رویداد به پایان رسیده است!
کارگاه رایا نوجوانان در تاریخ سه‌شنبه ۵ شهریور به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
چهارشنبه ۵ تیر ساعت ۱۷:۰۰

کارگاه رایا نوجوانان

  • رایگان
  • شیراز
  • توسعه فردی و خانواده
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


عبور از جاده های پر پیچ و خم زندگی همیشه به آسانی ممکن نیست و در این میان دوران پرمخاطره نوجوانی از سخت ترین گذرگاههای مسیر زندگانی به شمار می رود. نوجوانی در واقع برزخی بین کودکی و جوانی است. این دوره آکنده از رفتارهای متناقض، غرایز طوفان وار و تشنج زا می باشد. در عین حال این سنین نویدبخش تولدی دوباره در تمامی عرصه های جسمی، اجتماعی و ارزشی است، همچنین می توان از این ایام به عنوان "نقطه عطف زندگی " یاد نمود.

نوجوانی دورانی انتقالی است و مانند هر مرحله انتقالی دچار نوعی ابهام است و همین ابهام نوعی گم گشتگی در نوجوان و خانواده او ایجاد می کند. او در این مرحله نه کودک است و نه بزرگسال. اگر کودکانه رفتار کند مورد سرزنش قرار می گیرد و چنانچه بخواهد همانند بزرگترها عمل نماید، با توجه به عدم تجربه کافی دچار مشکلاتی جدی خواهد شد. این مسئله به همراه جهش و تغییرات فیزیکی، عاطفی، جنسی و تغییر در نوع نگرشهای ارزشی - اجتماعی، ویژگیهای متفاوت و گاه غیرمنتظره ای را برای نوجوان به دنبال می آورد. از این رو شناخت جنبه های مهم روانی ، عقلانی ، جسمانی و اخلاقی نوجوان، برای خود او و خانواده اش ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

همه والدین تجربه های زیادی از ناسازگاریِ رفتاری نوجوان خود دارند. اما فقط دندان بر جگر گذاشتن و به امید سپری شدن دوران نوجوانی فرزند نشستن، نه تنها نوجوان بلکه کل خانواده را در معرض آسیب های جدی قرار می دهد.

متاسفانه آنچه در نظام آموزشی رسمی مورد توجه قرار می گیرد، آموزش نیروهای متخصص است و لازمه آموزش نیروهای متخصص، انتقال حجم عظیمی از اطلاعات به دانش آموزان است. همه ما متخصصان بسیاری را می شناسیم که در اداره زندگی شخصی و اجتماعی خود به صورت آشکاری درمانده هستند.

 

 

برای اصلاح این روند گام اول تفکیک دانش و مهارت است. برای اینکه بتوانیم از دانشی در جهت بهتر زندگی کردن استفاده کنیم لازم است که مهارت استفاده از آن دانش را هم فرا بگیریم. در این مجموعه کارگاه ها علاوه بر انتقال دانش، فرصت کسب مهارت لازم برای بهره گیری از دانش هم فراهم خواهد بود. از طرفی آموزش همزمان والدین و نوجوانان و ایجاد یک زبان مشترک بین آنها از مهمترین گام ها در فرایند حل مساله است. نوجوانان با درک اهمیت روابط اجتماعی و بین فردی توان شناخت روابط مفید از غیر مفید و حل مسایل و گره های فردی و بین فردی را آموزش خواهند دید و توانایی ساختن روابط اجتماعی غنی تر و مفیدتری را کسب خواهند نمود.

سخنرانان

الهام خضری
الهام خضری
مدرس کارگاه

آدرس

شیراز خیابان قصردشت (رحمت آباد)، کوچه 45، پلاک 89، ساختمان رایا

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

کانون همیاری اندیشه و گفتار

رویداد های برگزارشده۳۲
رویداد های فعال۰
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۴۰ نفر