کاور
"چگونه سازمان خود را طراحی کنیم؟" در تاریخ شنبه ۱۱ اردیبهشت ساعت ۱۷:۰۰ به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد

سخنرانان

سیدمحمدصادق سیدخاموشی
سیدمحمدصادق سیدخاموشی
مشاور مدیریت

توضیحات

یکی از نکاتی که بخصوص در سازمان‌ها  و شرکت‌های کوچک، کم‌تر به آن توجه شده است بحث طراحی سازمان است. طراحی سازمان، چیزی فراتر از رسم یا تعیین نمودار (چارت) سازمانی است؛ اما بسیاری از مدیران داشتن یک نمودار سازمانی را کافی می‌دانند؛ نموداری که اغلب توسط خود آن‌ها تعیین می‌شود. 

شرایط کنونی کسب‌وکارها و آن‌چه در طی سال‌های اخیر بر کسب‌وکارها گذشته، نشان می‌دهد که رویکرد تجربی مدیران جوابگوی نیاز سازمان‌ها و شرکت‌ها نیست. رویکرد سازمان‌های بزرگ و گسترش فعالیت مشاوران مدیریت و طراحان سازمانی موید این امر است. 

اما این نیاز در بسیاری از شرکت‌های کوچک‌تر، احساس نشده است و هم‌چنان مدیران بر اساس تجارب شخصی اقدام به طراحی سازمان (یا بهتر بگویم فقط نمودار سازمانی) مبادرت می‌کنند؛ بخصوص شرکت‌هایی که بنیانگذاران آن‌ها از مهندسان هستند. ویژگی مهندسان (که خود من هم روزگاری یکی از آن‌ها بودم و در طی سال‌های گذشته نیز از نزدیک با مهندسان نخبه همکاری داشتم) این است که همه مسائل را می‌خواهند از طریق مهندسی حل کنند. 

شرکت‌های کوچکی هم که نیاز مذکور را حس کرده‌اند، امکانات مالی‌شان اجازه استخدام مشاوران توانمند مدیریت و طراحی سازمان را به ‌آن‌ها نمی‌دهد. 

این دوره با رویکردی گام‌به‌گام به این دو دسته، کمک می‌کند تا بتوانند طراحی سازمان‌شان را خودشان و بر اساس اصول علمی انجام دهند و ان‌شاءالله از مزایای آن بهره‌مند شوند.  

هم‌چنین با توجه به این‌که این دوره بر اساس متون علمی روز و مطرح دنیا در حوزه طراحی سازمان، ارائه می‌شود می‌تواند برای دانشجویان رشته‌های مدیریت و MBA مفید باشد. 

  

سرفصل مباحث

جلسه اول: آشنایی با طراحی سازمان

جلسه دوم و سوم: استراتژی و محیط سازمان

جلسه چهارم، پنجم: ساختار (شامل پیکره‌بندی، پیچیدگی و توزیع جغرافیایی) 

جلسه ششم: طراحی وظایف و فرآیندها

جلسه هفتم: افراد سازمان

جلسه هشتم: رهبری و جو سازمانی

جلسه نهم: هماهنگی، کنترل و سیستم‌های اطلاعاتی

جلسه دهم: مکانیزم‌های تشویقی

جلسه یازدهم و دوازدهم: پویایی‌های طراحی، سازمان‌های جدید و جمع‌بندی  

 

 

توضیحاتی درباره نحوه ارائه مطالب:

ضمن احترام به تمامی بزرگوارانی که در حوزه آموزش فعال هستند، و با تذکر در این خصوص که نکاتی که عرض می‌کنم صرفا توضیح درباره نحوه کار خود من است و هیچ تعریضی به سایر بزرگواران نیست، لازم می‌دانم نکات زیر را در خصوص دوره‌هایی که برگزار می‌کنم، به عرض برسانم: 

کتاب‌ها و منابع مختلفی در حوزه مدیریت و سازمان منتشر می‌شود، که منبع برگزاری دوره‌های مختلف است. بخشی از این کتاب‏‏‌ها صرفا به دنبال جذب مخاطب و تیراژ بالاتر هستند؛ این کتاب‌ها بسیار جذاب نگاشته شده‌اند؛ حرف‌های بسیار زیبا و عامه‌پسندی دارند که اگر چه به ظاهر بسیار کاربردی است اما آن‌چه در عمل، به مخاطب کمک می‌کند تا سازمان خود را بهبود دهد شور و انگیزه‌ای است که در او ایجاد شده است؛ نه راهکارهای عملیاتی کتاب. این کتابها و دوره‌هایی که مبتنی بر آن‌ها شکل می‌گیرد، در جای خود بسیار ارزشمند است. اما برای داشتن یک سازمان موفق، کافی نیست. 

دسته دوم، کتاب‌ها و منابعی است که صرفا مخاطب دانشگاهی دارند و دستاوردهای تحقیقاتی را با زبانی علمی و ثقیل بیان کرده‌اند؛ و طبیعتا برای مخاطبان عمومی جذابیتی ندارند و امکان عملیاتی‌ کردن آن‌ها در کار، به تنهایی و بدون کمک از مشاورین خبره، دشوار است. 

با توجه به دسته‌بندی فوق، تاکنون تلاش کرده‌ام تا مطالبی که ارائه می‌کنم، اگرچه به قیمت کاهش جذابیت ظاهری دوره، مبتنی بر مطالب علمی و البته قابل فهم برای مخاطبان مختلف به همراه تجارب عملی‌ام باشد. به عبارت دیگر، سعی می‌کنم مطالب دسته دوم را که مطالب بسیار ارزشمندی است، به بیانی قابل فهم برای مخاطبان ارائه کنم و از طریق پرسش و پاسخ، شرایط بهره‌مندی عموم مخاطبان را از مطالب علمی روز و پیاده‌سازی آن‌ در سازمان‌شان فراهم کنم.   

بنابر این، دوره حاضر می‌تواند هم برای مخاطبان سازمانی که درگیر کار اجرا هستند و هم برای دانشگاهیان مناسب باشد. ان‌شاءالله. 

 

 

زمان‌بندی

عنوانشروعپایان
آشنایی با طراحی سازمانی۱۵:۰۰۱۷:۰۰

سوالات متداول

اولا، زمانی که صحبت از سازمان می‌شود، تفاوتی بین شرکت‌های کوچک، شرکت‌های بزرگ، سازمان‌های دولتی، نهادهای عمومی، موسسات خیریه و... نیست. همه این‌ها سازمان هستند. در طی دوره بیشتر در این مورد صحبت خواهد شد. ثانیا، بنابر این، این دوره برای همه شرکت‌ها و حتی گروه‌های استارتاپی که هنوز روزهای آغازین خود را می‌گذرانند قابل استفاده است.
تلاش شده تا مطالبی که ارائه می‌شود، ضمن حفظ محتوای علمی، برای سطوح مختلف قابل استفاده باشد. لذا پیش‌نیاز علمی خاصی برای شرکت در دوره ضرورت ندارد.

برگزار‌کننده

آواتار

سیدمحمدصادق سیدخاموشی

دانش آموخته دکترای مدیریت از دانشگاه علامه طباطبائی

رویداد های برگزارشده۶

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

پنج‌شنبه ۱۷ تیر

دوره آنلاین ITIL 4: Drive Stakeholder Value

 • آنلاین
 • از ۵,۰۰۰ تومان
 • شرکت رایزن سامانه گستر
سه‌شنبه ۱۹ مرداد

دوره آنلاین ITIL4 Direct, Plan and Improve (DPI)

 • آنلاین
 • از ۲,۷۹۰,۰۰۰ تومان
 • دیجی وایز آکادمی
تا ۲۸ اسفند

DBA مدیریت کسب وکار

 • آنلاین
 • ۵,۰۰۰ تومان
 • کارخانه استارت آپی گلرنگ(دانشگاه گلرنگ)
تا ۲۹ اسفند

مهارت های مدیریتی

 • آنلاین
 • رایگان
 • مدیرآوا