رویداد به پایان رسیده است!
ازدواج و پیش نیازهایش در تاریخ سه‌شنبه ۲۸ آبان به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

کاور
سه‌شنبه ۲۸ آبان ساعت ۱۴:۰۰

ازدواج و پیش نیازهایش

  • رایگان
  • تهران
  • توسعه فردی و خانواده
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

وضعیت ازدواج در ایران


در سال ۱۳۹۳ چیزی بالغ بر ۲۳ میلیون دختر و پسر در سن ازدواج در ایران وجود داشتند. همچنین در کنار این رقم باید سن ازدواج را در نظر گرفت. طبق آمار موجود میانگین سن ازدواج آقایان ۲۹.۲ و خانم‌ها ۲۴.۴ است که البته میانگین سن اولین ازدواج به ترتیب ۲۷.۴ و ۲۳.۲ می‌باشد. از این ۲۳ میلیون دختر و پسر، تقریباً ۱۴.۵ میلیون نفر مجرد بوده و هرگز ازدواج‌نکرده‌اند. این بدان معناست که ما باید حداقل برای ۱۴.۵ میلیون نفر دختر و پسر مجرد آموزش‌های موردنیاز برای شروع یک زندگی مشترک را فراهم بیاوریم تا آمار هر سه دقیقه یک طلاق را کاهش دهیم.

 

بله! هر سه دقیقه یک طلاق! رقمی بالا یا به‌عبارت‌دیگر سرسام‌آوری که با رد شدن از کنار دادگاه‌های خانواده می‌توانید به چشم خود صحت آن را شاهد باشید. طبق تحقیقات صورت گرفته در ایران عمده‌ترین دلایل طلاق عدم مسئولیت‌پذیری، عدم دارا بودن مهارت‌های زندگی مشترک، عدم رضایت از رابطه جنسی، خیانت، اعتیاد و بیکاری است. عواملی که عمده آن‌ها با آموزش‌های پیش از ازدواج قابل جلوگیری است.


لزوم آموزش های پیش از ازدواج چیست؟


اولین مطالعات در زمینه خانواده و ازدواج از حدود سال 1929 آغاز شد. در آن زمان ازدواج امری بود که بیشتر جنبه اجتماعی داشت و قبایل، بزرگان دینی، والدین و دیگر جنبه های اجتماعی مشابه در ازدواج دو نفر نقشی تعیین کننده داشتند. با گذشت زمان و تحولات مختلف، از سال 1950 افراد در جوامع گوناگون به این نتیجه رسیدند که خودشان باید برای ازدواج و زندگی نقشی فعال داشته باشند، از جمله انتخاب شریک زندگی. با توجه به این تغییر مهم، نقش رشته هایی مانند روانشناسی در مطالعه و ارائه راهکار و راهنمایی به افراد در زمینه ازدواج بسیار پر رنگ شد. از جمله اولین تحقیقات در این زمینه توسط ترمن و همکارانش بود که تلاش داشت عوامل مهم در رضایت از زندگی زناشویی را پیدا کند (که با وجود قدم ارزشمند وی در این زمینه، یافته های قابل توجهی نداشت).

 

اما امروزه تحقیقات بسیار دقیق تری انجام شده است. برای مثال تحقیقات اخیر نشان داده است که مشاوره و آموزش‌های پیش از ازدواج در ایران تقریباً ۶۰ درصد و در کشورهای خارجی تقریباً ۳۰ درصد از احتمال طلاق جلوگیری می‌کند و رضایتمندی زندگی را بهبود می‌بخشد. یکی از نکات مهمی که این آمار و تحقیقات به ما یادآور می‌شود این است که سطح دانش مردم ایران (به‌خصوص جوانان ایرانی) در زمینه ازدواج و زندگی مشترک نسبت به همتایان خود در کشورهای خارجی بسیار پایین‌تر است. علاوه بر این، همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، دلایل عمده طلاق در ایران (یعنی عدم مسئولیت‌پذیری، عدم دارا بودن مهارت‌های زندگی مشترک، عدم رضایت از رابطه جنسی، خیانت، اعتیاد و بیکاری) خود مؤید این مسئله است که افراد با مهارت و آمادگی کافی وارد زندگی نمی‌شوند.
در این کارگاه قرار است چه چیزهایی آموزش داده شود؟


هرچند در قسمت برنامه کارگاه (که پایین‌تر قرار دارد) برنامه و سرتیتر عناوین کارگاه قرار دارد، به نظر می‌رسد که توضیحاتی در مورد محتوای کارگاه لازم باشد. کارگاه پیش رو ترکیبی از دانش روانشناسی و راهکارهای تجربی است. بخش روانشناسی کارگاه شامل مسائل گوناگونی می‌شود ازجمله آمادگی افراد برای شروع فرایند ازدواج موردبررسی قرار می‌گیرد، خصوصیات روان‌شناختی در ازدواج مورد کندوکاو قرار می‌گیرد، خودشناسی برای ازدواج در افراد ایجاد می‌شود، تناسب‌ها در انتخاب بر اساس خصوصیات روان‌شناختی و نحوه شناسایی آن‌ها آموزش داده می‌شود. همچنین آزمون‌های موجود برای بررسی خصوصیات روانشناختی افراد جهت خودشناسی ارائه شده و در صورت نیاز برای ایجاد تغییرات مورد نیاز تمارین و راهکارهایی را ارائه می‌دهیم.

 

به منظور روشن تر شدن فرایند، فرایند یکی از مباحث کارگاه را توضیح می‌دهیم: افراد از نظر آمادگی ازدواج در ۸ محور موردبررسی قرار می‌گیرند (چند جریانی، افسردگی، کشش فرایند، انگیزه، ضرورت عقلی، تعیین ملاک، احتمال لطمه به جنبه‌های دیگر زندگی، دل‌سپردگی و یک‌طرفه داغ شدن)، اثرات انتخاب در چنین شرایطی بیان می‌شود و در صورت وجود مشکل در هرکدام از این محورها به افراد راهکارهایی جهت برون‌رفت از این شرایط ارائه می‌شود. برای مثال افرادی که در شرایط چند جریانی قرار دارند (یعنی هم‌زمان ذهنشان درگیر چند نفر است یا هم‌زمان با چند نفر در رابطه هستند) عموماً نمی‌توانند انتخاب کنند و در شرایط مقایسه گرفتار می‌شوند. به این افراد توصیه می‌کنیم از تکنیک واقعیت‌‎سازی مکانی (هندسی) استفاده کنند و در صورت عدم رفع مشکل به مشاور جهت بررسی عمیق تر این مشکل مراجعه کنند.

 

قسمت تجربی کارگاه که حاصل تجربه و خلاقیت مشاوران و متخصصین روانشناسی خانواده است، برخلاف عنوانی که برای آن انتخاب کرده‌ایم، از پشتوانه علمی برخوردار است اما در منابع علمی به صورت مستقیم بدان اشاره نشده است. در این قسمت به بررسی مسائل و دغدغه‌های امروزه و راهکارهای موجود برای آن‌ها خواهیم پرداخت. برای مثال ممکن است فردی در رابطه دوستی باشد و تلاش کند که این رابطه را تبدیل به یک رابطه رسمی و ازدواج کند اما موفق نبوده است. دخترانی از نبود خواستگار یا خواستگاران بسیار (که برخلاف تصور عموم شرایطی سخت‌تر است!) گله‌مند و سردرگم باشند. افرادی در خانواده‌های سلطه‌گر قرار داشته باشند و برای ازدواج با خانواده اختلافاتی داشته باشند. عموم این مشکلات و امثال آن‌که به‌اصطلاح مبتلابه می‌باشند دارای راهکارهایی تجربی هستند که آزمون خود را پس داده‌اند. در این کارگاه بسته به نیاز شرکت‌کنندگان به این نکات نیز پرداخته خواهد شد.

 

علاوه بر این به نکاتی در مورد جلسات خواستگاری، نحوه کشف فریب، مطرح کردن پرسش‌ها و کشف حقیقت خواهیم پرداخت. برای مثال عموماً پسران این دغدغه را دارند که همسر قانعی داشته باشند و دختران این دغدغه را دارند که همسر متعهدی داشته باشند اما هیچ‌کدام نمی‌دانند چگونه این مسائل را بررسی کنند. در این کارگاه به بررسی این نکات و روش‌های آن خواهیم پرداخت. در یک جمله، به پیچیدگی‌های فرایند انتخاب و ازدواج به صورت تخصصی خواهیم پرداخت و با شما قدم به قدم به سمت آمادگی برای ازدواج همراه خواهیم شد!

برگزارکنندگان

مرکز مشاوره بهزیست
مرکز مشاوره بهزیست

درباره مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی بهزیست


دکتر یاسر مدنی در سال ۲۰۰۸ میلادی موفق به اخذ درجه دکتری حرفه ای در رشته تربیت مشاور از دانشگاه CSU در کشور ایالات متحده آمریکا شدند. وی در ادامه و در سال ۲۰۰۹ میلادی تحت نظارت پروفسور جان لیترل – یکی از پیشگامان و پایه گذاران مکتب درمان کوتاه مدت – فوق دکترای خود را در حوزه مشاوره و درمان کوتاه مدت دریافت نمودند.


دکتر مدنی در شهریور ۱۳۹۱ به کشور عزیزمان ایران بازگشتند و این تخصص (درمان کوتاه مدت و تربیت تخصصی مشاور) را به ایران آوردند. ایشان از سال ۱۳۹۲ تا اواخر سال ۱۳۹۵، ریاست کلینیک مشاوره و بهداشت روان دانشگاه تهران واقع در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی این دانشگاه را بر عهده داشتند. دکتر مدنی در دوره مسئولیت خود در کلینیک مشاوره دانشگاه تهران، به صورت اساسی دوره های تخصصی سوپرویژن و نظارت بر کارورزان روانشناسی و مشاوره در حوزه های مختلف را احیا و اجرا کرده و بیش از ۱۵ کارگاه تخصصی برگزار نمودند. ایشان در این دوره ها از تجهیزات پیشرفته آموزشی، ضبط و پخش و مرور فیلم های آموزشی به صورت مستند و یا زنده در جلسات کارورزی بهره گرفتند.

بعد از برگزاری ۲۰ دوره کوتاه مدت کارورزی و تربیت مشاور در کلینیک مشاوره دانشگاه تهران، آقای دکتر مدنی اقدام به ارائه دوره بلندمدت (۷ ماهه) کارورزی یا دوره جامع تخصصی تربیت مشاور در مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی بهزیست نموده اند. این دوره ها یکی پس از دیگری و به طور پویا در حال ثبت نام، مصاحبه اولیه و برگزاری هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به قسمت دوره ها در سایت مراجعه نمایید. دانشجویان و فارغ التحصیلان روانشناسی و مشاوره در دوره تربیت تخصصی مشاوره در مدت ۴ ماه (۴۰ جلسه) جلسات حضوری سوپرویژن دریافت می کنند که مشاوره به مراجعان واقعی مطلع توسط خود ایشان و سپس و در صورت لزوم با حضور و توسط استاد (آقای دکتر مدنی) ارائه می شود. پس از آن ۳ ماه خدمات پشتیبانی علمی و نظارت به جهت اطمینان از توانایی ارائه مشاوره به مراجعین مختلف، توسط شخص آقای دکتر مدنی به همه کارورزان تعهد می شود.


بدون اغراق باید گفت دوره های تربیت تخصصی مشاور توسط دکتر یاسر مدنی در سطح منطقه خاورمیانه منحصر به فرد می باشد. چرا که توسط تنها دارنده مدرک دکترای تخصصی تربیت مشاور در ایران و برای رویکردهای مختلف ارائه می شود. شمار بسیاری از عزیزانی که دوره های گذشته ایشان را سپری کرده اند و هم اکنون از موفقیت های قابل توجه برخوردار شده اند، خود گواه این مدعی می باشد، افرادی که از خودکارآمدی و اخلاق حرفه ای بالاتری برخوردار هستند و چه بسا برخی به مدیریت مراکز مشاوره ارگان ها و سازمان های نائل شده اند.

مدرس دوره

سیدمرتضی عقدایی
سیدمرتضی عقدایی

کارشناس روانشناسی بالینی (دانشگاه علامه طباطبایی)

دانشجوی کارشناسی ارشد مشاوره خانواده (دانشگاه شهید بهشتی)

رتبه 3 کنکور کارشناسی ارشد


رزومه مدرس کارگاه


برنامه کارگاه

جلسه اول
جلسه دوم
جلسه سوم
جلسه چهارم
جلسه پنجم
جلسه ششم
عنوانشروعپایان
آغاز و خوش‌آمدگویی
ارائه نقشه و طرح کلی کارگاه
چگونه از این کارگاه بیشترین بهره را ببریم؟
بررسی آمادگی افراد برای ورود به فرایند ازدواج (افسردگی)
بررسی آمادگی افراد برای ورود به فرایند ازدواج (کشش فرایند)
بررسی آمادگی افراد برای ورود به فرایند ازدواج (چند جریانی)
بررسی آمادگی افراد برای ورود به فرایند ازدواج (احتمال لطمه به جنبه های دیگر زندگی)
تکنیک‌ها و روش‌های رهاسازی
جمع آوری سوالات و دغدغه های شرکت کنندگان به صورت مکتوب جهت مانور بیشتر بر روی آنها
عنوانشروعپایان
آغاز و خوش‌آمدگویی
مرور مطالب
بررسی آمادگی افراد برای ورود به فرایند ازدواج (ضرورت عقلی)
بررسی آمادگی افراد برای ورود به فرایند ازدواج (انگیزه)
بررسی آمادگی افراد برای ورود به فرایند ازدواج (تعیین ملاک)
بررسی آمادگی افراد برای ورود به فرایند ازدواج (دلسپردگی و یکطرفه داغ شدن)
تکنیک‌ها و روش‌های رهاسازی
دغدغه ها و مسائل مطرح شده در جلسه اول
عنوانشروعپایان
آغاز و خوش‌آمدگویی
مرور مطالب
ضرورت آگاهی از خصوصیات روانشناختی
بررسی خصوصیات روانشناختی (درونگرایی و برونگرایی)
بررسی خصوصیات روانشناختی (مکان کنترلی)
بررسی خصوصیات روانشناختی (مدلیته)
بررسی خصوصیات روانشناختی (تکانشی بودن)
ویژگی‌های افراد دارای هرکدام از این خصوصیات
نحوه شناسایی
اجرای آزمون
راهکارهای استانداردسازی
دغدغه ها و مسائل مطرح شده در جلسه اول
عنوانشروعپایان
آغاز و خوش‌آمدگویی
مرور مطالب
بررسی تناسب های اولیه با فرد مورد نظر برای ازدواج (خصوصیات جسمانی)
بررسی تناسب های اولیه با فرد مورد نظر برای ازدواج (خصوصیات اجتماعی)
بررسی تناسب های اولیه با فرد مورد نظر برای ازدواج (مسائل متفرقه)
بررسی شرایط دو نفر (عدم ارتباط، تمایل به ازدواج یکطرفه، تمایل دوطرف به ازدواج) و نوع ازدواج (سنتی و غیر سنتی)
بررسی شرایط خانواده‌ها (سهل‌گیر، مقتدر و مستبد)
دغدغه ها و مسائل مطرح شده در جلسه اول
عنوانشروعپایان
آغاز و خوش‌آمدگویی
مرور مطالب
انتخاب محورهای مهم برای گفتگوی جلسه خواستگاری (بخصوص جلسه اول)
نحوه طراحی سوال (سوالات مستقیم، غیر مستقیم، معکوس)
سوال و جواب، جلوگیری از پنهان کاری و فریب، موانع کشف حقیقت، بایدها و نبایدهای گفتگو
مشاهدات میدانی (خانه و اعضای خانواده)
دغدغه ها و مسائل مطرح شده در جلسه اول
عنوانشروعپایان
آغاز و خوش‌آمدگویی
مرور مطالب
بررسی یافته های جلسه اول خواستگاری
نحوه بررسی احساس شما به شخص مورد نظر و به ازدواج
با چه کسانی ازدواج نکنیم؟
نقش مشاور در فرایند خواستگاری و ازدواج
مهارت های مورد نیاز برای ازدواج
دوران عقد
معرفی کتاب جهت مطالعه
دغدغه ها و مسائل مطرح شده در جلسه اول

آدرس

تهران تهران، میدان هفتم تیر، خیابان قائم مقام فراهانی، میدان شعاع (شهید طومانیان)، پلاک 1، طبقه 2، واحد 4

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

مرکز مشاوره بهزیست

اولین مرکز تخصصی تربیت مشاور در ایران زیر نظر و با مدیریت دکتر یاسر مدنی (فوق دکترای مشاوره کوتاه مدت از آمریکا و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران)

رویداد های برگزارشده۴
رویداد های فعال۰