رویداد به پایان رسیده است!
کارگاه آشنایی با Design Sprint در تاریخ جمعه ۹ اسفند به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
چهارشنبه ۷ اسفند ساعت ۰۹:۰۰

کارگاه آشنایی با Design Sprint

  • رایگان
  • تهران
  • کارآفرینی
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


داستان از آنجا شروع می‌‌شود که کسب‌وکارها در کشور‌های توسعه یافته علاقه‌مند هستند تا از طراحی به عنوان مزیت رقابتی کالا یا خدماتشان استفاده کنند. چیزی که برای کسب‌وکار‌ها جذاب است خلاقیت و نوآوری‌ای است که در بسیاری از خروجی‌های طراحان پیدا می‌شود و قابلیت تبدیل شدن به ارزش پیشنهادی (ٰValue proposition) خدمات یا کالاهای آنان را دارد. اما آنچه برای این کسب‌وکارها ناخوشایند است روند‌های غیرقابل پیش‌بینی، تکرار و همینطور بهم‌ریختگی فرآیند کار طراحان است. از این رو تمایلی برای تبدیل فرآیند کار طراحان به فرآیندهای گام به گام و منظم بوجود آمده تا بتوان آن را به شکل رویکرد‌های قابل اتکا در کسب‌وکارهای مختلف مورد استفاده قرار داد. تفکر-طراحی از نام‌آشنا‌ترین رویکرد‌هایی است که تا حدود زیادی می‌توان آن را ماحصل این تمایل دانست. 
دیزاین اسپرینت روشی است که تا حد بسیار زیادی برگرفته از رویکرد تفکر-طراحی است. دیزاین اسپرینت یک چهارچوب ۵ مرحله‌ای است که از طریق پروتوتایپ کردن و امتحان روی کاربر، به سوالات مهم کسب‌و‌کار پاسخ می‌دهد. «اسپرینت» کردن به تیم کمک می‌کند که به سرعت به اهداف و دستاوردهای مشخص برسد و نکات کلیدی را بیاموزد. 
این فرآیند به جرقه‌ی‌های نوآوری کمک می‌کند و تفکر کاربرمحور را تقویت می‌کند، تیم‌های طراحی را در یک چشم‌انداز مشترک هم‌سو می‌کند و راه‌های سریع‌تری را برای رسیدن به خدمات/ محصول جدید‌تر ارائه‌ می‌دهد. 
لابراتوار نوآوری عموما از روش‌های طراحی انسان-محور مانند تفکر-طراحی و دیزاین اسپرینت در پروژه‌های خود استفاده می‌کند و در راستای ماموریت خود در جهت گسترش دانش در نظر دارد تا تجربیات خود را در این زمینه با دانشجویان و علاقه‌مندان به حوزه‌‌ی طراحی به اشتراک بگذارد. برنامه‌ی کارگاه توسط لابراتوار نوآوری شهر آینده و براساس نسخه‌ی طراحی محصول در ۳ روز به روش دیزاین اسپرینت طراحی شده است. محل برگزاری کارگاه نیز لابراتوار نو‌آوری شهر آینده به آدرس تهران، خیابان سهروردی شمالی، کوچه افشار جوان، پلاک ۴۳ است. 
 
چه کسانی می‌توانند در این کارگاه شرکت کنند؟ 
کلیه علاقه‌مندان به طراحی خدمات/ محصول، دانشجویان و سایر علاقه‌مندان به حوزه‌ی طراحی و روش‌های طراحی انسان-محور. 
 
با چه مباحثی در این کارگاه آشنا می‌شوید؟ 
طراحی انسان-محور 
طراحی خدمات/محصول 
نمونه‌سازی سریع (rapid prototyping) 
مطالعه‌ی کاربر 
ایده‌پردازی با روش دیزاین اسپرینت 
ارزیابی ایده و تست نمونه آزمایشی

دیزاین اسپرینت 
چهارچو‌ب دیزاین اسپرینت در سال ۲۰۱۰ توسط گوگل خلق شد. در طول سال‌ها  کار، ۳۰۰ راهبرد کسب‌و‌کار مختلف، تفکر طراحی و روش‌های پژوهش کاربری در مراکزی مثل IDEO  و d.school مطالعه و امتحان شد. مؤثرترین‌ها انتخاب شد و به یک چهارچوب تکامل پیدا کرد که هم تفکر واگرا2 (طوفان ذهنی خلاق که به تعداد زیادی راهکار ممکن می‌انجامد) و هم تفکر همگرا3 ( به‌کار‌گیری قدم‌های مشخص و منطقی برای رسیدن به یک راهکار) را در برمی‌گیرد.   
تفاوت تفکر طراحی و دیزاین اسپریت در ماهیت آن ها می باشد. تفکر طراحی یک فلسفه درونی و یک نوع طرز فکر است که در مورد ساختار دادن به فرآیند فکر ما برای درک و تعریف مسئله، مفهوم سازی، واقعی سازی و آزمایش راه حل ها است. در مقابل ، دیزاین اسپرینت یک فرآیند متدولوژیک است، مبتنی بر تفکر طراحی، که مشکلات را با کارآمدترین روش در یک بازه زمانی خاص حل و فصل می کند. 
 
پنج مرحله‌ی چهارچوب اسپرینت شامل درک و تفهیم مسئله، تفکر واگرا (طوفان فکری)، تفکر همگرا (رسیدن به بهترین راهکار)، پروتایپ کردن و تست (اعتبارسنجی)، در پنج روز اتفاق می‌افتد. 
 با این توضیحات، خوب است مقایسه‌ای از روش پیشروی در دیزاین اسپرینت را با یک رویکرد معمول سنتی داشته باشیم. در روش سنتی مراحل معمول به ترتیب ایده‌پردازی، ساختن محصول، راه‌اندازی و اجرا و در نهایت یادگیری از نتیجه کار می‌باشد. اسپرینت به تیم‌ها راه میانبر می‌دهد تا بدون ساختن و راه اندازی، یاد بگیرند. 
 نکته مهم دیگر تنوع در تخصص اعضای شرکت‌کننده است. ارزش اسپرینت در گرد هم آمدن یک تیم چند رشته‌ای است که به شکل حضوری با هم همکاری ‌کنند. سایز ایده‌آل ۵ تا ۷ نفر برای هر تیم است. تیم‌های بزرگتر برای نتیجه‌گیری بهتر می‌بایست به گروه‌های کوچکتر تقسیم شوند. 
نتیجه‌ی دیزاین اسپرینت را می توان در سه شاخه تقسیم کرد. 
حالت اول این است که اسپرینت موفقیت‌آمیز باشد. 
حالت دوم این است که اسپرینت با شکست مواجه شود که جای نگرانی نیست چرا که با این تمرین داخلی وقت و هزینه و آبروی سازمان حفظ شده است! 
حالت سوم این است که سوالهای بی‌جوابی باقیمانده (از این قبیل که آیا این بهترین ایده بود؟ کدام نظر درست‌تر بود؟ آیا زمان ارائه‌ی محصول مناسب بود؟) در چنین حالتی می توان گفت که فرآیند اسپرینت می‌تواند تا هر تعداد بار که لازم باشد تکرار شود تا همه‌ی تیم به پاسخ همه سوال‌ها برسد و نهایتا به موفقیت یا شکست قطعی بیانجامد. 
 
 

مربی کارگاه

ماهان مهرورز
ماهان مهرورز
مدیر نوآوری

زمان‌بندی

روز اول
روز دوم
روز سوم
عنوانشروعپایان
خوش‌آمدگویی و توضیح فرآیند ۰۹:۰۰
تدقیق مسئله‌ی اسپرینت
WhatchamaDRAWit
Lightening Talks
HMW
ناهار۱۳:۰۰
User Journey Mapping
تعریف اهداف مولفه‌های موفقیت
جمع‌بندی مطالب، اید‌ه‌ها، و اهداف
Crazy 8's
اسکچ کردن راه حل ۱۷:۰۰
عنوانشروعپایان
ارائه‌ی ۳دقیقه‌ای ایده‌های روز قبل ۰۹:۰۰
آماده‌کردن لیست سوالات و فرضیات اسپرینت
تصمیم‌گیری در مورد نمونه آزمایشی
شروع استوری برد کردن و تقسیم وظایف
ناهار۱۳:۰۰
ساخت نمونه‌ی آزمایشی
نوشتن متن استوری برد
تنظیم متن استوری برد با فلوی کاربر ۱۷:۰۰
عنوانشروعپایان
مرور نمونه‌های آزمایشی ۰۹:۰۰
تست نمونه‌ی آزمایشی و ارزیابی
تهیه‌ی گزارش
ناهار۱۳:۰۰
تست نمونه‌ی آزمایشی و ارزیابی
گزارش
جمع بندی اسپرینت۱۷:۰۰
  • شروع: چهارشنبه ۷ اسفند ساعت ۰۹:۰۰
  • پایان: جمعه ۹ اسفند ساعت ۱۷:۰۰

آدرس: تهران تهران، خیابان سهروردی شمالی، کوچه افشار جوان، پلاک ۴۳