رویداد به پایان رسیده است!
کارگاه فیلمسازی شش روزۀ «ساده زیباست» در تاریخ شنبه ۱۳ بهمن به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

کارگاه فیلمسازی شش روزۀ «ساده زیباست»

شروع:
دوشنبه ۸ بهمن ۹۷ ۰۸:۰۰
پایان:
شنبه ۱۳ بهمن ۹۷ ۱۸:۰۰
کارگاه فیلمسازی شش روزۀ «ساده زیباست»
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات

"فیلم ـ واقعیت". نسبت سینما با واقعیت پرسشی است به قدمت تاریخ سینما. ورکشاپ "ساده زیباست"، با سوپروایزری مارتا آندرو، مدرس اسپانیایی تلاش می‌کند تا از دل وقایع به ظاهر ساده زندگی، به فیلم ـ واقعیت برسد. در این کارگاه، ابتدا دانشجویان به گروه‌های 4یا 5نفره تقسیم می‌شوند. سپس با مباحث نظری و نمونه فیلم‌های مرتبط با چارچوب کارگاه آشنا می‌شوند. پس از این مرحله دانشجویان ایده اولیه خود را برای مدرس دوره پیچ کرده و رهنمودهای لازم را دریافت می‌کنند. سپس آنان در گروه‌های تقسیم شده به گسترش ایده خود پرداخته و مراحل فیلمبرداری تا تدوین نسخه نهایی را زیر نظر و هدایت استاد به پایان می‌رسانند. در این دوره، در هرگروه، هر دانشجو سمتی به عهده می‌گیرد. آنان در این فرایند، با روش جدیدی از فیلمسازی خلاقه آشنا می‌شوند. دانشجویان روش خاصی که در این ورکشاپ می‌آموزند را در فیلم‌های بعدیشان به کار خواهند بست.

به عقیده مارتا آندرو، در فیلم ـ واقعیت، ما بایستی به چند پرسش اساسی پاسخ دهیم: قصد داریم چه چیزی را فیلم کنیم؟ به چه واقعیتی علاقه‌مندیم؟ با مواد و مصالح واقعیت، چه داستان‌هایی می‌توانیم بسازیم؟ با این مدل از داستانگویی، قصد بیان چه چیزی را داریم؟ یا معنای فیلمی که می‌خواهیم بسازیم چیست؟

ورکشاپ ساده زیباست، برای حرکت از دیدگاه تئوری فیلمساز و رسیدن به فیلمسازی عملی، یک فرآیند خلاقه پیشنهاد می‌دهد. مارتا آندرو و دانشجویانش در این فرایند خلاقه، به بررسی چالش‌هایی همانند فیلم کردن گوناگونی‌ها در دل یک موضوع به ظاهر ساده، یافتن زاویه دید شخصی، چگونگی کارکردن با واقعیت، چگونه تعیین کنیم چه چیزی بخشی از فیلم است و چه چیزی نیست؟ چگونگی نزدیک شدن به کاراکتر و موقعیت، چگونگی کار با مواد و مصالح آرشیوی، چگونگی فیلم کردن خاطرات و ... خواهند پرداخت. مارتا آندرو، قبل از شروع هر کلاس از دانشجویان می‌خواهد در یک ای‌میل به این سه پرسش پاسخ دهند:

1) به کدام واقعیت علاقه مندید؟

2) چرا به این واقعیت علاقه مندید؟

3) چرا در این واقعیت یک فیلم دیده‌اید؟

با پاسخ به این سه پرسش، مدرس دوره ایده‌ای خوب از دانشجویان و اینکه آنها چگونه می‌توانند در یک فرایند گروهی فیلمسازی شرکت کنند بدست خواهد آورد.

 

روش تدریس

در این کارگاه، دانشجویان در گروه‌های 4 یا 5 نفره بصورت تیمی و مشارکتی، یک فیلم را از ایده تا تدوین نهایی زیر نظر استاد تولید می‌کنند. بدین ترتیب که گروه‌ها ابتدا ایده‌های خود را برای استاد پیچ کرده و کامنت‌های لازم را دریافت می‌کنند. سپس بر اساس کامنت‌های دریافتی و کار گروهی، فیلمنامه را نیز بصورت گروهی به رشته تحریر در می‌آورند. پس از این مرحله تیم‌ها وارد فاز فیلمبرداری می‌شوند. پس از فیلم‌برداری، راشها به استاد ارائه می‌شود و گروه‌ها بر اساس نظر استاد مجاز به آغاز تدوین خواهند بود و یا بایستی بخشی از مرحله فیلمبرداری را تکرار کنند. در فاز نهایی، دانشجویان تحت نظر سوپروایزر نسخه نهایی تدوین فیلم را آماده می‌کنند. تمامی تجیهزات لازم برای فیلمبرداری، تدوین و صدابرداری در صورت نیاز، نیز از سوی مدرسه ملی سینمای ایران تامین می‌شود.

مدرس به زبان انگلیسی تدریس می‌کند. یک مترجم همزمان در کلاس برای تسهیل امر آموزش حضور خواهد داشت.

 

مدرس مارتا آندرو  

مارتا آندرو، مدرس اسپانیایی سینما، متولد 1975 است. او پس از سالها تدریس در ورکشاپهای تئوری و عملی سینما و تلویزیون، سرانجام به روش منحصر به فرد خودش در آموزش فیلمسازی رسیده. در متد او، می‌توان در دل به ظاهر ساده‌ترین واقعیت‌های روزمره سوژه‌های بسیار نابی برای فیلمسازی و برنامه‌سازی تلویزیونی یافت. سوژه‌هایی که می‌توان آنها را با ساده‌ترین امکانات فنی، بدل به فیلم‌هایی خوب نمود. به همین دلیل او نام دوره‌اش را ساده زیباست نهاده است. او بیش از یک دهه است که این ورکشاپ را در اقصی نقاط جهان برگزار می‌کند. همچنین او به عنوان برنامه ریز با تعداد زیادی از جشنواره‌های معتبر جهانی همکاری داشته است.

 

فرایند ثبت نام

متقاضیان واجد شرایط بر اساس صلاحیت علمی و روزمه انتخاب خواهند شد. همچنین برای استعدادهای خاص تسهیلاتی نیز در نظر گرفته شده است.

برای ثبت نام کنندگان در هفته آغازین بازه ثبت نام، ده درصد تخفیف لحاظ گردیده است.

مکان: مدرسه ملی سینمای ایران

 

تسهیلات

دانشجویان از امکانات فیلمسازی و تدوین بهره خواهند برد.

زمان‌بندی

روز اول
روز دوم
روز سوم
روز چهارم
روز پنجم
روز ششم
عنوانشروعپایان
بیان مباحث تئوریک در چارچوب ورکشاپ، نمایش نمونه فیلم‌های مرتبط و بحث گفتگو با دانشجویان
عنوانشروعپایان
فیلمبرداری
عنوانشروعپایان
نمایش راش‌های دانشجویان، بحث و گفتگوی رو در رو بین استاد و دانشجویان
عنوانشروعپایان
فیلمبرداری برای گروه‌های که هنوز نیاز به فیلمبرداری برخی صحنه‌ها دارند؛ آغاز فرایند تدوین برای گروه‌هایی که راش‌هایشان مورد قبول استاد قرار گرفته است
عنوانشروعپایان
تدوین و مشاوره شخصی به همه گروه‌ها
عنوانشروعپایان
نمایش فیلم‌ها

آدرس:تهران خیابان دستگردی (ظفر) - خیابان سنجابی - کوچه دفتری غربی - پلاک ۱۷ - مدرسه ملی سینمای ایران