رویداد به پایان رسیده است!
چگونه یک مشاور و درمانگر خوب را بشناسیم؟ در تاریخ یکشنبه ۶ امرداد به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
یک‌شنبه ۶ مرداد ساعت ۱۷:۰۰

چگونه یک مشاور و درمانگر خوب را بشناسیم؟

  • از ۱,۰۰۰ تومان
  • آنلاین
  • توسعه فردی و خانواده
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


نمی‌دونم تا حالا پیش مشاور یا رواندرمانگر رفتی یا نه... شاید رفتی و به جای اینکه حالت بهتر بشه، مشکلت حل بشه و امیدت بیشتر بشه تازه بدترم شدی! شایدم اصن ترسیدی بری پیش مشاور چون برات مبهمه!

اما گذشته از همه اینا می‌دونم وقتی کسی می‌خواد برای مشکلی پیش مشاور بره، اولین چیزی که ذهنشو مشغول می‌کنه اینه که مشاور خوب کیه؟ از کجا باید پیدا کنم؟ اصن باید پیش روانپزشک برم یا روانشناس؟

 

 

معمولا آدما شروع می‌کنن پرس و جو کردن تا اینکه از طریق دوست و رفیق و آشنا بالاخره یه دونه خوبشو که بقیه رفتن پیشش و نتیجه گرفتنو پیدا کنن، ولی...

یه وقتایی ما حتی با پرس و جو کردن از آدمای دور و اطرافمون نمی‌تونیم اون مشاورو پیدا کنیم؛ یه وقتایی اصن دور و اطرافمون کسی نیست که تجربه مشاوره یا رواندرمانی داشته باشه؛ یه وقتایی حتی دور و بریامون پیش یه مشاور کار نابلد رفتن، اتفاقی نتیجه هم گرفتن یا آسیب دیدن اما هنوز داغن و متوجه نشدن چه خبره، بعدشم به ما توصیه‌شون می‌کنن!

از یه طرف دیگه هم یه عده هستن کلا با مشاور و روانشناس و رواندرمانگر و این چیزا مشکل دارن و ازشون بد می‌گن... شاید اونا از یه روانشناسی که کارشو بلد نبوده آسیب دیدن. حالا منی که دنبال کمکم و می‌خوام برم پیش مشاور باید چیکار کنم؟

 

 

منم وقتی که هنوز وارد رشته روانشناسی و مشاوره نشده بودم از همه‌شون بدم میومد، به نظرم همشون کلّاش و شیاد بودن و اصن اینا کی هستن که بخوان به من بگن چیکار کنم چیکار نکنم؟ هان؟ تا اینکه خیلی اتفاقی وارد همین رشته شدم! کم کم با فضای مشاوره و رواندرمانی آشنا شدم و فهمیدم که اوووووووووووووووووووه، چقدر آدم بیسواد و کلاه‌بردار! چه آدمایی که فقط درس خوندن و اصن کار بلد نیستن، چه آدمایی که اصن درسم نخوندن و با هزار ادعا اومدن برای خودشون دکون دستگاه راه انداختن! مردم بیچاره‌ام که نمی‌دونن چه خبره، کی به کیه؟ چی به چیه؟

 

 

بدتر از همه اینکه هر روز ببینی توی فضای مجازی (بخصوص اینستاگرام) آدمایی که تخصص ندارن، آموزش ندیدن و حتی تحصیلات درست و حسابی و مرتبط ندارن جولان میدن، به مردم آسیب می‌زنن و باعث میشن که بقیه کار بلدا جور اونا رو هم بکشن.

این بود که تصمیم گرفتم با در نظر گرفتن دغدغه‌های مشترک کسایی که میخوان برن پیش مشاور، پیدا کردن افسانه‌ها و چیزایی که به اشتباه بین مردم جا افتاده و طبقه‌بندی اون چیزی که می‌دونم و به نظرم نیازه که عموم مردم بدونن حداقل به سهم خودم جلوی این روند اشتباه و آسیب زننده رو با آگاهی دادن به مردم بگیرم. چون معتقدم اینجور آدما به دو دلیل مشهور میشن و میتونن جولان بدن: 1. مردم بهشون بها میدن چون به اندازه کافی آگاه نیستن 2. آدمایی که متخصصن، آگاهن و کارشونو بلدن سکوت کردن.

من نمیگم متخصص و کاربلدم، ولی به عنوان کسی که حداقل 6-7 سال از زندگیشو با این رشته و قشر از جامعه سر و کار داشته خیلی چیزا میدونم و میخوام اینا رو بهتون بگم تا شما حواستون باشه.

الان وقتشه که آگاهانه، با چشمای باز و هوشمندانه مشاورمونو انتخاب کنیم...

آخیش، چقدر راحت شدم رسمی ننوشتم! :)

ارائه دهنده

سید مرتضی عقدایی
سید مرتضی عقدایی

کارشناس روانشناسی بالینی (دانشگاه علامه طباطبایی)

دانشجوی کارشناسی ارشد مشاوره خانواده (دانشگاه شهید بهشتی)

رتبه 3 کنکور کارشناسی ارشد

عضو بنیاد ملی نخبگان

برگزارکنندگان

حرف تا عمل
حرف تا عمل

بدون شک یکی از معضلات امروز جامعه، حرف‌هایی است که هیچگاه تبدیل به عمل نمی‌شود. تقریبا همه موافقند امروزه ما در جامعه ای زندگی می‌کنیم که دریایی از اطلاعات درست و غلط را در اختیار دارد و نه تنها این دریا عمقی به اندازه بندانگشت دارد، حتی به همان بند انگشت نیز عمل نمی‌کنیم. حرف تا عمل نیز با هدف کمک به جامعه در جهت حرکت به سمت عمل به آنچه که می‌داند به جای صحبت کردن در مورد آنها حرکت خود را آغاز کرد.

بله، این هدف بسیار بزرگ است! و برای رسیدن به اهداف بزرگ باید از قدم‌های کوچک آغاز کرد. به همین دلیل حرف تا عمل تصمیم گرفته است تا اولین قدم کوچک خود را برای رسیدن به آن هدف بزرگ اینگونه بردارد: بالا بردن سطح آگاهی عموم افراد جامعه در زمینه مشاوره و روانشناسی و در کنار آن، کمک به متخصصان سلامت روان (یعنی مشاوران، روانشناسان و روان‌درمانگران) در جهت حرکت به سمت آموزشی عملیاتی و کاربردی‌تر در این زمینه. اولین اقدام حرف تا عمل در این زمینه انتشار تحلیل سریال تحت درمان (کیس زوج درمانی) است که تحلیل آن تحت نظارت دکتر یاسر مدنی (هیئت علمی دانشگاه تهران) صورت گرفته است.

زمان‌بندی

برنامه وبینار
عنوانشروعپایان
آغاز، خوش‌آمدگویی و مقدمه۱۷۱۷:۱۰
تفاوت مشاور، روانشناس و روانپزشک۱۷:۱۰۱۷:۲۰
شرایط قانونی فعالیت یک مشاور چیست؟۱۷:۲۰۱۷:۳۰
حداقل‌های حرفه‌ای مورد نیاز یک مشاور چیست؟۱۷:۳۰۱۸:۰۰
رفتار حرفه‌ای یک مشاور چیست؟۱۸:۰۰۱۸:۳۰
پرسش و پاسخ۱۸:۳۰۱۹:۰۰

برگزار‌کننده

آواتار

درمانگری

بدون شک یکی از معضلات امروز جامعه، حرف‌هایی است که هیچگاه تبدیل به عمل نمی‌شود. تقریبا همه موافقند امروزه ما در جامعه ای زندگی می‌کنیم که دریایی از اطلاعات درست و غلط را در اختیار دارد و نه تنها این دریا عمقی به اندازه بندانگشت دارد، حتی به همان بند

رویداد های برگزارشده۴
رویداد های فعال۰