رویداد به پایان رسیده است!
کارگاه تحلیل بازار و ارزیابی کسب و کار در تاریخدوشنبه ۲۱ اسفندبه پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

کارگاه تحلیل بازار و ارزیابی کسب و کار

شروع:
دوشنبه ۲۱ اسفند ۹۶ ۱۶:۰۰
پایان:
دوشنبه ۲۱ اسفند ۹۶ ۲۰:۰۰
کارگاه تحلیل بازار و ارزیابی کسب و کار
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد

عناوین کلاس


روش تخمین اندازه بازار و جریان درآمد در تدوین مدل کسب و کار (مغازه ات چند کله است؟)


روش اندازه گیری میزان پیشرفت کسب و کار (چه خبر از مغازه ات؟)


تطبیق نتایج حاصل از تست بازار با انتظارات (ما خیلی با حالیم؟)


معیارهای قیمت گذاری یک استارت آپ (مغازه ات چند؟)


معیارهای قیمت گذاری یک کسب و کار (مغازه ات با جنساش چند؟)


توضیحات تکمیلی

این دوره برای تیم های مرحله کشف و شتاب آکادمی کسب و کار فردوسی رایگان است .


همچنین به همراه داشتن لپ تاپ الزامی است .

سوالات متداول

مشتری های من دانشجوها هستند و به اندازه کافی زیاد هستند پس نیازی به تخمین اندازه بازار ندارم
تخمین اندازه بازار در ساده ترین حالت دو بعد دارد. یکی تعداد مشتریان هست و دیگری مبلغ خرید یا همان جریان درآمد. حالا برای اندازه گیری این ها ما نمی توانیم به صورت دقیق اندازه گیری انجام بدهیم. بلکه باید سعی کنیم با استفاده از داده هایی که در اختیار داریم کف و سقف هر کدام از اعداد را به دست بیاوریم. با این توضیح باید به شما بگوییم که اولا دانشجو بودن یا بقیه ویژگی های از این دست نمی توانند نشان دهنده این باشند که یک نفر جزء مشتری های شما حساب می شود یا نه. پارامترهای زیادی در این که یک نفر بتواند مشتری شما حساب بشود تأثیر دارند. از طرف دیگر فرض کنیم همه دانشجوها مشتری شما محسوب بشوند. نکته مهم این هست که درصد موفقیت شما در این بازار چقدر است. باید به تجربه های موجود در بازار مراجعه کنید و ببینید واقعا این کسب و کار شما چقدر می تواند در جذب مشتری های بالقوه موفق عمل کند. اگر اعداد موجود بسیار کوچک تر از یک درصد هستند احتمالا دارید اشتباه می کنید.
جریان درآمد چیست و چه چیزی را تعیین می کند؟
روند تبدیل مشتریان بالقوه به درآمد رو می توانیم جریان درآمد یا ساختار درآمد بگوییم. خیلی وقت ها تخمین ما از اندازه بازار و میزان موفقیت درست هست اما تبدیل این تخمین اندازه بازار به جریان درآمد و تیراژ فروش واقعیت های مهمی را نمایان می کنند که نشان می دهند تخمین ما از کسب و کارمان اشتباه بوده است.
من می خواهم یک کسب و کار راه بیاندازم اگر اندازه بازار را ندانم چه می شود؟
مسلما همه ما یک تخمین اولیه از اندازه بازار داریم. اما دانستن دقیق کمک می کند تا در مورد میزان سرمایه گذاری و همین طور تخمین میزان موفقیت و یا شکست مان در کسب و کار تصمیم بهتری بگیریم. کسب و کارهای زیادی را دیدم که علیرغم موفقیت نسبی چون تخمین دقیقی از اندازه بازار نداشتند فکر می کردند که شکست خورده اند و یا شکست خورده بودند اما چون تخمین دقیقی از اندازه بازار نداشتند احساس موفقیت می کردند. در حالت اول فرد پشته بزرگی از عدم موفقیت ها را بر پشت گرفته بود و نالان بود. در حالت دوم فرد به خیال موفقیت در حال سرمایه گذاری بیشتر بود غافل از اینکه به زودی همه نقشه هایش نقش بر آب می شوند.
من بازار بزرگی دارم اما پیشرفت کسب و کارم اصلا خوب نبوده. چه کنم؟
اینجا چند تا گزاره مبهم داریم. کدام بازار؟ چرا فکر می کنید بازار شما خیلی بزرگ است؟ نسبت به چه معیاری پیشرفت خوبی نداشته اید؟ واقعا چه سهمی از بازار را برای خودتان متصور هستید؟ سعی می کنیم در این کارگاه به این موارد به صورت دقیق اشاره کنیم و ساختار و قالب کاری لازم برای این اندازه گیری ها را در اختیار شما قرار دهیم
چرا باید بدانم کسب و کارم چقدر پیشرفت کرده؟
فرض کنید در یک مسابقه دو شرکت کرده اید. اگر از وضعیت رقبا و اینکه هر کسی چقدر از شما عقب تر یا جلوتر است خبر نداشته باشید و همین طور از نتیجه تلاش هایتان و کم یا زیاد کردن سرعت تان در رتبه بندی مسابقه مطلع نشوید، آیا امیدی برای پیروزی هست؟ پس همیشه باید بدانیم چقدر پیشرفت داشته ایم. بدانیم که برای ادامه مسیر چقدر باید به تلاشمان اضافه کنیم یا نیروی مان را برای چه مرحله ای ذخیره کنیم.
من پیشرفت خیلی خوبی داشتم چرا باید در این کارگاه شرکت کنم؟
معیار شما برای پیشرفت چیست؟ فقط پیشی گرفتن درآمدها بر هزینه ها را پیشرفت می دانید؟ مسلما هیچ یک از ما در حال فروش نارگیل در یک جزیره خالی از سکنه نیستیم. اندازه گیری پیشرفت فقط متکی بر داده های درون کسب و کاری نمی تواند معیار خوبی باشد. اما بقیه معیارها و عوامل مؤثر چه چیزهایی هستند؟

آدرس:مشهد مشهد ، سید رضی ، بین سید رضی 7 و 9 ، پلاک 35 ، واحد 1 ، آکادمی کارآفرینی و نوآوری فردوسی