کاور
"کارگاه دو روزه طراحی پرایمر و وکتور" در تاریخ جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۰۰ به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد

مختصری از طراحی پرایمر

دست ورزی های ژنتیکی، ابزاری قدرتمند در اختیار ژنتیک دانان قرار می دهد تا مولکول های هدف را برای رسیدن به اهداف گوناگون، ویرایش کرده و ویژگی های جدیدی را به آن ها اضافه نمایند. لازمه گام برداشتن در این مسیر، مطالعات بیوانفورماتیکی قوی است که با کمک نرم افزارهای مختلف، امکان پذیر است.

 

 

به عنوان مثال، برای تکثیر هر قطعه دلخواهی از ژنوم، یک جفت پرایمر اختصاصی مورد نیاز است. این پرایمرها باید طوری طراحی شوند که از طرفی کاملا مکمل توالی هدف باشند و از سوی دیگر به هیچ بخش دیگری از مولکول الگو، متصل نشوند.

این عامل به همراه چند عامل دیگر، طراحی پرایمر را به مرحله ای دقیق و حساس از روند کلون سازی ژن ها تبدیل می نماید.پرایمر‌ها قطعات کوچکی از ماکرومولکول‌ DNA یا RNA هستند که به عنوان آغازگرهای واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (PCR) نقش اساسی را ایفا می‌کنند. پرایمرها به صورت تک رشته‌ای در ابعاد چند باز محل قرارگیری آنزیم پلیمراز و شروع فعالیت آن را جهت تکثیر DNA یا RNA فراهم می‌کنند.دانش طراحی پرایمر یکی از مباحث مهارتی علم بیوانفورماتیک بوده که بی‌شک اغلب دانشجویان و دانش‌آموختگان زیست‌شناسی فارغ از نوع رشته تحصیلی با مفهوم آن آشنایی دارند منتها دانشجویان و محققانی که زمینه فعالیت تحقیقاتی آنها مستقیم یا غیر‌مستقیم به ژنتیک ربط داشته باشد نیازمند فراگیری این مهارت هستند.

 

 

طراحی پرایمر مهارتی است که با استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری یا اینترنتی (تحت وب) محقیقن را در طراحی آزمایش‌های ساده‌ای چون شناسایی وجود ژن،  یا قطعه‌ای از آن، تعداد کمی و کیفی mRNA، شناسایی جهش‌ها تا تولید وکتورها و دستکاری‌های ژنتیکی و ویرایش ژنوم یاری میدهد به نحوی که بدون اغراق میتوان گفت موفقیت هر یک از روش‌های ذکر شده در گروی طراحی مناسب و کارای این قطعات کوچک است.
واکنش زنجیره‌ای پلی‌مراز(PCR; polymerase chain reaction)  و انواع آن از رایج‌ترین تکنیک‌های زیست‌شناسی مولکولی جهت تکثیر ماده ژنتیکی است.

 

 

با توجه به اهمیت این مرحله در روند کلی فرایند کلونینگ، در این کارگاه، مجموعه مکتبخونه با همکاری موسسه ساده سازان سخن علم و با تدریس دکترحسن رسولی، ابتدا با استفاده از نرم افزار پرل پرایمر (perl primer)، مخاطبان را با روند کلی طراحی پرایمربرای بررسی بیان ژن و  نرم افزار (Generunr) آشنا نموده و سپس به طراحی پرایمر برای کلونینگ و تولید پروتئین های نوترکیب  پرداخته و شما را با برخی ریزه کاری های آن آشنا می‌سازیم.

 

مدرس

دکتر حسن رسولی
دکتر حسن رسولی
عضو هیات علمی سازمان علوم پزشکی تهران

برگزارکننده

مکتب‌خونه
مکتب‌خونه

مکتب‌خونه بزرگ‌ترین رسانه دیجیتال آموزش مجازی در ایران است که از سال 1390 فعالیت خود را آغاز کرده است. هدف مکتب‌خونه در دسترس قرار دادن آموزش با کیفیت بالا برای همه‌ی فارسي‌زبانان است. ما اعتقاد داریم که هیچ کس نباید به خاطر هیچ چیز از لذت یاد گرفتن محروم شود. نباید سن و سال یا مکان و موقعیت و امکانات مالی افرادی را از یادگیری و موفقیت باز دارد.

تاریخچه مکتب‌خونه

مکتب‌خونه از آغاز فعالیت خود تاکنون با ضبط و ارائه دروس اساتید برتر از دانشگاه‌های تراز اول کشور و ارائه رایگان آن‌ها مجموعه‌ای بي‌نظیر از بیش از 400 درس و 15,000 ساعت ویدئو آموزشی با کیفیت و رایگان در حوزه های مختلف تولید کرده است. سالانه میلیون ها نفر فارسی زبان در داخل و خارج از ایران از محتواهای مکتب خونه استفاده می کنند.

دوره های مهارت محور

سال 1395 مکتب‌خونه برای اولین بار در ایران نسل جدید آموزش مجازی با متد تعاملی MOOC را ارائه داد. دوره‌های مکتب‌پلاس دوره های مهارت محور کوتاه‌مدت کاربردی هستند که با همکاری دانشگاه‌های برتر کشور تهیه مي‌شوند و به صورت تعاملی ارائه مي‌شوند. هدف از این دوره‌ها تربیت نیروی کار مورد نیاز برای ورود به بازار کار است به صورتی که افراد با کسب مهارت مورد نیاز و گذراندن دوره، می‌توانند در شرکت‌ها یا به صورت فردی مشغول به کار شوند و کسب درآمد کنند.

زمان‌بندی

عنوانشروعپایان
اصول واکنش زنجیره ای پلیمر از (PRC)۴۵
پرسش و پاسخ۵۵:۳۰
کار با بانک های داده و برداشتن توالی ژن ها۵:۳۰۶:۳۰
طراحی پرایمر برای بررسی بیان ژن (real-time PRC)  با کمک نرم افزار Perl Primer۶:۳۰۷:۳۰
رفع اشکال۷:۳۰۸
مکتب‌خونه
برگزار‌کننده: مکتب‌خونه
۲۱۲
دنبال کننده
۶
کل رویدادها

مکتب‌خونه، مکتب‌خونه بزرگ‌ترین رسانه دیجیتال آموزش مجازی در ایران...

بیشتر از ۳۰ نفر (۸۵%) این برگزارکننده را توصیه کرده‌اند.

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۰

نقش وجایگاه صنعت تولیدماده اولیه دارو در زنجیره ارزش دارو

 • آنلاین
 • رایگان
 • انجمن علمی قانون
پنج‌شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۰

دوره های آموزشی مجازی رایکا در زمینه حیوانات خانگی

 • آنلاین
 • از ۱۲۰,۰۰۰ تومان
 • شرکت بین المللی ایده گستر رایکا
شنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۰۰

وبینار مشاوره ای موفقیت در ازمون ۱۸۰ داروسازی

 • آنلاین
 • رایگان
 • pharmacy skill lab mums
سه‌شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۰

سلسله جلسات تربیت پژوهشگران خلاق

 • آنلاین
 • ۲۰,۰۰۰ تومان
 • ایفسا