه دوره


همه کودکان و نوجوانان ناخودآگاه سوال هایی می‌کنند که بیشتر آنها مهم و بنیادی است. در حالی که بسیاری از والدین نمی‌توانند با فرزندان خود گفتگو کنند، از طرف آنها طرد می‌شوند یا گفتگو در بدو شروع به بحث و جدل تبدیل می‌شو‌د. بیایید قبول کنیم که بسیاری از پدر و مادر ها مهارت سخن گفتن با کودکان و نوجوانان امروز را ندارند.

یا این همه سوال چه باید کرد؟ آیا والدین باید به همه این سوال ها پاسخ دهند؟ اما چرا آنها به جای فرزندانشان به این سوال ها پاسخ می‌دهند؟

هدف ما در اینجا نفی پاسخگویی والدین نیست، بلکه می‌خواهیم بگوییم اولا آنها می‌توانند با فرزندانشان گفتگوی کنند و ثانیا به فرزندانشان کمک کنند تا خود پاسخ این سوال‌ها را بیابند و باید به آنها بیاموزند که چگونه فکر و تصمیم سازی کنند تا به استقلال فردی برسند و انسان مسئول و خود ساخته‌ای شوند.

دوره‌های گفتگو با طعم فلسفه، یک گفتگوی طبیعی و هدفمند بین والدین و فرزندان به جریان می‌اندازد که آن‌ها را با مفاهیم مهم زندگی آشنا می‌کند و باعث تقویت روحیه نقد‌پذیری، اعتماد به نفس و پرورش خلاقیت خواهد شد.

 

برای اطلاعات بیشتر به شبکه اجتماعی رهش مراجعه کنید:

اینستاگرام :   Rahesh.info

تلگرام : @Rahesh_info 

توییتر:  Rahesh.info 


فلسفه برای کودکان و نوجوانان چیست؟!


چرا کودکان می بایست فلسفه بیاموزند؟

کودکان ذاتا فیلسوف هستند.اکثر ما با کودکان 3 ساله ای که به طور مداوم از واژه "چرا؟" استفاده می‌کنند مواجه شده ایم. با این حال چقدر زمان برای پاسخ به سوالات آنان صرف می کنیم و تا چه میزان سوالات و پرسش های آنها برایمان اهمیت دارد؟

ذهن کودکان در فعالیتی غریزی برای یافتن معنا، به دنبال توجیه و یافتن هنجارهاست. این جست وجو می تواند در مسیر سازنده ای جهت دهی و تشویق شود. اینجا همان جایی است که آموختن فلسفه برای کودکان (p4c) موثر واقع می شود.

مطالعات نشان می دهد آموزش فلسفه به کودکان تاثیر بسیار مثبت و قابل توجهی بر موفقت درسی و آکادمیک آنها در مراحل بعد تر زندگی خواهد داشت. همچنین مهارت های اجتماعی آنان را به صورت چشمگیری تقویت خواهد کرداین موضوع به صورت خاص توسط Buranda State School in Queensland اثبات شده است.

 

آموزش تفکر انتقادی

هدف فلسفه برای کودکان پرورش دادن متفکرانی منتقد، دقیق و خلاق است. این کار بوسیله تشویق و تسهیل بحث های دانش آموزان توسط معلمی که در زمینه فلسفه آموزش دیده است انجام می شود.

فلسفه برای کودکان P4C  در سال 1970 میلادی به منظور تقویت مهارت های تفکر انتقادی در کودکان توسط متیو لیپمن ایجاد شد. حامیان این طرح اعتقاد دارند که نیازی نیست فلسفه به آکادمی محدود باشد.

هدف لیپمن افزایش سطح معقولیت و اخلاق اجتماعی شهروندان توسط آموزش مهارت های تفکر انتقادی در سنین کودکی بود.

در کنار مهارت های تفکر انتقادی، تفکر "خلاق" و "دقیق" به همان اندازه اهمیت دارد و باید تقویت شود. اینگونه، کودکان نه تنها بهترین راه را می دانند، بلکه همچنین می فهمند چگونه در مسیر آن گام بردارند.

چنین مهارت های عمومی تفکر می تواند توسط قصه و داستان در کلاس تدریس شود. کودکان به داستان ها علاقه بیشتری دارند  تا به سوال هایی که بر اساس موضوعات فلسفی همچون حقیقت، دوستی و یا اخلاقیات مطرح شده باشد.

کلاس شامل قوانینی همچون " دنبال کردن موضوعات، نه اشخاص" و "قطع نکردن حرف یکدیگر" می شود. سپس معلم به عنوان تسهیلگرِ یک بحث باز، دموکراتیک و رهبری شونده توسط دانش آموزن که مسیری از جنس کندوکاو گروهی به عنوان یک مخالف، برای داشتن هدف نهایی خاصی در ذهن، عمل میکند.

 

توسعه ی ارزش ها در تحصیل

بر اساس دلایل مذکور،شورای برنامه ریزی تحصیلی کشور های استرالیا،آمریکا،بریتانیا،آلمان،کانادا و فرانسه فلسفه برای کودکان را در برنامه ثابت مدارس خود قرار داده اند.

این امر سازگار با 9 ارزشی است در چارچوب آموزش و پرورش جهانی برای مدارس ذکر شده است، که شامل : توجه و شفقت؛ راستی (تمامیت)؛ انجام بهترین کار؛ انصاف؛ مسئولیت؛ آزادی؛ درک کردن؛ بردباری ؛ صداقت و امانت داری می شود. برای داشتن این ویژگی ها، نیاز است که مهارت های تفکر در این مسیر توسعه یابد.

چنین مهارت هایی می توانند (و باید) در ارتباط با بسیاری از رشته ها تدریس شوند، ولی منشاء تمامی آنها، رشته ی فلسفه است. فلسفه برای پیش برد تفکر معقول و خلاق بسیار مناسب است. یادگیری فلسفه به کودکان یاد می دهد که استدلالی فکر کنند و سخن بگویند و در مسیر عملی و نظری زندگی خود بهترین مسیر را انتخاب کنند.

آدرس

تهران بزرگراه شهید چمران، پل مدیریت خیابان علامه طباطبایی جنوبی، دانشگاه علامه طباطبایی

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

موسسه ایده محور رهش

یکی از تاثیر گذار‌ترین بخش‌ها در زندگی هر جامعه‌ای، فرهنگ و موضوعات اجتماعی آن جامعه است. روش علمی و بروز برای تصمیم سازی در این حوزه، تنها راه‌حل برون رفت از بحران های فرهنگی و اجتماعی است. "رهش" قصد دارد فرآیند دقیق علمی و نگاهی نو در طراحی‌های جدی

رویداد های برگزارشده۶
رویداد های فعال۰