رویداد به پایان رسیده است!
کارگاه آشنایی با روند پژوهش (ریسرچ) در زمینه علوم پزشکی (Evidence-Based) در تاریخ جمعه ۱۲ مهر به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
جمعه ۱۲ مهر ساعت ۰۹:۰۰

کارگاه آشنایی با روند پژوهش (ریسرچ) در زمینه علوم پزشکی (Evidence-Based)

  • ۲۵,۰۰۰ تومان
  • آنلاین
  • تحصیلی
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

سخنرانان

س. رضا عبادی
س. رضا عبادی
دستیار پژوهشی، پزشک

توضیحات


سلام به تمام عزیزانی که مطالب زیر را با دقت مطالعه می کند:

 بنده فارغ التحصیل رشته پزشکی در سال ۱۳۹۵ هستم و خیلی مختصر علت اینکه تصمیم گرفتم دوره حاضر رو برگزار کنم خدمتتون عرض می کنم. همانطور که مطلع هستید، رشته های علوم پزشکی به عنوان شاخه‌ای از علوم تجربی بر پایه مستندات و شواهد استوار هستند، بنابراین تمام آنچه که امروز در همگی این رشته ها به کار بسته می شود، حاصل پژوهش های بی شمار در زمینه های مختلفی هست. واضح است که این پژوهش ها نیازمند پژوهشگرانی دارای تخصص در همان رشته ها هم هستند.

 متاسفانه به دلایل زیادی توجهی به این موضوع در طی دوران تحصیل از سوی دانشجویان صورت نمی گیرد، اقدامات عملی و علمی مشخصی هم در طی دوره های تحصیلی جز در موارد اجبار به گذراندن واحد یا بخش خاصی صورت نمی پذیرد. بنابراین زمانی که با جدا شدن از دوره تحصیل و دانشگاه شرایطی را تجربه می کنیم که در آن نیاز به کسب دانش کافی در زمینه ریسرچ احساس می‌شود  دو راه پیش رو داریم یا می بایست به صورت عملی و کاملا تجربی بدون دانش قبلی وارد کار پژوهشی شد و از تجربیات غیر طبقه بندی شده دیگران استفاده کرد و به تدریج از پس کار بر آمد یا اینکه به طریقی با نزدیک شدن مجدد به محیط آکادمیک و دسترسی به کلاس های ویژه آشنایی با پژوهش، اطلاعات اولیه را کسب کرد تا نهایتا با دانش کافی و مهارت شناختی مناسب  اقدام به آغاز پروژه پژوهشی مورد نظر نمود. از آنجایی که این مشکلات بر سر راه من عنوان فردی از میان رشته‌های زیرگروه پزشکی، که پس از اتمام تحصیلات و گذراندن دوره های طرح جهت ادامه راه کسب دانش احساس نیاز به داشتن دانش در این زمینه را کرده، قرار داشت، راهی نداشتم جز شرکت در دوره های آموزشی غیر حضوری خارجی موجود و به روز کردن دانش در این زمینه با تلاش بیشتر. به این ترتیب دوره‌هایی را تحت عناوین مختلف درباره نحوه پژوهش، متدهای آن و به طور کلی دانش Evidence-Basedسپری کردم و به همراه مطالعاتی که داشتم و همچنین آغاز دوره پژوهشی مورد علاقه خودم در مرکزی پژوهشی به طوریکه هم اکنون آمادگی لازم را برای یک دوره مفید  و با دانش کافی در خود میبینم.

 پس من نه به عنوان مرجعی کاملاً آگاه از همه جزئیات ولی به عنوان فردی که تحقیقات گسترده ای رو در مورد به دست آوردن اطلاعات کافی و دانش به روز انجام داده و پس از آن دوره های مورد نظر را گذرانده است که نهایتاً انتظاراتی را که به عنوان پیش نیاز برای شروع کار تحقیقاتی خود داشته برآورده کرده، آماده هستم تا این دانش را به شما هم منتقل کنم. که البته این انتقال برای من زمان و انرژی بسیار زیادی بُرد و حالا من قصد دارم طی برگزاری این ورک شاپ ها تا حد زیادی شما را در مدت کوتاهی به هدفتون نزدیکتر کنم و تصور شما رو در مورد مسیر پر پیچ و خم طولانی ورود به کار پژوهشی کمی دچار تغییر کنم. من قصد دارم در دو یا سه ورکشاپ اطلاعات را به طور طبقه بندی شده و البته متفاوت با آن چه که به صورت تئوری در دوره هایی تحت عنوان اپیدمیولوژی یا آمار حیاتی به ما گفته شد-اینبار عملی تر و کاربردی- در اختیار شما قرار دهم. البته مسلماً خود من نیز در این راه تجاربی کسب خواهم کرد و پیشرفت هایی حاصل خواهد شد. در جلسه اول که این هفته خواهد بود، آشنایی با پژوهش و مبانی روش تحقیق و اساس علم Evidence-Basedرو با هم بررسی خواهیم کرد و همچنین اصول کلی یک مقاله خوب و یک پژوهش جامع برای شما به تفصیل بیان خواهد شد. بعد از آن در جلسات بعدی به عنوان یک نمونه کامل با تمام جزئیات در مورد یکی از جامع‌ترین بسترهای تحقیقاتی به نام Systematic Review بحث میکنم که مسلماً نیازمند وقت بیشتری خواهد بود.

کارگاه  حاضر قصد دارد ضمن بررسی ویژگی های یک پژوهش ، متدهای آن ، شرایط استفاده از  متدها و نیز تجزیه و تحلیل مقالات مختلف از انواع روش های پژوهشی، جمع‌بندی خوبی در مورد اصل Evidence-Based Science برسد و در فرصت بعدی با جزئیات بیشتر نحوه انجام یکی از مهمترین مستندات علمی یعنی Systematic Review ها را مورد تحلیل قرار داده و مرحله به مرحله شکل دهی آن را شرح دهد. همه این ها منجر به این خواهد شد که با اعتماد به نفس مناسب شروع یک دوره پژوهشی توسط شما با جزئیات و ویژگی های دقیق، چندان دور از تصور نباشد.

 امیدوارم که این کار شروعی به تحولی در ذهنیت دانشجویان زیر رشته های گروه علوم پزشکی باشد که همواره همه چیز را خلاصه در بالین نبینند و به تدریج جای خالی پژوهشگران و آثار علمی پژوهشی بر پایه محققان متخصص در همان رشته ها پر شود به اضافه اینکه به افرادی که پس از خاتمه دسترسی به دانشگاه و اتمام دوران تحصیل نیاز به تجدید دانش خود در زمینه پژوهش را احساس کرده اند فرصت مجددی برای کسب دانش روز درباره پژوهش داده شود.  

 

با آرزوی سلامتی و موفقیت
س.رضا عبادی


مواردی که با آنها آشنا می‌شوید:


بخش اول:
* تاریخچه ای کوتاه از پژوهش و دانش مبتنی بر مستندات  (Evidence-Based Knowledge) در علوم تجربی (بویژه پزشکی) و لزوم اتکا بر این روش.
*مروری مختصر بر داستان گذشته بر "جان اسنو"، از نخستین پژوهشگران پزشکی به روش نوین.
*معرفی دیتا، پایگاه داده (دیتابیس)، ژورنال و انواع مقاله.
*آشنایی با اصطلاحات مرسوم در ترمینولوژی پژوهشی (مثل : ایمپکت فکتور، سایتیشن و ...)
*آشنایی با انواع مطالعات بر اساس منطق پژوهشی (منطق پژوهشی:‌ تحلیل تمام حالتهای منطقیِ ممکن، که به نتیجه گیری نهایی با استناد به مدارک و شواهد می انجامد)

بخش دوم:

*بررسی جزییات و منطق پژوهشی هر یک از انواع مطالعات پژوهشی: 
   آشنایی با اولین نوع مطالعات پژوهشی : مطالعات شهودی (Obserational Studies)
   آشنایی با نوع دوم و پیچیده تر مطالعات پژوهشی: مطالعات مداخله ای (Trials)
   آشنایی با سومین و گسترده ترین نوع مطالعات پژوهشی : مطالعه بررسی سیستماتیک (Systematic Reviews)
*نحوه ی دسترسی به مقالات و ژورنالها از طریق دیتابیسهای موجود
*ساختار یک مقاله ی پژوهشی، هدف هر قسمت از آن  و نحوه ی مطالعه آن

در پایان  با ارائه مقاله ای نمونه، انتخاب شده از مقالات مناسب موجود در دیتابیس PubMed سوالاتی طرح شده و از همه ی فراگیران تقاضا میشود پاسخهای خود به این سوالات رو به ایمیل بنده ارسال کنند تا اشکالات خوانش و درک متن مقاله برای اولین بار برای شما اصلاح بشه. و مهمتر اینکه تمام پاسخ ایمیلها اختصاصی هر فرد و متناسب با پاسخ خودش خواهد بود.

پاسخ های دقیق و کامل سوالات، که از متن مقاله استخراج میشه ن یک هفته بعد به دست تمام اعضای شرکت کننده از طریق ایمیل خواهد رسید (تا یک هفته بعد از رویداد جوابهای خودتون رو در قالب PDF میتونید به ایمیل اعلام شده در پایان رویداد ارسال کنید)

زمان‌بندی

وبینار یک روزه
عنوانشروعپایان
بخش اول۰۹:۰۰۱۰:۱۵
پرسش و پاسخ۱۰:۱۵۱۰:۴۵
بخش دوم۱۰:۴۵۱۲:۱۵
استراحت۱۲:۱۵۱۲:۳۰
پرسش و پاسخ۱۲:۳۰۱۳:۰۰

سوالات متداول

پیش‌نیاز های علمی شرکت در این رویداد چیست؟
تمامی زیرگروه های پزشکی شامل رشته های دکتری حرفه ای (پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی) و تمامی رشته های مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پیراپزشکی و علوم پایه زیر مجوعه پزشکی.
وسایل همراه و مورد نیاز در این رویداد چیست؟
نوشت افزار
بلیت پرینت شود یا خیر؟
خیر
آیا امکان پس دادن بلیت و عودت وجه وجود دارد؟
در صورت عدم شرکت در رویداد و عدم حضور در وبینار در ساعات و روز مشخص شده،هزینه بلیت با کسر کارمزد ایوند قابل استرداد خواهد بود.

برگزار‌کننده

آواتار

س. رضا عبادی

دستیار پژوهشی، پزشک عمومی

رویداد های برگزارشده۱
رویداد های فعال۰