رویداد به پایان رسیده است!
سمینار حقوق و قوانین ناظر بر زندگی یک شهروند ایرانی با تاکید بر بعد اقتصادی در تاریخ پنج‌شنبه ۲۱ آذر به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
پنج‌شنبه ۲۱ آذر ساعت ۱۰:۰۰

سمینار حقوق و قوانین ناظر بر زندگی یک شهروند ایرانی با تاکید بر بعد اقتصادی

  • رایگان
  • تهران
  • مدیریت
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


قانون به عنوان تضمین حق در جوامع شهری نقش چشم گیری دارد ؛ در شهرها ما با مفاهیم حقوقی در دو بعد خصوصی و عمومی مواجه هستیم که حقوق خصوصی به تشریح روابط بین اشخاص حقیقی ؛ و حقوق عمومی به تشریح چگونگی روابط اشخاص حقوقی و یا یک شخصت حقیقی با یک شخصت حقوقی می پردازد. اما مسئله مهم آن است که قانون تا چه حدی می توان موجب پیش بینی پذیر کردن رفتار شهروندان و شخصیت های حقوقی گردد .

قوانین و مقررات موجود گرچه لازم است اما کافی نیست و این مفهوم هم در بعد کمی و هم در بعد کیفی قابل بررسی است ، به نظر می رسد با توجه به نقاط ضعف موجود در قوانین باید ضمن اصلاح قانون به وضع قوانین جدیدی نیز اقدام شود یا مسائلی چون تفرق سیاسی و قلمرویی حل شود ؛ همچنین باید برای مقابله با فرد یا افراد خاطی ، مجازات های مناسب کیفری در نظر گرفته شود و برای حمایت از افراد تابع قانون نیز مشوق های متناسب وضع گردد تا بتوان تضمینی اجرایی و رقابتی برای ارتقا امکان پیش بینی پذیر کردن رفتار جامعه و مدیران تامین کرد. همچنین این مسئله نقش مهمی در عدم موفقیت طرح های آمایش سرزمین دارد چراکه معضلات حقوقی و قانونی منجر به عدم کارآیی این طرح ها حتی در مرحله شناخت و مطالعات می شود لذا پیشنهادات این طرح نیز چندان اثر بخش نیست . آنچه مسلم است باید در مرحله مطالعات و شناخت ، توجه ویژه ای به کارآیی قانون و تحقق پذیری آن شود .

برگزارکنندگان

انجمن علمی مدیریت شهری
انجمن علمی مدیریت شهری

آدرس

تهران خیابان انقلاب- خیابان وصال - دانشکده شهرسازی -دانشگاه تهران

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

انجمن علمی مدیریت شهری دانشگاه تهران

  تاریخچه   انجمن علمی مدیریت شهری دانشگاه تهران در پاییز سال 1396 و به همت تنی چند از دانشجویان کارشناسی ارشد رشته مدیریت شهری دانشکده شهرسازی پس از کسب مجوز رسمی از معاونت دانشجوی و فرهنگی پردیس هنر های زیبا آغاز به کار نمود . پس از تاسیس انجمن

رویداد های برگزارشده۳
رویداد های فعال۰